Нейрохірург Юрій Савельєв: серед лікарів немає атеїстів

Нейрохірург - по-справжньому ювелірна галузь медицини, де кожен крок лікар робить буквально над прірвою, найменша похибка - і наслідки незворотні. Дитяча нейрохірургія - це концентрація неймовірною точності, абсолютної сміливості і ... страху лікаря. Як його подолати? Чи є серед докторів атеїсти? Чи готові молоді люди встати на цей складний шлях? Розповідає завідувач дитячим нейрохірургічним відділенням Красноярської міської клінічної лікарні Юрій Савельєв.

Розповідає завідувач дитячим нейрохірургічним відділенням Красноярської міської клінічної лікарні Юрій Савельєв

Савельєв Юрій Михайлович - нейрохірург, лікар вищої категорії.

Досвід роботи в дитячій нейрохірургії - 20 років. У 1991 році закінчив педіатричний факультет Красноярського державного медичного інституту (зараз - Красноярський державний медичний університет).

Вища кваліфікаційна категорія за спеціальністю «Нейрохірургія».

Веде консультативний прийом дітей з вродженими аномаліями розвитку головного і спинного мозку, захворюваннями і наслідками травм центральної та периферичної нервової системи.

На рахунку у нього десятки врятованих життів. Про одну з них ми колись писали .

Після операцій сиріт забирають в сім'ї

- Юрію Михайловичу, для початку розкажіть про операції , Яку ви зробили дівчинці з Туви, віддану батьками в дитячий будинок після того, як вони дізналися, що у неї пухлина мозку. Наскільки вона унікальна, і як ви взагалі на неї зважилися?

- Для мене і для нашого колективу унікальність не в операції, а в тому, що при народженні у цієї дівчинки була діагностована пухлина мозку, яка ставила під сумнів її подальше життя, і вона виховувалася в дитячому будинку, а після серії проведених нами операцій малятко повністю відновилася і, найголовніше, батьки забрали її назад в сім'ю.

Нам доводиться багато оперувати дітей з дитячих будинків, і коли їх потім всиновлюють або у нас в Росії, або за кордоном, ми завжди за них дуже радіємо. А тут вкрай важливо те, що дитина повернувся саме в свою рідну сім'ю.

Буквально сьогодні в обід ця дівчинка з мамою були у нас в клініці. Дитина по нервово-психічному розвитку нічим не відрізняється від інших дітлахів. Приємно дивитися, як радісно світяться очі мами, вона зараз, мабуть, намагається віддати доньці все те, що раніше дати не змогла.

Свого часу батьки дівчинки подарували мені іконку святого великомученика Пантелеймона. І малятко, увійшовши до мене в кабінет, насамперед підійшла до цієї іконці і почала її цілувати. Мене це дуже зворушило.

- Але все-таки це була дуже складна операція, чисто технічно навіть?

- Так, безумовно, проведене оперативне втручання було складним, як і виходжування цієї дитини. У дівчинки були множинні вади розвитку головного мозку, які не завжди вдається усунути оперативним шляхом. У нас це вийшло, слава Богу.

У нас це вийшло, слава Богу

- А хто знаходиться з дітьми, у яких немає батьків, вони зовсім одні в лікарні?

- Ні, не одні. По-перше, з дитинкою, як правило, знаходиться вихователь. По-друге, до дітей з дитячих будинків особливе ставлення з боку медперсоналу. Кожен працівник переживає, що дитина обділений увагою, і намагається передати йому частинку своєї душі. Тому не можна сказати, що наша дівчинка була одна.

Сьогодні, коли він приїхала, весь наш персонал збігся до цієї дитини, тим паче, вона дуже товариська, розмовляє непогано. Наш медперсонал для неї - свої, рідні люди. Тому не можна сказати, що вона була одна і лежала, кинута в куточку. Ні, Боже упаси, цього не було.

Коли у нас бувають діти з асоціальних сімей, такі, звичайно, зустрічаються, цим дітям теж намагаються допомогти: хтось з дому одяг принесе, хтось частування.

«Папа хотів, щоб я став агрономом»

- Коли ви зрозуміли, що нейрохірургія - це ваше майбутнє?

- Плани піти в медицину були десь з восьмого класу, коли з біології в школі почали вивчати предмет «Людина». Я зацікавився і став читати спеціальну медичну літературу. Після восьмого класу я навіть хотів кинути школу, виїхати в місто, вступити в медучилище. Тоді, до речі, взагалі не думав про нейрохірургії. Але в ті роки було загальну середню освіту, і тим, хто добре вчився, атестати не віддавали, і мені довелося продовжувати навчання в школі.

У дев'ятому класі я захворів, півтора року не ходив в школу, і вже цілеспрямовано, як і всякий хворий, почав цікавитися медичної літературою. Коли я закінчив десятий клас і вступив до інституту, у мене вже була якась медична база, я в хворобах розумів більше, ніж мої ровесники-першокурсники.

Я мріяв про хірургії, але щоб туди потрапити, потрібно було закінчити ординатуру з дитячої хірургії. Спочатку я працював дитячим травматологом, а коли в нашій клініці відкрилося дитяче нейрохірургічне відділення, мені запропонували там роботу. З тих пір і працюю.

- Ви сказали «поїхати в місто» - тобто ви з маленького міста, виходить?

- Я із сільської місцевості. Матері у мене не було, жив з батьком. Батько був проти медичного інституту, тому що в той час туди було дуже важко вступити, конкурс був великий. Батько селянин, «від сохи», вважав, що навіщо така робота, кожен день «охи» та «ахи» чути. Хотів, щоб я пішов на агронома, в його розумінні це дуже хороша робота: тобі машину казенну дають, квартиру, а ти нічого не робиш. (Сміється).

(Сміється)

Фото з сайту krasrab.ru

Хоча в школі оцінки мені поставили екстерном (я лежав у лікарні, іспити не здавав), вступив я сам з першого разу в красноярський медвузів. При цьому, коли я вступав до інституту, то мені на комісії сказали, що мене не приймуть, тому що інваліди їм не потрібні. Тоді я сказав: «Пишіть, що я здоровий». Так я розлучився з інвалідністю.

- Але зараз у вас така важка робота! Вона ж вимагає стільки сил!

- Розумієте, якщо стогнати на кожному розі, кому це цікаво? Нікому це абсолютно не цікаво. Я не ходжу по поліклініках, по лікарях.

- Як то кажуть, швець без чобіт.

- Нормально! Все нормально.

- А ви знаєте, що вас називають і святим, і контуженим?

- Ні, я не знаю, я ніколи про себе ніде і нічого не читаю. Хтось, може, гарне напише, а хтось поганий - я на людину ображатися буду, а так я до всіх людей ставлюся рівно і добре. (Сміється).

«Будь-який лікар-атеїст хоч раз звертався до Бога»

- Кажуть, ви дуже багато піклуєтеся про пацієнтів і після операції, постійно до них заходите, навіть у вихідні. Далеко не всі лікарі так надходять.

- Я не хочу себе виділяти в чомусь, чесне слово, не хочу. Я нормальна людина з нормальним станом душі. Будь-який лікар так відноситься. Хтось вважає, що ми, лікарі, звикли бачити хворих пацієнтів, хворих дітей, і ми ставимося до них холоднокровно. Ні, такого не буває. Кожен лікар зацікавлений в результатах своєї праці, незалежно від того, який хворий прийшов, в якому настрої, - це відступає на другий план.

Коли щось виходить добре, це зміцнює, дає сили працювати далі. Так само, як і невдачі - а вони у всіх лікарів бувають - підкошують, розчаровують. Лікар завжди зацікавлений в тому, щоб, в першу чергу, було добре хворому, так, іноді доводиться не рахуватися зі своїм часом.

- А хворим, крім вдалого оперативного втручання, що найбільше дає сили вижити? Підтримка близьких, добре слово медперсоналу?

- Помічено і мною і іншими лікарями, коли близькі родичі налаштовані оптимістично, пацієнти одужують краще. В цьому щось є, безсумнівно. Іноді ми самі говоримо матері: «Дитина видужав тільки завдяки вашій активності, коли навіть в самий критичний момент ви говорили: Ні, не вірю!».

- Всі лікарі, навіть самі не вірять, все одно визнають, що в їхній практиці були випадки, які тільки як дивом можна назвати. У вашій практиці таке було?

- Що значить, лікарі невіруючі? Упевнений, що навіть найзапекліший атеїст з лікарської середовища, як і будь-яка людина в важкі хвилини життя, не раз звертався в душі до Бога. І хірург, йдучи на операцію, особливо коли вона складна, якщо сам не хреститься і не хрестить хворого на операційному столі, напевно в душі просить Господа Бога, щоб Він допоміг цьому хворому. Мені чомусь так здається.

Напевно, мало у кого є справжнє невіра. У важкі хвилини все звертаються до Бога. У одних, звичайно, це звернення показне, на кожному кутку можуть накладати хресне знамення, а в душі бути далеко не охайними людьми. Інші можуть прилюдно, щоб христити, а по всіх усюдах слідувати заповідям Господнім. Тому я вважаю, що справжня віра - це не обов'язково кожен день ходити до церкви, просити Господа Бога або каятися в чомусь. Головне, щоб людина завжди в душі і в помислах був чистий.

- Але ж святитель Лука Войно-Ясенецький в ваших краях під час війни був.

- У опальні роки Войно-Ясенецький перебував тут на засланні, а з 1941 до 1943 року професор був консультантом всіх госпіталів Красноярського краю і головним хірургом евакогоспіталю. Наш медичний університет вже кілька років носить ім'я Войно-Ясенецького.

Наш медичний університет вже кілька років носить ім'я Войно-Ясенецького

Свт. Лука Войно-Ясенецький

Архівні матеріали про нього спокійно читати неможливо. Він ніколи не зраджував своїм ідеалам. Ніколи. У нього в операційній висіли ікони, і оперував він в рясі. Коли йому намагалися це заборонити, погрожуючи навіть розстрілом, він відмовлявся оперувати. Ось приклад справжнього служіння і Богу, і медицині.

«Син говорив учителям, що ми не родичі»

- А, взагалі, чим живе ваше відділення? Все-таки такі складні операції вимагають, щоб і можливості були най-най передові.

- Чим живе відділення? Будемо так говорити: дім - робота, дім - робота, і все знову по новій. Приблизно так ми живемо. Інший момент, що матеріально-технічна оснащеність і все інше, звичайно, залишають бажати кращого. У перспективі у нас в Красноярську намічено будівництво нової, найбільшої, багатопрофільної дитячої лікарні, вже складено проект на будівництво.

Але почалася криза, і зараз все це зупинено, так само, як і закупівлі нового додаткового обладнання. Це біда, напевно, не тільки нашого підрозділу і клініки, а в цілому російська біда. Але, діватися нікуди, будемо переживати.

- Як ви дізнаєтеся про нові технології, про нові прийоми?

- Звичайно, ми хочемо використовувати передові технології і в цілому знати, звідки вітер дме, що нового. На моїй професійній пам'яті підходи до лікування постійно змінювалися, з'являлися нові відкриття, тому потрібно бути завжди в курсі. Ось і вишукуємо можливість поїхати на конференцію, іноді навіть за свій рахунок, щоб бути на висоті або хоча б не відставати від вимог часу.

- А ваші діти теж медики?

- Мій син Антон працює в нашій лікарні.

- Ви йому радили?

- Син закінчив школу, і у нього була дилема - надходити або в медичний, або в юридичний, тому що у мене багато знайомих юристів, і він бачив, як вони живуть матеріально, і як я живу в фінансовому плані. Але в останній момент Антон сказав: «Хочу вчитися там, де ти». От і все. Я йому не допомагав, навчався він сам. Навіть, коли викладачі питали, а не я його батько, він відповідав: «Ні, ми не родичі».

Коли він влаштовувався на роботу в нашу клініку, головлікар мені сказав: «Твій син прийшов. Ти чого мовчиш? Ти чого мені не сказав? »Я кажу:« Він сам вирішує, де йому працювати, як працювати ». Я ніяк не впливав на його вибір і на його рішення.

- Напевно, тоді і виходять хороші фахівці, коли рішення не нав'язують, а сама людина прийшов?

- Ви знаєте, по-різному. Чисто з життєвої точки зору - так, легше в житті, коли тобі хтось допомагає. Напевно, я був би поганий батько, для нього поганий, якби він мене просив допомогти, а я б сказав: «Ні, і крапка». Але Антон ніколи мене не просив - ні на іспитах допомогти, ні з працевлаштування. І син ніколи мене не дорікне, в разі чого, навіщо я його змусив робити те, що йому не подобається. Він сам вибирав.

- Є у вас учні, хто горить справою? Є кому передати ваш досвід?

- У той час, коли навчався я, була система розподілу. Студенти були і з сільської місцевості, і міські, але всі випускники мріяли залишитися працювати в місті. Це вважалося дуже престижним, тим паче, якщо виходило відразу ж влаштуватися в якусь в клініку, - це вважалося престижним подвійно. А зараз молодь не має бажання навчатися в медичних вузах.

Раніше в хірургію потрапити було дуже важко, тому що туди був обмежений набір. А зараз ніхто не хоче бути дитячим хірургом. Мені не хотілося б когось образити, порівнюючи, як вчилися ми, яке було ставлення у нас і яке відношення зараз.

Хоча і зараз є безсумнівно талановиті, заслуговують всякої похвали молоді колеги, але чомусь вони йдуть в дитячу хірургію, а в нейрохірургію немає особливого бажання. Тому у нас зараз навіть вільні ставки є, ми не можемо їх заповнити.

Я б хотів, щоб у тих, хто прийшов в медицину, було поменше професійних розчарувань. Щоб вони домагалися професійного зростання, а не кар'єрного, тому що кар'єра - це одне, а професіоналізм - це зовсім інше.

Лікарю потрібно бачити своїх пацієнтів, які приїжджають за тридев'ять земель, сидять в чергах: у них в очах благання і надія. Треба просто поставити себе на їх місце і зрозуміти, що у них твориться в душі. Іноді людині досить сказати ласкаве слово, і у нього очі починають світитися щастям.

У День медика, хотів би побажати всім колегам здоров'я, успіхів, терпіння, співчуття до хворих і, в першу чергу, людської доброти, бо без цього в нашій професії ніяк не виходить.

Як його подолати?
Чи є серед докторів атеїсти?
Чи готові молоді люди встати на цей складний шлях?
Наскільки вона унікальна, і як ви взагалі на неї зважилися?
Але все-таки це була дуже складна операція, чисто технічно навіть?
А хто знаходиться з дітьми, у яких немає батьків, вони зовсім одні в лікарні?
Ви сказали «поїхати в місто» - тобто ви з маленького міста, виходить?
Розумієте, якщо стогнати на кожному розі, кому це цікаво?
А ви знаєте, що вас називають і святим, і контуженим?
А хворим, крім вдалого оперативного втручання, що найбільше дає сили вижити?