Новини Руспрес - Антипов, Вашкевич, Гамзалов і лицарі мальтійського ордена

Середземноморський острів заселяють російські бізнесмени, чиновники і депутат Ходин

Російські інвестори за рекордно короткі терміни отримують паспорти країн Євросоюзу. Серед них - пов'язані з владою особи і ті, кого звинувачують у корупції. Ми вирішили розібратися, як і чому це стало можливим.

Щоб отримати паспорт за схемою «золотий візи», необхідно інвестувати в економіку країни Євросоюзу. Російські інвестори, які отримали паспорти за інвестиційною програмою, наділені всіма правами і свободами громадян Євросоюзу, в тому числі - правом на безперешкодне проживання в будь-якій країні ЄС. Але найвагоміша причина придбати «золотий паспорт» - страх втратити свої гроші і бізнес в умовах нестабільної політичної та економічної ситуації в Росії. Наприклад, за останні два роки Кіпр видав близько 2000 паспортів в обмін на інвестиції в економіку країни. за даними міжнародної консалтингової компанії PwC , Майже половина цих паспортів була оформлена росіянами.

При оформленні другого громадянства російські інвестори прагнуть зберегти анонімність. Особливо ретельно про дотримання конфіденційності своїх інвесторів піклується уряд Мальти в особі державної організації Identity Malta , Яка курирує місцеву програму економічного громадянства.
Керівництво Identity Malta наполягає на анонімності відповідно до закону «Про громадянство», тому в опублікованому в мальтійської газеті списку осіб, які отримали громадянство країни в 2015 році, «економічні громадяни» ніяк не відокремлені від осіб, яким паспорта дісталися через натуралізацію або по праву народження.

53-річна мальтійська журналістка і блогер Дафна Каруана Галичина була вбита 16 жовтня 2017 року. В її машині вибухнула потужна бомба.

Журналістка Дафна Каруана Галичина стала займатися ідентифікацією людей з опублікованого списку однієї з перших. Вона писала про поширену практику продажу мальтійських паспортів, що складає основну частину тіньового доходу мальтійських чиновників.
В травнем 2017 року газета Times of Malta розповіла , Як три російські родини, купивши громадянство Мальти через місцевого бухгалтера Брайана Тонна, отримали право голосу, не дивлячись на те, що конституція Мальти не передбачає такої можливості для зберегли анонімність «економічних громадян». Щоб отримати право голосу, їм потрібно відмовитися від анонімності, а цього російські громадяни не зробили.
Журналістка Дафна Каруана Галичина стала займатися ідентифікацією людей з опублікованого списку однієї з перших

Глава адміністрації прем'єр-міністра Мальти Кіт Шембрі

За версією Times of Malta, одним з таких інвесторів виявився колишній генеральний директор АТ «Связьтранснефть» Віктор Вашкевич з сім'єю (сам Віктор Іванович, його дружина і двоє синів), який разом з двома іншими росіянами заплатив Тонна 166 тисяч євро за послуги з оформлення паспортів з інвестиційної схемою. 100 тисяч Тонна відразу ж перевів на рахунок глави адміністрації прем'єра Мальти Кіту Шембрі (Keith Schembri).

У своїх заявах в Виборче бюро (Electoral Office) Мальти члени сім'ї Вашкевич стверджують , Що не проживали на Мальті шість місяців протягом попередніх 18 місяців (мінімальний термін перебування, передбачений конституцією країни для виборчого права) і не мають права голосу. У вересні 2016 року вони були виключені з виборчих списків Республіки Мальта.
Незважаючи на те, що в тому самому списку, опублікованому Державної газетою Мальти, вказані тільки імена нових громадян, ми змогли ідентифікувати ще кількох громадян Росії, які придбали паспорт середземноморської країни. У їх числі - депутат, топ-менеджери державних компаній і «Королі держзамовлення» .

Депутат з Лобні

Повний тезка підприємця і депутата міської округу Лобня Московської області від партії "Єдина Росія" Ігоря Віталійовича Ходінов вже два роки є громадянином Мальти. Судячи з усього, дружина депутата Ходінов Євгенія Костянтинівна, його дочка Анна (27 років) і син Григорій (20 років) також отримали мальтійські паспорта з інвестиційної схемою. Ігор Ходин був обраний до Ради депутатів міста Лобня в 2011 році і переобраний в 2016 році.
Повний тезка підприємця і депутата міської округу   Лобня   Московської області від партії   Єдина Росія   Ігоря Віталійовича Ходінов вже два роки є громадянином Мальти

Ігор Віталійович Ходин і його син Григорій

Фотографія посвідчення водія Григорія Ходінов

У декларації про доходи Ходінов за 2015 рік вказані 36 мільйонів рублів. Дружина депутата заробила всього 260 тисяч рублів. У минулому році депутат заробив всього 20 мільйонів рублів, дохід його дружини склав 178 тисяч рублів.

Орендарі з «ВЕБ-лізингу»

Мальтійська програма інвестиційного громадянства була запущена в 2014 році і вже тоді викликала хвилю невдоволення з боку Євросоюзу. Єврокомісія схвалила програму тільки після того, як в неї додали правило про необхідність мати дозвіл на проживання на Мальті протягом року. На ділі ж для отримання посвідки на проживання зовсім не потрібно жити на острові цілий рік, досить просто знімати квартиру. З 143 інвесторів, які отримали паспорти з інвестиційної схемою до квітня 2016 року, 116 підписали п'ятирічний контракт на оренду, і всього 27 придбали нерухомість.
Більшість інвесторів орендують дешеві квартири, але фактично в них не живуть, тим самим порушуючи умови програми інвестиційного громадянства. Такий спосіб дозволяє істотно заощадити: інвестори витрачають близько 100 тисяч євро, орендуючи квартири на п'ятирічний термін, замість того, щоб купувати нерухомість за 350 000 євро. Саме так і вчинив В'ячеслав Сергійович Соловйов. Повного тезку зниклого екс-гендиректора державної лізингової компанії «ВЕБ-лізинг» В'ячеслава Соловйова ми теж знайшли на Мальті.

[АТ «ВЕБ-лізинг» створено в 2003 році за участю ФГУП «Рособоронекспорт» . Зовнішекономбанк контролює 100% акцій АТ.

У березні 2016 року в ЗМІ повідомили про зникнення гендиректора «дочки» Зовнішекономбанку, компанії «ВЕБ-лізинг», В'ячеслава Соловйова. Керівництво держкорпорації спочатку заявило, що не знає де шукати гендиректора, але пізніше глава Зовнішекономбанку Сергій Горьков пояснив , Що Соловйов нібито знаходиться на лікуванні в Швейцарії і раніше залишається генеральним директором. Тим не менш, через три тижні виходець з Ощадбанку Олександр Димов змінив зниклого Соловйова на посаді гендиректора «ВЕБ-лізингу». Зараз виконуючим обов'язки Генерального директора призначений Юрій Миколайович Гайченя.]

Для того, щоб оформити «золоті паспорта» для себе і трьох членів сім'ї, В'ячеслав Сергійович орендував невеликий будинок в місті Сан-Пауль-іль-Бахар. Судячи з усього, сам Соловйов за вказаною адресою не проживає. Поштова скринька і двері навіть не позначені його ім'ям.

Поштова скринька і двері навіть не позначені його ім'ям

У 2015 році резидентом республіки став ще один керівник «ВЕБ-лізингу» - колишній президент компанії Олег Володимирович Мурадян. зазначений їм адреса реєстрації знаходиться в невеликому селищі Мджарр на північному заході острова. За словами сусідів, в будинку ніхто не живе.

За словами сусідів, в будинку ніхто не живе

Олег Мурадян

Оскільки селище не включений в електронний земельний кадастр республіки, нам не вдалося з'ясувати чи орендує топ-менеджер об'єкт нерухомості або придбав його у власність. У будь-якому випадку, ціни на оренду нерухомості в невеликому сільськогосподарському селищі навряд чи задовольняють умовам програми економічного громадянства.
Зараз Олег Володимирович займає посаду директора з охорони праці, здоров'я і навколишнього середовища в Salym Petroleum Development NV, яке є дочірнім підприємством компанії «Газпром нафта» .

«Королі держзамовлення»

Засновник і власник ТОВ «УК« Трансюжстрой » Анатолій Дмитрович Антипов і п'ять членів його сім'ї є власниками паспортів Євросоюзу. За правилами мальтійської інвестиційної програми основний заявник вкладає 650 000 євро у вигляді безоплатної дотації до державного фонд країни. Подружжя та діти заявника повинні внести по 25 000 євро за людину, або ще 50 000 євро для кожної дитини у віці від 17 до 26 років.

На щастя, Анатолій Дмитрович не обмежений у коштах. У 2015 році Forbes включив КК «Трансюжстрой» в рейтинг «Королів держзамовлення». Як пише видання, успіхами в бізнесі Антипов зобов'язаний діловому партнерові, нині віце-президенту РЖД по будівельному комплексу Олегу Тоні . Антипов і Тоні разом володіли «Трансстройбанком», підконтрольним «Балтійської будівельної компанії» і особисто Олегу Тоні. Коли Тоні перейшов в РЖД на посаду віце-президента з будівництва, «Трансюжстрой» отримав один з найбільш високобюджетних підрядів олімпійського будівництва (підготовчі роботи з будівництва суміщеної залізної і автодороги з Сочі в червону Поляну на 29 млрд рублів) і виграв конкурс на 13 млрд рублів на будівництво частини цієї дороги. Зараз «Трансюжстрой» виконує поспіль на 53 млрд рублів з облаштування Східного полігону РЖД. Загальна сума держзакупівель «Трансюжстрой» починаючи з 2010 року становить 90,2 мільярда рублів.

У 2014 році племінник президента Росії, підприємець   Роман Путін   (на світлині)   звинуватив   «Трансюжстрой» у використанні корупційної схеми, при якій компанія виграла тендер у держмонополії, доручає виконання робіт субпідрядникам, залишаючи собі за «посередницькі послуги» іноді до чверті від загальної суми замовлень,   повідомляє   видання Republic У 2014 році племінник президента Росії, підприємець Роман Путін (на світлині) звинуватив «Трансюжстрой» у використанні корупційної схеми, при якій компанія виграла тендер у держмонополії, доручає виконання робіт субпідрядникам, залишаючи собі за «посередницькі послуги» іноді до чверті від загальної суми замовлень, повідомляє видання Republic. За словами Романа Путіна особливо зловживає такими схемами КК «Трансюжстрой», яка «відкушує» з кожного контракту мінімум 35%. Племінника президента особливо обурювало, що власником «Трансюжстроя» є (була на той момент до 2015 року) кіпрська компанія Apelsino Holdings Limited, а її реальні власники заховані за ланцюжком офшорів.

Раніше Костянтин Хромушкін займав пост гендиректора спільного підприємства Bombardier Transportation і ВАТ «РЖД» в області систем залізничної автоматики ТОВ «Бомбардьє Транспортейшн (Сигнал)».

Мальтійська ліга генеральних підрядників і партнерів РЖД представлена також в особі глави регіону «Росія, СНД і країни Балтії» Bombardier Transportation Костянтина Хромушкіна.
За даними The Malta Government Gazette, разом з главою сім'ї паспорта ЄС отримали дружина Олена Валеріївна Хромушкіна, син Микола та донька Ірина.
Цікаво, що влада Мальти відхилили заявку заступника Хромушкіна - Юрія Сергійовича Данилова. Отримавши відмову, Данилов вирішив судитися з місцевим урядом в спробі скасувати рішення. В ході відкритого засідання він повідомив суду, що, представив всю необхідну документацію разом з клопотанням про громадянство для себе, дружини і дочки. Крім того, він підписав договір оренди житла в мальтійському селищі Мелліха і переїхав туди разом зі своєю дружиною і дочкою, пише Times of Malta. У представлених документах було вказано, що Данилов має станом майже в 2,7 млн ​​євро, працював в штаті компанії Bombardier Transportation (Signal) Limited і займав посаду заступника регіонального директора по Росії, країнам СНД і Балтії. Проте, суд відмовив Данилову, мотивуючи своє рішення невідповідністю наданої документації вимогам законодавства.

Зустріч делегації Bombardier Transportation з партнерами в Азербайджані, 2015 рік. Костянтин Хромушкін (другий зліва). Євген Павлов (другий праворуч) Томас Бінер (третій праворуч, допитаний у справі про хабарі).

[Раніше в ході розслідування «Панамського архіву» Центр дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) і «Нова газета» писали , Що російська «дочка» Bombardier укладає сумнівні угоди з офшорами, пов'язаними з сином близького соратника колишнього глави ВАТ «РЖД» Володимира Якуніна Олексієм Крапівіним . За даними розслідувачів, пов'язані з Крапівіним офшори поставляли обладнання Bombardier Transportation для державних проектів РЖД. Через рік після публікації поліція Швеції початку своє розслідування навколо угоди по реконструкції залізниці в Азербайджані, з Баку до кордону Грузії.]

У 2014 році РЖД поставили під сумнів необхідність будівництва Bombardier «Енгельського локомотивного заводу», однак завод проектною потужністю 150 локомотивів на рік все-таки відкрився влітку 2015 року. Загальна вартість спільного проекту АТ «Перша локомотивна компанія», канадської Bombardier і вже згаданого ВАТ «ВЕБ-лізинг» склала 6,8 мільярда рублів. голова ради директорів ТОВ «Перша локомотивна компанія» і АТ «Енгельський Локомотивний Завод» Станіслав Джахпаровіч Гамзалов , Його син Ібрагім і дочка Мадіна стали громадянами Республіки Мальта в тому ж 2015 році.

голова   ради директорів ТОВ «Перша локомотивна компанія» і АТ «Енгельський Локомотивний Завод»   Станіслав Джахпаровіч Гамзалов   , Його син Ібрагім і дочка Мадіна стали громадянами Республіки Мальта в тому ж 2015 році

Реєстраційний адреса Гамзалових на Мальті

Адреса, який вказують Гамзалови, знаходиться в невеликому місті Бірзеббуджа на півдні Мальти. За оцінками Identity Malta ціни на нерухомість в цьому місті не задовольняють умовам інвестиційної програми. Більш того, власники нерухомості стверджують, що не бачили Гамзалових і не отримують від них орендну плату. Подружня пара придбала нерухомість в минулому році, і з тих пір кілька разів отримувала кореспонденцію на ім'я Станіслава Гамзалова, яку передавала попередньому власнику. За словами власників нерухомості, попереднім власник - співвласник відомої в Мальті будівельної компанії Elbros Group Чарльз Еллул (Charles Ellul), який представився другом Гамзалова і передавав йому поштову кореспонденцію.

[ список осіб , Які отримали мальтійський громадянство в 2015-му році, опублікований в «Газеті уряду Мальти» (Gazzetta tal-Gvern ta 'Malta) 2. серпня 2016 року.]

висновки

1. Перераховані випадки зловживань при покупці мальтійських паспортів наочно показують уразливості мальтійської програми «економічного громадянства». За своєю природою програма являє собою високоризикованих інструмент: відсутність прозорості і недолік належної перевірки з боку ЄС створюють додаткові можливості для корупціонерів, які хочуть уникнути правосуддя.

2. Така схема приваблива ще й тим, що дозволяє відмивати великі суми грошей, одночасно отримуючи вільний доступ до країн Євросоюзу. Крім того, паспорт громадянина ЄС значно полегшує рух грошей, так як європейські банки розглядають власників «золотих паспортів» як місцевих жителів, а не як підозрілих іноземців. Фактично, мова йде про відмивання репутації. Не випадково «золоті візи» користуються найбільшим попитом серед інвесторів з країн з високим рівнем корупції, сильної тіньовою економікою і нестабільною політичною системою. За даними видання Malta Today, з 646 осіб, які отримали мальтійський громадянство, більше 40% виявилися російськими громадянами. Всього 19% - громадяни інших держав-членів ЄС.

3. Корупційні ризики закладені також у великих грошових операціях між державою і заявниками, які часто непрозорі за своєю структурою. В результаті люди, які повинні були інвестувати кошти в економіку і нерухомість держави, перетворилися в «примар» з поштовими скриньками в дешевих квартирах.