Олександр Баринов: «Як тільки людина перестає вчитися, він вмирає як професіонал»

Інститут економіки та менеджменту БФУ ім.І.Канта (раніше економічний факультет) БФУ ім. І. Канта очолив Олександр Баринов, людина добре відомий в бізнес-колах не тільки Калінінграда. Популярність Міжнародної школи бізнесу, яку він створив і розвиває вже більше 20 років, простягається далеко за межами регіону. Про те, які цілі Олександр Баринов ставить перед собою і перед колективом, які зміни чекають інститут і що в результаті зміниться в житті студентів, ми запитали у самого керівника Інституту економіки і менеджменту.

Олександр Якович, ви вже 25 років очолюєте Калінінградську міжнародну школу бізнесу, так що в бізнес-освіті ви не новачок. Однак до цього вашими «студентами» були керівники, співробітники компаній, підприємці, які хотіли підвищити свою кваліфікацію. А тепер ви зіткнетеся зі студентами, у яких немає такої сильної мотивації: хтось пішов в економіку, тому що це модно і престижно, а хтось вирішив, що більше нікуди. Це проблема?

Мода приходить і йде, і взагалі має циклічність. Але насправді це не той фактор, який повинен грати роль при виборі професії. Тому що якщо ви вирішили прийти в Інститут економіки та менеджменту, швидше за все, у вас є якісь передумови для того, щоб стати економістом: любите працювати з цифрами, любите аналізувати, любите приймати рішення і брати відповідальність на себе. Це не всім дано, насправді. Так, я згоден, що був і, напевно, залишається перебір в підготовці менеджерів, але проблема в тому, що в хороших фахівцях був і залишається недолік.

Наше завдання, завдання нової команди - реалізувати загальну установку університету по практико-орієнтованого утворення. Для економістів це дуже значимо. В контексті цього тренда (на мій погляд, дуже правильного) і буде вибудовуватися вся майбутня робота, що в подальшому призведе до того, що якість підготовки фахівців буде іншим, і включення молодих фахівців в роботу буде швидким.

Наш інститут для тих, хто хоче не просто отримати диплом, а зуміти швидко і успішно увійти в реальне життя, почати працювати, той буде прагнути вчитися в таких практико-орієнтованих вузах.

Поки поняття «практико-орієнтоване навчання» звучить досить абстрактно. Як це буде виглядати на практиці?

Це найскладніше питання. По-перше, будуть переглянуті і відредаговані програми навчання, де буде змінено співвідношення курсів загальноосвітніх і професійних, пов'язаних зі спеціалізацією. По-друге, буде змінюватися склад викладачів в бік збільшення практиків, які на своєму досвіді знають, що таке бізнес і економіка. І по-третє, будуть змінюватися вимоги до студентів в плані виконання ними курсових, дипломних та інших робіт. На мій погляд, ці роботи повинні виконуватися тільки за запитом від реальних компаній і організацій, яким ці дослідження потрібні і які будуть виступати рецензентами при захисті робіт. Це жорстко, але правильно: навіщо переписувати чужі думки на абстрактні теми? Потрібно займатися реальною справою. Більш того, написати таку роботу - значить, в деякому роді «застовпити» майбутнє місце роботи: якщо ти напишеш гарну роботу, якщо ти виявиш інтерес до компанії, покажеш на практиці свої знання і навички, то роботодавець обов'язково зверне на тебе увагу. Тобто ця система дозволяє студентам ще протягом навчання зав'язати ділові зв'язки, «обрости» контактами, побачити реальне функціонування компанії зсередини.

Тоді відразу виникає два питання. По-перше, для компанії-партнера така робота зі студентами - це тягар, і мова не тільки про витрату часу і сил, але і питання відповідальності: компанії повинні зробити прогноз і зрозуміти, хто коли і в якій кількості їм потрібен. Уже зрозумілий коло партнерів, які готові піти на це? І друге питання: така система передбачає підготовку співробітників для компаній, але не сприяє розвитку підприємництва, хіба ми не хочемо, щоб наші випускники відкривали свою справу?

Я на цій посаді всього два тижні. Так що поки не можу надати список компаній, але для мене зараз це першочергове завдання. Я вже провів зустріч з Союзом промисловців і підприємців, я веду переговори з Балтійським діловим клубом (днями відбудеться зустріч), буду домовлятися з Торгово-промисловою палатою. Пошук партнерів-замовників - це непросте питання. Але у мене є уявлення, з ким можна працювати, у кого можна чогось навчитися і хто може грамотно керувати, скажімо, випускними кваліфікаційними роботами. Тому завдання будемо вирішувати, і це завдання вимагає оперативних дій, але важливо розуміти, що оновлення цього списку партнерів має відбуватися нон-стоп, постійно. Тепер що стосується підприємців. Звичайно, ми будемо підтримувати таких студентів. Стартапи - це важливо і з точки зору досвіду, і з точки зору освітнього середовища. Тому ми будемо робити програми для стартапщіков. Більш того, можу сказати, що вже є зацікавлені особи, які готові нам допомагати. Так що ми ні в якому разі не збираємося готувати виключно найманих працівників.

Раз вже ми заговорили про майбутнє випускників, питання в продовження: а ви розумієте, яким повинен стати випускник Інституту економіки і менеджменту? Які у нього знання і компетенції? Де він зможе працювати?

Мені завжди прикро бачити, коли випускники економічних спеціальностей працюють продавцями Мені завжди прикро бачити, коли випускники економічних спеціальностей працюють продавцями. Неважливо, де саме працюють (продукти, машини, послуги). Щоб працювати продавцем, не потрібно вищу освіту. І раз випускник з дипломом став продавцем, то може бути два пояснення: або у нього слабка підготовка, або економіка знаходиться в такому стані, коли для свіжих фахівців немає місця. Найчастіше обидва чинники накладаються, але завжди є кращі, які швидко знаходять роботи і просуваються вперед. Що б мені хотілося бачити? щоб в процесі навчання наші студенти отримували такі навички та компетенції, які дозволяли б їм розвиватися в компанії, щоб вони регулярно отримували підвищення і ставали менеджерами середньої ланки, а потім і вищого рівня. Саме тому ми говоримо про практико-орієнтованому навчанні, щоб студенти отримували знання і компетенції і могли відразу застосовувати їх на практиці. Це не просто. І справа не тільки у викладачах.

При фразі «практико-орієнтоване навчання» і студенти повинні здригатися, тому що це означає копіткий і напружена праця. Тут немає місця послабленням: як тільки студент розслабляється, він щось пропускає, можливо, щось дуже важливе. Тим більше коли мова йде про магістрах. На мій погляд, поганий той студент, який не хоче стати магістром.

Вище ви сказали, що будете активно залучати на роботу практиків. Однак російські реалії такі, що має значення не досвід людини, а його науковий ступінь. Наскільки здійсненна ваша мета?

Так, є ці нормативи і ми, звичайно, будемо їм відповідати. Але ви не уявляєте, скільки кандидатів і навіть докторів наук зараз працює в реальному бізнесі. Це успішні люди, які пішли в бізнес і успішно там себе реалізують. І тепер нам потрібно дуже постаратися, щоб зацікавити їх роботою зі студентами. Буквально напередодні я переговорив з двома прекрасними професіоналами, кандидатами наук, але поки вони готові працювати в екзаменаційних комісіях, слухати і оцінювати випускників, а от читати лекції, вести заняття - поки немає. Буду з ними домовлятися про те, щоб вони керували дипломниками, проводили майстер-класи. Загалом, будемо шукати варіанти. По іншому ніяк. До речі, чоловік п'ять вже готові включитися в роботу. Це дуже непогано. Адже тут ще ось яке питання: як показує практика, хто готовий говорити - того не можна нічого сказати, а кому є що сказати - той мовчить. Так що моя задача знайти не просто практика, а того практика, який зуміє своїм досвідом і знаннями поділитися зі студентами. Це складно, це особливий талант. Будемо шукати.

А якби ви зараз стали студентом, то як побудували б свою освітню траєкторію?

Знаєте, немає нічого простішого, ніж з висоти прожитих років давати поради, як потрібно жити. Але ж всі мої побажання залишаться побажаннями, тому що кожна людина набирається свого досвіду, тому що всі поради старшого покоління не сприймаються як цінна інформація і керівництво до дії. Я-то можу сказати, яким я бачу ідеального студента, але боюся, всі студенти пройдуть звичайний шлях від відчуття свободи до розуміння потреби пізнання. І все питання: коли це розуміння прийде. Чим раніше, тим краще. 4 або 6 років (бакалаврат чи магістратура) - це та платформа, яка потім годує або не годує тебе все життя. Мені видається, що гріх не скористатися шансом і не будувати цю платформу грунтовно, тим більше коли для цього все є.

Але ж ви можете з першого дня навчання давати студентам зрозуміти, що є викладачі та лекції, але це тільки мала частина величезного інформаційного простору, що є онлайн-курси, різні вебінари, майстерні і т.д. Ви можете дати чітку установку студентам: сучасна освіта - це більшою мірою самоосвіта, а не лекції в вузі. І друге заперечення: 4 або 6 років - це, звичайно, платформа, але хіба після отримання диплома не треба далі вчитися і розвиватися, адже знання оновлюються так швидко. Хіба ні?

Абсолютно вірно. Чим ширше базис, тим більше альтернатив для подальшого розвитку, ніж вже базис, тим менше можливостей досягти успіху. І я абсолютно згоден, що наша задача - вчитися все життя. Більш того, я вважаю, що як тільки людина перестає вчитися, він вмирає як професіонал. І це може статися і в 25, і 30 років. Ви нікуди більше не рушите. Сьогоднішній світ так влаштований, що якщо ти зупинився, то тебе дуже швидко обходять і ти нікому не потрібен.

Так, але ця теза нівелюється нерозвиненістю російського ринку праці: конкуренція така низька, що навіть стоячи на місці можна довго залишатися на плаву, тому що поруч немає нікого, нікому зайняти твоє місце ...

Треба орієнтуватися на кращі зразки. Треба прагнути до комплексного пізнання тієї області, в якій хочеш працювати. Не знаєш чогось - обов'язково знайдеться той, хто знає і хто займе твоє місце. А можливостей дізнатися сьогодні неймовірно багато, і в цьому сенсі вимоги до студентів серйозно підвищилися: викладач не може і не повинен їх навчити всьому, він повинен їм дати базу і інструменти для подальшого розвитку.

Чи варто очікувати, що зміняться форми освітнього процесу? Сучасна освіта - сучасні технології. Бо часом 2-годинний майстер-клас справжнього професіонала дає більше, ніж півроку традиційних лекцій і практичних занять ...

Ну по-перше, ми будемо міняти систему навчання і переходити на модульне навчання, коли півроку курс не вивчається. Модуль - це 3-6 днів, а далі ти пишеш роботу. І все, дисципліна закрита. Потім я хочу нагадати, що 25 років очолюю Калінінградську школу міжнародного бізнесу.

І наші партнери - це кращі школи в усьому світі, ці контакти ми будемо використовувати і запрошувати викладачів в тому числі з-за кордону. І для проведення модуля багато хто готовий приїжджати в Калінінград. А вже про проведення онлайн-конференцій та інших форм дистантной роботи і говорити нічого: звичайно, ми будемо їх використовувати. Це реалії 21 століття.

Ми тільки вчора говорили з президентом Союзу маркетологів Росії: у них є два онлайн-курсу і ми зараз обговорюємо, як ми можемо до цих програм приєднатися.

Ви зараз згадали про Калінінградської школі міжнародного бізнесу. Тепер це частина Інституту. При цьому є ще Європейська бізнес-школа, є сам інститут. Це приклад внутрішньої конкуренції або сегментування освітніх послуг?

Насправді, конкуренції тут немає і не може бути. Сам по собі Інститут економіки та менеджменту займається підготовкою студентів, дає їм вищу освіту. Європейська бізнес-школа займається тим же самим, але у співпраці зі своїми іноземними партнерами. А ось Калінінградська школа міжнародного бізнесу займається тим, що дає додаткову професійну освіту. З іншими структурними підрозділами ця школа не перетинається. Тут потрібно говорити не про конкуренцію, а про доповнення один одного. Адже насправді, ресурсів не так і багато, тому потрібно об'єднати те, що є, сконцентрувати те, що зараз розкидано по різних місцях і структурам, щоб видавати гідний результат.

І останнє запитання: хто і коли відчує зміни? Студенти, викладачі або керівництво університету?

Наше завдання - дуже добре підготуватися до наступного навчального року. Як в методичному плані, так і з точки зору ресурсів. Але це не означає, що до вересня нічого не буде робитися. Вже з січня ми постараємося перевести магістрів на модульне навчання. До кінця навчального року ми постараємося визначитися з тими компаніями і організаціями, які будуть готові разом з нами навчати фахівців, будуть робити замовлення на різного роду дослідні роботи. Тобто я сподіваюся, що цей навчальний рік ми буде закінчувати вже в дещо іншій якості, ніж коли він починався. Але ми не хочемо чекати, ми хочемо отримати результати досить швидко: або робити, або говорити. Ми хочемо робити. При цілепокладання один з параметрів - час, за яке ти хочеш отримати результат: звичайно, можна залишити досягнення мети правнукам, але хочеться щось гідне і якісне зробити самим.


Це проблема?
Як це буде виглядати на практиці?
Це жорстко, але правильно: навіщо переписувати чужі думки на абстрактні теми?
Уже зрозумілий коло партнерів, які готові піти на це?
І друге питання: така система передбачає підготовку співробітників для компаній, але не сприяє розвитку підприємництва, хіба ми не хочемо, щоб наші випускники відкривали свою справу?
Раз вже ми заговорили про майбутнє випускників, питання в продовження: а ви розумієте, яким повинен стати випускник Інституту економіки і менеджменту?
Які у нього знання і компетенції?
Де він зможе працювати?
Що б мені хотілося бачити?
Наскільки здійсненна ваша мета?