Нідерландський художник Мауріц Ешер народився 17 червня 1898 року

Роботи голландського художника Мауріца Ешера критики відносять до елітарного мистецтва. Утвердилася думка, що глядачеві зрозуміти його складно. Але вперше побачивши графіку майстра, і знавець образотворчого мистецтва, і простий обиватель відчуваютьоднакову гаму складних почуттів і емоційних відкриттів на тлі складного психологічного сприйняття тривимірних об'єктів. Роботи голландського художника Мауріца Ешера критики відносять до елітарного мистецтва

Три сили тяжіння спрямовані перпендикулярно одна одній. Три земні поверхні прорізають один одного під прямим кутом, і кожна населена людськими істотами.

Мешканці двох різних світів не можуть ходити, сидіти або стояти на одному і тому ж підлозі, оскільки у них різні уявлення про горизонталі і вертикалі. Однак вони можуть користуватися однією і тією ж сходами. Ми бачимо, як нагорі дві людини йдуть поруч по сходовим сходинках нібито в одному напрямку, - тим не менш, один рухається вгору, а інший вниз. Контакт між ними неможливий, так як вони живуть в різних світах і не підозрюють про існування один одного. (Відносність, 1953. Літографія)

Мауріц Корнеліс Ешер (17 червня 1898 - 27 березень 1972) - нідерландський художник-графік один з найяскравіших і впливових представників мистецтва XX століття. В юності маючи цілком посередні результати навчання з загальних дисциплін, Ешер виділив для себе малювання і вже в ранньому віці захопився ним самим серйозним чином, поступово в Школу архітектури та декоративних мистецтв Харлема (Північна Голландія). Рано вивчивши технологію формування друкованого малюнка, Ешер більше схилявся до вибору гравюри, а не класичних зображень маслом. Так, для нього були більш привабливі можливість отримання безлічі відбитків, пошуки нових форм і технологій повторення образів.

Читайте також: Замовник творінь архітектора Гауді - бог

Відвідавши з сім'єю Італію і перебуваючи під враженням від природи півдня Європи і спадщини епохи Відродження, молодий Ешер починає експерименти зі сферами, дзеркалами і відображеннями, малюючи спочатку природні образи і спотворюючи простір. Пізніше з Італією буде пов'язані і частина життя, і творчі пошуки, і відкриття.

Знаковою для становлення художника була і поїздка до Іспанії, де Ешер знайомиться з арабським декоративним мистецтвом в Альгамбра, повертаючись сюди повторно для вивчення мавританських мозаїк і пізніше починаючи свої пошуки в музичних зображеннях ( "Метаморфози", 1937). В Італії Ешер прожив десять років, виїхавши потім з дружиною до Швейцарії і після вже в Бельгію, де прожив до самої смерті.

У період з 1950 по 1960 рр. Ешер створює свої найзнаменитіші роботи і знаходить всесвітню популярність, читає лекції на різних континентах, продає свої картини і визнається великими математиками. Його називають віртуозом математичного розрахунку. Саме представники природничих наук, математики і психологи першими по достоїнству оцінили талант і пошуки Ешера. І до цього дня вважається, що розглядати і намагатися зрозуміти роботи Ешера можна в контексті теорій Ейнштейна, психоаналізу Фрейда, кубізму і подібних відкриттів в сфері взаємодії часу і простору.

Великі вчені бачили в роботах Ешера підказки та напрямні до вирішення теорем і складних алгоритмів, на перший погляд кидають виклик здоровому глузду. Це не заважало паралельно приймати літографії і гравюри художника за неймовірні ілюстрації до наукових трактатів по кристалографії, наприклад, і когнітивної психології.

"Класичні" для Ешера роботи також не піддаються осмисленню без урахування пластичних і сферичних парадоксів ( "Рептилії", "Рисуючі руки", "День і ніч", "Будинок з

сходами "). Результатом численних подорожей художника стали десятки пейзажів (у випадку з Ешером ксилографій) -" Ліс близько Ментона "," Боніфачо, Корсика "," сиенского даху "- взяті з незвичайною перспективи.

Також Ешер активно використовував в роботах захоплюючий прийом нерегулярних мозаїк (утворюють неповторяющимися малюнками), вивчав перехід площині в обсяг ( "Рептилії"). Особливо цікавою була і гра з многогранниками - їх Ешер застосовував як в якості основної фігури для побудови простору роботи, так і як допоміжних деталей ( "Гравітація", "Порядок і хаос", "Зірки").

Досліджуючи логіку простору ( "Виставка гравюр", "Куб з смужками", "Водоспад", "Вище і нижче"), Ешер створює неймовірні оптичні ілюзії, що виробляють величезний спектр вражень у глядачів.

Читайте також: Сальвадор Далі: Знаю, що я не в своєму розумі

Графіка геніального Ешера вражає перш за все тим, що в ній немає нічого неможливого. Все більше занурюючись в картини художника, мимоволі починаєш протиставляти ілюзії і реальності. Відбуваються з фігурами метаморфози втягують дивиться в іншу реальність, інший вимір. Плоске на очах поступово перетворюється в об'ємне, підлогу і стелю змінюються просторами, відкриваються уявні двері в незрозумілі сфери і світи.

Ешер активно звертався до здатності людського мозку обробляти і сприймати інформацію особливим шляхом, яким цього не зробити ні одного комп'ютера. Безцінним є і його посил, і образотворчі докази думки про те, що кожна клітина нашого тіла несе інформацію про все людині у вигляді ДНК - "Рисуючі руки", "Риби і лусочки".

Кожна робота великого і геніального новатора - це захоплююча і принадна загадка, таємниця і пошук. Творчість Ешера настільки нетривіально і еволюційно, що в наукових і фантастичних журналах ще довгі роки будуть публікуватися його гравюри та літографії, як кращі ілюстрації до незрозумілого і нераціонального навколо нас.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"