Нові правила розробки і узгодження ПДВ у водні об'єкти для водокористувачів

19.10.2014 вступив в силу Адміністративний регламент Росводресурсов з надання адміністративної послуги з твердженням нормативів допустимих скидів речовин (за винятком радіоактивних речовин) і мікроорганізмів у водні об'єкти для водокористувачів за погодженням з Росгидрометом, Росспоживнагляд, Росриболовства і Росприроднагляду, затверджений Наказом Мінприроди Росії 02.06.2014 № 246 (далі - Адміністративний регламент).

Важливе нововведення міститься в п. 2 Адміністративного регламенту, згідно з яким коло одержувачів вищевказаної державної послуги тепер обмежується юридичними та фізичними особами (в т.ч. індивідуальними підприємцями), які здійснюють водокористування на підставі рішення про надання водного об'єкта в користування для скидання стічних вод і ( або) дренажних вод Важливе нововведення міститься в п , Виданого в установленому порядку, або на підставі ліцензій на водокористування, термін дії яких не закінчився.

Частиною 2 ст. 11 Водного кодексу Російської Федерації (в ред. Від 28.06.2014) встановлено, що для скидання стічних, в т.ч. дренажних, вод у водні об'єкти має бути в обов'язковому порядку оформлено відповідне рішення про надання водного об'єкта в користування. Згідно ст. 8 даного кодексу більшість водних об'єктів знаходиться у власності Російської Федерації. Виняток становлять ставки та обводнені кар'єри, розташовані в межах земельної ділянки, що належить на праві власності суб'єктам Російської Федерації, муніципальних утворень, а також фізичним та юридичним особам.

Пунктом 7 Правил підготовки та прийняття рішення про надання водного об'єкта в користування, затверджених Постановою Уряду РФ від 30.12.2006 № 844 (в ред. Від 15.05.2014; далі - Правила), визначено, що організації, зацікавлені в наданні їм водного об'єкта в користування, попередньо повинні звернутися в територіальний орган Росводресурсов із запитом про надання відомостей про водному об'єкті, що містяться в державному водному реєстрі.

Повноваження з надання в користування водних об'єктів, що належать Російської Федерації, передано на регіональний рівень і здійснюється органами державної влади суб'єкта Російської Федерації за місцем знаходження водойми.

НА ЗАМІТКУ

Перелік відповідних регіональних природоохоронних органів наведено в Додатку 1 до Адміністративного регламенту з надання органами державної влади суб'єктів Російської Федерації державної послуги в сфері переданого повноваження Російської Федерації з надання водних об'єктів або їх частин, що перебувають у федеральній власності і розташованих на територіях суб'єктів Російської Федерації, в користування на підставі рішень про надання водних об'єктів у користування, затвердженого Наказом інпріроди Росії від 14.09.2011 № 763 [1] .

Таким чином, процес розробки і узгодження проектів нормативів допустимих скидів у водні об'єкти (далі - ПДВ) для водокористувачів з 19.10.2014 складається з наступних основних етапів:

1) отримання рішення про надання водного об'єкта в користування для скидання стічних і (або) дренажних вод;

2) розробка проекту ПДВ;

3) направлення проекту ПДВ та супровідних документів до нього (в 5 примірниках) в територіальний орган Росводресурсов (БВУ);

4) узгодження ПДВ з Росгидрометом, Росспоживнагляд, Росприроднагляду (розсилка документів в погоджують органи здійснюється відповідним БВУ самостійно);

5) твердження ПДВ територіальним органом Росводресурсов (БВУ) і отримання завіреної копії наказу про затвердження ПДВ;

6) отримання дозволу на скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти в Росприроднадзоре [2] .

Для затвердження ПДВ одержувач адміністративної послуги має подати заяву Для затвердження ПДВ одержувач адміністративної послуги має подати заяву   , Оформлене згідно з Додатком № 2 до Адміністративного регламенту, і документи на паперовому носії та CD-дисках: , Оформлене згідно з Додатком № 2 до Адміністративного регламенту, і документи на паперовому носії та CD-дисках:

а) 5 примірників проекту ПДВ, що містить:

  • ситуаційний план (карту-схему) місцевості з прив'язкою території організації, що експлуатує водоскидні споруди, до водного об'єкту, використовуваному для скидання стічних, в т.ч. дренажних, вод, із зазначенням відомостей (відстані від гирла (для водотоків) та географічних координат) про місцезнаходження кожного випуску стічних, в т.ч. дренажних, вод, фонового створу, відстані від місця скидання до фонового створу;

ДО ВІДОМА

У пункті 14.1 Методики розробки нормативів допустимих скидів речовин і мікроорганізмів у водні об'єкти для водокористувачів, затвердженої Наказом Мінприроди Росії від 17.12.2007 № 333 (в ред. Від 29.07.2014; далі - Методика), не міститься вимоги про наявність у проекті ПДВ відомостей про місцезнаходження фонового створу, відстані від місця скидання до фонового створу.

  • план території організації, що експлуатує водоскидні споруди, з накладенням мереж водопостачання, водовідведення та зливової каналізації із зазначенням місць розміщення очисних споруд;
  • дані про технологічні процеси, в результаті яких утворюються стічні, в т.ч. дренажні, води;
  • дані про склад очисних споруд, ефективності очищення;
  • дані про відповідність роботи очисних споруд проектним характеристикам;
  • водогосподарський баланс водокористування;
  • гідрологічну і гідрохімічну характеристику водного об'єкта на ділянці існуючого або проектованого випуску стічних, в т.ч. дренажних, вод, отриману відповідно до п. 11 Методики;

ДО ВІДОМА

У пункті 14.1 Методики не міститься вимоги про наявність у проекті ПДВ гідрохімічний характеристики водного об'єкта.

  • дані про якість води в контрольному створі водного об'єкта, після скидання стічних, в т.ч. дренажних, вод, за останній календарний рік, представлені у вигляді протоколів кількісного хімічного аналізу і актів відбору проб води, підписаних відповідальною особою лабораторії; за даними акредитованих в установленому порядку юридичних осіб та (або) індивідуальних підприємців;
  • дані про величини фонових концентрацій, прийнятих для розрахунку ПДВ відповідно до п. 11 Методики;
  • дані про витрату стічних, в т.ч. дренажних, вод окремо за кожним випуском стічних, в т.ч. дренажних, вод, з характеристикою типу випуску стічних, в т.ч. дренажних, вод;
  • перелік нормованих показників складу та властивостей стічних, в т.ч. дренажних, вод;
  • розрахунок ПДВ відповідно до Методики;
  • результати розрахунку ПДВ, оформлені відповідно до пп. 1-8 додатка 1 до Методики, для кожного випуску стічних, в т.ч. дренажних, вод;

б) п'ять примірників заповнених відповідно до Додатку 3 до Методики даних про фактичне скиданні речовин і мікроорганізмів окремо за кожним випуском за попередні 5 років [3] .

Таким чином, можна виділити наступні основні положення нових правил:

  • всі документи Заявника тепер представляються в один державний орган - територіальний орган Росводресурсов (його структурний підрозділ) за місцем здійснення скидів стічних, в т.ч. дренажних, вод у водний об'єкт;
  • державна послуга надається без справляння державного мита або іншої плати;
  • територіальний орган Росводресурсов приймає рішення про затвердження ПДВ або надання мотивованої відмови в затвердженні ПДВ в термін, що не перевищує 45 робочих днів з дати реєстрації документів Заявника.

Чи зможуть Росводресурсов реалізувати ці положення на практиці в рамках затвердженої даним федеральному органу виконавчої влади штатної чисельності співробітників? Час покаже.

[1] Якщо ставок або обводнених кар'єр знаходиться у власності муніципального освіти (це досить рідкісний випадок), право користування ним здійснюється на підставі рішення про надання водного об'єкта в користування відповідного органу місцевого самоврядування.

[2] Копії наказів про затвердження ПДВ щомісяця не пізніше 10 числа наступного місяця направляються до відповідного територіального органу федерального органу виконавчої влади, до повноважень якого входить видача дозволів на скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти (Росприроднагляд).

[3] Порядком ведення власниками водних об'єктів і водокористувачами обліку обсягу забору (вилучення) водних ресурсів з водних об'єктів і обсягу скидання стічних вод і (або) дренажних вод, їх якості, затвердженим Наказом Мінприроди РФ від 08.07.2009 № 205 (в ред. Від 19.03. 2013), водокористувачам наказано мати схему систем водоспоживання та водовідведення (п. 4 Порядку) та Програму проведення вимірювань якості стічних вод (п. 13 Порядку). З нашого досвіду, ці документи також слід включати в проекти ПДВ, що направляються в територіальні органи Росводресурсов, з метою обґрунтування міститься в них інформації.

Заявник за власною ініціативою може подати відомості з ЕГРЮЛ - для юридичних осіб / відомості з ЕГРІП - для індивідуальних підприємців.

А.Е. Малоголовко, провідний спеціаліст Департаменту екологічного проектування та нормування ТОВ «Тайм юніт»

Чи зможуть Росводресурсов реалізувати ці положення на практиці в рамках затвердженої даним федеральному органу виконавчої влади штатної чисельності співробітників?