«Наші програми підвищення кваліфікації вчителів безкоштовні»

Третій рік поспіль ВШЕ проводить школи для вчителів середніх загальноосвітніх шкіл та методистів науково-методичних центрів. Про те, як пройшов перший (осінній) етап школи в цьому році, розповідає директор по професійної орієнтації і роботі з обдарованими учнями ВШЕ Тамара Протасевич .

- Тамара Анатоліївна, яка концепція проведення шкіл ВШЕ для вчителів середніх загальноосвітніх шкіл та методистів науково-методичних центрів?

- У Вишці робота з учителями загальноосвітніх установ має певну традицію. Варто згадати програми підвищення кваліфікації та перепідготовки вчителів загальноосвітніх шкіл в рамках проекту TACIS, постійно діючий семінар, який тривалий час проводився в період осінніх та весняних шкільних канікул для вчителів Москви і Московської області. Три роки тому дирекція з професійної орієнтації та роботі з обдарованими учнями ВШЕ запропонувала вчителям загальноосвітніх установ і методистами науково-методичних центрів програми короткострокового підвищення кваліфікації і тим самим фактично відновила цю роботу.

Наша дирекція цілком обгрунтовано розглядає роботу зі шкільними вчителями як пріоритетний напрямок своєї діяльності. По перше, олімпіади НДУ ВШЕ для школярів і інші творчі конкурси задають дуже високу планку, і школярам потрібна допомога вчителя, щоб взяти цю висоту. По-друге, важливо підтримувати тих вчителів, які вміють працювати з талановитими дітьми, з хлопцями, які мають потенціал для видатних досягнень, - таких вчителів не багато. Третя причина пов'язана з розумінням, що саме вчителі, поряд з батьками, допомагають школяреві у визначенні професії, у виборі освітньої траєкторії і вузу.

- Яка «географія» учасників проведених для вчителів шкіл НДУ ВШЕ? Скільки вчителів за ці роки взяли участь в вишкінскіх школах?

- За три роки близько семисот вчителів і методистів взяли участь в літніх і осінньо-весняних школах НДУ ВШЕ. Що стосується аудиторії, то літні школи, перш за все, орієнтовані на вчителів і методистів із суб'єктів федерації, країн СНД і Балтії, а осінньо-весняні школи - на вчителів Москви і Московської області. Цього року заявки на участь в осінньо-весняній школі для вчителів подали 143 людини, з них 12 з країн СНД і Балтії, в залученні яких безсумнівна заслуга працівників управління по співпраці з країнами СНД і Балтії. Завдяки нашій співпраці з Міністерством освіти Республіки Саха (Якутія) серед слухачів осінньо-весняній школи досить велика група вчителів з цієї республіки.

- З яких предметів проводяться школи?

- Предметна спеціалізація шкіл визначається, перш за все, напрямками олімпіадних змагань. Коли до Переліку олімпіад школярів, щорічно затверджується Міносвіти РФ, входили чотири наші олімпіади, школи для вчителів проводилися за цими чотирьох предметів - економіка, право, суспільствознавство і математика. У 2012 році в проект Переліку увійшли олімпіади з історії та літератури, і ми вже почали роботу по організації шкіл для вчителів з цих предметів. Але проведення НДУ ВШЕ «статусної» олімпіади - не єдиний орієнтир. Так, колеги відділення програмної інженерії ВШЕ запропонували дуже цікаву програму підвищення кваліфікації вчителів інформатики, і, починаючи з літа 2012 року, ми почали проводити школи для вчителів інформатики. В цілому зазначу, що багато викладачів університету беруть активну участь в підготовці і проведенні курсів підвищення кваліфікації для шкільних вчителів. В цьому році в підготовці і проведенні тільки осіннього етапу школи взяли участь 23 викладачі Вишки.

- Які умови участі вчителів у школах ВШЕ?

- Серед безлічі програм підвищення кваліфікації вчителів наші програми виділяються тим, що вони безкоштовні - Серед безлічі програм підвищення кваліфікації вчителів наші програми виділяються тим, що вони безкоштовні. Заявку може подати будь-який вчитель, незалежно від стажу та досвіду викладання. В цьому році в осінньому етапі взяли участь 82 слухача. Це успіх, так як за нашими даними багато програм підвищення кваліфікації в Москві відчували великі труднощі з набором або взагалі не відкрилися.

- Які особливості програм, пропонованих в рамках підвищення кваліфікації ВШЕ?

- Програми підвищення кваліфікації вчителів і методистів науково-методичних центрів спрямовані як на підвищення предметно-змістовної компетенції педагогічних працівників, так і на підвищення їх компетенцій в області психолого-педагогічних особливостей роботи з обдарованими школярами. Програми шкіл рік від року змінюються не сильно, разом з тим кожна школа виходить трохи особливою, зі своїм обличчям. Так, у літній школі цього року велику увагу було приділено дистанційного навчання обдарованих школярів та роботі вчителів шкіл в рамках нової інформаційної освітнього середовища. Осінньо-весняний школа в загальному ряду виділяється пропозицією окремих програм підвищення кваліфікації для вчителів-початківців економіки і для тих, хто вже має досвід викладання цього предмета. Нову програму для початківців «економістів» охоче вибирали також вчителі суспільствознавства, для яких базові знання з економіки є необхідною умовою якісного викладання свого предмета. Хочеться відзначити також цікаву програму підвищення кваліфікації вчителів права, яка насичена не лише лекційним матеріалом, але і виїзними семінарами в законодавчі і судові органи державної влади (Арбітражний суд РФ, Рада Федерації).

- Як ви оцінюєте результати роботи зі шкільними вчителями?

- Ми отримуємо непогані відгуки за підсумками кожної школи. В цілому вчителі відзначають, що викладачі Вишки завжди щедро діляться знаннями. Серед них є і конструктивні пропозиції про те, як можна поліпшити наші програми, яку додаткову професійну інформацію вони хочуть дізнатися в нашій школі. І нас це радує, зворотний зв'язок завжди допомагає вчасно коригувати програми навчання.

Людмила Мезенцева, Новинна служба порталу ВШЕ

Фото Василя Бегаль

Тамара Анатоліївна, яка концепція проведення шкіл ВШЕ для вчителів середніх загальноосвітніх шкіл та методистів науково-методичних центрів?
Яка «географія» учасників проведених для вчителів шкіл НДУ ВШЕ?
Скільки вчителів за ці роки взяли участь в вишкінскіх школах?
З яких предметів проводяться школи?
Які умови участі вчителів у школах ВШЕ?
Які особливості програм, пропонованих в рамках підвищення кваліфікації ВШЕ?
Як ви оцінюєте результати роботи зі шкільними вчителями?