NEWSru.com :: У США вручені вищі музичні нагороди "Греммі"

У США вручені вищі музичні нагороди "Греммі"
Майкл Блумберг

45-я церемонія вручення музичних "Оскарів" - премій Національної академії грамзапису "Греммі" - відбулася в неділю ввечері в нью-йоркському спортивно-концертному комплексі "Медісон-сквер гарден".

До присутніх звернувся і мер Нью-Йорка Майкл Блумберг, який вітав повернення "після п'ятирічної перерви церемонію" Греммі "додому - в музичну столицю світу". Дохід міста від церемонії, яку відвернув від Нью-Йорка посварився з організаторами колишній глава виконавчої влади найбільшого мегаполісу США Рудольф Джуліані, становить близько 40 млн доларів.

Церемонія стала безпрецедентно політкоректно - за відомостями американських ЗМІ, співпродюсер шоу, телекомпаніяCBS, віддала розпорядження відключати мікрофони у виступаючих, які зважилися б зі сцени висловитися з приводу війни проти Іраку.

Демонстрація лояльності з боку організаторів вдалася - вручення нагород звукозаписної індустрії було до межі деполітизовано, а з антивоєнної "дулею в кишені" на церемонію прийшли одиниці американських виконавців. Миру присутнім побажали лише репер Емінем, Бонні Райт, яка закликала "будувати світ, а не загадки", і Шеріл Кроу, прикрасила себе значного розміру "Пацифики" на шиї, а ремінь гітари - написом "Ні війні!".

Для російських шанувальників музики 45-я церемонія вручення премій американської індустрії грамзапису і зовсім принесла розчарування: хоча в цьому році в список номінантів увійшла рекордна кількість росіян - Мстислав Ростропович, Валерій Гергієв (дві номінації), Софія Губайдуллина і кантрі-група з підмосковного Обнинска " Берингову протоку "- ніхто з них не отримав нагород.

Одним з небагатьох сюрпризів нинішньої церемонії, за традицією є собою суміш, де основна частина - комерція, присмачена невеликими домішками свіжих музичних ідей, скандалу, американського патріотизму, данини ветеранам сцени і модною "тусовки", стало возз'єднання легендарного дуету "Саймон і Гарфанкел", вперше за 10 років виступили разом на самому початку роздачі "золотих граммофончиків". Вони ж отримали один з них - "за довічний внесок" в музику, повідомляє РІА Новини" .

Другий, і як вважають місцеві критики, головною сенсацією вечора, став зліт на зоряний небосхил дебютантки з передмістя Нью-Йорка Нори Джонс, чий альбом "Іди зі мною" зібрав вісім "Греммі" - в номінаціях від "кращого вокального поп-альбому" ( понад 51% матеріалу повинні бути записані з вокалом) до "кращого нового виконавця". Їй же вдалося забрати і дві головні нагороди - за альбом року, розвіявши таким чином надії вважалися головними фаворитами Брюса Спрінстіна і Емінема, і за сингл року - композицію "Не знаю, чому", нагороду за яку отримав її автор Джессі Харріс.

Решта позаду Спрінгстін і жіноче кантрі-тріо "Діксі-Чикс" отримали по три "Греммі". Альбом "боса", як називають Спрінгстіна в США, "Підйом", навіяний подіями 11 вересня 2001 року і став плодом возз'єднання з нью-джерсийской групою "І-стріт бенд", визнаний кращою рок-платівкою. Однойменна композиція отримала премію як "краща пісня в стилі рок", Спрінгстін же став володарем нагороди за "кращий чоловічий рок-вокал".

Кращий альбом у стилі кантрі - малозрозумілою за межами США, але приносить максимум прибутків в порівнянні з іншими музичними напрямками в американському шоу-бізнесі, свого роду аналог "російського шансону", виграло жіноче тріо "Діксі Чікс" з альбомом "Хоум".

Попутно "дівчата Діксі" завоювали ще дві нагороди за категорією кантрі, в тому числі і за кращу інструментальну композицію, витіснивши таким чином "Берингову протоку". Вони виконали по ходу церемонії композицію прославленої групи "Флітвуд МЕК" "Зсув" у власному аранжуванні, чого, на думку американських же критиків, їм робити явно було не варто - вокальні дані за все тріо не можуть зрівнятися з голосом однієї Стіві Нікс з легендарної, але вже неіснуючою британської групи, не кажучи вже убозтві аранжування.

Вдруге поспіль не вдалося домогтися лауреатських лаврів за кращий альбом року Емінему. Білому реперу довелося задовольнятися тим, що його диск "Емінем-шоу" був визнаний "кращим альбомом в стилі реп". Скандальний білий виконавець репу, часто відмовляється від музичних нагород чи влаштовує сварки в ході урочистих церемоній, з'явився на сцені в оточенні колег по групі і, всупереч очікуванням, гранично кракто і коректно подякував "надихнули його", за власним зізнанням, легендарних чорних виконавців-реперів . Він же удостоївся "грамофончики" за "короткий музичний кліп" "Без мене".

Серед реперів відзначився також Неллі, який виграв два "Греммі" - спільно з Келлі Роуланд за композицію "Дилема", і обійшовши Емінема в категорії "кращий реп-сингл у чоловіків-виконавців".

Свій перший "грамофон" за краще виконання вокальної композиції поп-групою або дуетом отримала команда "Але Даут" з піснею "Хей, бебі". Група з Нью-Джерсі перемогла конкурентів в особі Бон Джові, "Ен-Сінк", "Дейв Метьюз Бенд".

У категорії "кращий чоловічий поп-вокал" члени академії віддали перевагу новачку - 16-річному Джону Мейеру за композицію "Твоє тіло - країна чудес", залишивши без нагороди в цій номінації ветеранів - Стінга, Елтона Джона і Джеймса Тейлора. Взагалі, минулий рік став невтішним для ветеранів: обійденою нагородами виявився екс-вокаліст "Лід зеппелін" Роберт Плант, а вийшли в 2002 році цікаві альбоми Міка Джаггера, Брайана Феррі, Девіда Боуї і посмертний альбом Джорджа Харрісона не були навіть в число номінованих. Без нагороди залишився і Пол Маккартні, висунутий на отримання "грамофончики" за створення музики до фільму "Ванільне небо", в якому знялися Том Круз і його іспанська однофамільниця Пенелопа Круз.

Одночасно на рок-небокраї утвердилося і нове ім'я. За номінації "кращий вокальний рок-сингл групи або дуету" перемогу здобув британський колектив "Колдплей" з піснею "На моєму місці", залишивши позаду всепроникающий Ю-2, жорсткий "Крід" і старіючий "Еросміт". Ця ж група, потиснути вищі лаври індустрії грамзапису вже на другому вийшов альбомі, забрала з нинішньої церемонії і нагороду за кращий альтернативний диск - "Прилив крові до голови", обійшовши, крім інших, Бека і Елвіса Костелло. Забавна деталь, пов'язана з виступом групи на церемонії - вокаліст "Колдплей" Кріс Мартін від зовнішності до міміки нагадував брата-близнюка відомого в Росії музичного критика Артемія Троїцького.

До речі, незважаючи на невтішні підсумки 45-ї церемонії, росіян може чекати успіх у наступному році. На думку критиків, сюрприз можуть піднести дует "Тату", впевнено штурмує західні хіт-паради на хвилі околомузикальние скандальної слави, і ветеран російського "андерграунду", цілком вписався зараз в "мейнстрім" Борис Гребенщиков. Днями американська компанія звукозапису "Нексос уорлд" оголосила про "всесвітньому релізі" його альбому-компіляції "Русский пісняр".

Судячи з даних попередніх продажів, повідомили джерела на лейблі, Гребенщиков, ймовірно, зможе поборотися за головний приз американської звукозаписної індустрії в номінації "музика світу".