ОБЖ | Основні поняття, терміни та визначення

  1. Основні поняття, терміни та визначення

Головна | Основи безпеки життєдіяльності | Короткий курс ОБЖ | Основні поняття, терміни та визначення



Основні поняття, терміни та визначення


Ключові поняття:
Основи взаємодії в системі «людина - середовище проживання». Небезпеки і їх джерела. Безпека, системи безпеки. Виникнення і розвиток науково-практичної діяльності в області безпеки життєдіяльності людини в техносфери.


Безпека життєдіяльності - наука про комфортну й безпечну взаємодію людини з техносферою.

Предметом науки про безпеку життєдіяльності людини є природні, антропогенні та техногенні небезпеки, що діють в техносфери, і засоби захисту людини від них.

Завдання науки про безпеку життєдіяльності зводяться до:

  • ідентифікації небезпеки техносфери;
  • розробці та використанню засобів захисту від небезпек;
  • їх безперервного контролю та моніторингу в техносфери;
  • навчання працюючих і населення основам захисту від небезпек;
  • розробці заходів щодо ліквідації наслідків прояву небезпек.

Мета БЖД як науки - збереження здоров'я і життя людини в техносфери, захист його від небезпек техногенного, антропогенного, природного походження, створення комфортних умов життєдіяльності.

Багато системи безпеки взаємопов'язані між собою як по негативним впливам, так і за коштами досягнення безпеки. Забезпечення безпеки життєдіяльності людини в техносфери майже завжди нерозривно пов'язане з вирішенням завдань з охорони природного середовища (зниження викидів і скидів і т.п.).

Людина від народження має невід'ємні права на життя, свободу і прагнення до щастя. Свої права на життя, на відпочинок, на охорону здоров'я, на сприятливе навколишнє середовище, на працю в умовах, що відповідають вимогам безпеки і гігієни, він реалізує в процесі життєдіяльності. Вони гарантовані Конституцією Російської Федерації.

Життєдіяльність - це повсякденна діяльність і відпочинок, спосіб існування людини.

В життєвому процесі людина нерозривно пов'язаний з навколишнім його середовищем проживання, при цьому в усі часи він був і залишається залежним від навколишнього його середовища. Саме за рахунок неї він задовольняє свої потреби в їжі, повітрі, воді, матеріальних ресурсах у відпочинку і т.д.

Навколишнє середовище - навколишнє людини середу, обумовлена сукупністю чинників (фізичних, хімічних, біологічних, інформаційних, соціальних), здатних чинити пряму або опосередковану негайне або віддалене вплив на життєдіяльність людини його здоров'я і потомства.

Людина і середовище проживання безперервно перебувають у взаємодії, утворюючи постійно діючу систему «людина - середовище проживання". У процесі еволюційного розвитку Миру складові цієї системи безперервно змінювалися. Удосконалювався людина, наростала чисельність населення Землі і рівень його урбанізації, змінювався суспільний уклад і соціальна основа суспільства . Змінювалася і середовище проживання: збільшувалася територія поверхні Землі і її надра, освоєння людиною .; природне середовище відчувала все зростаюче вл яние людської спільноти, з'явилися штучно створена людиною побутова, міська та виробничі середовища.

Природне середовище самодостатня і може існувати і розвиватися без участі людини, а все інші місця існування, створені людиною, самостійно розвиватися не можуть і після їх виникнення приречені на старіння і руйнування.

На початковому етапі свого розвитку людина взаємодіяв з природною навколишнім середовищем, яка складається в основному го біосфери, а також включає в себе надрах Землі, галактику і безмежний Космос.

Біосфера - природна область розповсюдження життя на Землі, що включає нижній шар атмосфери, гідросферу і верхній шар літосфери, що не зазнали техногенного впливу.

В процесі еволюції людина, прагнучи найбільш ефективно задовольняти свої потреби в їжі, матеріальних цінностях, захисту від кліматичних і погодних впливів, в підвищенні своєї комунікативності, безперервно впливав на природне середовище і, перш за все, на біосферу. Для досягнення цих цілей він перетворив частину біосфери в території, зайняті техносферою.

Техносфера - регіон біосфери в минулому, перетворений людьми за допомогою прямого або непрямого впливу технічних засобів з метою найкращої відповідності своїм матеріальним і соціально-економічним потребам

Техносфера, створена людиною з допомогою технічних засобів, є території, зайняті містами, селищами, сільськими населеними пунктами, промисловими зонами і підприємствами. До техносферной відносяться умови перебування людей на об'єктах економіки, на транспорті, в побуті, на територіях міст і селищ. Техносфера НЕ саморозвивається середу, вона рукотворна і після створення може тільки деградувати.

У процесі життєдіяльності людина безперервно взаємодіє не тільки з природним середовищем, а й з людьми, які утворюють так звану соціальну середу. Вона формується і використовується людиною для продовження роду, обміну досвідами знаннями, для задоволення своїх духовних потреб і накопичення інтелектуальних цінностей.

Небезпеки і їх джерела. Безпека, системи безпеки. Негативний результат взаємодії людини з середовищем існування визначають небезпеки - негативні впливи, раптово виникають, періодично або постійно діючі в системі «людина - середовище проживання».

Небезпека - негативна властивість живої та неживої матерії, здатне завдати шкоди самій матерії: людям, природному середовищу, матеріальним цінностям.

Небезпека - центральне поняття в безпеці життєдіяльності. Розрізняють небезпеки природного, техногенного та антропогенного походження.

Природні повсякденні небезпеки, обумовлені кліматичними і природними явищами, виникають при зміні погодних умов і природної освітленості в біосфері. Для захисту від них (холод, слабка освітленість і т.д.) людина використовує житло, одяг, системи вентиляції, опалення та кондиціонування, системи штучного освітлення. Забезпечення комфортних умов життєдіяльності практично вирішує всі проблеми захисту від природних повсякденних небезпек.

Захист від природних небезпек - стихійних явищ, що відбуваються в біосфері (повені, землетруси і т.д.) - більш складне завдання, часто не має високоефективного рішення.

Негативний вплив на людину і середовище існування не обмежується природними небезпеками. Людина, вирішуючи завдання досягнення комфортного і матеріального забезпечення, безперервно впливає на середовище проживання своєю діяльністю і продуктами діяльності (технічними засобами, викидами різні виробництв і т.д.), генеруючи в середовищі існування техногенні антропогенні небезпеки.

Техногенні небезпеки створюють елементи техносфери - машини, споруди, речовини і т.п., а антропогенні небезпеки виникають в результаті помилкових або несанкціонованих дій людини або груп людей.

Техногенні небезпеки багато в чому визначаються наявністю відходів, неминуче виникають при будь-якому виді діяльності людини відповідно до закону від непереборності відходів або побічних впливів виробництв. Відходи супроводжують роботу промислового і сільськогосподарського виробництва, енергетики, засобів транспорту, життя людей і тварин. Вони надходять в навколишнє середовище у вигляді викидів в атмосферу, скидів у водойми, виробничого та побутового сміття, потоків механічної, теплової та електромагнітної енергії і т.п. Кількісні та якісні показники відходів, а також регламент поводження з ними, визначають рівні і зони виникають при цьому небезпек.

Значних техногенних небезпек піддається людина при попаданні в зону дії технічних систем, до яких відносяться транспортні магістралі, зони випромінювання радіо- і телепередавальних систем, промислові зони. Рівні небезпечного впливу на людину в цьому випадку визначаються характеристиками технічних систем і тривалістю перебування людини в небезпечній зоні.

Ймовірно прояв небезпеки і при використанні людиною технічних пристроїв на виробництві та в побуті: електричні мережі і прилади, верстати, ручний інструмент, газові балони і мережі, зброю і т.п. Виникнення небезпек в також випадках пов'язано як з наявністю несправностей у технічних пристроях, так і з неправильними діями людини при їх використанні. Рівні що виникають при цьому небезпек визначаються енергетичними показниками технічних пристроїв.

Енергетичні рівні техногенних небезпек істотно зросли в XX столітті, коли людина отримала в своє розпорядження потужну техніку (рисунок 1), величезні запаси вуглеводневої сировини, хімічних і бактеріологічних речовин. В результаті історія людства породила черговий парадокс - протягом багатьох століть люди вдосконалювали техніку, щоб убезпечити себе від природних небезпек, а в результаті прийшли до найвищих техногенним небезпекам, пов'язаним з виробництвом і використанням техніки і технологій.


Малюнок 1. Рівні енергії, якими володіє людина.


Антропогенні небезпеки в XX столітті також неухильно наростали і продовжують наростати. Помилки, яких припускаються людиною, реалізуються при проектуванні і виробництві технічних систем, при їх обслуговуванні (ремонт, монтаж, контроль), при неправильному виконанні обслуговуються персоналом (операторами) процедур управління, при неправильній організації робочого місця оператора, при високій психологічному навантаженню на операторів технічних систем , їх недостатню підготовленість і натренованості до виконання поставлених завдань. Статистика свідчить, що несприятливі психологічні якості людини все частіше стають причиною нещасних випадків, досягаючи на окремих виробництвах 40% від загального комплексу причин.

Людський фактор все частіше стає визначальним при виникненні аварій в технічних системах. За даними ІКАО в 1985-1990 р.р. близько 80% авіакатастроф пов'язані з помилковими діями екіпажів авіалайнерів; 60-80% випадків ДТП виникає через помилки водіїв автомобілів; понад 60% аварій на об'єктах з підвищеним ризиком відбувається через помилки персоналу.

Аналіз даних по примусової загибелі людей свідчить, що людський фактор багато в чому впливає на виникнення негативних подій і в побуті. За статистикою потопельники складають близько 8% від загального числа людей, що щорічно гинуть примусової смертю, самогубці - 19% особи, необережно звертаються зі зброєю - 0,26%.

Наростає роль антропогенних небезпек і в соціальному середовищі. Однією з найбільш поширених небезпек стає ВІЛ-інфіковані. У 1999 році від СНІДу на планеті померло 3 мільйони чоловік, а число ВІЛ-інфікованих досягло 33,5 млн чоловік. У Росії чисельність ВІЛ-інфікованих (зареєстрованих) до жовтня 2000 року склало 56 тисяч осіб, а приріст їх чисельності досягає близько 10 тисяч чоловік в рік.

В даний час в перелік реально діючих негативних факторів (небезпека) значний і нараховує понад 100 видів, до наіболеераспространенним і володіє досить високими енергетичними рівнями відносяться негативні виробничі фактори. З них шкідливими є: запиленість і загазованість повітря, шум і вібрації, електромагнітні поля, іонізуючі випромінювання, підвищені і знижені параметри атмосферного повітря (температура, вологість, рухливість повітря, тиск), недостатнє і неправильне освітлення, монотонність діяльності і важка фізична праця та ін . До травмуючим (травмонебезпечним) факторів належать: електричний струм, падаючі предмети, висота, рухомі машини і механізми, уламки зруйнованих конструкцій і т.д.

Шкідливий фактор - негативний вплив на людину, яке призводить до погіршення самопочуття або захворюванню.

Травмує (травмонебезпечний) фактор - негативний вплив на людину, яке призводить до травми або смерті.

У побуті нас супроводжує також велика гамма негативних факторів. До них відносяться: повітря, забруднене продуктами згоряння природного газу, викидами ТЕС, промисловими підприємствами, автотранспорту та сміттєспалювальних пристроїв; вода з надмірним вмістом шкідливих домішок; недоброякісна їжа; шум і інфразвук, вібрації; електромагнітні поля від побутових приладів, телевізорів, дисплеїв, ЛЕП, радіорелейних пристроїв; іонізуючі випромінювання (природний фон, медичне обстеження, фон від будівельних матеріалів, випромінювання приладів, предметів побуту); медикаменти при надмірному і неправильному споживанні, тютюновий дим, бактерії і алергени.

Світ небезпек, що загрожують особистості, досить широкий і безупинно наростає. У виробничих, міських, побутових умовах на людину впливають одночасно, як правило, кілька негативних факторів. Комплекс негативних чинників, що діють в конкретний момент часу залежить від поточного стану системи «людина - середовище проживання». Всі небезпеки класифікують за рядом ознак (див. Таблицю 1).

Пригода - подія, що складається з негативного впливу з заподіянням шкоди людським, природним і матеріальних ресурсів.

Надзвичайна подія (ПП) - подія, що відбувається короткочасно і володіє високим рівнем негативного впливу на людей, природні ресурси і матеріальні ресурси. До ПП відносяться великі аварії, катастрофи та стихійні лиха.

Всі небезпеки реальні тоді, коли вони можуть впливати на конкретні об'єкти (об'єкти захисту). Об'єкти захисту, як і джерела небезпек різноманітні. Кожен компонент навколишнього середовища може бути об'єктом захисту від небезпек. В порядку пріоритету до об'єктів захисту відносяться: чоловік, спільнота, держава, природне середовище (біосфера), техносфера і т.д. Основне, бажаний стан об'єктів захисту безпечне. Воно реалізується при повній відсутності впливу небезпек. Стан безпеки досягається також за умови, коли діючі на об'єкт захисту небезпеки знижені до гранично допустимих рівнів впливу.


Таблиця 1. Класифікація небезпек.

Ознака класифікації Вид (клас) 1 За видами джерел небезпеки Природні Антропогенні Техногенні 2 За видами потоків в життєвому просторі Енергетичні Масові Інформаційні 3 За величиною потоків в життєвому просторі Допустимі Гранично допустимі Небезпечні Надзвичайно небезпечні 4 По моменту виникнення небезпеки Прогнозовані Спонтанні 5 По тривалості впливу небезпеки постійні Змінні, періодичні Короткочасні 6 По об'єктах негативного впливу Діючі на людину Діючі на приро дную середу Діючі на матеріальні ресурси Комплексного впливу 7 За кількістю людей, схильних до небезпечного впливу Особисті Групові (колективні) Масові 8 За розмірами зони впливу Локальні Регіональні Міжрегіональні Глобальні 9 За видами зон впливу Діючі в приміщенні Діючі на територіях 10 По здатності людини ідентифікувати небезпеки органами почуттів відчуваються неощущаемимі 11 По виду негативного впливу на людину Шкідливі Травмонебезпечні 12 За ймовірністю впливу на людину і середовищ проживання Потенційні Реальні Реалізовані

Безпека - стан об'єкта захисту, при якому вплив на нього всіх потоків речовини, енергії та інформації не перевищує максимально допустимих значень.

Екологічність джерела небезпеки - стан джерела, при якому дотримується його допустимий вплив на людину, біосферу або техносферу.

Говорячи про реалізацію стану безпеки, необхідно розглядати об'єкт захисту і сукупність небезпек, що діють на нього. Реально існуючі сьогодні системи безпеки показані на таблиці 2.

Таблиця 2. Системи безпеки.

Вид безпеки Поле безпеки Об'єкт захисту Система безпеки 1 Небезпеки середовища ДІЯЛЬНОСТІ Людина Безпека (охорона праці) 2 Небезпеки середовища ДІЯЛЬНОСТІ и відпочинку, міста и житла - небезпеки техносфери Людина Безпека життєдіяльності людини 3 Небезпеки техносфери Природньо середовище Охорона природного середовища 4 Надзвичайні небезпеки біосфері и техносфери, в тому чіслі пожежі, вибухи, іонізуючі впліву Людина Природньо середовище Матеріальні ресурси захист в ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ сітуаціях, пожежна и вІБУХОЗАХІСНІХ, радій іаціонная захист . 5 Зовнішні та внутрішні загальнодержавні небезпеки Суспільство Нація Системи безпеки країни Національна безпека 6 Небезпеки неконтрольованої і некерованою загальнолюдської діяльності (зростання населення, зброя масового ураження, потепління клімату і т.п.) Людство Біосфера Техносфера Глобальна безпека 7 Небезпеки космосу Людство Планета Земля Космічна безпеку

По об'єктах захисту реально існуючі в даний час системи безпеки розпадаються на такі види:

  • Систему особистої і колективної безпеки людини в процесі його життєдіяльності;
  • Систему охорони природного середовища;
  • Систему державної безпеки;
  • Систему глобальної безпеки.

Контрольні питання:

  1. Мета БЖД як науки?
  2. Дайте визначення життєдіяльності?
  3. Взаємодія між людиною і середовищем існування?
  4. Дайте визначення техносфери?
  5. Види небезпеки?
  6. Що розуміються під системою безпеки?

Основне джерело: Короткий курс лекцій з предмету «Основи безпеки життєдіяльності». : Навчальний посібник для студентів коледжів.
// Укладачі: Кісліцина З.В., Коленнікова О.В. - Омськ: ФГТУ СПО «ОмКПТ», 2008. - с.156.

Дайте визначення життєдіяльності?
Взаємодія між людиною і середовищем існування?
Дайте визначення техносфери?
Види небезпеки?
Що розуміються під системою безпеки?