Навчання в Німеччині: магістерська програма в німецькому вузі

Навчання в німецькому вузі під силу, навіть якщо ви не зубрили німецьку мову всі шкільні роки Навчання в німецькому вузі під силу, навіть якщо ви не зубрили німецьку мову всі шкільні роки. Наша героїня, дівчина з незвичайним подвійним ім'ям, Світлана-Марія Здобнікова, впевнена, що головне - наполегливо і сміливо йти до своєї мети.
Дівчина розповіла Програмі "Ла Страда" про те, яким чином вступила до магістратури найстарішого німецького університету, що потрібно для успішного навчання в цій країні і як складається студентське життя іноземців в Німеччині.


- Світлана-Марія, як і чому ви вирішили вчитися за кордоном і конкретно в Німеччині? Поїхали самостійно або з якоїсь програмі?
- Я вчуся в Університеті Гейдельберга (Хайдельберга) на магістра політології. Ще в середині свого навчання в Мінську на факультеті міжнародних відносин БГУ я зацікавилася Німеччиною, стала писати по ній курсові (і потім дипломну роботу), додатково вивчала німецьку мову. В університеті він був у мене другим, не основним, мовою. Я намагалася активно брати участь в різних літніх і зимових німецько-білоруських школах. І ось, нарешті, сталося доленосна подія - я отримала можливість поїхати по обміну на семестр в Рурський університет Бохума. І вже після цього остаточно вирішила продовжити навчання в Німеччині в магістратурі, так як досвід був найприємніший. Мені хотілося відкрити для себе більше можливостей, продовжити займатися сферою свого навчання, але заглибитися в неї з іншого боку. Я поїхала по стипендіальній програмі DAAD, тому першим кроком було підготувати і подати документи на стипендію. Якщо ви успішно проходите конкурс, то наступний крок - подача документів до вищих навчальних закладів.

- А які складнощі були в процесі вибору вузу і отримання студентської візи

- А які складнощі були в процесі вибору вузу і отримання студентської візи?
- Уже для подачі заявки на стипендію необхідно було вибрати три програми (в трьох вузах), на яких я хотіла б вчитися. Пошук ВНЗ був у мене дуже довгий, спочатку я шукала для себе різні види спеціальностей, де які вимоги. Але коли вирішила зупинитися на політології, стала вибирати вуз з хорошою позицією в рейтингах, потім дивилася, є в ньому фокус на сюжеті мене напрямку (кібербезпека).

Самий хвилюючий і відповідальний етап для мене був - це подача документів на стипендію. Там потрібно серйозне мотиваційний лист, рекомендації, переклад диплома та додатка, мовний сертифікат і багато іншого. Звичайно все це потрібно і для подачі до вузу (причому тут вже потрібні нотаріально завірені переклади), але коли вам схвалена стипендія, то вуз в прийомі документів не відмовить. Також і з візою. Як тільки ви стали щасливим володарем стипендії, то візу видають за один день! Самий зазвичай складний аспект її отримання - це підтвердження фінансування, також може бути перевірка різних деталей в Німеччині. Але в разі, який отримує стипендію DAAD все робиться швидко і досить просто. Документів для візи необхідно трохи, всю інформацію можна отримати в посольстві. І, звичайно, не забудьте заздалегідь записатися на певний день на подачу. Якщо немає стипендії або вона не покриває вимоги (720 євро в місяць), то може знадобитися блокований рахунок , Відкриття якого займає близько 2 тижнів і вимагає також попереднім записом в консульський відділ для проставлення печатки на формулярі для відкриття рахунку.

- Світлана-Марія, як пройшов ваш переїзд до Німеччини? Чи складно було знайти житло, налагодити побут?
- З житлом важко, в деяких містах особливо. Наприклад, в Гамбурзі. У мене в Гайдельберзі попит на житло також очевидно перевищує пропозицію. Особливо непросто шукати, якщо живете в іншій країні. Я вчасно подала заявку на гуртожиток, але варто було б потурбуватися цим по-раніше. Щасливого повідомлення про те, що я отримала місце мені не прийшло. Потрібно було самій писати в вуз і дізнаватися. Правда, мені не могли навіть повідомити, в списку я очікування, чи є у мене шанси отримати місце в гуртожитку. Так що в такій ситуації повної невизначеності я шукала житло самостійно. І витратила на це понад місяць ще до від'їзду.
У Німеччині поширені WG (Wohngemeinschaft), коли студенти спільно живуть про одній квартирі або будинку. Головний сайт для пошуку житла wg-gesucht.de - там є оголошення як про пошук житла, так і пошуку нового співмешканця на місце, що звільнилося в WG. Ті, хто шукає співмешканців, зазвичай отримують величезну кількість запитів, після чого зустрічаються з ними і вибирають, з ким їм буде комфортно. В умовах конкуренції непросто знайти відповідну компанію, але найскладніше, якщо ти за кордоном і не можеш прийти особисто зустрітися ні з ким. У моєму випадку купа відправлених листів виявилася безрезультатною. Я стала шукати можливість зняти кімнату іншими шляхами. Але знову ж таки виникали проблеми, пов'язані з тим, що я перебувала не в Німеччині: то потрібно було висилати гроші в якості гарантії, то підписати віддалено договір. На щастя, я змогла знайти можливість зняти кімнату через внутрішній список пропозицій від університету для іноземних студентів, перерахувала гроші, причому без договору, на свій страх і ризик. І все виявилося добре, мені було куди приїхати.
До речі, в найкритичніших ситуаціях, університет все ж приходить на допомогу - організовує екстрений нічліг на випадок якщо студент так і не знайшов житла. У багатьох тут так і виходить, живуть якийсь час в хостелах або ще десь і шукають житло на місці. В іншому перші дні після приїзду Не такі складні. Треба тільки зареєструватися за місцем проживання протягом декількох днів після приїзду. Ну і спокійно облаштовувати побут. Через два місяці все ж звільнилося для мене місце в гуртожитку і я змогла облаштовуватися у власній квартирі, де і живу досі.

Важливий момент в самому початку - це, звичайно, заклад знайомств
Важливий момент в самому початку - це, звичайно, заклад знайомств. Хоча це не проблема в Німеччині, тому що студенти весь час переїжджають з місця на місце і все в схожій ситуації, все шукають знайомств і організовується багато заходів для цих цілей. Плюс я відразу приєдналася до двох молодіжним організаціям, що дало мені багато нових друзів.
- Чим в цілому навчання в німецькому вузі відрізняється від навчання в Білорусі? Що особливо цікаве можна відзначити? Чи складно взагалі вчитися в Німеччині?

- Я б сказала, що все відрізняється дуже сильно! По-перше, сама система отримання знань інша. Програма формується в основному самостійно. Лекцій, звичних нашим студентам занять - мало. І дуже багато самостійної роботи. По-друге, дуже вузька спеціалізація в обраній тобою сфері, немає ніяких побічних предметів. Правда, можна і потрібно комбінувати з іншим предметом за вибором. У мене це, наприклад, це економіка.
Ще я б відзначила дуже академічний, науковий підхід до освітнього процесу: студенту викладаються не тільки основи предмета, але також обов'язково вивчення і застосування наукових методів досліджень, аналізується наукова література. Принаймні в спеціальностях, з якими мені доводилося мати справу, заняття діляться на лекції, які супроводжуються т.зв. "Вправами". Спочатку даються основи предмета, після курсу отримані знання перевіряються на письмовому іспиті.

Також проводяться семінари на вузьку тему, придуману для кожного семестру окремо самим викладачем. На семінарах читаються наукові тексти, ведуться обговорення і готуються індивідуальні презентації-реферати з конкретної тематики. Студенту може бути запропоновано і міні-дослідження, усна робота. А по закінченню пишеться семінарська робота в обсязі близько 15-25 сторінок. Причому письмова робота повинна відповідати всім критеріям наукової роботи: в першу чергу це аналітичне дослідження поставленого питання з використанням наукової літератури, а не дескриптивное уявлення якоїсь теми. Можу зауважити, що в магістратурі з політології майже вся програма складається виключно з семінарів. Лекцій та іспитів немає, тільки магістерський іспит в кінці.
Також цікава особливість навчання в тому, що канікул як таких немає. Хоча це і відрізняється в залежності від обраної тобою спеціальності. У мене виходить так, що протягом семестру навантаження відносно невелика, основна робота припадає на канікули, коли потрібно писати ці самі семінарські роботи. Це дійсно дуже важкий час. До речі, літні та зимові канікули однакові: зимові лютий-березень (середина квітня - початок літнього семестру), літні: серпень-вересень (зимовий семестр починається в середині жовтня).
- А як складаються взаємовідносини з іншими студентами? Чи відчувається "інше" ставлення до іноземців у ВНЗ?
- Так як програма формується самостійно і все навчання складається з вибраних тобою предметів, то у тебе не буде постійної групи. Буває, що студенти дружать "в рамках" своєї спеціальності. Я б сказала, що тісних відносин з моїми колегами-студентами у мене немає. Але цього причина швидше в тому, що я фокусируюсь на моїй діяльності в молодіжних організаціях, про які згадувала, на людях там. При цьому у мене є хороші друзі саме по моїй спеціальності, і відносини з іншими знайомими найкращі. Взагалі ж у вузі в цьому плані досить комфортна атмосфера. "Чужинцем" себе точно не відчуваєш.

- Як я зрозуміла, навчання і громадська діяльність займає у вас весь час. Або все ж в особистому календарі залишаються графи на відпочинок і хобі?
- На самому початку навчання повноцінного відпочинку не могла собі дозволити. У вільний від навчання час я відвідувала різні заходи, багато часу віддавала волонтерської діяльності. Зараз трохи більше присвячую часу собі, влаштовую невеликі поїздки, походи, займаюся спортом і танцями. Вчу додатково французьку мову.
- Як я зрозуміла, навчання і громадська діяльність займає у вас весь час
- Світлана-Марія, як в цілому ви оцінюєте вчених бу в Німеччині? Що змінилося в житті, в свідомості?
- Я - людина, яка любить отримувати постійно новий досвід в житті. І навчання в цьому плані дала мені дуже багато! Не тільки з точки зору освіти, а й життя у іншому суспільстві, спілкування з різними цікавими людьми. Змінилося багато! Я стала відкрита до фундаментальних змін в собі, відчула себе дуже слабо прив'язаною до традицій різних рівнів. Захотіла мислити більш космополітичною і самої будувати себе і свою ідентичність, не шукати при цьому для неї лише одну точку опори. Я стала критично дивитися на різні суспільства, в тому числі на німецьке, чого не було при першому знайомстві з країною.
- Може дасте кілька порад тим, хто також хоче вчитися в Німеччині ...
- Перш за все, потрібно знати свої цілі! Добре ознайомитися з усією системою життя в Німеччині, з менталітетом людей, бути відкритим до нового, до необхідності адаптації, до необхідності представляти собою іноземця, білоруса. Наші співвітчизники тут зустрічаються, але не часто. У більшості випадків ти - єдина білоруска, яку зустрічають місцеві люди. Але при цьому треба настільки інтегруватися в суспільство, що спілкування з тобою буде на рівних, як зі своїми. Тоді і ти будеш відчувати себе як серед своїх. Навчання по початку може зажадати дуже багато зусиль. Тому перший рік краще зосередитися тільки на ній. Будьте сміливими! Ідіть до своєї мети!

- Велике спасибі за інтерв'ю!

Розмовляла Світлана Мацкевич
© Програма "Ла Страда"

Поїхали самостійно або з якоїсь програмі?
А які складнощі були в процесі вибору вузу і отримання студентської візи?
Світлана-Марія, як пройшов ваш переїзд до Німеччини?
Чи складно було знайти житло, налагодити побут?
Чим в цілому навчання в німецькому вузі відрізняється від навчання в Білорусі?
Що особливо цікаве можна відзначити?
Чи складно взагалі вчитися в Німеччині?
А як складаються взаємовідносини з іншими студентами?
Чи відчувається "інше" ставлення до іноземців у ВНЗ?
Що змінилося в житті, в свідомості?