Огляд ринку засобів масової інформації (ЗМІ)

  1. 1. ВВЕДЕННЯ
  2. 2. АНАЛІЗ РИНКУ
  3. Огляд ринку роздрібної торгівлі мобільними пристроями
  4. Огляд ринку метафоричних карт. Частина 1. Продаж карт
  5. Огляд ринку дитячих товарів
  6. Огляд ринку пивоваріння
  7. Огляд ринку психологічних ігор
  8. Огляд ринку товарів повсякденного вжитку (FMCG)
  9. Огляд ринку: овочівництво
  10. Огляд ринку молочної продукції
  11. Ринок автомобільних вантажоперевезень: аналіз і прогнози розвитку
  12. Огляд ринку туристичних послуг
  13. Огляд ринку: виробництво тютюнових виробів
  14. Огляд ринку кормів для сільськогосподарських тварин

* У розрахунках використовуються середні дані по Росії

1. ВВЕДЕННЯ

Засіб масової інформації (ЗМІ) - система органів публічної передачі інформації за допомогою технічних засобів, а також позначення повсякденної практики збору, обробки і поширення інформації масовим аудиторіям.

Згідно з положеннями Законодавства РФ, до ЗМІ відносяться: періодичні друковані видання, мережеві видання, телеканали, радіоканали, телепрограми, радіопрограми, відеопрограми, кінохронікальних програми, інші форми періодичного поширення масової інформації під постійним найменуванням.

Ряд фахівців вважає, що сам термін ЗМІ на сьогоднішній день є застарілим, оскільки в самій його формулюванні вказується одностороння спрямованість каналів поширення інформації - зверху вниз. Більш сучасним і відображає суть речей можна назвати термін «засоби масової комунікації» (ЗМК).

Традиційно вся система ЗМІ підрозділяється на три основні групи:

  • друкована преса

  • аудіовізуальні ЗМІ

  • інформаційні служби

  • інтернет-ЗМІ - на думку деяких фахівців володіють характерними ознаками ЗМІ, на думку інших - не можуть бути віднесені до ЗМІ

Класифікувати ЗМІ (ЗМК) можна також і за іншими ознаками:

2. АНАЛІЗ РИНКУ

Минулий рік виявився досить складним для ЗМІ не тільки в Росії, але і в світі в цілому. Багатьом компаніям довелося оптимізувати витрати, а також шукати нові стратегічні джерела доходів. Проте, багато сегментів ринку мають хороші перспективи і потенціал зростання. До основних світових тенденцій ринку можна віднести:

  • більш активне використання інформаційних технологій і цифрових каналів передачі даних

  • розвиток мобільних технологій і збільшення кількості користувачів смарфтони

  • застосування нових технологій, включаючи «великі дані» (Big Data)

  • підвищення ролі якісного контенту в умовах інформаційного достатку

  • використання різних платформ для поширення контенту (стратегія 360)

  • формування команд, що складаються з висококваліфікованих фахівців

У всьому світі все більш популярними каналами для ЗМІ є інтернет і телебачення. У цих сегментах зосереджена значна частина сукупних доходів ринку. Експерти прогнозують щорічні темпи приросту обсягу інтернет-реклами до 2020 року в 11,1%; таким чином, обсяг цього ринку в 2020 році досягне 260 млрд доларів.

Малюнок 1. Виручка світової індустрії ЗМІ за сегментами, 2015 і 2020 (прогноз) рр., Млн доларів


Основною загальносвітовою тенденцією сьогодні є зростання конкуренції між глобальними технологічними компаніями, що беруть на себе роль ЗМІ або одного з каналів їх поширення. Наприклад, соціальні мережі публікую новини, розміщують новинне і розважальне відео, пропонують можливість здійснення прямих трансляцій. Основним інструментом залучення аудиторії є якісний контент.

Збільшується частка мобільного контенту. За прогнозами експертів, найближчим часом перегляд різного контенту з мобільних пристроїв перевищить перегляди з комп'ютерів. Успішними стають ті ЗМІ, які враховують такі зміни.

Оскільки вимоги до контенту стають все більш високими, його виробництво також стає все більш дорогим. Це стосується як індустрії розваг (розважальні програми, сайти та сервіси, так і засобів масової інформацій). Учасники ринку стверджують, що таке зростання вартості контента в майбутньому призведе до того, що одні тільки рекламні доходи не зможуть покривати всіх витрат; монетизація послуг користувачам стане необхідною.

При цьому, зростання тарифів на послуги стимулює користувачів шукати безкоштовні легальні або повністю нелегальні кошти отримання інформації. Виходить замкнуте коло, в межах якого медіахолдинги не зможуть монетизувати свою діяльність.

Вартість контенту є нижчою на телебаченні, в цифрових ЗМІ, інтернеті. Це означає, що вони навіть в умовах кризи покажуть більш стабільні результати, а після його закінчення відновляться швидше.

За минулий рік більшість сегментів медіаіндустрії показали негативну динаміку доходів. Значною мірою це пов'язано з падінням активності рекламодавців - багато компаній істотно скоротили рекламні бюджети в умовах складної економічної ситуації. Наприклад, за результатами 2015 роки ринок реклами на ТБ скоротився на 15%, а ринок радіо - на 32%.

Малюнок 2. Структура доходів медіаіндустрії Росії, 2016 р млн доларів


На ситуацію впливають не тільки макроекономічні чинники, а й внутрішнє регулювання. Наприклад, на початку 2016 року в силу вступили нові поправки до закону про ЗМІ, згідно з якими частка участі іноземного капіталу в капіталі російських ЗМІ не повинна перевищувати 20% (раніше цей показник був обмежений на рівні 50% і поширювалося тільки на радіо і телебачення).

Незважаючи на ряд таких негативних чинників, ринок ЗМІ не демонструє різкого падіння, багато сегментів залишаються досить стабільними. Винятком є ​​зовнішня реклама, а також друковані газети і радіо. По інших сегментах прогнозується зростання з середніми річними темпами в 6,3%, що вище середньосвітового значення (4,4%).

На тлі поширення інтернету і мобільних платформ традиційні друковані ЗМІ перебувають в стані серйозного спаду популярності. Про це може свідчити не тільки офіційна статистика за накладами і кількістю періодичних друкованих видань, а й зменшення кількості газетних кіосків - з 2004 по 2016 роки воно впало з 42 тис. До 29 тис. Одиниць (-31,5%). Негативним фактором впливу виявилося також більш жорстке законодавство в сфері реклами - через це російські друковані ЗМІ втратили близько 60% рекламного ринку. У березні 2014 року було скасовано державна дотація на доставку передплатних видань, в результаті чого передплатні тиражі газет і журналів впали на 20,2% до кінця 2014 року, а за підсумками першого півріччя 2015 року - на 22%. У грошовому вираженні обсяг ринку знаходиться в стані стагнації, але тільки за рахунок зростання цін на друковану продукцію, який склав близько 20% за минулий рік.

Цікавою тенденцією є збільшення кількості людей, яким досить використовувати тільки один-два медіаканала - їх кількість становить близько 40% всього населення; середнім показником є ​​близько трьох медіаканалів на людину.

Малюнок 3. Розподіл аудиторії газет по платформах (за даними Association of Audited Media, AMM)


Як видно з наведеної діаграми, значна частина населення все ще вважає за краще друковані ЗМІ. За даними опитувань ВЦВГД, 73% дорослого населення не готові відмовитися від паперових ЗМІ та перейти на електронні. Проте, аудиторія альтернативних каналів поширення інформації стає дедалі більше. Найбільш високі темпи зростання аудиторії і її утримання мають ЗМІ, що поєднують два і більше каналів.

Значною частиною ринку є друковані ЗМІ з безкоштовним розповсюдженням, їхня аудиторія постійно зростає. Лідери цього сегмента за останній рік збільшили середній тираж приблизно на 15%.

Основною проблемою для друкованих ЗМІ є постійне зниження обсягів розміщуваної реклами, що веде до зниження доходів видань, особливо безкоштовних, які повністю залежать від рекламодавців.

Великою популярністю сьогодні користуються регіональні ЗМІ, складові дуже великий сегмент газетного ринку. Практично в кожному суб'єкті Росії в десятку найбільш цитованих ЗМІ входять два-три регіональних видання.

Журнальні ЗМІ на цьому тлі виглядають більш перспективними. За даними Роскомнадзора в 2014 році в Росії було зареєстровано 31 714 журналу. У тому ж році закрилося 1 169 з них, а відкрилося - 1 960. За оцінками експертів, перша двадцятка журнальних видань Росії охоплює 100 млн чоловік. Однак, друкований сегмент також відчуває спад попиту з боку споживачів. При цьому, зростання цифрового сегменту не зможе покрити втрати друкованого сегмента.

За прогнозами експертів, обсяг виручки російського ринку журналів (включаючи споживчі та професійні), досягне до 2020 року 751 млн доларів при середньорічних темпах зростання в 1,3%. При цьому, очікується зниження доходів від споживчих друкованих журналів за рахунок зміщення попиту в цифрову середу, де буде відбуватися активне зростання споживання. Сукупний дохід від реалізації електронних і друкованих журналів виросте з 232 млн доларів у 2015 році до 246 млн доларів в 2020 році.

Сегмент професійних журналів також буде рости. Прогнозується зростання з 85 млн доларів у 2015 році до 92 млн доларів в 2020 році при середньорічних темпах зростання в 1,8%. У цьому сегменті також буде активно рости сегмент електронного формату, драйвером зростання якого є перехід на безпаперову роботу офісів.

В даний час співвідношення електронних ЗМІ виглядає наступним чином:

Рекламний ринок в цій сфері знаходиться в стані кризи. З 2013 року рекламні доходи друкованих видань щорічно знижуються в середньому на 10-15%, в деякі періоди падіння досягає 40%. Однією з головних проблем для рекламодавців є низький ступінь прозорості як газетного, так і журнального ринків.

Малюнок 4. Структура доходів ринку друкованих ЗМІ в Росії


Труднощі відчувають також і дистриб'ютори друкованої продукції, що призводить до скорочення кількості точок продажів, через що зростає зростання заборгованості видавцям за тиражі. Видавцям доводиться скорочувати або зупиняти поставки.

Значною мірою проблеми як федеральних, так і регіональних видань, викликані різким підвищенням в березні 2014 року тарифів на доставку «Поштою Росії». В результаті передплатні тиражі скоротилися сумарно більш ніж на 40%. Проблемою для галузі є також зростання цін на папір і послуги друкарень, що веде до зростання цін на друковану продукцію.

До основних причин падіння обсяги ринку друкованих ЗМІ можна віднести:

  • зміни в законодавстві протягом останніх трьох років

  • ослаблення курсу рубля по відношенню до іноземних валют

  • скасування державних дотацій, в тому числі на доставку підписних виробів

  • конкуренція з боку інтернет-ЗМІ

При розвитку інтернету відзначається цікава тенденція: люди шукають той же самий контент, який можна отримати, наприклад, в телевізійних ЗМІ або в друкованих виданнях. Таким чином, не можна говорити про те, що інтернет глобально змінює ситуацію на ринку, він дозволяє зробити контент більш доступним, не змінюючи його.

Інша ситуація складається з інтернет-рекламою. Безумовно, ринок інтернет-реклами дуже великий і активно росте, проте він сильно відрізняється від ринку офлайн-реклами. Значна частка всього обсягу реклами в інтернеті доводиться на контекстну рекламу, при цьому основними замовниками тут не є великі холдинги (як офлайн), а велика кількість середніх і дрібних рекламодавців.

Важливим фактором також є і той факт, що зростання проникнення інтернету в Росії практично зупинився, досягнувши майже максимальних показників. Якщо раніше щорічне зростання становило 20-30%, то зараз темпи значно нижче.

Малюнок 5. Динаміка проникнення інтернету в Росії,% користувачів мережі Інтернет від загальної кількості населення


Російський ринок радіо сильніше інших ЗМІ залежить від реклами і, відповідно, сильніше реагує на будь-які коливання рекламного ринку, який в свою чергу залежить від економічної ситуації.

Різке падіння виручки від реклами на радіо відбулося в 2015 році. До 2020 року прогнозується постійне зниження доходів від реклами - від 189 млн доларів в 2015 році до 131 млн доларів в 2020 році при негативному зростанні в 7,1% на рік. Ситуація в Росії відрізняється від загальносвітової; в тому ж періоді в світі прогнозується середньорічне зростання в 2,1%.

Радіо є другим за популярністю засобом масової інформації в Росії після телебачення. Частка росіян, щодня використовують телебачення, - 74%, радіо - 64%. При цьому, державне регулювання негативно впливає на розвиток сегмента, що призводить в тому числі і до погіршення контенту в умовах обмеження редакційної незалежності.

З точки зору аудиторії і витрат на рекламу радіо є досить стабільним ЗМІ. Однак, в умовах економічної кризи та оптимізації витрат, підвищується попит на маркетинг з оплатою за результат. Оцінити ж ефективність радіореклами вкрай важко. Реклама на радіо (як і на ТБ) відрізняється значно меншою адресність, ніж інтернет-реклама.

Світові тенденції свідчать про популярність онлайн-трансляція станцій. Однак, на сьогоднішній день в Росії немає єдиного цифрового формату для трансляції радіопрограм. Незважаючи на плани здійснити тестування ринку ще в 2013 році, Мінзв'язку оголосило про відсутність планів впровадження цифрового мовлення в найближчому майбутньому.

У доступному для огляду майбутньому експерти очікують криза в сегменті музичних радіостанцій через розвитку альтернативних онлайн сервісів, за допомогою яких можна сформувати власний плейлист; популярність цього сегмента у нового покоління дуже низька. У той же час, сегмент новинних і аналітичних радіостанцій буде продовжувати розвиватися.

Денис Мірошниченко
(c) www.openbusiness.ru - портал бізнес-планів і посібників з відкриття малого бізнесу

15.02.2017

Огляд ринку роздрібної торгівлі мобільними пристроями

У найближчі кілька років ринок з найбільшою часткою ймовірності буде перебувати в стані стагнації. Частка мультибрендовой роздробу продовжуватиме скорочуватися, проте повністю вона не зникне. & Nbsp ...

Огляд ринку метафоричних карт. Частина 1. Продаж карт

Метафоричні асоціативні карти (МАК) все більше заполоняють ринок консультаційних послуг і все частіше застосовуються людьми для особистого користування незалежно від роду діяльності. В цій статті...

Огляд ринку дитячих товарів

Внаслідок активного імпортозаміщення зростає частка дитячих товарів російського виробництва. Згідно з експертними оцінками, їх частка в найближчим часом може досягти 23% від загального обсягу.

Огляд ринку пивоваріння

2015 рік показав приріст фінансових показників у порівнянні з попередніми періодами, проте в світлі нововведень в галузі чекати подальшого зростання в наступні роки не варто. Основним завданням гравців ...

Огляд ринку психологічних ігор

Ми провели невелике дослідження і спробували відповісти на питання про те, хто і за якою ціною сьогодні проводить психологічні ігри, хто їх купує, які ігри сьогодні популярні і які тенденції в е ...

Огляд ринку товарів повсякденного вжитку (FMCG)

Відмінною особливістю є низька прибутковість даного виду товарів, однак, за рахунок великих обсягів продажів і швидкої оборотності, вони представляють собою економічно вигідної категорії.

Огляд ринку: овочівництво

З огляду на постійно зростаючу врожайність овочівництва відкритого грунту і постійне використання посівних земель на рівні 98-99%, навряд чи варто чекати різкого збільшення темпів зростання даного спрямований ...

Огляд ринку молочної продукції

Експерти припускають, що в найближчі десять років споживання молока і молочних продуктів в світі виросте на 35-40%. Конкурентоспроможність російської продукції знаходиться на досить низькому рів ...

Ринок автомобільних вантажоперевезень: аналіз і прогнози розвитку

На думку експертів, динаміка ринку найближчим часом буде визначатися в значній мірі зовнішніми факторами: зниження цін на сировинні товари і зростання споживчих цін, волатильність фінансових ...

Огляд ринку туристичних послуг

Рентабельність туристичної галузі залишається і, по всій видимості, протягом найближчих років буде залишатися на низькому рівні. Проте, в цілому по ринку не очікується серйозних потрясінь, участни ...

Огляд ринку: виробництво тютюнових виробів

Протягом останніх п'яти років галузь перебуває в стані перманентного посилення умов. Основними тенденціями тут є: підвищення акцизу, зміна його структури, зростання частки контрафактної п ...

Огляд ринку кормів для сільськогосподарських тварин

Зростання ринку до 2020 року, за прогнозами експертів, може скласти п'ятикратний обсяг 2014 року.

Збережіть статтю, щоб уважно вивчити матеріал

зберегти

Ви можете зберегти цю сторінку за допомогою: