Навчання у Франції

  1. плюси
  2. Шкільна освіта
  3. Вища освіта
  4. Корисні посилання

Перше, що спадає на думку при словосполученні "освіту у Франції", - це Сорбонна і веселощі і богемний дух Латинського кварталу. Романтика студентського життя не зникла і в наші дні, але сучасним студентам у Франції доведеться чимало потрудитися, щоб отримати престижний диплом і почати кар'єру в Європі.

плюси

  1. Перш за все, Франція приваблива тим, що отримати вищу освіту і громадяни країни, і іноземці можуть або безкоштовно, або за допомогою різних стипендій. Одна з найпопулярніших форм фінансової допомоги учням - стипендія французького уряду.
  2. Середня освіта у Франції для іноземних учнів хоча і коштує грошей, але обійдеться на порядок дешевше, ніж, наприклад, у Великій Британії.
  3. Іноземні студенти мають ті ж права, що і французькі, і розмір внесків, пов'язаних з навчанням, для них точно такий же.
  4. Система освіти у Франції дуже розвинена, тому ви знайдете хороші навчальні заклади по будь-якої спеціальності.

мінуси

  1. Якість французького освіти не є його головним плюсом. Хоча країна і займає третю сходинку після США і Великобританії як найпопулярніша у іноземних студентів, похвалитися високими позиціями в міжнародних рейтингах французьких університетів не можуть. Велика доступність вищої освіти у Франції визначає і загальний рівень. Однак для тих, хто добре знає французьку мову, навчання у Франції допоможе відкрити двері якщо не відразу до міжнародної кар'єри, то хоча б до європейської.
    Якщо вартість або навіть відсутність плати за навчання є плюсом, то вартість життя у Франції, особливо в Парижі, буде мінусом. Оренда житла, комунальні платежі, продукти коштуватимуть недешево, проте у Франції існує програма допомоги студентам з оплатою житла, і є шанси отримати від держави половину суми.
  2. Другий мінус і одна з французьких реалій - це бюрократія. Оформлення необхідних документів може зайняти дуже тривалий час.
  3. Французька мова. Якщо ви вступаєте на англомовну програму, особливо MBA, і в подальшому не плануєте працювати у Франції, то можна буде обійтися англійською. У всіх інших випадках добре знання французької просто необхідно: перед вами буде більший вибір програм, а знайти роботу володіє французьким випускнику місцевого вузу буде набагато простіше. До своєї мови французи ставляться трепетно, тому потрібно відповідати.

Своєрідність французької освітньої системи, котра формувалася більше двохсот років, позначається на всіх рівнях - від дошкільної до вищої освіти. Держава значною мірою (до 6% бюджету) підтримує освітні установи, декларуючи принципи безкоштовності, нейтральності, усунення впливу релігії.

Початкову освіту французьких дітей починається з чотирьох років. Дитячих садків в нашому розумінні у Франції немає. У «материнської школі» (ecoles matemelles) діти до чотирьох років займаються розвиваючими іграми, наступний рік педагоги присвячують практичним навичкам, малювання, ліплення, з п'яти років починається навчання навичкам читання, письма, рахунку. Дитина не проводить в саду весь день (три години до і після обіду). Тільки у великих містах «ecoles matemelles» побудовані за принципом російських дитячих садків, працюють більше повного робочого дня.

Шкільна освіта

Початкову освіту (з шести років) проводиться в п'яти класах початкової школи. У нього Міністерство освіти на рівних засадах з французькою мовою, математикою ввело такі предмети як «пізнання світу», «життя разом», «художню освіту».

Обов'язкова освіта включає і чотирирічне навчання в коледжах. Зайвим доказом своєрідності французької школи є зворотний рахунок класів (випускний клас ліцею - перший, випускний клас коледжів - третій). В державні безкоштовні коледжі школярів приймають без вступних іспитів. У базову середню освіту поступово вводяться дві іноземні мови, фізика, хімія.

З'являється можливість факультативно вивчати латинську, давньогрецьку мови (важливо для університетського академічної освіти). До вибору професійної орієнтації школярі готуються вже у випускному (третьому) класі коледжу. Для загальної освіти важливі факультативні предмети, в тому числі - мертві мови. Підготовкою до технічного, вузькопрофесійних утворення стає курс «введення в професійне життя». Загальнонаціональний випускний іспит не має практичного значення, не впливає на перехід до наступного класу.

Останній цикл навчання (2-3 роки) проводять загальні, технологічні, професійні ліцеї. Він не є обов'язковим, має значні відмінності від старших класів російської школи. До навчання в державних безкоштовних ліцеях на загальних підставах допускаються навіть діти іноземців, які не проживають постійно у Франції. З цього етапу вводиться цільова спрямованість навчання. Загальні ліцеї готують до університетської освіти, технологічні - до здобуття вищої технічної освіти. Професійні ліцеї готують до певної професії, подібні російським ПТУ.

«Baccalaureat» (атестат середньої освіти) отримує близько 80% випускників. Дворічне навчання в професійному ліцеї дає сертифікат професійної придатності. Цей документ надає право роботи з певної спеціальності, але непридатний для вступу до ВНЗ.

Вища освіта

Французьке вищу освіту відрізняється заплутаністю форм навчання, документів про освіту, навчальних програм. За кожен рік навчання студенти отримують національні дипломи, більшість з яких не мають практичного значення. Французька ступінь «Licence» подібна міжнародної ступеня бакалавра, ступінь «Magistere» - не має міжнародних аналогів. Міжнародної ступеня магістра відповідає французька академічний ступінь «Maitrise».

У загальному вигляді вищу освіту можна розділити на традиційні університети та вищі школи, які багато в чому антагоністичні. Традиційні університети дотримуються принципу вільної записи (без вступних іспитів, попереднього відбору), безкоштовного навчання.

У роботодавців ці принципи не викликають довіри, тому більш престижні вищі школи, зі складними вступними іспитами, великими конкурсами абітурієнтів. Дворічний підготовчий цикл вищої школи можна пройти на базі деяких елітних ліцеїв, безпосередньо у вищій школі. Другий, основний цикл навчання (три роки) завершується дипломом вищої школи, еквівалентним міжнародним дипломів.

Як правило, після закінчення державної (відомчої) вищої школи випускник направляється на державну службу (аналогічно розподілу при СРСР), де зобов'язаний відпрацювати 6-10 років. Іноземцю для вступу до вищої школи, крім інших вступних іспитів, необхідна здача мовного іспиту ESABAC.

Спеціальні рейтинги престижності, якості навчання у Франції не прийнято. Проте, що склалася репутація визначає авторитет багатьох університетів у викладанні окремих дисциплін. Так, факультет медицини вважається сильним в університеті Монпельє, факультет німецької мови - в Страсбурзькому університеті, в бізнес-освіті лідирує Вища комерційна Парижа.

Окремо стоїть французьке медичну освіту. Його можна отримати тільки в університетах, час навчання - від п'яти років (за фахом «акушер») до 11 років (лікар-фахівець). Для будь-яких медичних спеціальностей обов'язковий відбірковий конкурс після першого року навчання (з обмеженням кількості студентів).

Для російської молоді Франція приваблива іміджем розвиненої європейської країни, відсутністю плати за навчання, вступних іспитів. Кращі перспективи працевлаштування у Франції надають вищі школи. Важке надходження в них пов'язано зі складними вступними іспитами. Знання французької мови має бути відмінним. Найбільш практично отримання короткого (трирічного) освіти. Диплом «Universitaire de technologie» достатній для роботи в багатьох галузях промислового виробництва, туристичної індустрії, високо котирується у франкомовних країнах третього світу.

Випускники російських шкіл можуть надходити в усі французькі ВНЗ на перший цикл навчання (крім деяких вищих шкіл, медичних факультетів, які потребують предвузовской навчання). Після трьох курсів російського ВНЗ можливе надходження для проходження курсів «Licence», «Magistere», після четвертого курсу - проходження курсу «Maitrise».

Читайте далі:

Корисні посилання

  • www.russie.campusfrance.org Французьке державне агентство з просування французької вищої освіти за кордоном
  • www.bgfrussie.ru Гранти посольства Франції в Росії
  • www.institutfrancais.ru Французький інститут в Росії
  • www.france-russia.edu.ru Партнерство Росії та Франції в галузі освіти
  • www.aupair.com Вакансії au-pair у Франції