Навчальна відпустка: як оплачується, оформлення, заява, терміни + калькулятор

  1. Для здобуття вищої освіти
  2. Для здобуття середньої професійної або загальної освіти
  3. Оформлення навчальної відпустки
  4. Особливості надання навчальної відпустки
  5. Відповідальність за відмову у відпустці

згідно гл. 26 Трудового кодексу, співробітнику, що сполучає робочий і навчальний процеси, можна взяти на роботі додаткова відпустка. Така гарантія дається, якщо отримання освіти відбувається вперше або якщо ви самі вирішили відправити працівника на підвищення кваліфікації. При цьому оплачується відпустка чи ні, залежить від того, яке підстава є на його оформлення.

Для здобуття вищої освіти

Якщо ваш співробітник вже навчається або тільки має намір вступати до ВНЗ, який має державну акредитацію, варто звернутися до ст. 173 ТК РФ. У ній вказані терміни і випадки, коли за працівником зберігається зарплата і коли вона не передбачена.

Роботодавець зобов'язаний оформити і сплатити додаткову відпустку тим своїм підлеглим, які навчаються на заочній або вечірній формі. При цьому на перших двох курсах покладено відпустку в розмірі 40 календарних днів, на наступних - 50. Для підсумкової перевірки знань заочникам дається до 4-х місяців відпустки зі збереженням заробітної плати. Крім того, 1 раз на рік такому співробітникові роботодавцем оплачується «учнівський» проїзд.

Роботодавець зобов'язаний оформити і сплатити додаткову відпустку тим своїм підлеглим, які навчаються на заочній або вечірній формі.

Студентам-заочникам і вечірникам за їхнім бажанням за 10 місяців до закінчення ВНЗ встановлюється скорочена на 7 годину робочий тиждень. При цьому неявочное час оплачується в 50% розмірі, але не нижче мінімального розміру оплати праці (МРОТ ). Це може бути 1 день, коли працівник не буде виходити на своє робоче місце, або скорочені години роботи протягом усього тижня.

Учнівський відпустку без оплати дається на:

  • 15 днів для спроби здати вступні іспити.
  • 15 днів для прослуховування лекцій перед проходженням підсумкової атестації.
  • Очне навчання: 15 днів - на сесію, 4 місяці - на переддипломну практику і захист диплома, 1 місяць - на здачу державних іспитів.

Якщо навчальний установа не акредитовано державою, то врегулювання питань з додатковою відпусткою допускається вже з боку самого роботодавця через внутрішній документ.

Що стосується аспірантів і ординаторів, то їм дається додаткова відпустка, тривалість якого становить 30 календарних днів на рік. Також співробітнику-студенту виплачується компенсація проїзду до місця навчання і назад, а також дається 1 вільний від роботи день на тиждень з 50% оплатою.

Працівникові, який претендує на звання кандидата наук або доктора наук, покладений оплачувану навчальну відпустку в розмірі 3 або 6 місяців відповідно.

Зауважимо, що існує ще дистанційна форма навчання, яка не регламентується законодавством, тому роботодавець не зобов'язаний надавати і тим більше оплачувати відповідний навчальний відпустку.

Роботодавець не повинен надавати і оплачувати сесію при дистанційній формі навчання.

Для здобуття середньої професійної або загальної освіти

Гарантії працівників, які здійснюють навчання у середніх освітніх установах, регламентуються статтею 174 ТК РФ . Надання їм відпусток провадиться за тією ж схемою, що і отримують вищу освіту, з різницею лише в кількості днів.

Заочно і очно-заочно навчаються співробітники на 1 і 2 курсах отримують 30 днів відпустки, а далі - 40 днів на рік. На підсумкову атестацію дається до 2-х місяців, оплачуваних роботодавцем. Їм також покладена скорочена на 7 годину тиждень за 10 місяців перед захистом диплома. Заочникам 1 раз на рік потрібно оплатити проїзд до місця навчання і назад в розмірі 50%.

Не сплачується 10-денну відпустку, який дається на вступні іспити. Очникам сесія дає право на відпустку без збереження зарплати на 10 днів, а на підсумкову атестацію виділяють 2 місяці.

Працівникам, які за сумісництвом отримують основне або ж середню загальну освіту на вечірню форму навчання, відповідно до статті 176 ТК РФ , Покладається 9 і 22 оплачуваних дня відповідно для здачі підсумкових іспитів. Також для них робочий тиждень можна скоротити на 1 день і з 50% оплатою.

Очникам сесія дає право на відпустку без збереження зарплати на 10 днів, а на підсумкову атестацію виділяють 2 місяці.

Оформлення навчальної відпустки

Щоб працівникові була надана навчальну відпустку в 2017 році, він повинен надати керівництву такі документи:

  • Довідку-виклик з місця навчання. З 2014 року у неї змінилася форма . Така довідка під лінією відриву містить підтвердження, яке керівник повинен зберігати 5 років.
  • Заява від працівника на отримання відпустки. Зразок заяви дивіться тут .

Зразок заяви дивіться   тут

Після отримання документів роботодавець видає наказ по формі Т-6 . В табель обліку робочого часу період оплачуваної навчальної відпустки вноситься буквою «У», а неоплачувану - буквами «УД». Можна поставити і числові коди: 11 і 13 відповідно.

Необхідно зробити позначку про відпустку в 8 розділі особової картки працівника. В формі 2-ПДФО потрібно вказати середній заробіток за навчальної відпустки, код доходу - «2012».

Оплачувану навчальну відпустку необхідно розрахувати в записці-розрахунку за формою Т-60 . Потрібно зробити нарахування співробітникові за 3 дні до настання самого відпустки.

Формула розрахунку середнього заробітку в цьому випадку точно така ж, як для щорічної відпустки: відпускні = зарплата співробітника за останні 12 місяців / 12 / 29,4 × кількість днів відпустки.

Детальний положення про визначення середнього доходу співробітників викладено в Постанові Уряду №922 . Для зручності в інтернеті є безліч систем розрахунку відпускних виплат, наприклад онлайн- калькулятор .

Особливості надання навчальної відпустки

Якщо роботодавець схвалить, то до учнівському відпустці може бути приєднаний черговий. Бувають і такі випадки, коли навчальний відпустку доводиться на період чергового. На вихід з такої ситуації законодавство не дає точного роз'яснення, але практика показує, що якщо збігається початок одного і іншого, відбувається перенесення щорічної відпустки на іншу дату. якщо довідка-виклик з навчального закладу приходить в період уже почався чергової відпустки, то, за згодою керівника і на підставі статті 125 ТК РФ , Здійснюється його переривання, і решту свого планового відпустки співробітник може відгуляти пізніше.

Суміснику, який працює відразу у кількох роботодавців, відпустка для здачі сесії або захисту диплома надається лише за одним місцем роботи, на вибір самого працівника. При цьому за другим місцем праці він може продовжувати працювати. Якщо співробітник в період учнівського відпустки захворів, продовження відпустки не відбувається, а лікарняний лист не оплачується ( п. 1 ст. 9 ФЗ №255-ФЗ).

Якщо зі співробітником укладено строковий договір, то, згідно з ст. 79 ТК РФ, він переривається в той день, коли закінчиться встановлений термін. Тимчасовому працівникові, який виходить в навчальну відпустку, по Трудовому кодексу, не надаються ніякі гарантії.

Тимчасовому працівникові, який виходить в навчальну відпустку, по Трудовому кодексу, не надаються ніякі гарантії.

Учнівський відпустку - це поважна причина відсутності співробітника на своєму робочому місці, і кількість днів відображено в довідці-виклику з навчального закладу.

згідно п. 14 Постанови Уряду №922, оплаті підлягають всі зазначені дні навчальної відпустки, а також у вихідні та неробочі святкові дні. Крім того, всі ці дні включаються в трудовий стаж ( стаття 121 ТК РФ ).

Якщо співробітник тільки влаштовується на роботу і знаходиться на випробувальному терміні, згідно ст. 70 ТК РФ , На нього поширюються всі законодавчо встановлені права, тому він теж може взяти навчальну відпустку.

Деякі роботодавці на період учнівського відпустки співробітника намагаються покласти на нього якісь виробничі відносини, проте відрядження або відкликання з такої відпустки законодавством не передбачені. Також в період відпустки працівник не може потрапити під скорочення або звільнення ( стаття 81 ТК РФ ), Хіба що може піти за власним бажанням.

Відповідальність за відмову у відпустці

Якщо роботодавці не відпускають своїх співробітників на сесію, то працівник може звернутися до трудової інспекції. У цьому випадку керівництво несе адміністративну відповідальність. згідно ч.1 ст. 5.27 КоАП РФ, індивідуальні підприємці можуть отримати штраф від 1000 до 5000 рублів.

Якщо ви відмовили співробітнику в учнівському відпустці, то вам загрожує штраф від 1000 до 5000 рублів.

У разі коли працівник не надав керівникові довідку-виклик, оскільки прогуляв сесію або був відрахований, то наказ про навчальній відпустці може бути скасований, а відпускні виплати повернуті в судовому порядку. Для скасування наказу потрібен довільно складений у присутності свідків акт, в якому працівник позначає свою відмову від відпустки і причину неможливості надати довідку-виклик. Приклад скасування наказу на відпустку можете подивитися тут .

Коли ви приймаєте на роботу співробітника, попутно отримує освіту, будьте готові до того, що доведеться надавати і в більшості випадків оплачувати йому додаткову відпустку. Підставою для відпустки послужить довідка-виклик. Якщо її немає, то у відпустці ви можете відмовити.

Калькулятор для розрахунку відпускних