Олексій Богданович: "Я знімався в серіалах, щоб не впадати в депресію"

  1. Орфографічна помилка в тексті:

5 листопада 2013, 10:20 Переглядів:

Олексій Богданович. Фото: М. Марків.

- Олексію Володимировичу, незабаром у вас почнуться репетиції в театрі імені Івана Франка знаменитої п'єси Льва Толстого "Живий труп", в якій в середині ХХ столітті в Києві прославився великий Михайло Романов. Ваші думки та передчуття у зв'язку з образом Феді Протасова. Що це за людина, у вашому розумінні?

- О ... Це абсолютно особливий персонаж. Поки мені важко про нього говорити. Тому що існує п'єса, яку я прочитав і щось собі надумав. І є режисер, у якого може бути свій погляд на цю п'єсу і на мене як виконавця ролі. Починаючи з листопада ми і спробуємо все це об'єднати і злетіти. Сподіваюся, вийде. Тому що Роман Мархоліа - розумний, ерудований і досвідчений режисер, що тонко відчуває. Думаю, знайдемо спільну мову і точки дотику. Він дещо трансформував саму п'єсу. Підемо від "побутових" речей. Все-таки це має бути притча. Притча про людину, який створив свій світ, втік від соціуму. І створив новий світ, в якому йому комфортно. Так, може бути - фантазія, ірреальність.

- Все-таки ви для себе розкрили причини його драми і його втечі з родини?

- Головна причина - не знайшов себе. Ні в родині, ні в роботі. Він творча особистість. Але коли на творчу особистість вішають рутинні чиновницькі справи, то це мука і страждання. Тому він і втік. Бути кар'єристом, негідником, хабарником - це бридко, огидно, гидко для його натури. Хоча зовні може так не здатися, що це тонкий інтелігент, а навпаки десь брутальний чоловік. Ну і особисте життя. Він весь час відчуває присутність третього ... Тієї першої любові, яка була у його дружини. Хоча він і каже, мовляв, я не ревную, не ревную.

Але коли людина п'ять разів каже, що він не ревнує, значить, насправді, він ще як ревнує. ось це недосконалість відносин з дружиною вплинуло на його відхід з сім'ї. Федя - розумна, романтична, ідеалістична і невлаштованість натура. Тому і страждає. Тому йому краще піти, забутися, закритися і будувати свій ілюзорний світ, жити в цих ілюзіях.

Це як в акторській професії. Адже ми весь час ховаємося за образи: граємо одну другу, третю роль. Йдемо від побуту, від жорстокого соціуму.

- Але потім все-таки доводиться в цей соціум занурюватися?

- Ми себе заспокоюємо, що це тимчасово. А потім я знову спираючись за роль, за образ і буду жити в емпіріях і ілюзіях. Так, це самообман, але самообман з плюсом. Краще так, ніж по-іншому. Краще жити в ілюзіях, ніж в реальному світі і озлобитися, зненавидіти всіх, стати мізантропом. Що робити тим, у кого немає сцени? Значить треба сублімувати себе в якусь іншу стезю.

- З режисерської трактуванням вашого образу режисером Мархоліа ви згодні, а буває навпаки?

- Буває, я ж не маріонетка ... Не хочу бути лялькою у ляльковода, з відома якого я буду тільки відкривати рот. Якщо я не буду трансформувати через себе все режисерські завдання, то не зможу претендувати на особистість. На сцені завжди видно особистість, яка думає, відчуває, відстоює свою позицію. При тому я розумію, що акторська професія залежна.

- Ви ніколи не хотіли спробувати себе в театральній режисурі? Що-небудь поставити самостійно?

- Мене, як і багатьох артистів, тягне до такої стезі. Але оскільки є постійна робота, ще не прийшов час. Чим більше працюю, тим більше розумію, що володію якимись задатками цієї професії. Але мені не хочеться робити пересічні спектаклі і уподібнюватися рядовим режисерам. Якщо вже робити щось, то з прекрасним матеріалом, хорошими артистами.

- Які книги зараз читаєте?

- У зв'язку з майбутнім чином Феді Протасова в "Живому Трупі" Лев Толстой заполонив весь мій світ. Вважаю, що якщо хочеш серйозно освоїти територію якогось автора, то його потрібно знати. Всі читали Толстого, але я його зараз читаю зовсім по-іншому, тому що мені потрібно буде грати його героя. А це не просто персонаж, який виник випадково у Льва Миколайовича. Натяки на Протасова можна зустріти і в інших його романах. І він мені допомагає створити цей образ. Не можна нічого не знаючи, з чистого аркуша ліпити своє. Людина писав, думав, від чогось відштовхувався, щось їм керувало. Безпосередньо зараз читаю роман "Воскресіння". Знаєте, зараз згадалася цитата з "Обіцянки на світанку". Там дівчина мого персонажа, проста колбасніца, приїжджає до його мами і каже: "Він змусив мене прочитати всього Пруста, Толстого і Достоєвського. Що ж зі мною тепер буде?" І ось я теж думаю, мовляв, я прочитав всього Толстого, що ж тепер зі мною буде?

Читаю також дослідження інших авторів про Толстого. Є дуже цікавий Павло Басинський, яка не спекулює на цьому імені і деякі смажені факти не висмикує, як деякі письменники, які паплюжать наших людей. А навпаки пише про "дзеркалі російської революції" з таким пієтетом, повагою, що для мене Толстой відкрився зовсім з іншого боку.

- А що для вас подвижництво Льва Миколайовича Толстого? Комуна, вегетаріанство, ходіння босоніж по снігу?

- Він неспокійний чоловік, його кидало все життя в різні боки. Це захоплена натура, якщо він чимось займався, то відчайдушно, глибоко. І за це я його дуже поважаю. Мені подобаються такі люди, які якщо чимось цікавляться, то випиває цю чашу до дна.

- Олексій, чи є у вас сьогодні пропозиції зніматися в серіалах? Або актор повинен шанобливо ставитися до всіх пропозицій?

- Зараз дуже зайнятий в театрі - Ромен Гарі і незабаром Лев Толстой ... Я себе зупинив на інших творчих теренах. Треба робити щось одне. А оскільки роль Ромена Гарі в спектаклі "Обіцянка на світанку. Справжня історія великої любові "- це велика роль, яку потрібно осмислити, пережити. І незабаром роль Феді Протасова в" Живому трупі "не менш важлива. Тому зараз розмінюватися я не ризикую. І особливого бажання працювати з тим матеріалом, який мені пропонують, я не відчуваю . Не хочу бути балакучою головою.

- Чи часто вас дорікають за те, що знімалися, наприклад, в "Єфросинії" або "П'ять хвилин до метро"? Або актор повинен шанобливо ставитися до всіх пропозицій?

- У мене є відмовка. Краще щось робити, ніж нічого не робити. У цих серіалах я знімався у вільний від театру час, тоді у мене були творчі паузи. І ось щоб не впадати в депресію, в відчуття своєї непотрібності, був зайнятий серіалами. Так, погоджуся, що творчістю це назвати складно, але це робота, тренаж, підтримка себе в якомусь творчому диханні. Мій викладач Леонід Артемович Олійник говорив: "Якщо ви зупинилися, то запам'ятайте, що ви не стоїте на одному місці, ви скачуйтеся назад", тобто будь-яка система якщо не розвивається вона деградує ...

Так, на два роки я дав себе обітницю не зніматися в серіалах. Але коли прийшов на знімальний майданчик і став перед камерою, то відчув, що я не вільний і моя кваліфікація кудись пропала. І мені треба було докласти колосальних зусиль, щоб це подолати і постаратися адаптуватися в ситуації. Тому що організм забуває цей досвід і починаєш комплексувати. Тут вже йде натяк на дискваліфікацію. Тому в такій ситуації краще щось робити.

Ясна річ, що недозволено наступати собі на болючі точки і виконувати те, що тобі органічно противно. Буває, що ми, актори, йдемо на компроміси ... Тут я не буду кокетувати, адже театр не дає таких фінансових можливостей як кіно. Я не ханжа і не буду говорити, що думаю тільки про високе мистецтво. Я ж чоловік і відповідаю за багато речей у своєму житті.

- Але для вас все-таки прийнятно більше дихання залу для глядачів?

- Звичайно! Там де камера, там мало творчості. Там жорсткий робочий процес. Потрібно бігом-бігом все встигнути, зняти ті хвилини, які потрібно за сценарієм і немає часу для осмислення, усвідомлення, вигадки. Там треба давати результат. Косо, криво аби живо. А в театрі переживаєш такі моменти задоволення, які в кіно навряд чи можна пережити.

Та й повагу до себе залишилося. Як говорила Раневська: " гроші прожрала, а ганьба залишився! ". Сумую за кіно, яке було колись. Я не буркотун і це не натяк на старість! Але раніше був творчий процес, а зараз - виробничий.

- З ким із українських та зарубіжних режисерів ви мріяли б попрацювати на сцені і в кіно?

- Схильний не мріяти в цьому плані. Слава Богу я не обділений долею в плані роботи. І, напевно, мій темперамент не дозволить мені чогось дуже довго хотіти. Я дуже мінливий, тому можу запалитися якоюсь ідеєю, режисером або матеріалом. І якщо це вчасно не зробити, то залишається одне розчарування. Тому я намагаюся приймати від долі те, що вона мені дає.

- А які ви ТВ-програми дивитесь? Що з переглянутого останнім часом особливо запам'яталося?

- Я багато всього дивлюся. Тому у мене в голові певна інтелектуально-емоційна каша. Часто дивлюся кіно з споживчої точки зору. Чи не злодій, але якусь деталь, рішення сцени люблю підглянути у інших. Збираю такі естетичні штучки. Ніякої крамоли і злого умислу в цьому немає.

Оскільки зараз в театрі у нас тема матері і сина, то знайшов фільм "Неможливе" - про цунамі в Таїланді. Це реальна історія. Сюжет простий, але актори так щиро і по-людськи грають, що я наплакався на цьому фільмі. Думаю, може бути це старість?

- Багато чоловіків, навіть судячи з програмами ТБ, сьогодні активно займаємося кулінарією. Ви любите готувати?

- Не люблю. Бездарний в цьому плані. Не скажу, що ні ледачий, можу щось зварганити, але виходить не смачно ... Напевно я душу туди не вкладаю, тому виходить, що кожен інгредієнт існує сам по собі і разом вони не компонуються. Тому кулінарія - не мій коник. Тим більше, що в побуті я не вибагливий. Не люблю вишукування і не вимагаю всяких-різних ласощів.

- Чи є у вас якийсь постійний круг шанувальників серед театральних глядачів? Чи впізнаєте ви їх в обличчя? І які несподіванки-випадки виникали у вас у зв'язку з ними?

- Так, є і я їх вже дізнаюся. Була у мене якось зустріч з глядачами і я кажу, мовляв, у мене є люди, які ходять по 10-15 разів на спектаклі з моєю участю. А одна дама піднімає руку і каже: "Помиляєтеся, я на вашому спектаклі" Кін IV "була 39 раз" ... Це приємно, адже якщо артист нікому не потрібен і не цікавий, то йому значить потрібно задуматися, чому ти не приносиш радість і люди не хочуть йти на тебе дивитися. Значить ти, напевно, щось не те робиш.

Хоча серед шанувальників є різні люди. Нещодавно ми грали виставу "Маленькі сімейні злочини", який поставив Кшиштоф Зануссі за п'єсою Еріка-Еммануеля Шмітта. Це важкий емоційний спектакль на двох, в якому розкриваються зайшли в глухий кут відносини чоловіка і жінки. Справа навіть доходить до вбивства. І ось закінчується спектакль, опускається завіса і тут за завісу заходить жінка, хапає мене за сорочку і починає трясти ... У неї сльози градом, все обличчя заплакане: "Це ж про мене! Ви мою душу роз'ятрили, що ви зі мною зробили?" І жінка ніяка не божевільна, а дорого одягнена ... Я навіть злякався, попросив монтувальника, вони відірвали її від мене, кудись вивели, відпоювали водою ... Тобто ми цим спектаклем продублювали її життя.

- Як ставитеся до російських антрепризах?

- Як кажуть в Україні говорять, це заробітчанство. Я розумію, що цим людям треба жити, заробляти гроші. Але все-таки можна спробувати зробити продукт більш їстівний. Іноді я бачу, як приїжджають в наш театр з халтуркою, навіть наші меблі задіють. Тобто нашвидку зляпати, нашвидкуруч і піднесли нашій публіці. А публіка, бачачи медійні обличчя, все прощає, купує квитки за 4 тис. Гривень, захоплено аплодує. Але антреприз які б залишили слід в моїй душі практично не бачив, це одноденки, вийшов - і забув. Адже "Обіцянка на світанку" - теж антреприза, але це глибока, чуттєва, з масштабною підготовкою підготовка.

- Чи не думаєте, що мода в Україні на антрепризи вже пройшла?

- У нас якраз антрепризної буму ніколи і не було. Це в Москві часто-густо. З кожним днем ​​навіть посилюється. Українських же антреприз я багато не знаю. Та й продати потім ці постановки досить важко, тому що ми ж українці такі дивні люди, що у нас все краще відбувається десь. Або на Сході, чи на Заході. А у нас - рутина. Своїх ми не поважаємо, не любимо, це таке щось незрозуміле. А ось там ... Словом, "комплекс меншовартості". Хоча приїжджі буває таку нісенітницю показують, що соромно дивитися.

Пам'ятаю дивився, постановку "Небезпечний поворот". Я знаю цю п'єсу, бо ми її граємо в Будинку офіцерів. Ну пішов подивився на московську. Прекрасні артисти - і Корикова, і Астахов. Але це навіть халтурою назвати не можна. Вони кололися, самі себе розважали, був момент, коли вони розкололися, почали іржати і зникли зі сцени. Мене це ображає. Тому що у них ставлення як до халтури. Вони приїжджають сюди, як до глибокої провінції, і думають, що ми з'їмо все, що запропонують.

Навіть недавно подивився "Портрет Доріана Грея", коли приїжджав Меньшиков. Масштабний дорогий спектакль - плазми, камери, все-все-все. І артисти працюють добре. Про Меньшикова навіть мова не йде ... А ось почуття не пробивають. Я як сів холодний на початку, так і вийшов - не зачепили вони мою душу. Хоча намагаюся відключитися, бути рядовим глядачем, щоб отримати емоційний сплеск.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Олексій Богданович:" Я знімався в серіалах, щоб не впадати в депресію "". інші інтерв'ю дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що це за людина, у вашому розумінні?
Все-таки ви для себе розкрили причини його драми і його втечі з родини?
Але потім все-таки доводиться в цей соціум занурюватися?
Що робити тим, у кого немає сцени?
З режисерської трактуванням вашого образу режисером Мархоліа ви згодні, а буває навпаки?
Ви ніколи не хотіли спробувати себе в театральній режисурі?
Що-небудь поставити самостійно?
Які книги зараз читаєте?
Що ж зі мною тепер буде?
Quot; І ось я теж думаю, мовляв, я прочитав всього Толстого, що ж тепер зі мною буде?