Один погляд назад

Айлен Притчин

У Камерному залі Московської філармонії виступили Айлен Притчин і Андрій Гугнін.

Концерт філармонічного абонемента «Зірки XXI століття. Дуети »постав свого роду квестом, розгадувати який - одне задоволення.

До програми з творів Сергія Ахунова, Отторіно Респігі, Моріса Равеля та Джона Адамса могли підійти найрізноманітніші ключі. Одні з них були очевидні, інші не дуже, але шукати їх в спробі осягнути задум виконавців виявилося надзвичайно цікаво.

Айлен Притчин і Андрію Гугнина рівно по тридцять. Переліки досягнень і перемог кожного виглядають переконливо, але досить почути музикантів хоч раз, щоб переконатися: в їхньому випадку слова «зірки XXI століття» - не порожній звук.

Мабуть, в Камерному залі виконавцям вже тісно, ​​але подібна програма - не для великих майданчиків, де і Притчин, і Гугнін регулярно грають популярні концерти. Так, Малий зал консерваторії підійшов би їй більше, зате Камерний в цей вечір був сповнений, і явно не випадковими слухачами.

У першому відділенні звучали Ахунов і Респиги, новітнє твір і опус столітньої давності. У другому - Равель і Адамс: від першої чверті двадцятого століття - до його заходу. Не кажучи про красиве римі між двома «А» і двома «Р», задум програми, здавалося, читався цілком ясно: із сьогодення в минуле і назад.

Світова прем'єра In Your Never Ахунова стояла в програмі на почесному фінальному місці, але виконавці вирішили з неї почати. Три п'єси для скрипки і фортепіано, які звучать практично без перерви, виявилися напрочуд доречні поруч з опусом 1917 року: саме тоді народився безсмертний термін Еріка Саті «мебліровочная музика» - іншими словами, фонова.

Саме до такої і слід віднести In Your Never: твір, що уникає не тільки новизни або оригінальності, але навіть мелодійності або форми.

Дванадцять хвилин в усіх відношеннях приємною і, судячи з усього, щирою музики: під таку добре обтрусити турботи дня і налаштуватися на інші номери концерту, радіючи з того, що він починається зі справжньою світової прем'єри.

Інша річ - Скрипкова соната сі мінор Респиги, без п'яти хвилин забутий шедевр. Колись її грав сам Яша Хейфец, пізніше - Анне-Софі Муттер, сьогодні вона в репертуарі Рено Капюсона і Леонідаса Кавакоса, кілька років тому грав її в Москві. Але чи часто ми чуємо сонату навіть у записі, не кажучи вже про живому виконанні?

Для нас Респиги - творець блискучих поем «Фонтани Риму», «Пінії Риму», «Римські свята», сюїти «Птахи», і цього достатньо для уваги до його камерної музики, куди менш відомою.

За рік в Москві двічі звучала його поема «Захід» для голосу і квартету, її ж виконають в березні «бородінци» і Карін Дейе, віолончелісти періодично грають його Adagio con variazioni, але більше назвати майже нічого. Тим вище заслуга Притчин і Гугнина, що нагадали про чудову Сонате сі мінор. Є ще ре-мінорна, створена 20-річним Респиги в 1897 році і не звучить зовсім, де вплив Брамса і Франка чутно неозброєним вухом.

Двадцять років по тому Респиги вже автор «Фонтанів Риму» і першої сюїти «Стародавніх танців і арій» - творів, які не тільки його прославлять, але і будуть віднесені до передових течій епохи, імпресіонізму та неокласицизму відповідно. Тоді ж, близько 1917-го, з'являються новаторські скрипкові сонати Дебюссі, Хіндеміта, Айвза, «Міфи» Шимановського, і в той же час Респиги пише Сонату сі мінор, настільки явно тужну як і раніше сторіччя! І якщо в стриманості Гугнина все ж чувся ХХ століття з його «нової діловитістю», то Притчин грав з усією повнотою романтичного почуття: ніби повертаючи музику з невластивої їй епохи в 1880-і роки, коли створювалися скрипкові сонати Франка і Брамса.

Наскільки звернена в минуле Соната сі мінор Респиги, стало ще очевидніше після антракту, з першими звуками Сонати соль мажор Равеля. Як і у Респиги, у нього є і рання соната, що датується тим же 1 897 роком і також відкликає впливом Франка. Наскільки ж далі йде композитор чверть століття по тому! На тлі підкресленої ностальгічно Респиги його сучасник Равель вражає зухвалістю, свіжістю, спрямованістю в майбутнє, достатком нових ідей. Ними сповнена перша частина Сонати соль мажор, що вже говорити про другий з назвою «Блюз». Зрозуміло, це не блюз в чистому вигляді, що не був за фактом регтайм «Регтайм» Стравінського. Зате свободи тут стільки, що її з лишком вистачило і виконавцям - після Респиги їх було не впізнати: обидва неначе віддалися шаленої імпровізації.

А фінал, Allegro perpetuum mobile, відкривав нові і нові горизонти, прокладаючи міст до останнього номеру програми - Road Movies Джона Адамса. Дивним чином твір одного з найяскравіших композиторів нашого часу, відокремлене від Сонати соль мажор Равеля сім'ю десятиліттями, прозвучало як її пряме продовження: пестить слух співзвуччя сьогоднішнього дня і тим не менше поступається в новизні Равелю. Та й Дебюссі (фрагмент його скрипкові сонати зіграли на біс - на жаль, залишилися єдиним).

Так Айлен Притчин і Андрій Гугнін відкрили справжній ключ до програми, де наші сучасники і класики ХХ століття об'єдналися в дві різноспрямовані пари: Ахунов і Респиги звернені в минуле, Равель і Адамс - в майбутнє.

Ілля Овчинников, " Граємо з початку "

Але чи часто ми чуємо сонату навіть у записі, не кажучи вже про живому виконанні?