Оновлений ансамбль імені Александрова вперше вийшов на сцену

  1. дванадцять плюс
  2. На сімдесят дев'ятому році життя
  3. Ансамблю наказано жити
  4. Хористи і солісти: відбір, як в спецназ
  5. У балет по зростанню і призначенню
  6. На сцені ЦАТРА
  7. На Поклонній горі
  8. "Держіспит в Кремлі" і далі
  9. слід шити
Виступ оновленого Ансамблю пісні і танцю ім. Александрова. Фото - Ілля Питалєв / РІА Новини

Ансамбль Александрова: відновлений символ російської армії.

Після трагедії в небі над Сочі, що забрала життя 92 людей, в тому числі 64 артистів і співробітників Ансамблю Александрова, керівництво Міноборони заявило, що колектив буде жити і далі залишатися символом армії і нашої країни.

Менш ніж за два місяці було зроблено, здавалося б, неможливе: академічний ансамбль заповнив творчий потенціал.

На зміну загиблим прийшло поповнення - кращі артисти з усієї Росії. Не всі з них поки призначені на посади, але, фактично, штатна чисельність колективу - 285 осіб - відновлена.

Уже 16 лютого 2017 року Ансамбль Александрова представив глядачеві свою програму і в даний час репетирує в Кремлі концерт в честь Дня захисника Вітчизни. Потім військовим артистам чекають виступи в Сочі, Москві, потім - в Чехії, Словаччині.

Далі "олександрівців" наказано жити і служити - розвивати творчі традиції, закладені 12 жовтня 1928 року на першому концерті дванадцяти артистів Червоної армії під керівництвом майбутнього автора музики пісні "Священна війна" і Державного гімну СРСР і Росії.

дванадцять плюс

Відлік творчої та службової життя ансамблю ведеться з 12 жовтня 1928 року, коли в Москві відбувся перший виступ колективу в складі 12 осіб - восьми співаків, двох танцюристів, баяніста і читця.

Антивоєнна життя військового ансамблю

1 грудня того ж року ансамбль був зарахований до штату Центрального будинку Червоної армії імені М. В. Фрунзе з найменуванням "Ансамбль червоноармійської пісні ЦДКА". У 1935 році він став Червонопрапорним ансамблем червоноармійській пісні і танцю СРСР зі штатом 135 осіб (в 1948 році - 313 осіб); в 1949 році - Двічі Червонопрапорним ансамблем пісні і танцю Радянської армії імені А. В. Александрова.

У день 130-річчя Александрова, 13 квітня 2013 року, пам'ятник композитору було відкрито перед будівлею Академічного ансамблю пісні і танцю Російської армії в московському Землеробському провулку.

Професор Московської державної консерваторії імені П. І. Чайковського, народний артист СРСР генерал-майор Олександр Васильович Александров (1883-1946) керував колективом з моменту створення протягом 18 років.

У 1937 році ансамбль завоював Гран-Прі Всесвітньої виставки в Парижі і отримав міжнародне визнання.

26 червня 1941 року на Білоруському вокзалі Москви артисти ансамблю вперше виконали для відправляються на фронт червоноармійців пісню на вірші Лебедєва-Кумача "Священна війна", музику для якої написав Александров.

Під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років колектив у повному складі і його фронтові бригади дали в діючій армії більше 1,5 тисячі концертів.

У 1978 році Ансамбль Александрова став академічним. В його репертуарі налічується понад дві тисячі творів. Це пісні вітчизняних композиторів, народні пісні і танці, солдатські танці, духовна музика, класичні твори російських і зарубіжних композиторів, кращі зразки світової сучасної музики.

Ансамбль Александрова вважається найбільшим російським військовим художнім колективом. Його хор визнаний одним з кращих в світі.

На сімдесят дев'ятому році життя

На 79-му році життя Академічний двічі Червонопрапорний ансамбль пісні і танцю Російської армії імені А. В. Александрова поніс найважчі втрати. Серед 64 загиблих у катастрофі Ту-154 поблизу Сочі були художній керівник колективу народний артист Росії генерал-лейтенант Валерій Халілов , Заступник начальника ансамблю Андрій Сонників, головний хормейстер Костянтин Майоров, солісти Євген Булочників, Владислав Голіков, Віктор Санін ... З вісьмох солістів загинули п'ятеро.

В цілому, ансамбль втратив майже половину творчого складу.

Літак прямував з підмосковного аеродрому Чкаловський в Сирію. "Олександрівців" повинні були виступити там перед російськими солдатами і офіцерами. По дорозі на сирійський аеродром Хмеймім планувалася дозаправка Ту-154 в Моздоку.

Однак через негоду літак направили в Сочі. О 5.40 за московським часом він злетів з аеродрому Адлер і через 70 секунд впав в море. Всі, хто знаходилися на борту загинули.

Державна комісія поки не назвала причини аварії, Слідчий комітет Росії продовжує розслідування у порушеній кримінальній справі.

До речі сказати, артисти ансамблю все-таки виступили в Сирії в кінці грудня 2016 року. Близько трьох десятків "александровцев" під керівництвом на той час заступника начальника ансамблю полковника Геннадія Саченюка прибули туди іншим бортом напередодні трагедії. Вони дали концерт на одному з російських об'єктів. Що називається, пам'яті полеглих - в ім'я живих.

Ансамбль Александрова: зі сльозами на очах

Ансамблю наказано жити

Після трагедії військовий диригент заслужений працівник культури РФ Геннадій Саченюк , Який служить в колективі в різних посадах вже 16 років, був призначений тимчасово виконуючим обов'язки художнього керівника Ансамблю Александрова і, фактично, відповідальним виконавцем завдань, поставлених керівництвом Міноборони.

В кінці грудня 2016 року міністр оборони генерал армії Сергій Шойгу повідомив, що російське військове відомство подбає про сім'ї загиблих і що конкурс для "восполнітельного набору" до складу ансамблю почнеться після Нового року. Статс-секретар - заступник міністра оборони РФ Микола Панков тоді сказав:

"Всього колектив ансамблю включає 285 осіб. І, звичайно, втрати дуже великі. Ми будемо дуже серйозно працювати для заповнення цих втрат. Ансамбль буде жити ... Ансамбль і далі залишатиметься символом армії і нашої країни ".

З матеріального, зокрема, було обіцяно 70 квартир.

В ансамблі під керівництвом Саченюка відразу приступили до вирішення державного завдання відродження академічного творчого колективу за основними напрямками: організації похорону; прослуховуванням і результатам пошуку кандидатів в "олександрівців". Ця робота велася практично цілодобово і одночасно за всіма пунктами високих доручень.

Ансамбль імені Александрова очолив Геннадій Саченюк

Хористи і солісти: відбір, як в спецназ

На офіційному сайті ансамблю Александрова було розміщено Положення про конкурс на заміщення вакантних посад солістів, артистів хору та балету, де сказано, що співбесіди і прослуховування кандидатів будуть проводитися щодня з 16 по 25 січня, і до участі в конкурсі допускаються особи від 18 до 45 років , мають академічне вокальне (хореографічне) освіту і досвід професійної діяльності.

Замінити загиблих, образно кажучи, на бойовому посту зголосилися багато хороших артистів з різних регіонів Росії. Так, в хор ансамблю потрібно було набрати 36 вокалістів. Заявки надіслали близько 2 тисяч співаків. Попередньо комісією "вживу" були відібрані 140 осіб, що працюють на провідних ролях в російських професійних театрах, концертних організаціях та інших установах культури і мистецтва.

Наприклад, в партії баритонів потрібно було взяти шістьох. Комісія, в складі якої працювали керівники провідних хорових колективів країни (Капела Юрлова, Хор Свєшнікова, Хор П'ятницького, "Майстри хорового співу") прослухала близько 360 претендентів. У підсумку, конкурс склав 60 претендентів на місце . У басів конкурс був дещо менше - відібрали 13 осіб. Решта 17 осіб - тенори.

60 осіб на місце в Ансамблі Александрова

За оцінкою членів комісії, відбір був, як в частину спеціального призначення - в хор взяті кращі голоси Росії. Кожен з них може вийти на сцену як соліст. Хоча, варто відзначити, що в традиціях ансамблю - виховувати солістів-вокалістів з артистів свого хору.

На сьогоднішній день, в Ансамблі імені Александрова працюють троє солістів старого складу: народні артисти Росії Валерій Гава і Вадим Ананьєв; Борис Дьяков - вони знаходилися в Москві в день трагедії.

Головою хорової та балетної комісій був Саченюк.

У балет по зростанню і призначенню

У балет ансамблю першими були відібрані чоловіки - 10 осіб. Потім - шість дівчат. У хореографічну групу залишилося набрати чотирьох дівчат - конкурс триває.

Як пояснюють фахівці, в балет Ансамблю Александрова відбирають за зростом і "танцювального функціоналу". Наприклад, амплуа артистки зростанням 165 сантиметрів відрізняється від хореографічних обов'язків її колеги по ансамблю, яка на один сантиметр вище. І кожна має бездоганно зіграти свою партію в ідеальній загальній картині танцю.

У хлопців теж свої ростові особливості - індивідуальні трюки.

До слова, інтенсивні репетиції дали, зокрема, танцювальні плоди - в репертуарі ансамблю вже відновлена ​​"Козача кавалерійська танець".

Взагалі, про швидкість відновлення творчого потенціалу колективу можна судити по такому факту 2 лютого були відібрані перші артисти поповнення - 16 лютого вони брали участь в поданні керівництву російського оборонного відомства, представникам громадськості і засобів масової інформації концертної програми на сцені столичного Центрального академічного театру Російської армії ( ЦАТРА).

На сцені ЦАТРА

"Сьогодні на цій сцені пройде перший виступ оновленого складу двічі Червонопрапорного Академічного ансамблю пісні і танцю Російської армії імені Олександра Александрова.

25 грудня трагедія забрала життя наших друзів. Ми пам'ятаємо і любимо їх. Вони назавжди залишаться серцем колективу. Але життя продовжується. Наш обов'язок перед ними - зберегти унікальний ансамбль ",

- сказав заступник міністра оборони РФ Микола Панков, відкриваючи концерт в ЦАТРА 16 лютого.

Він розповів, що відновлення легендарного колективу в найкоротші терміни стало для Міноборони Росії найважливішим завданням.

"За короткий час була пророблена колосальна робота, результат якої ви сьогодні побачите. "Олександрівців" надихали людей в найкритичніших ситуаціях. Їм аплодували жителі більше 70 країн світу. Я сподіваюся, сьогодні вони доведуть, що ансамбль зберіг своє унікальне звучання і найпотужнішу енергетику ",

- зазначив Панков. За його словами, новими артистами ансамблю стали кращі з кращих.

"Головним критерієм відбору були не тільки чудові вокальні дані, але і самовіддане бажання служити своїй країні. Я впевнений, що нові голоси дадуть потужний імпульс розвитку ансамблю і в той же час примножать славні традиції головного творчого колективу російської армії ",

- уклав Панков.

У програму концерту ввійшли традиційні твори ансамблю: "Калинка", "Олександрівська пісня", "Зачарована далечінь", "Вздовж по Пітерської", "Пора в путь-дорогу", "Смуглянка", "Журавлі", "Непохитна і легендарна" і попурі на тему армійських пісень.

Як повідомили в російському військовому відомстві, виступ в ЦАТРА відкриває щільний концертний графік артистів. Вже 23 лютого вони виступлять на концерті, присвяченому святкуванню Дня захисника Вітчизни в Державному Кремлівському палаці, а 24 лютого - на церемонії відкриття III зимових Всесвітніх військових ігор в Сочі.

Виступ ансамблю отримало високу оцінку присутніх в залі і за кулісами. Це, зрозуміло, свідчить про високий професіоналізм тих людей, хто, так би мовити, керував і направляв, безпосередньо працюючи з творчим особовим складом.

На Поклонній горі

У День військово-оркестрової служби Росії, 19 лютого, солісти Ансамблю Александрова в рамках фестивалю дитячих духових оркестрів виступили в залі Слави Центрального музею Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Разом з юними виконавцями з більш ніж 20 дитячих духових колективів вони вшанували пам'ять музикантів Державного духового оркестру СРСР, пішли в ополчення і загиблих 75 років тому в Битві за Москву, і жертв катастрофи Ту-154 під Сочі 25 грудня 2016 року.

На згадку про загиблого в авіакатастрофі начальника військово-оркестрової служби Збройних сил РФ - головному військовому диригента, президентові Духового суспільства Росії генерал-лейтенанта Валерія Халілова було виконано кілька написаних ним творів.

"Держіспит в Кремлі" і далі

В ході репетицій відразу "Виглядають" вокалісти, які можуть працювати в якості солістів з конкретною піснею в Кремлі.

У Державному Кремлівському палаці 23 лютого 2017 року виступлять п'ятеро нових солістів - Максим Маклаков з піснею "Ввічливі люди"; Михайло Новіков і Микола Ігнатьєв з "Олександрівської піснею"; Степан Егураев і Кузьма Рибалкін з фінальною композицією вистави "Армія Росії" (разом з Борисом Дьяковим).

Ще будуть виконані "Калинка", "Смуглянка", попурі на тему армійських пісень і "Козача кавалерійська танець".

Після "державного іспиту в Кремлі" і виступи в Сочі ансамблю мають 12 березня дати концерт в Московському міжнародному будинку музики. Причому в першому відділенні прозвучить класика Александрова, яка не звучала приблизно чверть століття. Тобто, військові музиканти піднімуть пласти музики, яка давно не виконувалася, що, мабуть, є крок до вдосконалення звучання ансамблю і розвитку традицій основоположників колективу. Друге відділення - традиційний сучасний репертуар "александровцев".

6 травня ансамбль очікує академічна робота всього колективу - у Великому залі московської консерваторії.

Після 9 травня чекають раніше заплановані гастролі в Чехію і Словаччину.

З приводу перспективних гастролей Ансамблю Александрова проявляють інтерес імпресаріо з Ізраїлю, Китаю та Туреччини.

Глобальних новацій в репертуарі академічного ансамблю очікувати навряд чи варто. За кордоном, як і в Росії, "олександрівців" співатимуть "Священну війну", "День Перемоги", "Чи хочуть росіяни війни?", "Солдатську пісню" ( "Солдати, в шлях").

Відносно останньої є питання - чи буде виконуватися досить давно скорочений куплет зі словами: "Нехай вороги запам'ятають це: Чи не погрожуємо, а говоримо. Ми пройшли з тобою півсвіту. Якщо треба - повторимо "? Актуальне було б нагадування.

слід шити

Для найближчих концертів новим артистам підібрали військову форму з наявного реквізиту. Однак до Дня Перемоги 9 травня для всіх членів творчого колективу буде індивідуально пошито нове парадне обмундирування.

У цьому унікальному ансамблі до кожного потрібен індивідуальний підхід, бо кожен - творча особистість, яка потребує турботи і уваги, допомоги в облаштуванні побуту. І молоді, і досвідчені артисти.

До слова, в ансамблі служать люди від 18 до 60 років і старше. Вісімнадцятирічні - це, як правило, солдати, що проходять в хорі, балеті і оркестрі військову службу за призовом.

І всі вони - символ, обличчя російської армії. Поки у Росії є непереможна армія, буде і гарне обличчя - кращий в світі військовий академічний ансамбль.

Михайло Севастьянов, РІА Новини

За кордоном, як і в Росії, "олександрівців" співатимуть "Священну війну", "День Перемоги", "Чи хочуть росіяни війни?
Якщо треба - повторимо "?