Осінній призов в Україні: на вулицях - облави і незаконні затримання

Цієї осені представники поліції і військкоматів знову зайнялися відловом призовників в громадських місцях і на вулицях. У військкоматах своїх планів не приховують, кажуть, будуть зустрічати на прохідних у підприємств, в бібліотеках і центрах зайнятості. Перший скандальний випадок в Харківській області вже з'явився на відео - там люди у військовій формі схопили хлопця прямо на вулиці. Подробиці в матеріалі OBOZREVATEL .

Схопив за руку, а потім повалив на землю

У соцмережах бурхливо обговорюють відео з Харківської області. Так, військовий схопив хлопця за рукав прямо на вулиці і не відпускав. Молода людина зажадав пояснити, на підставі чого його затримують. Поліцейський стояв поруч і не вживав ніяких заходів. Навколо зібрався натовп, люди вимагали відпустити хлопця. В результаті молодий чоловік спробував втекти, проте військовий наздогнав його і повалив на землю. Зрештою хлопець вирвався, в руках у військового залишився тільки його рюкзак.

У військовому комісаріаті Харківської області кажуть, зараз проводять службову перевірку за цим фактом.

"Судячи з відео, це сталося в місті Куп'янськ нашої області. Особи там видно не дуже чітко, хто це був. Тому зараз призначено службову перевірку. Якщо ми встановимо, що це дійсно були наші офіцери, то вони перевищили свої повноваження, будемо залучати їх до дисциплінарної та матеріальної відповідальності ", - сказав OBOZREVATEL заступник військового комісара області Андрій Семенович.

Ловлять в нічних клубах і хостелах

Це вже не перший випадок, коли воєнкоми, намагаючись виконати план по призову, ловлять молодих людей на вулицях. У минулому році у Львові представники військкомату разом з поліцейськими намагалися потрапити в нічний клуб, нібито для перевірки документів. Однак охорона клубу їх не пустила, оскільки вони не змогли пред'явити жодних документів, які б були підставою для подібних дій. Тоді військові влаштували облаву прямо на вулиці перед клубом.

Цієї осені представники поліції і військкоматів знову зайнялися відловом призовників в громадських місцях і на вулицях

Облава на призовників у Львові

Подібні випадки відбувалися в Києві. У квітні і травні цього року представники військкоматів разом з поліцейськими нагрянули в гуртожиток і хостел в центрі, де затримали кілька молодих людей. Деяких з них доставили на призовний пункт.

А в листопаді минулого року співробітники військкомату і поліція провели облаву в нічному клубі. У підсумку, як заявили тоді в прес-службі Шевченківського військкомату столиці, на призовний пункт доставили 32 людини.

У підсумку, як заявили тоді в прес-службі Шевченківського військкомату столиці, на призовний пункт доставили 32 людини

Шукали призовників в київському нічному клубі

Спійманих відправили служити

У київському військкоматі облаву в нічному клубі пам'ятають. Але запевняють, що представників військкомату там не було.

"Там була тільки національна поліція. Вони приїхали туди за скаргами мешканців будинку, де знаходиться цей клуб. Мешканці скаржилися, що їх під'їзди завалені використаними шприцами. Клуб двічі попереджали, а потім приїхала поліція і затримала там приблизно 30 осіб призовного віку. Їх доставили в комісаріат. частина відпустили, тому що у них були відстрочки. з 11 затриманими провели бесіду, і частина з них написала заяви на строкову службу ", - говорить заступник військового комісара Києва Ігор Слюсаренко.

Він запевняє, що представники військкомату приходять тільки за місцем проживання призовників і вручають порядку.

"Ми не уповноважені ходити по громадських місцях. Ми працюємо з ОСББ, ЖЕКами, приходимо за місцем проживання призовників. А якщо призовник з якихось причин потрапляє в поле зору поліції, то вони перевіряють його по базі - чи не є він ухильником, і якщо так, то доставляють в найближчий військкомат ", - говорить Слюсаренко.

Працівників зустрінемо і на вулиці

У Дніпропетровській області кажуть - де і як проводити оповіщення призовників про необхідність прийти до військкомату, вирішують в кожному районному комісаріаті, в залежності від ситуації.

"Якщо треба провести оповіщення на якомусь підприємстві, то комісар йде на підприємство. Якщо підприємство палиці в колеса вставляє і не пускає на територію, то представник військкомату всіх працівників зустрічає на вулиці. Якщо треба прийти в нічний клуб, і він вважає, що це буде правильним і корисним для оповіщення громадян, то він прийде до нічного клубу. це не обмежено законодавством ", - говорить OBOZREVATEL заступник військового комісара з виховної роботи Дніпропетровської області Сергій Полуциган.

Правда, Полуциган визнає, що законодавство не дозволяє військкомам вимагати у призовників на вулиці або в іншому місці документи, щоб встановити особу. А без особистих даних вручення повістки буде незаконним.

"Так, ми не маємо права питати у людини документи. Але на це є інші уповноважені особи, наприклад, поліція. Навіть в бібліотеці, прийшов призовник, показав документ вахтера, все, його особа встановлена. Прийшов в центр зайнятості, показав документ, все : "Здрастуйте, Іван Васильович, ми вас дуже чекаємо". Неважливо, ким буде ідентифікована його особистість ", - говорить Полуциган.

вимагайте адвоката

Юристи пояснюють, що подібні дії представників військкоматів неправомірні.

"Насправді поліція може затримати людину тільки за певних обставин. Просто так, щоб встановити особу громадянина, поліцейські зупиняти не можуть. Тим більше ніхто з військових не має права утримувати людину, не пускати, чи перевіряти документи", - пояснює адвокат Ростислав Кравець .

До речі, закон пояснює, в яких випадках поліцейські можуть перевірити документи.

Перше - якщо поліцейський вважає, що людина схожа на громадянина, який перебуває в розшуку. Друге - якщо у поліцейського є підстави вважати, що ця людина скоїла або збирається вчинити злочин. Третє - якщо громадянин перебуває на території зі спеціальним режимом, на місці скоєння злочину або ДТП. А також якщо у людини є зброя, наркотики або інші заборонені речі.

Кравець радить тим, хто потрапив у таку ситуацію, не губитися і вимагати адвоката.

"Ви маєте право нічого не говорити, не пред'являти жодних документів для встановлення особи, а відразу зажадати адвоката. І до його приїзду нічого не робити. І потім ви зможете оскаржити дії і поліцейських, а тим більше військових, в суді", - говорить Кравець .

Підписуйся на наш Telegram . Отримуй тільки найважливіше!