Новий закон про освіту: чого чекати школярам, ​​батькам і вчителям

  1. НАВІЩО ПОТРІБНО БУЛО МІНЯТИ ЗАКОНОДАВСТВО? Законопроект № 3491-д був прийнятий депутатами в першому...
  2. ЯКІ ЩЕ Є Нововведення?
  3. І ОСТАННЄ (АЛЕ НЕ ПО ВАЖЛИВОСТІ): ЩО З вчительську зарплату?
  4. ЩО ГОВОРЯТЬ КРИТИКИ?

НАВІЩО ПОТРІБНО БУЛО МІНЯТИ ЗАКОНОДАВСТВО?

Законопроект № 3491-д був прийнятий депутатами в першому читанні в жовтні 2016 року, але не проголосований в останній день попередньої сесії 13 липня. Прихильники законопроекту наполягали на тому, щоб поставити його на голосування на початку 7-й сесії, щоб гроші на реалізацію реформи були виділені в держбюджеті на 2018 рік.

Закон "Про освіту" є базовим, і без його прийняття неможливо змінювати закони України "Про загальну середню освіту" "Про професійну освіту", а також розробляти закон "Про національну систему кваліфікацій".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Осінь під знаком реформ. Що чекає депутатів на новій сесії

Про те, для чого потрібно було міняти законодавство 1991 року, докладно розповіла ідеолог реформи - міністр освіти Лілія Гриневич - в колонці на сайті свого відомства. За її словами, діюча система освіти в Україні застрягла в радянському минулому, а негативними наслідками шкільної "зрівнялівки" стають відсутність у дітей інтересу до навчального процесу, зростання у них захворювань нервової, серцево-судинної і травної систем, випадки буллінг в шкільному середовищі і високий (22,8%) рівень молодіжного безробіття.

Реформа, в свою чергу, покликана:

  • Розвивати в дітях якості, які не можуть бути автоматизовані (креативність, управління людьми, емоційний інтелект і т.д.);
  • Сформувати нову фігуру шкільного вчителя, який володіє викладацькими методиками XXI століття і здатний реалізовувати педагогіку партнерства;
  • Спільно з Міністерством регіонального розвитку реалізувати проект "Нове освітній простір", який передбачає докорінну модернізацію шкіл;
  • Навчити дітей спілкуватися між собою і створити безпечне середовище для їх взаємодії.

"Все це неможливо" впихнути "в дворічну профільну старшу школу, де діти повинні поглибити вивчення профільних предметів і підготуватися до здачі зовнішнього оцінювання без шкоди для свого здоров'я. Саме тому нам потрібно збільшити тривалість навчання на рік", - пояснює міністр.

ЯК САМЕ ЗМІНИТЬСЯ ПРОЦЕС ОТРИМАННЯ ШКІЛЬНОГО ОСВІТИ?

Говорячи про прийняття законопроекту в другому читанні, більшість ЗМІ зробили акцент на переході до 12-річної шкільної освіти. Однак, за словами міністра, загальна тривалість навчання (з урахуванням ВНЗ) не зміниться, оскільки 12-річну шкільну освіту дозволить скоротити бакалаврат за більшістю спеціальностей з 4 до 3 років.

Ось як будуть виглядати рівні повної середньої освіти згідно з новим законом:

  • Початкову освіту - 4-річне навчання в початковій школі (установі I ступенів). Навчання в школі діти можуть починати в 6 або 7 років. Передбачено два циклу навчання: адаптаційно-ігровий (1-2 клас) і основний (3-4 - клас);
  • Базову середню освіту - 5-річне навчання в ліцеї (установі II ступенів). Тут також передбачено два циклу: адаптаційний (5-6 клас) і цикл базового предметного навчання (7-9 клас).
  • Профільне середню освіту - 3-річне навчання в ліцеї (установа III ступенів) або установах професійної освіти. Ліцеї можуть бути академічної або професійної спрямованості: в перших учневі дається можливість поглибити знання і вступити до ВНЗ, по-друге - почати отримання своєї першої професії.

Для початкової освіти 12-річка вступить в силу з 1 вересня 2018 роки; для базової середньої освіти - з 1 вересня 2022 роки; для профільного середнього - з 1 вересня 2027 року.

Результати навчання на кожному рівні будуть оцінюватися шляхом проведення державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися в різних формах - в тому числі і у вигляді зовнішнього незалежного тестування.

ЯКІ ЩЕ Є Нововведення?

Інклюзивна освіта. Стаття "Навчання осіб з особливими освітніми потребами" гарантує право таких людей на освіту з урахуванням їх індивідуальних потреб , Здібностей та інтересів - а також підготовку фахівців, здатних забезпечити таке викладання. Освітні установи будуть в разі необхідності створювати інклюзивні групи і класи, а органи місцевого самоврядування - засновувати ресурсні центри інклюзивної освіти. Діти з фізичними, сенсорними і іншими порушеннями будуть забезпечуватися необхідними засобами для навчання, а приміщення в навчальних закладах стануть відповідати критеріям доступності.

Територіальним. Установи за територіальною ознакою будуть об'єднуватися в освітні округи. У більших населених пунктах (наприклад, райцентрах) будуть діяти опорні школи, куди будуть їздити школярі з найближчих сіл, якщо в них школи "оптимізували" (тобто прибрали з них старші класи). Само собою, для функціонування такої моделі необхідна не тільки закупівля транспорту, але і ремонт доріг.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Порошенко озвучив пріоритетне завдання в освітній сфері

КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ОСВІТИ. Контроль за діяльністю освітніх установ багато в чому буде здійснюватися по-новому. Крім наглядових і / або опікунських рад, які зможуть впливати на стратегію розвитку установи і перевіряти дотримання ними бюджетів, одним з інструментів контролю стануть веб-сайти самих установ, які зобов'яжуть публікувати різні види звітності, в тому числі фінансової. Вводиться поняття "академічної сумлінності", яке буде застосовуватися до всіх учасників освітнього процесу (до "академічної несумлінності" буде ставитися як плагіат і списування, так і отримання або давання хабара). Державний контроль, в тому числі інституційний аудит і акредитація навчальних програм, покладено на центральний орган виконавчої влади із забезпечення якості освіти. А здійснювати контроль за тим, щоб права учнів не порушувалися, буде профільний омбудсмен, який призначається Кабміном на 5 років.

МОВНЕ ПИТАННЯ. За визнанням Гриневич, цей аспект реформи викликав найбільше суперечок. Мовою навчання в Україні є державний, але в залежності від програми установа може здійснювати викладання на двох і більше мовами, в т.ч. англійською або мовою національних меншин. Компроміс прийнятого варіанту реформи полягає в тому, що кількість предметів, які викладаються на українському, буде поступово збільшуватися з середньої школи: в 5-9 класах буде вводитися кілька предметів українською, а в старшій школі викладання може вестися вже повністю державною мовою.

ПРИНЦИП "ГРОШІ ХОДЯТ ЗА ДИТИНОЮ". Якщо дитина навчається в приватній школі, що має ліцензію і працює по акредитованій програмі, держава здійснює фінансування його освіти шляхом передачі цільового обсягу коштів такій школі.

І ОСТАННЄ (АЛЕ НЕ ПО ВАЖЛИВОСТІ): ЩО З вчительську зарплату?

Новий закон прив'язує зарплати вчителів до мінімальної зарплати: передбачено поетапне підвищення посадового окладу педагогічного працівника до трьох МЗП (9600 грн). Кожна нова категорія вчителя дає прибавку до окладу в розмірі 10%. Крім того, встановлюються щомісячні надбавки за вислугу років в таких розмірах: понад 3 роки - 10%; більше 10 років - 20%; більше 20 років - 30% окладу. Для науково-педагогічного працівника (асистента кафедри) надбавка до окладу становить 25%. Для педагогічного працівника, який пройшов добровільну сертифікацію - 20% протягом терміну дії такого сертифіката (5 років).

ЩО ГОВОРЯТЬ КРИТИКИ?

Прийняття нової редакції будь-якого базового закону не може обійтися без нарікань. Закон "Про освіту", робота над яким велася кілька років, не став винятком. Проти нововведення висловлювалися і досить абсурдні аргументи: за словами в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, в день голосування в залі звучали попередження про те, що "не можна вводити 12-річну систему освіти, оскільки 18-річні дівчатка будуть виходити зі школи вагітними". "Неймовірно! - пише чиновниця, - В 21 столітті в європейській країні комусь спадає на думку, що життя жінки повинна обмежуватися інститутом сім'ї та турботою про дітей".

Закон зустрів протидію "Опозиційного Блоку"; зокрема, Сергій Ківалов назвав його сирим, заявивши, що документ ускладнює доступ до вищої освіти. "Як можна вимагати складати успішно ЗНО, якщо знань в школі діти практично не отримають! Тим більше що вводять зовнішнє оцінювання для 4-го і 9-го класів. Для малюків це, звичайно, додатковий великий стрес. І головне - який у цьому сенс ? Мені не зрозуміло, яка доля чекає дев'ятикласників, які не зможуть успішно скласти ЗНО. Вони ж і в ПТУ навряд чи зможуть поступити, адже більше ста училищ закрили ", - скаржиться нардеп. Його колега по фракції Олександр Вілкул нарікає і на компромісну мовну модель: "Коли в середніх класах на рідній мові можна викладати тільки два уроки на день, а в старших класах середньо школи жодного не можна викладати рідною мовою, то це не європейський шлях", - стверджує він.

Інші політсили, називаючи закон далеким від ідеалу, все ж приписують собі заслуги за його позитивні моменти. Зокрема, в прес-релізі на сайті "Батьківщини" Юлія Тимошенко повідомляє, що саме її фракція запобігла масовому скороченню викладачів, зберегла харчування та медобслуговування в школах, а також державне фінансування ПТУ.

Володимиру Гройсману пригадали сказані на лінійці 1 вересні слова про те, що "не кожній людині потрібна вища освіта" та рішення Кабміну виділити на модернізацію навчального процесу в початкових школах 1 млрд грн з бюджетних коштів (всього, за підрахунками МОН, реформа до 2030 року потребуватиме близько 87 млрд грн). Критики закону підкреслюють, що за період, поки будуть освоюватися ці кошти, чи встигне змінитися парламент, Кабмін і Президент, і невідомо, чи підтримають вони заданий рівень фінансування.

Як би там не було, 255 депутатів віддали свій голос закону в цій редакції. А Президент, в свою чергу, подякував усім, хто доклав руку до документа. "Нова українська школа відкриває свої двері для нового покоління українців - компетентних, патріотичних, відкритих до світу. Радий, що нам це вдалося. Адже реформа освіти - це потужний поштовх і для інших реформ, які сьогодні здійснює Україна", - написав Порошенко в Facebook .

Адже реформа освіти - це потужний поштовх і для інших реформ, які сьогодні здійснює Україна, - написав Порошенко в Facebook

Підписуйтесь на # Букви в Telegram і Viber . Найважливіші і свіжі новини - ви дізнаєтеся першими!

НАВІЩО ПОТРІБНО БУЛО МІНЯТИ ЗАКОНОДАВСТВО?
ЯКІ ЩЕ Є Нововведення?
І ОСТАННЄ (АЛЕ НЕ ПО ВАЖЛИВОСТІ): ЩО З вчительську зарплату?
ЩО ГОВОРЯТЬ КРИТИКИ?
НАВІЩО ПОТРІБНО БУЛО МІНЯТИ ЗАКОНОДАВСТВО?
ЯК САМЕ ЗМІНИТЬСЯ ПРОЦЕС ОТРИМАННЯ ШКІЛЬНОГО ОСВІТИ?
ЯКІ ЩЕ Є Нововведення?
І ОСТАННЄ (АЛЕ НЕ ПО ВАЖЛИВОСТІ): ЩО З вчительську зарплату?
ЩО ГОВОРЯТЬ КРИТИКИ?
І головне - який у цьому сенс ?