Новий тест з англійської та ЗНО для учнів коледжів: директор Центру оцінювання розповів, що чекає абітурієнтів

В інтерв'ю «ФАКТАМ» директор Українського центру оцінювання якості освіти розповів про те, які нововведення чекають абітурієнтів у 2018 році

Шостого лютого стартує реєстрація на основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання, яка триватиме до 19 березня. Яких нововведень чекати абітурієнтам 2018 року, чи можна в цьому році вступатимуть за сертифікатами зовнішнього оцінювання минулих років і чи зміняться самі тести, «ФАКТАМ» розповів директор Українського центру оцінювання якості освіти Вадим Карандій.

- Вадиме Анатолійовичу, схоже, головним нововведенням нинішнього року стало введення обов'язкового зовнішнього тестування для студентів коледжів і училищ ...

- Так. Якщо в попередні роки зовнішнє оцінювання було обов'язковим лише для випускників шкіл, то тепер його складатимуть студенти коледжів та профтехучилищ. Поки для них буде один обов'язковий тест - з української мови та літератури. Тоді як випускники шкіл здають три обов'язкові тести: з української мови та літератури, математики (або історії України) і третій предмет на вибір абітурієнта. Це, повторюся, обов'язкові тести - результати по ним будуть зараховуватися як оцінки державної підсумкової атестації. Ще у кожного учасника зовнішнього незалежного оцінювання є можливість вибрати четвертий тест - з того предмета, який потрібен йому для вступу до вузу.

- Чотири тесту - це максимум?

- Так. Як показала практика, цього достатньо, навіть якщо абітурієнт планує вступати на кілька спеціальностей. Відсоток тих, хто вибирав п'ятий предмет, був дуже маленький, а проведення такого тесту обійдеться недешево.

- Знаю, що деякі спеціально надходили в коледжі і профтехучилища, щоб уникнути зовнішнього оцінювання. Виходить, тепер лавочка закрилася?

- Якщо в цьому році учні коледжів та профтехучилищ повинні здавати тільки тест з української мови та літератури, то в наступному році обов'язковим стане ще й тест з історії України або математики. А ще через рік для них, як і для випускників загальноосвітніх шкіл, обов'язковими стануть тести вже з трьох предметів. Наскільки мені відомо, в коледжах і профтехучилищах зараз є певна напруга. Складно зрозуміти, хто незадоволений реформою більше: студенти або викладачі. Не виключено, що останні побоюються відтоку студентів.

* Зареєструватися на зовнішнє оцінювання абітурієнти зможуть з 6 лютого до 19 березня
* Зареєструватися на зовнішнє оцінювання абітурієнти зможуть з 6 лютого до 19 березня

- Чи дійсні в цьому році сертифікати зовнішнього оцінювання минулих років?

- Термін дії сертифікатів збільшили до трьох років. Відповідно, в цьому році можна поступати за сертифікатами 2018, 2017 і 2016 років. Це стосується всіх предметів, крім іноземної мови. Справа в тому, що тест з іноземної мови в цьому році сильно зміниться, тому порівнювати його результати з торішніми буде некоректно.

- Як саме зміниться?

- Чи з'явиться аудіювання, про який говорили останні кілька років. Введення аудіювання весь час відкладалося через технічні складнощі. Нам потрібно було забезпечити однакове звучання у всіх аудиторіях. Не можна, щоб текст читали викладачі. У них різний темп, різний вимова. Учасники тестування могли опинитися в нерівних умовах. У всіх аудиторіях повинен звучати один і той же текст, озвучений одним і тим же людиною. Тепер у нас з'явилася можливість це організувати.

- Навіть в маленьких сільських школах?

- Пункти тестування знаходяться переважно в містах. Школи, в яких буде проходити зовнішнє оцінювання, забезпечені відповідними технічними засобами. Тому проблем не повинно виникнути.

- Реєстрація на основну сесію зовнішнього оцінювання стартує 6 лютого. Учні шкіл реєструються на тестування самостійно?

- Ні. Самостійно проходять реєстрацію випускники минулих років. Детальніше про те, як це відбувається, можна дізнатися на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Процедура зовсім не складна. Що стосується випускників шкіл, то вони, заповнивши реєстраційні картки, віддають їх разом з копіями необхідних документів відповідальній особі зі своєї школи, який цим займається. Документи всіх випускників в регіональний центр оцінювання відправляє школа.

- А якщо випускник, подавши документи, передумав і захотів змінити якийсь предмет?

- У нього буде така можливість. Реєстрація на зовнішнє оцінювання триватиме з 6 лютого до 19 березня. А до 2 квітня можна буде внести правки до своїх персональних даних (наприклад, виправити помилку в написанні прізвища) і змінити предмет. Після 2 квітня змінити вже нічого не можна.

* Вадим Карандій: «Тест з іноземної мови в 2018 році сильно зміниться, і сертифікати минулих років з цього предмету будуть недійсні»
* Вадим Карандій: «Тест з іноземної мови в 2018 році сильно зміниться, і сертифікати минулих років з цього предмету будуть недійсні». Фото Сергія Тушинського, «ФАКТИ»

- Додаткова сесія зовнішнього тестування буде?

- Так. Вона пройде з 2 по 11 липня, тобто перед самим початком вступної кампанії. У цій сесії зможуть взяти участь не всі, а чітко визначені категорії абітурієнтів. Для учасників АТО і жителів окупованих територій Донбасу і Криму передбачений додатковий період реєстрації на додаткову сесію: з 3 по 21 травня. Ще в цей період можуть зареєструватися випускники шкіл, які з якоїсь причини не є зареєстрованим користувачем на основну сесію. Але вони вже зможуть зареєструватися тільки на ті три предмети, які потрібні для проходження державної підсумкової атестації.

Вибираючи предмети, випускник повинен перш за все орієнтуватися не на державну підсумкову атестацію, а на ті предмети, які йому знадобляться при вступі до вузу. Це дуже важливо. До речі, в цьому році абітурієнтам трохи полегшили життя: перелік предметів на ту чи іншу спеціальність у всіх вузах буде однаковим.

- Наприклад, раніше на спеціальність «журналістика» в одному вузі могли попросити сертифікат з англійської мови, а в іншому з географії ...

- Тепер так не буде. У всіх вузах на цю спеціальність потрібні будуть сертифікати по одним і тим же предметів.

- Результати тестування з трьох предметів зараховуються як оцінки державної підсумкової атестації. Виходить, якщо абітурієнт не здав тестування, він не отримає атестат?

- Атестат він отримає, але з низькими балами.

- Чи будуть дворівневі тести?

- Тільки з іноземної мови. Але цей тест відрізняється від дворівневих, які були раніше. У тесті з іноземної мови буде так званий субтест. Це приблизно 2/3 тесту. За субтесту визначатимуть оцінки державної підсумкової атестації для учнів, які вивчали іноземну мову відповідно до профілю «стандарт» або «академічний». А ті, хто вивчав іноземну поглиблено, повинні будуть здавати повний варіант тесту. Те ж саме стосується тих, кому сертифікат зовнішнього оцінювання з іноземної мови потрібен для вступу до університету. Для вузів субтеста буде недостатньо.

- Субтест теж містить аудіювання?

- Так.

- Правда, що в цьому році з'являться тести для незрячих, надруковані шрифтом Брайля?

- Так. Ми зараз над цим працюємо. Учасників, яким знадобляться такі тести, буде всього кілька десятків.

- Тести будуть перекладені мовами нацменшин?

- Так. Тут нічого не змінюється: як і в попередні роки, тести будуть перекладені російською, угорською, румунською, молдовською, польською та кримськотатарську мови. Хоча, як показав досвід минулих років, протестуватися польською та кримськотатарською не користуються попитом.

- Як би ви порадили готуватися до тестування? Чи варто орієнтуватися на тести, які були в попередні роки?

- Можна, можливо. Але це, як і участь в пробному оцінюванні, скоріше психологічна підготовка. Основа успіху - систематичне навчання. Не тільки шкільні уроки, а й самостійна робота. Це може бути як репетитор, так і допомогу батьків або однокласників. Можу сказати одне: тести не виходять за межі шкільної програми. А результат на зовнішньому оцінюванні багато в чому залежить ще і від того, як з цим тестом впораються інші учасники. Оцінка рейтингова. Тому, навіть допустивши кілька помилок, можна отримати максимальні 200 балів - в тому випадку, якщо у інших учасників помилок ще більше.

- Учасників тестування буде перевіряти металошукач? У минулому році з цього приводу в соцмережах прокотилася хвиля обурення - багато хто назвав це порушенням прав людини.

- Молодь часто відвідує розважальні заклади і прекрасно знає: потрапити в місце, де проходить якийсь масовий захід, не пройшовши перевірку металошукачем, зараз практично неможливо. Але ніхто не називає це порушенням прав людини. Металошукачі в пунктах проведення тестування будуть обов'язково. Це не тільки спосіб боротися з порушниками, а й безпеку. Повірте, за допомогою металошукачів ми вилучаємо у абітурієнтів не тільки мобільні телефони. Хоча найчастіше знаходимо саме засоби зв'язку.

- Раніше був такий прийом: хтось із учасників тестування фотографував завдання, відправляв в групу в соцмережі, і незабаром там же з'являлися відповіді ...

- Це було в 2011-2012 роках. Металошукачі якраз стали реакцією на появу таких груп. Єдиний спосіб не допустити, щоб учасник тестування зв'язувався з кимось поза аудиторією, - виключити використання будь-яких засобів зв'язку.

- Якщо пристрій виявили на вході в аудиторію, абітурієнта допустять до тестів?

- На вході всіх просто попереджають, що вони повинні залишити гаджети в спеціально відведеному місці. А ось якщо пристрій знаходять вже під час проходження тесту, коли на столі абітурієнта лежить тестовий зошит, людини відразу просять покинути аудиторію. Навіть якщо цей пристрій було вимкнено.

- Такий учасник відразу отримає результат «не склав»?

- Його робота буде анульована, і використовувати свій сертифікат він вже не зможе.

- А шпаргалки приносити намагаються?

- Звичайно. У минулому році їх, до речі, теж знаходили за допомогою металошукачів. Деякі учасники здогадувалися скріпити шпаргалки металевими скріпками. Насправді, якщо абітурієнт писав шпаргалку сам, це в якомусь сенсі навіть корисно - він хоча б щось запам'ятовує. Якщо ж приносить роздруківку з книги, це абсолютно марно. Жодне питання в тесті не сформульований так, щоб в роздруківці відразу можна було знайти відповідь. Щоб скористатися шпаргалкою, потрібно хоча б щось розуміти. Якщо у абітурієнта знайдуть шпаргалку, його чекає те ж покарання, що і за використання засобів зв'язку.

- Цього року учасників тестування буде більше, ніж в попередньому?

- Випускників шкіл буде менше через демографічну ситуацію. Але за рахунок студентів профтехучилищ і коледжів загальна кількість учасників зовнішнього оцінювання виросте. Якщо в минулому році їх було 210-220 тисяч, то в цьому році очікується близько 340 тисяч чоловік.

- Випускники, які проживають на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, здають тестування на загальних підставах?

- Так. Для них існують окремі програми, за якими зовнішнє оцінювання можна не здавати. Про це докладніше розкажуть у Міністерстві освіти. Але учасники таких програм зможуть вступати лише в певні вузи. Тому багато хто вирішує здавати ЗНО на загальних підставах. В такому випадку вони отримують можливість вступити в будь-який вуз країни.

- Не можу не згадати скандал за участю Генеральної прокуратури, яка звинуватила керівництво Українського центру оцінювання якості освіти в тому, що вони завищували бали «потрібним» абітурієнтам. Тоді через безліч проблем проведення зовнішнього оцінювання виявилося під загрозою. Чи можна зараз говорити про те, що всі проблеми вирішені?

- Так. Банк тестових завдань прокуратура повернула ще в 2016 році. Він був проаналізований, перерозподілено і зараз використовується. Проблеми з обладнанням теж зважилися. Інформаційні системи пройшли атестацію в установленому порядку.

- Систему зробили більш захищеною?

- Так. Інформаційні системи, які були до 2015 року, що не були сертифікованими. Зараз цих проблем немає.

- Чи може якийсь співробітник центру зайти в систему і внести зміни?

- Це виключено. В інформаційній системі центру оцінювання все ролі розподілені, кожен співробітник має доступ до обмеженої частини інформаційної системи. При цьому система фіксує, хто і коли в неї заходив і що робив. Все влаштовано так, що жоден співробітник не може самостійно внести якесь глобальне зміна - без інших працівників центру оцінювання це неможливо. Спроб несанкціонованого втручання не було. Якщо раптом будуть, людей, які це зробили, тут же вирахують.

- А прохання змінити комусь результат були? Наприклад, від впливових батьків якогось абітурієнта?

- Поки такого немає. Але потрібно розуміти ментальність нашого суспільства - люди, які будуть звертатися з такими проханнями, завжди знайдуться.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

Чотири тесту - це максимум?
Виходить, тепер лавочка закрилася?
Як саме зміниться?
Навіть в маленьких сільських школах?
Учні шкіл реєструються на тестування самостійно?
А якщо випускник, подавши документи, передумав і захотів змінити якийсь предмет?
Виходить, якщо абітурієнт не здав тестування, він не отримає атестат?
Чи будуть дворівневі тести?
Субтест теж містить аудіювання?
Правда, що в цьому році з'являться тести для незрячих, надруковані шрифтом Брайля?