Небезпека лікування анорексії і булімії

Даний матеріал наданий центром лікування харчових залежностей REVOCANDA.

У ньому ми хочемо трохи поділитися нашим досвідом в роботі з анорексією.

Більш детальну інформацію ви зможете знайти на сайті:

www.анорексія-булімія.net

Психотерапевтична робота з розладами харчової поведінки, такими, як анорексія, пов'язана з тим, що доводиться перебудовувати сімейні відносини, в яких знаходиться пацієнт. Якщо пацієнт живе і залежить від своєї сім'ї, де він став залежним, то після психотерапевтичної роботи пацієнт знову потрапляє в токсичну середу, де відбувається відкат до старих паттернам поведінки. Одужання хворих в таких випадках може відбуватися роками, або зовсім не відбуватися.

Небезпека для психотерапевта при амбулаторному лікуванні.

Робота в умовах, коли досить довго не відбувається видимих ​​позитивних зрушень в поведінці пацієнта, буде приводити до того, що пацієнт буде йти, ставлячи чергову галочку в своєму списку речей і людей, які йому не допомогли. Що буде тільки посилювати його почуття безнадії і підвищувати вплив розлади на його поведінку.

Навіть якщо пацієнт залишається в терапії і якимось дивом буде на неї ходити, тоді через якийсь час психотерапевт починає відчувати свою професійну безпорадність, що може привести до його емоційного вигорання.

Небезпека для клієнта при амбулаторному лікуванні.

Сім'я клієнта з анорексією, як правило, після того як віддали клієнта в "добрі руки" психотерапевта, трохи заспокоюється. Оскільки передали відповідальність на психотерапевта. І починають вірити, що їхня дитина починає виходити з анорексії. Але реальність така: клієнти з анорексією часто видають те, що від них чекають значущі люди. А терапевт хоче, щоб клієнт вилікувався, і клієнт починає демонструвати "чудеса зцілення", досить швидко проходить всі стадії одужання, але ваги при цьому не набирає. І тут криється небезпека, що, перебуваючи тривалий час в низькій вазі, організм клієнта може не витримати і відмовити будь-якої орган. Тоді "одужання" завершиться летальним результатом або придбанням інвалідності клієнтом. Варіант такого розвитку подій досить великий. І, на якому вазі це може статися, передбачити неможливо, це може не відбутися і в 20 кг, а може статися і в 40 кг. Це вже буде залежати від індивідуальних особливостей клієнта і його життя.

Таким чином, амбулаторна робота з розладами харчової поведінки в тривалій перспективі несе ризики погіршення фізичного стану для пацієнта, а для психотерапевта така робота несе ризики емоційного вигоряння і ризики, пов'язані з погіршенням фізичного стану пацієнта.

Лікування в психіатричних стаціонарах анорексії також несе ризики погіршення стану пацієнта. Оскільки пацієнтів у лікарів і клінічних психологів в медичних установах досить багато, часом не вистачає часу прискіпливо розбиратися з такими пацієнтами та їхніми батьками. Також хочу відзначити, що лікування в стаціонарних умовах медикаментозними засобами призводить до тимчасової скасування симптомів. Після виписки зі стаціонару у таких пацієнтів досить часто спостерігається повернення симптомів. Тому, бачачи, що настали поліпшення є тільки тимчасовими, хворі знову ставлять чергову галочку, і що навіть психіатричний стаціонар не допоміг впоратися з хворобою. Що, в кінцевому рахунку, може також посилити симптоми у пацієнта.

У хворих на анорексію для одужання повинна відбутися зміна цінностей, що можливо при додатковому використанні психотерапевтичних методів лікування.

Тому лікування анорексії тільки засобами психіатричного стаціонару також несе ризики погіршення стану пацієнта після виписки.

Тому найкращим варіантом лікування анорексії ми вважаємо поєднання стаціонару і психотерапевтичної роботи і мінімізацію контактів з оточенням. Такі умови може запропонувати тільки реабілітаційний центр. Там є ізоляція від звичайного оточення, а також найсильніша психотерапевтична допомога, яка виявляється не тільки через психотерапевтів, але і від видужуючих клієнтів центру. Таке середовище, де йде психотерапевтичний вплив 24 години 7 днів на тиждень, сприяє зміні світоглядних стереотипів для виходу з анорексії.

Майже все сказане про небезпеку лікування анорексії можна застосувати і до лікування булімії, орторексії і компульсивного переїдання. Тому для лікування анорексії і булімії найкраще підходять реабілітаційні центри по роботі саме з розладами харчової поведінки. У таких центрах, крім психотерапевтів, також працюють психологи, психіатр, гастроентеролог, дієтолог, ендокринолог, які будуть стежити за фізичним станом пацієнтів, що дуже важливо.

Наприклад, в центрі REVOCANDA всі співробітники проходять обов'язкову спеціалізацію по роботі з харчовими розладами і постійне підвищення кваліфікації.

У зв'язку з цим хочемо повідомити, що з жовтня 2017 року Нижньому Новгороді відкрито кабінет центру лікування харчових залежностей REVOCANDA, де можна отримати первинну консультацію і супровід клієнта і його сім'ї до реабілітаційного центру, так і після реабілітаційного центру на період адаптації. У планах на 2018 рік планується запуск повноцінного центру. Більш детально можна дізнатися з групи в VK і на сайті анорексія-булімія.net

З повагою,

керівник нижегородського філії центру REVOCANDA

Андрій Олександрович Клюєв.