Онлайн-освіта: можливості, ризики та міфи

фото lifeinslovakia.com

Онлайн-освіта стає популярним, однак багато хто вважає класичне навчання більш якісним. Що приваблює, що зупиняє і чого не варто боятися, вибираючи онлайн-освіту?

Про нлайн-освіта стає популярним, однак багато хто вважає класичну форму навчання більш якісної і вважають за краще витрачати час на університетських лекціях.

Що приваблює, що зупиняє і чого точно не варто боятися, вибираючи онлайн-освіту?

Привабливість онлайн-освіти

Формат онлайн-навчання виявився зручним - знайти хороші курси від кваліфікованих фахівців досить просто, прихильності до незручного графіку немає, а вчитися в домашніх умовах комфортно в усіх відношеннях.

До того ж, це непогане свідоцтво мотивованості і вміння домагатися результатів.

По-іншому отримати знання просто неможливо - треба правильно розподілити час, сконцентруватися поза робочої обстановки і самостійно виконати всі необхідні завдання.

У тих, хто вибрав онлайн-формат освіти, враження позитивні. Серед переваг називають вільне планування розкладу занять і велика кількість практичної інформації, якою часто не вистачає в класичній системі навчання.

"Я цікавлюся програмуванням і намагаюся вийти на професійний рівень в цій області. Для мене онлайн-заняття дійсно краще і зручніше, тому що там багато практичних прикладів. Крім того, викладачі подають інформацію чітко і по справі, немає нічого зайвого.

Єдиний момент - ефективність занять залежить тільки від студента, від його сумлінності та якості виконання завдань, так як тут важливі правильний розподіл часу і власна мотивація ", - вважає студент Національного технічного університету" Київський політехнічний інститут "Дмитро Новіков.

Крім того, є можливість пройти курси від відомих світових університетів, що буде плюсом як для саморозвитку, так і для подальшої кар'єри.

Массачусетський технологічний університет пропонує власні безкоштовні програми для тих, кого цікавить профільну освіту в сфері IT, фізики, математики, механіки та інженерії. На вибір абітурієнта - більше 2 тис курсів .

Стенфордський університет, один з лідерів гуманітарного та технічного освіти, також дає можливість вчитися онлайн. Інтерактивні курси, аудіо- та відео-лекції - все це доступно для вільного вивчення. програми самі різноманітні - від уроків маркетингу і бізнесу до основ генетики і медицини.

Діє програма онлайн-навчання і від університету Карнегі Меллон, який вважається кращим в підготовці фахівців в області комп'ютерних технологій. Студенти можуть вчитися самостійно або за допомогою викладача, який контролює освітній процес. Підхід індивідуальний: кожен вибирає то, що більш зручно і ефективно.

Пропозиції та ризики

Однак не всі наважуються зробити вибір на користь онлайн-освіти - просто бояться ризикувати. Дійсно, для людини, яка раніше не користувався послугами онлайн, така форма навчання може здатися дивною і ненадійною. Причин на те кілька.

По-перше, вибір викладача. Не можна бути повністю впевненим, що репетитор виявиться досить кваліфікованим, зможе коректно подати інформацію і знайти підхід до студента.

По-друге, роботодавці будуть уважніше розглядати претендентів з дипломами про онлайн-освіту, і вибір частіше буде не на користь таких претендентів. Класична форма навчання в суспільстві все ще вважається більш якісною.

По-третє, багато хто побоюється за збереження персональних даних. Щоб отримати сертифікат про закінчення курсів, необхідно за нього заплатити, а для цього треба ввести номер карти і перевести гроші.

Окремо варто сказати про інтелектуальну власність.

Платформа онлайн-освіти Coursera попереджає своїх користувачів, що їх особисті дані і інформація, опублікована на сайті, може бути використана компанією в своїх цілях. У той же час авторські права на цю інформацію залишаються у клієнта.

На сайті інтернет-платформи прямим текстом говориться: "Ми серйозно ставимося до безпеки клієнтів і вживаємо всіх необхідних заходів, щоб захистити ваш аккаунт і пов'язані з ними дані. Однак Coursera не може гарантувати абсолютного захисту від зловмисників".

Крім того, Coursera може на свій розсуд змінювати вартість освітніх курсів. Тобто студент позбавляється будь-яких гарантій щодо збереження та планування власних коштів.

Повернути гроші можна, тільки відмовившись від сертифіката про проходження навчальної програми, але не у випадку, коли платний курс просто не підійшов клієнту.

Подібні умови діють і на іншому ресурсі онлайн-освіти - мовної платформі LinguaLeo. Оплата за додаткові курси здійснюється авансом, але з можливістю повернення коштів або обміну на аналогічну програму навчання.

Повернути гроші в повному розмірі можуть тільки ті, хто придбав особливий статус користувача і не встиг використати його переваги. Решта отримають компенсацію з урахуванням комісії платіжної системи. Крім того, є окремий список авторських курсів, за які повернення коштів не передбачається.

Деякі компанії вибудовують роботу з клієнтами інакше.

Платформа Preply, яка шукає персональних репетиторів, надає студентам не тільки вільний вибір викладача і курсу, але і можливість поміняти репетитора, якщо урок не сподобався, або повернути гроші за заняття в повному обсязі протягом доби з моменту звернення.

"Ми створили на платформі систему рейтингів для викладачів. Вона не тільки служить орієнтиром для користувачів, а й стимулює викладачів якомога більше часу проводити на сайті.

Таким чином, ми переслідуємо і бізнес-інтереси, і захищаємо споживачів від сумнівних пропозицій розраховуватися з викладачем безпосередньо. Крім того, якщо користувач вважає, що йому надана послуга неналежної якості, платформа гарантує йому повне повернення коштів.

Ризики в цьому випадку ми беремо на себе, тому як репутаційні втрати і залучення нових користувачів обходяться незрівнянно дорожче, ніж дозвіл подібних ситуацій між клієнтом і репетитором ", - розповів співзасновник і керуючий партнер компанії Preply Кирило Біга.

юридичне питання

Плата за онлайн-уроки - це як здійснення покупки в інтернеті. Але якщо матеріальне придбання можна обміняти або повернути по гарантії, то вирішити питання з нематеріальними знаннями буде складніше.

"Щоб забезпечити безпеку, кожен вуз повинен переходити на європейський рівень онлайн-освіти. Людина повинна бути зареєстрований на сайті вищого навчального закладу, а не на загальному форумі, де збираються студенти і викладачі і домовляються про заняття між собою.

Звичайно, можна і так, але в такому випадку ніхто не гарантує якості освіти та повернення коштів. Якщо ж онлайн-курси зареєстровані на якийсь конкретний університет, то він буде нести відповідальність ", - прокоментував юрист приватної практики Богдан Геппе.

Простіше йдуть справи з іноземними навчальними закладами, акредитованими в Україні. Чи не доведеться шукати "крайніх" - такими інститутами контролюють Міносвіти і посольства. Однак є нюанс: ланцюжок незадоволених звернень може вийти далеко за межі студент-міністерство-викладач.

"У нас ще не розроблена система інтернет-ресурсів, носіїв, це все ще сильно" плаває ". Викладач може подати скаргу, що інтернет-провайдер некоректно подав інформацію. Можна заплатити гроші за курс, а через збої роботи провайдера не одержати повний освітній курс.

Тоді до цієї ланцюжку претензій приєднується провайдер, який буде перекладати відповідальність ще далі. Сюди можна підключити дуже багатьох, і щось довести буде неможливо. Повернення грошей перетвориться в важкий процес ", - пояснив Геппе.

Деякі можуть побоюватися за безпеку своїх банківських рахунків. Однак тут все порівняно просто: в разі будь-яких неполадок варто звертатися до банку. Важливо пам'ятати: призначенням платежу повинні значитися послуги викладача або оплата за курси. Якщо оплата вказана як добровільний внесок, будь-який суд скаже, що претензій у такому випадку бути не може.

"Самий універсальний рада: завжди підписуйте договору, навіть в електронному вигляді, і завжди їх читайте. Як показала статистика Google за 2015 рік, тільки 5% користувачів читають тексти угод. Будь підписаний договір відіграє велику роль для подальших розглядів", - порадив Геппе.

Що в підсумку

Стереотипів і побоювань щодо онлайн-освіти існує багато, проте більшість з них продиктовані незнанням і домислами.

Вибираючи онлайн-навчання, треба звертати увагу на дрібниці, довіряти надійним платформ і уважно читати призначені для користувача угоди.

Для тих, хто надає освітні послуги, будь то репетитори або організатори онлайн-платформ, репутація важливіша, ніж судові тяжби і зневажливе ставлення до клієнтів.

Що приваблює, що зупиняє і чого не варто боятися, вибираючи онлайн-освіту?
Що приваблює, що зупиняє і чого точно не варто боятися, вибираючи онлайн-освіту?