Новини: Перейшли на особистості - Експерт - Новини економіки і політики. Новини сьогодні.

  1. Битва на портфоліо

10 квітня Рособрнадзор призупинив дію держакредитації шести вузів. Причина - «неусунення невідповідностей змісту і якості підготовки учнів».

У минулому році було закрито понад 600 університетів і філій. У Міносвіти не виключають, що до початку вступної кампанії з освітнього ринку підуть ще кілька вузів, що спеціалізуються на економічному і юридичному напрямках. За словами глави Міносвіти Дмитра Ліванова, половина всіх непрацевлаштованих випускників - економісти і юристи:

- У Росії введена система об'єктивного оцінювання працевлаштування випускників. Дані вузів поєднуються з даними Пенсійного фонду про страхові відрахування роботодавців. В результаті виходить деіндивідуалізованих інформація про те, працевлаштований чи ні випускник того чи іншого вузу, і якщо так, то який обсяг його середньомісячної зарплати. Наприклад, ми побачили, що користуються найбільшим попитом пред'являється на випускників технічних і медичних напрямків підготовки: 90% випускників технічних і медичних вузів знаходять роботу протягом року. І навпаки, без роботи залишаються випускники економічних і юридичних напрямків. Ми робимо відповідний маневр у розподілі контрольних цифр прийому. Абітурієнти вже відреагували на нього: в цьому році заяви на здачу ЄДІ з фізики подали на 21 тисячу більше випускників, ніж в минулому, з біології - на 18 тисяч, з хімії - на 10 тисяч.

В цьому році інженерні спеціальності отримають майже 45% бюджетних місць. Слідом за кількістю виділених місць йдуть науки про суспільство, освіту і педагогіка, математика і природничі науки - 9%. Всього вузи зможуть прийняти на бюджет 575 тис. Чоловік. Їх поділять між бакалаврату, специалітет, магистратурой, аспірантурою, ординатури, очним і заочним відділеннями. Тренд цього року - зростання на 20% бюджетних місць в магістратурі.

На абітурієнтів чекають близько 700 вузів і 680 філій, включаючи недержавні. Зарахування, як і раніше, пройде в дві хвилі. В першу будуть зараховані 80% абітурієнтів, переважно тих, хто здав до вузу оригінал атестата, в другу - решту 20%. В цьому році кожен абітурієнт, пройшовши конкурс, повинен точно визначитися, куди він хоче вступати. Незважаючи на те, що в правилах прийому зазначено, що абітурієнт може подати заяви на вступ до п'яти вузів на три напрямки в кожен, потрібно вчасно зорієнтуватися і написати заяву про згоду на зарахування на певну спеціальність. Причому право написання такої заяви дається тільки двічі. Якщо абітурієнт принесе оригінали своїх документів, пройде конкурс, але вчасно не напише заяву - в списку на зарахування його не буде. Квот для цільовиків тепер немає: кожен університет сам вирішує, скільки він візьме. Обов'язковою складовою успішної конкуренції за місце в затребуваних вузах стає портфоліо вступників. Цього року вузи будуть враховувати спортивні, творчі досягнення, участь абітурієнтів у різних інтелектуальних конкурсах, олімпіадах.

- Вузи можуть додати бали за золотий значок ГТО, виставити оцінку за підсумкове твір, яке вони будуть перевіряти самостійно, - розповіли в Міносвіти. - Раніше за індивідуальні досягнення можна було отримати до 20 балів, наприклад десять за твір і до десяти за інші досягнення. Зараз - максимум десять. Зате додаткові бали може принести не тільки шкільний атестат з відзнакою, а й червоні дипломи про середню професійну освіту. Крім того, продовжено термін дії олімпіад: раніше чотири роки діяли тільки результати всеросійських олімпіад, тепер і «міністерські». Тобто при вступі вступника в рік закінчення школи враховуються його перемоги з 7 класу. Однак кількість балів ЄДІ, необхідних для підтвердження олімпіади, теж зросла: з 65 до 75.

Битва на портфоліо

У деяких університетах беруть до уваги олімпіадні та спортивні успіхи, а твір в розрахунок не беруть, в інших - в пріоритеті твір і «червоний» атестат. Складається збалансована система: університети використовують різні механізми ведення прийому з урахуванням своєї специфіки.

«Е-У» звернувся за оцінками майбутньої вступної кампанії до ключових регіональних університетів. Ми задали чотири питання:

1. Чого чекати від кампанії, з якими нововведеннями зіткнеться випускник?

2. На яких напрямках конкурс вище?

3. У цьому році вузи зможуть нарахувати абітурієнту додаткові бали за відмінний атестат, успіхи в спорті, золотий значок ГТО, твір. Які ваші рішення?

4. Зарахування піде в два етапи. Чим ця схема краща за попередню і з якими труднощами ви зіткнулися при її реалізації в 2015 році?

Ректор Уральського федерального університету Віктор Кокшаров:Ректор Уральського федерального університету Віктор Кокшаров:

1. У 2016 році УрФУ пропонує 7033 бюджетних місця для вступу на програми бакалаврату, специалітети і магістратури. Це близько 1,5% від усіх бюджетних місць, виділених державою і, ймовірно, найбільша кількість бюджетних місць серед вузів країни. Прийом на бакалаврат і специалитет ведеться по 109 напрямами підготовки, в магістратуру - на 87. Розподілені бюджетні місця наступним чином: за програмами бакалаврату - 4455 місць, підготовки фахівця - 410 місць, магістратури - 2168 місць. Розпочнеться набір на два нових напрямки: «Архітектура» (Будівельний інститут; бакалаврат) і «Антропологія та етнологія» (Інститут гуманітарних наук і мистецтв; магістратура). З 1 червня університет відкриває онлайн-прийом документів від вступників на перший курс. У абітурієнтів також є можливість зробити це особисто з 20 червня в Центрі нового прийому УрФУ.

Університет буде робити ставку на талановитих абітурієнтів. Традиційно школярам-переможцям і призерам олімпіад надається пільга: «без вступних випробувань» або «100 балів по загальноосвітнього предмета». У 2016 році для отримання таких пільг їм необхідно набрати не менше 75 балів ЄДІ з відповідним загальноосвітнього предмету. Зокрема, мова йде про переможців і призерів заключного етапу всеросійської олімпіади школярів і членах збірних команд РФ, які брали участь в міжнародних олімпіадах із загальноосвітніх предметів. Пільги також надаються переможцям і призерам олімпіад школярів, що проводяться в порядку, встановленому Міносвіти РФ за напрямами підготовки, відповідним профілем олімпіади. Є нововведення,

які стосуються прийому випускників середніх спеціальних освітніх установ - коледжів і технікумів: при наявності червоного диплома вони можуть розраховувати на шість балів в рахунок індивідуальних досягнень.

2. Традиційно популярними напрямками підготовки в УрФУ є будівництво, міжнародні відносини, економіка, журналістика, електроенергетика і електротехніка, інформаційні системи і технології, комп'ютерна безпека і комп'ютерні науки, біологія, менеджмент, філологія і історія. Попит стабільний, різких змін ми не очікуємо. В останні роки серйозно зросла кількість бюджетних місць на інженерно-технічні спеціальності та напрямки. Це реально відповідає потребам російської економіки, тим викликам, які перед нею стоять. Тим більше це актуально для такого регіону, як Урал, з його металургією, енергетикою і машинобудуванням. Ми це бачимо по тенденції, пов'язаної з постійним збільшенням кількості бюджетних місць у УрФУ. Як правило, воно йде за рахунок магістратури та інженерних напрямів підготовки.

3. Чи змінилася сума балів за індивідуальні досягнення: у 2015 році - вищий навчальний заклад міг додати 20 балів, в 2016-м - тільки 10.

У УрФУ ці бали розподілені так: один - за золотий значок ГТО; шість - за шкільний атестат з відзнакою, відмінний атестат з медалями і диплом коледжу або технікуму з відзнакою; три бали дається переможцям і призерам олімпіад та турнірів, які проводить УрФУ, або учасникам регіонального етапу всеукраїнських олімпіад школярів і випускників СПО, а також учасникам заключного етапу акції «Тест-драйв в Уральському федеральному», які успішно пройшли підсумкове тестування, і переможцям акції «Інтернет тест-драйв в Уральському федеральному ». Для тих же, кому не вистачить для вступу на бюджет п'яти і менше балів, університет готовий дати 20-відсоткову знижку на навчання.

4. Це цілком адекватна прозора схема, і вона вже довела ефективність.

УрФУ - чи не найбільш відкритий для абітурієнтів ВНЗ Росії. В ході вступної кампанії кожен абітурієнт може на сайті університету бачити свою конкурсну позицію. Алгоритм зарахування гранично ясний і дозволяє абітурієнтові в режимі реального часу відслідковувати його позицію в розрізі кожного інституту УрФУ і кожного напряму підготовки.

Начальник управління з прийому та довузівської підготовки Уральського державного економічного університету Ірина Мартьянова:Начальник управління з прийому та довузівської підготовки Уральського державного економічного університету Ірина Мартьянова:

1. У нас приймальня кампанія стартувала у вересні 2015 року. Кількість бюджетних місць залишилося на колишньому рівні. УрГЕУ - профільний вуз, тому найбільша кількість бюджетних місць по бакалаврату та магістратури на напрям «Економіка і управління» саме тут. У УрГЕУ є бюджетні місця і по інших напрямках, пов'язаних з інформаційними технологіями, юриспруденцією, сервісом і туризмом, сферою послуг, технологією громадського харчування. На офіційному сайті університету і на інформаційному стенді приймальної комісії розміщені контрольні цифри прийому на бюджет і на договірні місця.

2. Традиційно високий конкурс буде на напрямках, пов'язаних з економікою, юриспруденцією. У минулому році був високий попит на «Прикладну інформатику», «Сервіс», «Технологія продукції і організації громадського харчування».

3. УрГЕУ буде нараховувати додаткові бали за індивідуальні досягнення. Це стосується не тільки надходять на бакалаврат, а й майбутніх магістрантів і аспірантів. Вперше УрГЕУ провів три олімпіади всеросійського рівня: з математики, фізики та суспільствознавства. Переможці та призери можуть надходити без іспитів або отримати 100 балів з відповідного предмета ЄДІ.

4. Перший етап для абітурієнта повинен бути основним, і це вони повинні запам'ятати. Другий етап непередбачуваний. На решту 20% претендують хлопці, які набрали високі бали, але не надійшли в інші вузи. Або не надійшли на бажаний напрям підготовки всередині вузу.

Начальник відділу по набору і профорієнтаційній роботі Югорского держуніверситету Ольга Ситникова:Начальник відділу по набору і профорієнтаційній роботі Югорского держуніверситету Ольга Ситникова:

1. У цьому році зарахування буде проводитися за схемою 2015 року. Необхідно звернути увагу на те, що абітурієнти при наданні оригіналу атестата повинні обов'язково написати заяву про згоду на зарахування. Якщо заяви не буде, то, незважаючи на високі бали, абітурієнт не зарахують.

2. Аналізуючи приймальню кампанію 2015 року, можна сказати: в університеті був конкурс на всі напрямки, найбільш високий - на «Економічну безпеку», «Юриспруденцію», «Нафтогазова справа», «Електроенергетику і електротехніку». Зміна попиту не очікується. Така ситуація спостерігається на протязі декількох років.

3. Індивідуальні досягнення будемо враховувати при рівності конкурсних балів у абітурієнтів. Підсумкове твір - у абітурієнтів, які вступають на напрями «Філологія», «Журналістика».

Відповідальний секретар приймальної комісії Челябінського державного університету Максим Казанцев:Відповідальний секретар приймальної комісії Челябінського державного університету Максим Казанцев:

1. Порядок прийому 2016 року має принципові відмінності. Так, термін дії результатів олімпіад, що дають право на пріоритетне зарахування (наприклад, без іспитів), продовжений і становить чотири роки. Усі які на базі професійної освіти будуть проходити три вступних випробування, правда, вони зберігають право вступати за вступними випробувань вузу, а не ЄДІ.

2. Традиційно більш високий конкурс зберігається на напрямках підготовки і спеціальності економіко-управлінського блоку, юриспруденції. З природних наук - біологія. З гуманітарних - лінгвістика. У сучасному суспільстві є перекіс: як і раніше превалює інтерес до економіко-управлінським блоками, хоча там ринок праці вже насичений. На фізико-математичні та природничі спеціальності йдуть з меншою охотою.

Можливо, це пов'язано з якістю випускників шкіл, з рівнем засвоєння ними відповідних дисциплін.

3. Ми нараховували бали за всі види індивідуальних досягнень в минулому році. Зберігаємо таку практику і в цьому.

Проректор з навчально-виховної роботи Пермської державної фармацевтичної академії Олексій Туришев:Проректор з навчально-виховної роботи Пермської державної фармацевтичної академії Олексій Туришев:

3. ПГФА нараховує бали за такі індивідуальні досягнення, як успіхи в спорті, атестат і диплом з відзнакою, волонтерство, ГТО, участь в олімпіадах і науковій роботі (перевага віддається роботам фармацевтичного профілю). Твір не враховуємо, оскільки основний профільною дисципліною в Академії є хімія.

4. Ніяких особливих складнощів у реалізації нинішньої схеми зарахування ми не побачили, напроти, вважаємо, що вона дає деяку перевагу дітям, які хочуть вступити і вчитися в конкретному вузі, а не метушаться між декількома закладами, часто з різною спрямованістю. Головною складністю майбутньої вступної кампанії вважаємо необхідність подачі абітурієнтом заяви про згоду на зарахування і його облік приймальними комісіями вищих навчальних закладів.

Начальник відділу «Приймальна комісія» Уральського державного педагогічного університету Ілля Баёв:Начальник відділу «Приймальна комісія» Уральського державного педагогічного університету Ілля Баёв:

1. Всі вузи країни ще 16 листопада 2015 року мали розмістити на своїх сайтах і стендах основну інформацію, яка регламентує прийом на навчання в 2016 році, і УрГПУ не став винятком. Будь-яка зацікавлена ​​в надходженні в наш університет особа може отримати всю необхідну інформацію про умови прийому, кількості місць і наявних освітніх програмах, відвідавши наш сайт або звернувшись до приймальної комісії.

2. Традиційно найбільшою популярністю користуються російська й іноземні мови, дошкільна і початкова освіта. Все більше вступників подають документи на історію, математику, логопедії. Варто, однак, відзначити, що при підготовці приймальної кампанії 2016 року в перелік освітніх програм включено багато програм «подвійного бакалаврату» - це феномен, характерний тільки для педагогічної освіти, що дозволяє за рахунок незначного збільшення терміну навчання випускати вчителів двох дисциплін: математики та інформатики, географії та біології, фізики та інформатики. Це рішення не тільки відповідає сучасним запитам системи освіти, а й дозволяє готувати більш конкурентоспроможних і затребуваних випускників.

3. Незалежно від того, чи надходить абітурієнт в бакалаврат чи в магістратуру, УрГПУ другий рік веде облік індивідуальних досягнень вступників та нараховує за такі досягнення додаткові конкурсні бали. Так, при прийомі в бакалаврат до десяти балів сумарно можна отримати за наявність золотого значка ГТО (два бали), атестат або диплом з відзнакою (три бали), статус переможця (призера) регіонального етапу всеросійської олімпіади школярів (три бали), статус переможця ( призера) олімпіад і конкурсів, що проводяться УрГПУ (два бали). При прийомі в магістратуру додаткові бали нараховуються за диплом з відзнакою і наявність іменних стипендій (по два бали), за статус переможця (призера) третього етапу всеросійської студентської олімпіади та за наявність публікацій ВАК (по три бали).

4. Логіка заповнення бюджетних місць на кожному з етапів зазнала суттєвих змін в порівнянні з минулим роком. Йдеться про виключення поняття пріоритетності та постановці на чільне місце згоди на зарахування. Положення надходять в такому випадку ускладнюється тим, що далеко не завжди вони прораховують свої шанси на зарахування вірно. Для багатьох вузів це може виразитися в зниженні показника середнього бала ЗНО зарахованих.

Начальник Уральського інституту Державної протипожежної служби МНС Росії генерал-майор внутрішньої служби Анатолій Супруновський:Начальник Уральського інституту Державної протипожежної служби МНС Росії генерал-майор внутрішньої служби Анатолій Супруновський:

2. Серед абітурієнтів, які вступають в наш інститут, традиційно великим попитом користується спеціальність «Пожежна безпека», а також напрямок підготовки «техносферной безпеку». Що стосується конкурсу, то у нашого вузу свої особливості. Так як на бюджетні місця у нас ведеться цільовий набір від регіональних підрозділів МНС Росії, то і конкурс проводиться серед комплектуючих регіонів.

У 2016 році спостерігається зростання попиту на спеціальності середньої професійної освіти, в зв'язку з цим у нас оголошено набір на навчання за програмою середньої професійної освіти «Пожежна безпека» на базі 9 і 11 класів.

3. У нашому вузі враховуються всі можливі досягнення, це допомагає виявити найбільш активних, творчо розвинених, підготовлених кандидатів на навчання. А для самих вступників ці додаткові бали, як показав досвід минулого року, іноді відіграють вирішальну роль при зарахуванні.

Відповідальний секретар приймальної комісії Нижневартовского державного університету Олексій Корічко:Відповідальний секретар приймальної комісії Нижневартовского державного університету Олексій Корічко:

1. У 2016 році прийом документів в НВГУ на всі напрямки і форми навчання розпочався 4 квітня. На підготовку фахівців з вищою освітою план прийому на бюджетні місця на 2016 - 2017 навчальний рік становить 345 осіб. З них 259 місць - за програмами бакалаврату та 86 - на магістерські програми. Контрольні цифри прийому для цільового навчання за рахунок коштів держконтракту на надання послуг для державних потреб ХМАО-Югри - 181 місце очної форми навчання (80 місць - бакалаврат, 95 - магістратура, шість - аспірантура) і 70 місць за програмами бакалаврату заочної форми навчання.

2. Варто відзначити зростаючий інтерес у вступників до інженерних напрямів бакалаврів і магістрів ( «Електроенергетика та електротехніка», «Теплоенергетика і теплотехніка», «Нафтогазова справа»). Крім того, досить затребуваними на ринку праці залишаються педагоги. НВГУ - єдиний вуз в Нижньовартовську, який готує кваліфікованих фахівців з вищою освітою в даній сфері. На заочній формі навчання лідерство зберігають «Психолого-педагогічна освіта» і «Педагогічна освіта (дошкільна освіта)».

3. Не більше десяти балів додатково вступник може отримати за досягнення в області спорту, наявність атестата про повну загальну середню загальну освіту з відзнакою або диплома про повну загальну середню професійну освіту з відзнакою, наявність статусу переможця або призера олімпіад НВГУ для школярів 9 - 11 класів, а також участь в конференціях НВГУ.

4. Процедура зарахування до вищих навчальних закладів оптимальна і складнощів не викликає. Позитивний момент - після зарахування першої хвилі надходять, які не надали до вузу оригінал документа про освіту, що не вибувають з конкурсу, а продовжують участь в конкурсі на бюджетні місця в другій хвилі.

Відповідальний секретар приймальної комісії Томського політехнічного університету Віталій Дробчік:Відповідальний секретар приймальної комісії Томського політехнічного університету Віталій Дробчік:

2. Ми пропонуємо нашим абітурієнтам 35 напрямів підготовки бакалаврату, включаючи специалитет, і 35 напрямів підготовки магістратури. На 95% це інженерні спеціальності. Найбільші промислові підприємства вкрай зацікавлені в висококласних фахівцях технічного профілю. Це підтверджується і активною участю представників промисловості в таких заходах, як «Ярмарок вакансій» і «Дні кар'єри», що проводяться на базі університету. Для багатьох російських корпорацій, таких як ПАТ «Газпром» і ГК «Росатом», Томський політех є опорним вузом.

3. За атестат з відзнакою, червоний диплом про отримання середньої профосвіти, результати участі в інтелектуальних освітніх конкурсах, що проводяться на майданчику Internet ліцею ТПУ, ми даємо чотири бали, два бали - за спортивні досягнення.

4. За цією схемою ми будемо працювати другий рік. У минулому році ми з поставленим завданням впоралися, як нам здається, успішно. Така схема дозволяє абітурієнтам в першій хвилі спробувати вступити в сильніший вуз. У разі непроходження зорієнтуватися і спробувати щастя в другій хвилі. Це ж стосується і вибору напряму підготовки. Цього року абітурієнт з обраних трьох напрямів підготовки при подачі заяви до вузу повинен до кінця вступної кампанії визначитися тільки з двома, написавши згоду на зарахування і надавши оригінал документа про освіту. Складність цієї схеми полягає тільки в правильності обраного абітурієнтом напряму відповідно до результатів ЄДІ і своєчасної подачі всіх документів до відбіркової комісії.

Начальник відділу організації прийому студентів Уральського державного аграрного університету Надія Андрюшечкіна:Начальник відділу організації прийому студентів Уральського державного аграрного університету Надія Андрюшечкіна:

1. УГАУ вже почав прийом абітурієнтів на заочну форму навчання. 97% студентів, які закінчують навчання в 2016 році, вже працевлаштовані на підприємствах АПК та харчової промисловості Свердловської області.

2. За підсумками 2015 року наш університет увійшов до четвірки найбільш затребуваних сільськогосподарських вузів країни. У дослідженні брали участь 463 ВНЗ, оцінювалися такі показники, як частка випускників, які отримали направлення на працевлаштування після закінчення навчання, науково-дослідницька діяльність студентів і викладачів.

3. Ми нараховуємо бали за відмінний атестат або диплом з відзнакою, волонтерську діяльність, участь в олімпіадах, твір.

Цікава спеціальність - в розумні терміни

Від правильного вибору навчального закладу і спеціальності залежать матеріальне благополуччя людини і задоволеність життям в цілому, говорить директор Уральського радіотехнічного коледжу ім. А.С. Попова Любов Самсонова

- На хвилі кризи багато розгубилися: яку спеціальність вибрати, щоб було грошово і надійно. Потреба у фахівцях, які могли б працювати на високотехнологічному виробництві, величезна. У найближчі 10 - 15 років затребуваність в техніках і кваліфікованих робітників буде тільки збільшуватися. Вступити до коледжу, технікуму нескладно: не потрібні результати ЄДІ або ОГЕ, немає вступних іспитів. Потрібен тільки атестат за 11 чи 9 клас. Термін навчання на базі 9 класів 3 - 4 роки, на базі 11 класів - на рік менше. Цікава спеціальність - в розумні терміни. З дипломом середньої спеціальної навчального закладу вступити до вузу за спорідненою спеціальністю можна теж без ЄДІ, по внутрішнім іспитів вузу, термін навчання може бути скорочений.

Що чекає абітурієнтів

Початок прийому документів у всіх вузах - 19 червня. 27 липня вузи розмістять на офіційному сайті і на інформаційному стенді конкурсний список вступників. 30 липня зараховуються Олімпіадники, що надходять поза конкурсом, абітурієнти пільгових категорій і цільовики. 3 серпня завершиться прийом оригіналів документів від абітурієнтів з конкурсного списку. 4 серпня вийдуть накази про зарахування в першій хвилі. Потім відразу почнеться другий етап - прийом на 20% бюджетних місць. Абітурієнти з конкурсного списку повинні принести оригінали документів до 6 серпня. Підсумкове зарахування - 7 серпня.

1. Чого чекати від кампанії, з якими нововведеннями зіткнеться випускник?
2. На яких напрямках конкурс вище?
Які ваші рішення?
Чим ця схема краща за попередню і з якими труднощами ви зіткнулися при її реалізації в 2015 році?