Навчання за кордоном, освіта за кордоном, мовні курси за кордоном, англійська мова в Англії, готельний менеджмент в Швейцарії, навчання за кордоном, on-line курси англійської мови, навчання за кордоном, навчання англійській мові у Великобританії, Меганом, навчання за кордоном


Загальна характеристика

Сучасна Німеччина незмінно асоціюється з поняттям 'якість'. Німеччину утворюють 16 федеральних земель. Німеччина - це країна барвистих пейзажів і міст, країна сучасності та давньої історії, країна діловитості і спокою.

І німецьку мову по праву вважається найпопулярнішим як друга іноземна. Для більш ніж 90 млн. Європейців німецьку мову є сьогодні рідною. Майже кожна 10-я книга, що випускається в світі, написана на німецькій мові. А якщо згадати, скільки поетів і філософів виросло на цій благодатній для геніїв землі, стає ясно, що вивчати німецьку мову потрібно не тільки для складання іспиту. Але і для можливості читати в оригіналі Канта, Шиллера і Гете.

Обов'язкова шкільна освіта була введена в Німеччині в 1844 році. Коли дитині виповнюється 6 років, його віддають вчитися. Законом передбачено 9-10 років обов'язкової освіти і ще 2-3 роки професійної підготовки. Навчання безкоштовне, так само як і більшість підручників. Все школипо способу фінансування діляться на державні, приватні та інші (католицькі, комунальні).

Перші чотири роки вчаться читати, рахувати, писати, вивчають природознавство. Якщо батьки і дитина не в змозі відразу вирішити, в яку школу далі йти, то вони мають можливість, в залежності від успішності і переваг, вибрати перехідну щабель (Orientirungsstuffe, 2 роки).

Середні школи Німеччини діляться на основну (Haupschule), реальну (Realschule), гімназію (Gymnasium) і загальну (Gesamtschule, суміш перших трьох типів).

Основна школа (Haupschule) розрахована на 5-6 років навчання (до 9 класу) і плавний перехід до паралельної навчанні в профтехучилище (ПТУ, в обов'язковому порядку) до 18 лет.Основной школа дає основне загальну фармацевтичну освіту: рідна мова, математика, природничі науки і праця. Іноземна мова вчать тільки бажаючі - тільки англійська і на дуже примітивному рівні. У ПТУ навчаються 1-2 рази в тиждень. Закінчення ПТУ дає можливість надходити тільки в технічні вузи (Fachhochschulen).

У реальній школі (Realschule) учатся6 років- з 5 по 6 клас, одну іноземну мову в ній обов'язковий (англійська), а з 7 класу можна вчити другу. Після закінчення реальної школи видається свідоцтво про середню освіту.

Якщо ж після закінчення школи учень збирається в університет, то він повинен закінчити 9-річну гімназію. Вона дає поглиблене освіту за трьома основними напрямками: гуманітарним (мови, література, мистецтва), громадському (громадські науки) або технічного (природничі науки, математика, техніка).

Останній рік гімназії називається Abitur, тобто підготовка до вузу (абітурієнт). Щоб отримати "абитур - атестат", треба скласти чотири випускні іспити. Диплом Abiturс відмінними і хорошими оцінками - пропуск в університети Німеччини. Чим вище середній бал Abitur, тим більше шансів вступити в омріяний університет. Німецький Abitur є еквівалентом диплома бакалавра ВАС у Франції і британського A-level

Щоб потрапити в хорошу приватну школу, дитина-іноземець повинен добре знати мову, далі - здати вступний тест і написати невеликий твір про себе і свої захоплення. Якщо знання мови недостатньо, можна поїхати на канікулярну програму >>

Про літніх курсах німецької мови для дітей і молоді >>

В даний час в Німеччині налічується 2252 приватних школи, педагогічні концепції яких помітно різняться між собою. Приватні школи розраховані на більш заможну частину населення і мають елітарний характер. В основному тільки в приватні школи приймають іноземців. Приватні школи об'єднує Федеральний союз німецьких приватних шкіл.

Ще одна особливість приватних шкіл Німеччини - навчання професіям. Наприклад, в школах професійного навчання можна опанувати основами ряду професій для роботи в сфері економіки, готельної та ресторанної справи, туризму, соціального забезпечення, косметології. Інші варіанти отримання і вдосконалення професій - професійні, спеціальні, спеціальні старші та інші школи. Система професійного навчання в Німеччині так розгалужена, що багатьом її етапах немає аналогів в російській освіті. Серед найбільш затребуваних професійних програм приватних шкіл - економіка, обробка даних, техніка, соціальна педагогіка, іноземні мови. Цікаво, що саме приватні професійні школи були піонерами в розробці багатьох навчальних курсів, які потім запозичувалися державними навчальними закладами.

Дорослі німці зазвичай дуже добре розбираються у своїй професійній області, а про всі інші мають дуже віддалене уявлення. Але це зовсім не «мінус 'системи освіти. А, скоріше, пов'язано з відомою німецькою докладністю: краще бути профі вузької спеціалізації, ніж мати масу знань, які ніде використовувати. Довершеність і доскональність проявляються у всьому. Кожна справа учнів вчать доводити до фіналу. У навчанні - рухатися до вершини знань повільними, але впевненими кроками. В житті - досягати кінцевої мети, ставлячи і досягаючи мети проміжні. Принцип 'без першого не може бути другого' (не виконавши одного завдання, не можна переходити до іншого) міцно закріплений в німецькому підсвідомості. І тому учень буде розбиратися (сам, за допомогою однокласників, за допомогою вчителів чи батьків) з цікавлять його завданням, поки не розкладе рішення 'по поличках'.

Навчання в німецькій школі спирається на реальні приклади з життя і націлене на практичне застосування отриманих знань поза шкільними стінами. У німецькій школі кожен учень розраховує в першу чергу тільки на себе. Сприяє цьому і велика кількість завдань для індивідуальної роботи, коли тільки ти відповідаєш за кінцевий результат. І хоча робота в міні-групах (як на уроках, так і вдома) теж не рідкість, німецькі діти виростають дуже самодостатніми людьми. І звикнувши з дитинства до самостійності, ледь досягнувши повноліття, зазвичай залишають батьківський дім і живуть окремо. Головним чином середня школа в Німеччині формує і закріплює звички і навички справжнього німця - планувати своє життя, ставити перед собою конкретні цілі, розраховувати на себе, діяти самостійно і приймати рішення.

Німеччина зберегла вірність своїй багатій на зміни 2000-літньої історії. В цій державі, розташованому в самому центрі Європи, одними з перших з'явилися університети. Перший німецький університет - це університет в Гейдельберзі був заснований в 1386 році.

Серед більш ніж 300 вищих навчальних закладів Німеччини особливе місце займають університети. Для надходження в німецький університет найкраще вчитися в коледжі предвузовской підготовки (Studienkolleg) - два роки. Для тих, хто не вчитися за програмою предвузовской підготовки, повинен скласти іспит на підтвердження рівня знань німецької мови Feststellungspruefung >>

Програма коледжу має п'ять напрямків:

- Т-курс закінчується здачею екзаменів з математики і фізики (або хімії - на вибір),

- М-курс - біологію або хімію, фізику або математику,

- W-курс - математика і економіка,

- S-курс - іноземна мова, історія або соціальні науки, або географія, або німецька література,

- G-курс - історія, німецька література, англійська або соціальні науки, або географія.

Скрізь, крім S, потрібно також здача іспиту з німецької мови. Щоб вступити до коледжу, теж потрібно підтвердити знання німецької мови (досить, наприклад, пред'явити сертифікат ZMP - Zentrale Mittelstuffen Pruefung - Інститут ім.Гете).

Вузи Німеччини можна умовно поділити на університети загального профілю (Universitaeten) і технічні (Technishe Universitaeten), Об'єднанням вищі школи - технічні (Technishe Hochschulen) і професійні (Fachhochschulen), а також гуманітарні вищі навчальні заклади. До складу останніх входять коледжі мистецтв (Musikhochschulen, Kunsthochschulen), педагогічні вузи (Paedagogishen Hochschulen), вузи з підготовки чиновників і священиків.

Від спеціальних вузів університети відрізняються тим, що надають право отримати ступеня кандидата і доктора наук. Крім університетів і прирівняних до них вузів, у німецькій системі вищої освіти близько 30 років тому з'явилися спеціальні вищі навчальні заклади -

Більшість вузів Німеччини - державні. Безкоштовна освіта - головна перевага навчання в цій країні. Приватні платні університети теж є, але їх небагато. Безкоштовне і при цьому якісну вищу освіту привертає величезну кількість абітурієнтів з самої Німеччини та інших країн. Більше шансів вступити у тих, у кого вище середній бал Abitur і триваліший термін очікування місця (надходження йде за списком).

Якщо немає відповідного сертифіката Гете-інституту, складають іспит з німецької мови DSH (Deutsche Sprachpruefung fuer den Hochschulzugang), який треба здавати в Німеччині в тому вузі, куди ви поступаєте. Він включає в себе письмове завдання, прослуховування тексту, постановку питань до обох завдань і співбесіду. Без відповідної підготовки здати його складно.

Вступних іспитів в німецьких університетах немає. Виняток становлять лише творчі спеціальності, найпрестижніші в країні спеціальності - медицина, стоматологія, філософія та ін. В вузах Німеччини можна одержати вищу освіту з більш, ніж 400 спеціальностей.

Навчальний процес

Навчальний рік в німецьких вузах розділений на 2 семестри: зимовий і літній. Оскільки розпочати навчання в німецькому вузі можна з будь-якого семестру (зимового - з вересня-жовтня, літнього - з березня-квітня), є два терміни прийому документів: на зимовий семестр треба зареєструватися до 15 липня, на літній - до 15 січня.

Навчання в будь-якому німецькому вузі ділиться на базовий курс (Grundstudium) і наступний за ним професійний курс (Hauptstudium), кожен тривалістю мінімум 4 семестри. Перший завершується здачею проміжних іспитів (Zwischenpruefung) або переддипломної іспиту (Diplom-Vorpruefung). У цей період навчальний план повинен включати 20 і більше годин занять на тиждень з обов'язкових предметів і семінари (кількість обов'язкових годин може змінюватися в залежності від факультету). У завершальний період навчання з'являється більше предметів за вибором.

Дані про успішність заносяться в аналог нашої "заліковки", званий Scheine. Тривалість навчання в вузі - від 8 до 12 семестрів. Після закінчення навчання в залежності від спеціальності і типу вузу здається або дипломний іспит (Diplom), або іспит на ступінь магістра (МА), або державний іспит (Staatexmen). Як і в Росії, в Німеччині прийнято видавати диплом про вищу освіту. Його отримують випускники більшості математичних, природничих, економічних і соціально-наукових факультетів. Найбільш поширена ступінь, що присуджується після закінчення навчання на гуманітарних факультетах - магістр.

Поста освіта в Німеччині

Випускники університетів мають право продовжити наукову діяльність в аспірантурі (докторантурі) і по закінченні захистити дисертацію. Відучившись в аспірантурі, можна отримати ступінь PhD (Доктора)

Більшість вузів Німеччини - державні. Безкоштовна освіта - головна перевага навчання в цій країні. Безкоштовне і при цьому якісну вищу освіту привертає величезну кількість абітурієнтів з самої Німеччини та інших країн.

З давніх часів в 'країну поетів і філософів' для отримання якісної освіти прагнули іноземці. Вчилися тут і наші великі вчені Ломоносов і Менделєєв, слухав курс лекцій в Берлінському університеті Тургенєв.

В наші дні причина привабливості німецького освіти криється в тому, що, зберігши старі університетські традиції, навчальні заклади Німеччини, поряд із забезпеченням студентів фундаментальної теоретичною базою, здійснюють також професійне практичне навчання.

Багато вищих шкіл Німеччини в останні кілька років організували платні магістерські програми, що передбачають можливість навчання англійською мовою. Тривалість навчання складає 3-5 семестрів.

Мовні школи Німеччини

У Німеччині діє кілька сотень мовних шкіл і курсів навчання іноземців німецької мови. Всі вони пропонують на вибір різноманітні програми, включаючи базовий курс, курс ділової німецької, підготовку до здачі мовних іспитів, індивідуальні заняття >>

Є й спеціалізовані курси: 'Німецький для юристів', 'Для журналістів', 'Німецький для вчителів', курси німецької з мовною практикою на німецькій фірмі і інші >> На заняттях застосовуються новітні методики, адаптовані до побажань студентів різних рівнів і потреб.

Ці програми проходять в різних містах Німеччини. Залежно від обраної програми особлива увага приділяється граматиці або поповненню словникового запасу, розмовної або письмовій мові. У школі прагнуть, щоб учні дізналися якомога більше про Німеччину, її культуру та традиції. Тому три рази в тиждень з хлопцями проводять спеціальні заняття-дискусії. А по суботах - екскурсії по містах Німеччини.

Школи німецької мови в Німеччині >>

1. Вища школа ФРН на сучасному етапі

У Росії існує уявлення про Німеччину як країні старовинних університетських традицій, де дають даний класичну освіту. Дійсно, перші німецькі університети були засновані ще в Середні століття - Гейдельберзький 1386 р, Кельнський в 1388 р. Та ін Чимало росіян, що прославилися на ниві науки і мистецтва, багато чим завдячуємо сильної німецькій школі: М.В. Ломоносов навчався в Марбурзі і Фрайбурзі, Б.Л. Пастернак - в Марбурзі і Геттінгені, Софія Ковалевська отримала ступінь доктора філософії в Геттінгенському університеті ...

Але часи змінюються. В даний час при збереженні традиційної фундаментальності система німецької вищої освіти стала більш гнучкою і намагається відгукуватися на 'виклики часу'. За всіма 16 землям Німеччини налічується більше 300 університетів, професійних і технічних вищих шкіл, які пропонують навчальні програми більш, ніж по 400 спеціальностями. І хоча практично будь-якого університету в Німеччині надасть завжди широкий вибір класичних предметів, в останні роки в німецьких ВНЗ набуває все більшого значення міждисциплінарне навчання, тісний зв'язок між теорією і практикою і інтернаціоналізація навчання.

Модернізація німецької системи вищої освіти проявляється в чому. Наприклад, все більш популярними стають навчальні програми, орієнтовані на отримання ступенів бакалавра та магістра, а також програми підвищення кваліфікації для тих, хто вже отримав якесь вищу освіту (Aufbaustudium). Перевага цих програм, особливо для іноземців, полягає в тому, що німецький диплом або сертифікат Ви отримуєте вже через відносно короткий час (в окремих випадках - через кілька місяців). Особливо привабливими для іноземців є навчальні програми, де викладання ведеться англійською мовою - т. Зв. International Degree Programmes

Престиж німецької вищої освіти зростає з кожним роком. Багато в чому це пов'язано з тим, що вища школа Німеччини намагається йти в ногу з часом. Однак велике значення для іноземних студентів мають і міркування фінансові та практичні: навчання в німецьких ВНЗ для всіх безкоштовне і засноване на принципах доступності та відкритості.

Серед країн найбільш привабливих для учнів, які приїжджають з-за кордону, Німеччина посідає третє місце (після США і Великобританії). За останні 25 років кількість іноземних студентів і аспірантів у ФРН збільшилася в 4 рази, і сьогодні німецький уряд проводить цілеспрямовану політику по залученню учнів з усіх країн світу - до 2004 їх число повинне зрости в півтора рази (зараз в ФРН майже 200 тисяч іноземців складають близько 10% від загального числа студентів і аспірантів).

2. Про що слід подумати, перш ніж їхати вчитися до Німеччини

Громадянам Росії не потрібно детально роз'яснювати переваги німецького диплома про вищу освіту. Добре відомо, як багато що пов'язує Німеччину і Росію - історія і культура, наука і освіта, людські долі. ФРН - найважливіший економічний партнер Росії. Тільки той факт, що в Москві зареєстровано понад 1000 представництв німецьких фірм, свідчить про широкі перспективи працевлаштування та кар'єри, які відкриваються перед володарем німецького диплома або сертифіката.

Якщо Ви зібралися вчитися в ФРН, ми б хотіли дати Вам лише кілька порад і практичних рекомендацій.

2.1. Перш за все, Вам слід врахуваті, что сучасна німецька система вищої освіти Досить відрізняється від російської. Один з базових Принципів организации вищої школи в Німеччині - "академічна свобода" - має найрізноманітніші Наслідки и прояви. Чи не только Самі німецькі ВНЗ є автономними утвореннями, а й кожному члену вузівського спільноті Надал свобода и самостійність. У Німеччині НЕ існує жорсткої системи навчання в загально, обов'язковому порядку. Навпаки, КОЖЕН студент німецького ВНЗ, в загально, НАДАННЯ самому Собі, что дает Певна свободу Вибори и Дій, но и требует відповідальності и самодісціпліні. Притому, що німецька молодь значно раніше, ніж в Росії, починає самостійний спосіб життя (хоча середню освіту закінчують дещо пізніше - зазвичай в 18 років), молодим людям з Росії іноді складно перебудуватися, коли вони опиняються в Німеччині.

Студент німецького вузу не відвідує занять разом з усіма своїми "однокурсниками" (такого поняття в Німеччині взагалі немає), але повинен сам, вибравши певну спеціальність (Studiengang), організувати свій навчальний план і свого часу відповідно до загальних вимог по даній спеціальності. Ви можете більш-менш в довільному порядку записуватися на ті чи інші лекції і семінари, вибирати час для стажувань і практики, виділяти час для підробітків і т. Д. Так як вимоги залишаються стандартними (і при тому високими), більшість студентів не вкладаються в "стандартний період навчання" (Regelstudienzei)) і вчаться досить довго (середній вік випускників в Німеччині - близько 28 років).

Через те, що освіта в Німеччині вимагає, як правило, більше часу, ніж в Росії, Вам слід ретельно продумати фінансові умови свого перебування в Німеччині. Можливості отримати фінансову підтримку обмежені. Німецькі вузи не платять студентам стипендії. Підробітку теж не допоможуть (студентам, які прибули не з країн ЄС, дозволяється в Німеччині працювати не більше 90 днів на рік). З огляду на, що умови навчання, екзаменаційні вимоги сильно розрізняються за різними ВНЗ, спеціальностей і навчальних програм, Ви повинні, таким чином, заздалегідь більш-менш чітко вирішити для себе, чого, як і де Ви будете вчитися в Німеччині. Цю сторону справи прояснити Вам, можливо, допоможе наступна інформація.

2.2. Німецьке середнє (гімназичне) освіту, яке дає право на вступ до вищої школи, розраховане на 13 років. В кінці останнього року проводиться спеціальний іспит - Abitur (від цього слова походить 'абітурієнт'). Вступних іспитів як таких у ВНЗ Німеччини немає.

Громадянин Росії без диплома Abitur, т. Е. Не навчався в німецькій гімназії, має право вступити в німецьку вищу школу, тільки закінчивши не менше одного курсу (два семестри) в російському ВУЗі. Студенту, що здав іспити першого курсу в Росії, доведеться здавати в німецькому ВНЗ "кваліфікаційний іспит" (Feststellungsprufung). Рекомендується для підготовки до здачі цього іспиту витратити один рік на навчання в 'коледжі предвузовской підготовки'

Після закінчення двох років навчання в російському вузі можна отримати допуск до вищої школи Німеччини і без здачі "кваліфікаційного іспиту". Але це тільки в тому випадку, якщо Ви збираєтеся в німецькому ВНЗ навчатися за тією спеціальністю, яку вже вивчали два роки в Росії. Залежно від того, скільки років Ви провчилися в російському ВУЗі і інших обставин, може статися й так, що частина предметів, які вже здані в Росії, будуть зараховані в Німеччині.

Для отримання допуску в німецький ВНЗ необхідно, крім того, скласти іспит з німецької мови. Існують різні іспити з німецької мови, сертифікат яких дає право вступити в німецький ВНЗ (DSH, іспити Гете-інституту і ін.). Стандартний загальновизнаний єдиний для всіх вступників до німецьких ВНЗ - іспит TestDaF (Deutsch als Fremdsprache - 'німецький як іноземний') проводиться в Москві і його можна здати в Росії. Тест проводиться двічі на рік і нагадує англійський Всі документи (атестат, заліковку і ін.) І сертифікат складеного іспиту з мови має бути поданий до ВНЗ заздалегідь: до 15 липня для реєстрації на зимовий семестр і до 15 січня - на літній (приступити до занять в Німеччині можна ні з початком курсу, як в Росії, а з початком семестру).

Різноманіття вузів, їх специфіки, правила, і звичаї роблять вищу освіту Німеччини самобутнім і цікавим. Але з точки зору практичної воно ж доставляє незручності - часом досить відчутні, а часом переростають в нерозв'язні проблеми. Так, частина вузів вже почали впроваджувати англосаксонську систему бакалаврату та магістратури, а інша - ні. Одні університети зараховують результати 'чужих' іспитів, інші вимагають повторної здачі. Сильно відрізняються один від одного освітні програми, що ускладнює переклад з вузу до вузу.

Звичаї і звички Німеччини >>