Нумізмат: в Білорусі немає легального ринку монет і зустрічається багато китайських підробок

З яким проблемами стикаються білоруські нумізмати і які монети нині в ціні, розповів кореспондентові агентства "Мінськ-Новини» експерт в області нумізматики, колекціонер Ілля Шталенков.

Він є членом правління Білоруського нумізматичного товариства і більше 40 років займається колекціонуванням. Ми зустрілися з І. Шталенковим в Національному історичному музеї Республіки Білорусь на новій виставці нумізматики, де експонуються також деякі монети з його колекції.

- Я збираю все, що пов'язано з історією Білорусі, - монети, пам'ятні медалі, паперові грошові знаки. Наприклад, мало хто знає, що після революції 1917 року в зв'язку з нестачею грошей для виплати платні та сплати податків у багатьох містах владою випускалися місцеві грошові знаки. Такі банкноти є і в моїй колекції. З пам'ятних білоруських колекціоную монети із зображеннями історичних діячів. Збирати почав з 6 років - мені тоді родич подарував кілька старих монет. Вони мене захопили і захопили мою уяву. Через рік мені подарували книгу Валентина Наумовича Рябцевіча «Про що розповідають монети», і вона стала моїм першим путівником в світ нумізматики.

- І скільки монет у вас?

- У п'ятому класі школи я останній раз займався такими підрахунками, але вже тоді зрозумів, що кількість не має значення. Важливо, якої якості монети - їх ступінь збереження, рідкість, тематика. Колекція важлива в сукупності. Кожен предмет по-своєму цікавий. Періодично я щось віддаю на виставки в музеї. Колекціонер - це тимчасовий хранитель матеріальних цінностей і предметів культури. Рано чи пізно вони потрапляють в іншу колекцію. Добре, якщо це буде колекція музею, яку зможуть побачити багато людей.

Добре, якщо це буде колекція музею, яку зможуть побачити багато людей

- Де і як купуєте грошові знаки?

- У Білорусі є організований рух колекціонерів. У нас дві громадські організації: Білоруське республіканське громадське об'єднання колекціонерів, створене в 1980 році, і Білоруське нумізматичної суспільство, засноване в 1995-му. Завдяки їм люди можуть знаходити один одного, обмінюватися і поповнювати свої колекції. Також можна купувати грошові знаки на аукціонах в Росії. Для білорусів це доступно і легально. На жаль, в нашій країні немає своїх аукціонів і спеціалізованих магазинів для нумізматів.

- Які монети нині в ціні?

- Незалежно від тематики важлива ступінь зберігання монети, а не її вік. Більшість з тих, які знаходять в землі, не мають нумізматичної цінності. Також важлива рідкість монети. На цій виставці чимало цінних екземплярів. Ось полтина 1741 р Іоанна Антоновича в прекрасній збереження. На виставці вперше за багато років представлені комори комплекси з фондів Національного історичного музею та інших наших музеїв. Чого тільки варта знаменитий Віщінскій скарб, знайдений в 1979-му! Є ще багато рідкісних монет і банкнот. Наприклад, мрія будь-якого колекціонера - грошові знаки Білорусі 1992-2000 років з написом «зразок».

Наприклад, мрія будь-якого колекціонера - грошові знаки Білорусі 1992-2000 років з написом «зразок»

- Білоруські монети, випущені в цьому році в обіг, представляють цінність для колекціонерів?

- Так, нумізматам цікаві монети з обігу, а не тільки пам'ятні, хоча їх в основному і колекціонують. Інтерес представляють річні комплекти монет в спеціальній упаковці, щоб вони з часом не псувалися. Всього Нацбанком випущено 30 тисяч таких комплектів 2009 року, в той час як монети для обігу карбуються мільйонними тиражами. Зараз такий комплект з восьми монет загальним номіналом 3 рублі 88 копійок коштує 21 рубль. Згодом вони, напевно, будуть коштувати дорожче. Звичайно, можна просто вибирати монети з обігу. За радянських часів так і робили, шукали екземпляри кращого стану і зберігали їх в колекціях.

- Наскільки популярна нумізматика серед білорусів?

- Досить багато людей цим цікавиться. Монети - практично єдине, що збереглося у великій кількості і доступно широкому колу людей, на відміну від інших пам'яток мистецтва та історії. Але будь-який колекціонування вимагає витрат. Молоді люди, на жаль, не можуть собі це дозволити. Зазвичай колекцію починають збирати в 30-35 років.

- З якими проблемами стикаються нумізмати?

- Найголовніша проблема - у нас в країні немає легального ринку нумізматики. Навіть в суспільстві колекціонерів ніхто не застрахований від підробок. Велику частину часу на зустрічах колекціонерів я відповідаю на питання, справжня монета чи ні. Вважаю, у білорусів повинна бути можливість як легально купувати цінні предмети всередині країни, так і привозити щось з-за кордону. Сьогодні це зробити не так-то просто. На інтернет-аукціонах шахраї часто торгують китайськими копіями монет. Бувають випадки, коли штучно піднімають ціну лотів.

- Чи можна десь офіційно визначити справжність тієї чи іншої монети в Білорусі?

- Експертиза справжності для приватних осіб ніде не здійснюється. Все вирішується на рівні знайомств.

- Чим займається Білоруське нумізматичної суспільство?

- Основні цілі і завдання - популяризація наукових знань по нумізматиці, підтримка дослідницької спрямованості серед найбільш підготовлених колекціонерів, а також виявлення, реставрація, збереження та вивчення пам'яток нумізматики. БНО об'єднує в своїх рядах понад 100 досвідчених нумізматів-любителів, музейних працівників та викладачів гуманітарних дисциплін. Члени нашого громадського об'єднання беруть участь в міжнародних наукових конференціях, публікують статті в різних ЗМІ, видають каталоги, книги, брошури по нумізматиці, історії грошового обігу на території нинішньої Білорусі. Б лагодаря сприяння членів БНО більше 20 монетних скарбів надійшло в збори державних музеїв республіки.

- Монети - вигідне вкладення коштів?

- Не обов'язково. Ціни постійно змінюються. Іноді монету купиш, а вона дешевше стає. Коли запитують про ціну, люди цікавляться не колекціонуванням, а фінансової складової. Для колекціонера важливо володіти предметом, а якщо хтось думає тільки про фінансову вигоду - він не колекціонер.

Фото Сергія пожога

І скільки монет у вас?
Де і як купуєте грошові знаки?
Які монети нині в ціні?
Білоруські монети, випущені в цьому році в обіг, представляють цінність для колекціонерів?
Наскільки популярна нумізматика серед білорусів?
З якими проблемами стикаються нумізмати?
Чи можна десь офіційно визначити справжність тієї чи іншої монети в Білорусі?
Чим займається Білоруське нумізматичної суспільство?
Монети - вигідне вкладення коштів?