Новий ректор ГІТІСу: «Мені подобається репутація охоронно-консервативного критика»

Григорій Заславський прокоментував своє призначення

У Російській академії театрального мистецтва, всім відомому ГІТІСі, - наказом міністра культури призначений в.о. ректора (потім його повинен затвердити після виборів вчена рада). Карина Мелік-Пашаєва, колишній ректор, відправлена ​​у відставку за віком, її місце зайняв не актор чи режисер з ім'ям, як це прийнято, а відомий театральний критик Григорій Заславський. Однак його кандидатура, безсумнівно, викличе бурю в критичній середовищі, яка останнім часом не бажає спокійно жити: Григорій знаходиться в контрах з недавно створеної Асоціацією критиків, ініціатором реформування театральної премії «Золота маска». Входить до громадської ради при Мінкульті і завжди активно відстоює свою позицію, навіть якщо вона розходиться з думкою більшості.

Входить до громадської ради при Мінкульті і завжди активно відстоює свою позицію, навіть якщо вона розходиться з думкою більшості

З досьє «МК»: «Григорій Заславський в 1993 році закінчив театрознавчий факультет ГІТІСу. Критик, журналіст, ведучий телепрограми «Культпросвіт», оглядач радіо «Вести FM». Кандидат філологічних наук. У 2011 році захистив кандидатську дисертацію за темою «становлення героя на прикладі трагедії Якова Княжніна« Росслав »(це перша російська п'єса, в якому герой говорить, що він росіянин)».

Оглядач «МК» додзвонився новоспеченому ректору.

- Григорій, наскільки несподівано для тебе була пропозиція стати ректором ГІТІСу? І коли це сталося?

- Все сталося за 3-4 дня, як-то оперативно і абсолютно несподівано. Але, як не дивно, я не здивувався. Може, тому, що у мене останнім часом було відчуття необхідності змін в житті. І ця пропозиція здалася хоч і абсурдним, але прийнятним для мене. Я останнім часом дуже багато буваю в театрі, думаю про втрати в театральній справі. І така можливість - спробувати щось змінити - здалася мені щасливим шансом.

Чим більше я думаю про це, тим більше розумію: правильно зробив, що погодився. І справа не в тому, що я боюся приходу в ГИТИС людини з боку, наприклад директора інституту ім. Лихачова Арсенія Миронова. Більш того, я бачу, що в Міністерстві культури немає настрою приводити в ГИТИС людини з боку, і також знаю, що кандидата на роль ректора довго шукали в самому ГІТІСі.

- Критик, журналіст несе відповідальність за себе, а посаду ректора вимагає іншій мірі відповідальності за великий колектив. Потрібно досвід організаційний роботи.

- Відповідальності я буду вчитися. Що стосується організаційної роботи, то у мене є певний досвід: близько 10 років я керував відділом культури в «Независимой газете», очолював службу інформації на радіо «Маяк-24». У мене є досвід вирішення конфліктів і примирення.

- У професійному театральному співтоваристві у тебе певна репутація, і призначення тебе ректором твоїм колегам-критикам явно не сподобається.

- Так, можна сказати, що у мене репутація такого охоронно-консервативного критика. З одного боку, мені смішно це чути, а з іншого - якщо говорити про освітньому процесі, то мені така характеристика подобається. В освітньому процесі, я вважаю, не повинно бути революцій, тут головне - зберігати і передавати традиції, які складалися роками і навіть століттями. Знаєш, я хочу відповідати цьому іміджу.

- Тебе представили вченій раді. Які перші кроки ти маєш намір зробити: кадрові перестановки або, може, когось звільниш?

- Я точно нічого не буду міняти, а вже тим більше звільняти. Я давно живу за принципом дати людям максимальну кількість можливостей проявити себе з кращого боку. Я не вважаю себе ідеальною кандидатурою, але вважаю, що у мене є можливість принести користь цього навчального закладу. Там викладають великі майстри, педагоги - я їх знаю, поважаю і дуже ціную.

Я багато, з того що хочу зробити, можу пояснити: наприклад, знаю, чому варто скасувати наказ, виданий якимось проректором, - він забороняє студентам лежати в коридорі після занять хореографією. Я можу пояснити, чому репетиції не повинні починатися о 9 ранку і чому потрібна курилка. Ось мені сказали, що мій попередник - Карина Георгіївна Мелік-Пашаєва, йдучи, залишила в столі для людини, який прийде після неї ...

- ... Інструкцію по керівництву?

- Ні, не інструкцію, а документацію. Вона мені передає ГИТИС в ідеальному стані: я маю на увазі всю документацію - кілька місяців тому вона отримала акредитацію, - провела ремонт. Вона виселила частину орендарів з Таганки, закупила нові музичні інструменти.

- У новій історії ГІТІСу є похмура і каламутна сторінка - вбивство 2000 року ректора Сергія Ісаєва і історія з новим будинком для ГІТІСу на вулиці Гарібальді. Вбивство розкрито? Питання вирішено?

- З новим будинком, наскільки я знаю, багато вирішено, але ще йдуть суди по підвалу. Що ж стосується вбивства Ісаєва ... воно не розкрито. За три останні дні я різним відповідальним людям ставив кілька разів питання: за що був убитий Ісаєв? Немає відповіді, причина невідома. Я тільки знаю, що це був дуже дорогий кілер - вистрілив п'ять разів в темряві в кватирку.

- Питання конкретно-матеріальний: про зарплати. Кажуть, що в ГІТІСі вони маленькі.

- Мені сказали, що вони великі, але я викладав в ГІТІСі і знаю, що вони більш ніж скромні. Треба розуміти, що такі співробітники, як, наприклад, концертмейстери, працюють зі студентами з ранку до вечора і повинні отримувати гідні гроші. Але тут треба розбиратися. Думаю, що в перші дні я буду сидіти з бухгалтером і буду занурюватися в нецікаве, але робити це з інтересом.

Григорій, наскільки несподівано для тебе була пропозиція стати ректором ГІТІСу?
І коли це сталося?
Які перші кроки ти маєш намір зробити: кадрові перестановки або, може, когось звільниш?
Інструкцію по керівництву?
Вбивство розкрито?
Питання вирішено?
За три останні дні я різним відповідальним людям ставив кілька разів питання: за що був убитий Ісаєв?