Особлива дитина і собаки. Репортаж з центру каніс-терапії (+ ФОТО)

  1. Що таке каніс-терапія
  2. Рівно десять років тому
  3. Про дітей ...
  4. І їх батьків
  5. А скільки це коштує?

Ще десять років тому про каніс-терапії в Росії практично нічого не знали. На перших заняттях був присутній один-єдиний дитина - аутичних дівчинка Соня Шаталова. Тепер же у Тетяни Любимова, волонтерів та їх собак немає ні хвилини перепочинку. Тільки одна дитина виходить із залу, як заходить інший. І всі діти - різні.

У «Сонячного пса» немає своєї вивіски. «Ми займаємося в п'ятницю на« Водному стадіоні », а в суботу - в Південному Бутово. Приїжджайте в Бутово, це хоч і далі, але зал світліше, краще. Це в школі 1492 », - каже нам напередодні Тетяна Любимова, керівник групи каніс-терапії.

Що таке каніс-терапія

Ми під'їжджаємо до школи прохолодним вранці. Озираємося, шукаємо покажчики. Нічого. Запитуємо у шкільного охоронця, де тут група каніс-терапії.

- А, це де з собаками займаються? - розуміюче перепитує він і махає рукою в бік сходів, - Це там, нагорі.

Ми піднімаємося на четвертий поверх порожній - сьогодні вихідний - школи. У одній зі скляних дверей стоять люди.

Напевно, тут. І точно - крізь двері бачимо великий зал. Приміщення схоже на велику засклену мансарду. На підлозі, на шкурах, лежать діти. Ні, вони лежать не тільки на шкурах, а й на собаках!

По периметру кімнати перевалюючись ходить хлопчик, в його руках повідець, погляд зосереджений, але не на те, що відбувається. Він дивиться кудись у бік. Ступає обережно, не дуже впевнено. Коли він піднімає очі на нас, за товстими скельцями окулярів видно зосереджений, задоволений погляд.

Каніс-терапія - це спеціальні заняття для інвалідів, засновані на спілкуванні з собаками. У залі п'ять великих кошлатих собак: «Це порода золотистий ретривер, лабрадор-ретрівер. Собаки спеціально відібрані, протестовані та підготовлені фахівцями центру «Собаки-помічники інвалідів».

Вони готують собак-провідників незрячих, але, починаючи з нашого випадку, потихеньку почали тренувати і собак-терапевтів, собак-помічників інвалідів », - пояснює Тетяна.

собака Рома

Процес підготовки собаки непростий: їх тестують на початку і в процесі навчання, а потім, якщо інструктор вважає, що собака підготовлена, тварина відправляється на стажування.

Якщо собаку призводить волонтер, то паралельно навчають і його. Після тривалої стажування собака поступово починає працювати з дітьми.

Після тривалої стажування собака поступово починає працювати з дітьми

У Саші - аутизм, він ходить на заняття каніс-терапією третій рік. За словами тата, на заняттях він розслабляється, стає більш спокійним

Перед тваринами стоять серйозні завдання, адже діти, які приходять на сеанси каніс-терапії - не прості. Це діти зі складними, серйозними діагнозами: ДЦП, аутизм, синдром Дауна, є діти з соматичними захворюваннями, діти із затримками психічного та мовного розвитку.

У двері заходять хлопчик-підліток і жінка з втомленим обличчям. Вона приобнимает сина, а він з диким виразом намагається вирватися. Він боїться собак. Ховається в кут. Відбігає за столи. Тетяна, взявши собаку на поводок, наближається до нього.

Після декількох спроб їй вдається підійти, вона простягає йому повідець, вкладає в руки, показує, що собака слухняна. Долає його опір, вона веде хлопчика, утримуючи разом з ним поводок, по залу.

Ілля і собака Джой повільно обходять зал. Ілля ще боїться, але вже тримає Джоя за поводок

«Собаки під керівництвом волонтерів вирішують найрізноманітніші завдання: з однією дитиною собака повинна нерухомо лежати, а з іншим активно рухатися, танцювати, пропонувати якісь нові руху. Досвідчені собаки, звичайно, вже самі підлаштовуються до дітей.

Якщо ви звернули увагу, хлопчик, який прийшов сьогодні в перший раз, боявся, і собаки поруч з ним навіть рухалися набагато більш плавно і акуратно. Або ось лежав хлопчик з іграшкою: наскільки делікатно собака подавала йому іграшку, як обережно забирала її.

Або ось лежав хлопчик з іграшкою: наскільки делікатно собака подавала йому іграшку, як обережно забирала її

Діма простягає собаці м'ячик

Тобто, це заняття проходить в темпі, зручному дитині. Дуже м'які руху і м'які дії собаки дозволяють дитині правильно підлаштуватися, зрозуміти ситуацію і в ній існувати », - розповідає Тетяна.

Рівно десять років тому

Ще десять років тому про каніс-терапії в Росії практично нічого не знали. Але саме тоді завдяки директору школи №1492 Тетяні Іванівні Анікіної в цьому залі відбулося перше заняття групи «Сонячний пес».

На заняттях був присутній один-єдиний дитина - аутичних дівчинка Соня Шаталова. Її ім'я сьогодні знають всі, хто цікавиться проблемою аутизму, вона відома поетеса, есеїст, письменник. Через деякий час на заняття приходили вже п'ять дітей, всі вони займалися з першим собакою Любимовим на ім'я Оллі.

Розповідає Тетяна Любимова: «Першу собаку - Оллі - ми завели для нашого старшого сина Сашка, який хворів. За симптоматиці це була важка форма ДЦП. Потім виявилося, що є діти, яким ми можемо допомогти позбутися страху перед собаками, потім помітили, що і аутисти набагато краще починають спілкуватися з людьми завдяки заняттям з Оллі.

Про нас дізналася директор цієї школи і запропонувала нам приміщення для занять - абсолютно безкоштовно. І через кілька місяців на нашій першій новорічній ялинці вже виступало шість дітей. Потім до нас приєдналися два волонтера - Юля Горбатова і Наташа Захарова зі своїми собаками, лабрадор-ретривером Неєм і голден-ретривером Таємної. І поступово центр став розвиватися ».

Оллі зараз вже 14 років, вона на заслуженому відпочинку. А з хворими дітьми займаються її діти і внуки, а також собаки волонтерів.

А з хворими дітьми займаються її діти і внуки, а також собаки волонтерів

На фото - собака волонтера Вероніки Хмизовой Місяць

Про дітей ...

Заняття в суботу починаються о 10 ранку і тривають до двох дня. За цей час у Тетяни і її волонтерів немає ні хвилини перепочинку. Тільки одна дитина виходить із залу, як заходить інший. І всі діти - різні.

І всі діти - різні

Сергій

У групі займаються діти від шести місяців до двадцяти чотирьох років. Заняття спочатку тільки індивідуальні, адже діти в основному складні. Потім, якщо є для цього показання, волонтери об'єднують деяких пацієнтів в невеликі групи.

Батьки заносять на руках малюка. Він не може стояти сам. Собаки лягають на підлогу, хлопчика кладуть так, щоб його голова лежала на животі однієї собаки, а ніжки - на інший. Здається, що його поклали в теплу живу люльку. Собаки завмирають, навіть, здається, засинають. В цей час Тетяна починає розминати хлопчикові плечі, а її напарниця - його ступні.

В цей час Тетяна починає розминати хлопчикові плечі, а її напарниця - його ступні

Рома, його мама Ольга і «жива люлька» - собаки Ніка і Джой

«Перед нами - і перед собаками, перед волонтерами - стоять різноманітні завдання. Починаючи від того, що ми повинні розслабити дитинку, допомогти йому як би заново прийти в цей світ, дати йому зрозуміти, що тут добре, тут безпечно, тут тепло, мирно, тут його люблять і приймають.

Ми починаємо з базових рівнів і просуваємося до вирішення досить складних задач. Наприклад, у нас є група, яка виступає з показовим фрістайлом, танцює з собакою. І це вже рішення соціальних і просторових задач. Але навіть в групі ми все одно вирішуємо для кожної дитини його індивідуальну проблему », - пояснює Тетяна.

Зосередженість на кожну дитину і незмінний позитивний настрій, хвилі тепла і любові - ось що відчуває кожен, що входить в зал. "Ти молодець! Який ти молодець! »- без кінця повторює Тетяна кожній дитині, -« Швидше, обіймайте і хваліть його! », - каже вона батькам після закінчення заняття. І додає: «Адже він такий розумний! Стільки зробив сьогодні! »На такий же позитивній хвилі працюють і волонтери.

Волонтер Єва Кабакова і хлопчик Арман

І їх батьків

До зали заходить сімейна пара з сином. Батько несе хлопчика на руках. Вони перший раз. Хлопчик хвилюється, стискається. «Що нам робити?» - запитує батько. Вони сьогодні на занятті вперше. «Вам? Головне розслабитися. Зараз ви повинні просто сісти на підлогу, ось на цю шкуру », - відповідає Тетяна. І зустрічаючи нерозуміючий погляд, підбадьорює: «Сідайте-сідайте, зручніше».

Батьки опускаються на підлогу, хлопчика саджають перед собою. Видно, що він лякається, хаотично махає руками. Папа говорить Тетяні, що Діма боїться, що, напевно, треба йому сказати те-то і те-то, але вона зупиняє його: «Все добре, ви не переживайте. Головне, самі розслабтеся, просто сидите і гладьте собаку. Вам не потрібно нічого робити, просто бути поряд з дитиною ».

Папа слухняно починає гладити Джейку. І мама теж. Через п'ять хвилин обоє батьків заспокоюються, починають сміятися над кумедними витівками собак. І хлопчик поруч з ними перестає розмахувати руками, руху його стають більш точними і спокійними.

Видно, що робота в групі каніс-тепаріі ведеться не тільки з дітьми, але і з їх батьками: «У нас в країні не прийнято звертати увагу на те, що дитина з особливостями існує не сам по собі, а в родині, в соціумі. Є дані, що через рік після постановки діагнозу важкого дитині у його батьків можуть виникнути досить серйозні зміни психіки, іноді незворотні ».

Тетяна розповідає, що у нас в країні батьки дітей-інвалідів практично не отримують психологічної підтримки. За кордоном психологічна допомога сім'ям з хворою дитиною в порядку речей, з ними працює психолог, допомагає батькам зрозуміти і прийняти ситуацію, прийняти і зрозуміти свою дитину.

За кордоном психологічна допомога сім'ям з хворою дитиною в порядку речей, з ними працює психолог, допомагає батькам зрозуміти і прийняти ситуацію, прийняти і зрозуміти свою дитину

Крім того, батькам треба пояснити, що відбувається з їхньою дитиною: «Іноді ми просто через незнання вимагаємо від дитини того, що він не може зробити або дати: припустимо, емоційної теплоти, віддачі від дитини з глибокими порушеннями аутистичного спектру, або швидкого рухового прогресу від дитини з ДЦП.

І батькам, звичайно, треба не тільки пояснювати, що відбувається з їхніми дітьми, а й дати психологічну опору для боротьби за свою дитину, та й просто для життя з ним. Іноді ми стикаємося з тим, що батьків треба вчитися радіти своїм дітям », - пояснює Тетяна.

Іноді ми стикаємося з тим, що батьків треба вчитися радіти своїм дітям », - пояснює Тетяна

Олена і її мама Оля вже сьогодні закінчили займатися. Алена в гарному настрої. Мама розповідає: «У Олени ДЦП та епілепсія. Ми ходимо сюди вже другий рік і дуже раді, задоволені результатом. Навчилися за цей час ходити по сходах самостійно, досить впевнено підніматися і спускатися, Олені подобається займатися з собаками, і ми раді, що потрапили сюди ».

Мама з сином сидять на підлозі. Після масажу і заняття Тетяна каже: «А тепер обійміть його, спробуйте знайти контакт». Мама безпорадно і відчайдушно відповідає: «Не можу, не виходить». Раптом на якусь секунду погляд хлопчика фокусується на її обличчі. «Ось! Ось він, контакт! Молодці! »- Тетяна радіє так, що і інші починають посміхатися.

»- Тетяна радіє так, що і інші починають посміхатися

Майже на всіх батьківських особах лежить печать проблем: «Батьки після всіх поневірянь і лікарень, стикаючись з жорстким ставленням до інвалідів в нашому суспільстві, приходять з серйозними психологічними проблемами, які треба швидко вирішити.

Крім того, для того, щоб вийти на хороший, глибокий, тісний контакт з дитиною-інвалідом іноді простіше почати діяти через маму. Як тільки розслабляється мама, тільки вона приймає ситуацію, починає посміхатися, відразу ж просто навіть фізично, на м'язовому рівні, розслаблятися дитина, починає довіряти.

І ми дуже часто спостерігаємо, як у нас на заняттях як ніби заново відроджується сім'я: тато починає усміхатися своєму дитинці, починає його приймати, починає бачити маму. Адже іноді в життєвої заморочці ми просто перестаємо один одного сприймати.

Раптом батьки виявляють, що вони один в одного є, і вони можуть один одному допомогти і спертися один на одного », - говорить Тетяна.

Раптом батьки виявляють, що вони один в одного є, і вони можуть один одному допомогти і спертися один на одного », - говорить Тетяна

І нагородою за зусилля для волонтерів «Сонячного пса» став справжній бебі-бум: в цьому році в сім'ях у підопічних центру народилося п'ять малюків.

А скільки це коштує?

Всі десять років заняття в центрі «Сонячний пес» абсолютно безкоштовні. Протягом останніх двох років центр виграє грант Міністерства соцзабезпечення міста Москви, і це дає можливість волонтерам знімати ще одне приміщення - адже група за десять років розрослася настільки, що в безкоштовному залі в Бутово вже не вміщається. Крім того, собак треба годувати, лікувати, оновлювати реквізит.

А ще проводити свята: осінні, весняні, зимову ялинку: «На ялинку ми готуємо казку, в якій беруть участь всі діти, навіть лежачі, все-все-все. Вони показують все, що можуть зробити, найкраще.

Потім у нас чаювання, хороводи, катання на собаках. І найголовніше, що ми влаштовуємо бенкет, і багато наші діти тільки на цьому бенкеті бачать продукти, які, в загальному, для них просто недоступні ».

У «Сонячний пес» ходять діти і з дуже важких сімей, у яких велика частина пенсії йде на реабілітацію, а на заняття для дітей-інвалідів - не вистачає, адже зараз вони стають все дорожче, і безкоштовних з них все менше.

У «Сонячний пес» ходять діти і з дуже важких сімей, у яких велика частина пенсії йде на реабілітацію, а на заняття для дітей-інвалідів - не вистачає, адже зараз вони стають все дорожче, і безкоштовних з них все менше

«Взагалі, ми намагаємося взаємодіяти з фахівцями, які працюють з нашими дітьми. У мене в самої дефектологическое освіту, серйозна база. З боку, може бути, здається, що взяв дитину, взяв собачку - і все буде чудово, і вийде каніс-терапія. Насправді, нічого подібного.

На жаль, аж до прямо протилежного очікуваному результату, наприклад, якщо є кінофобія, то вона може посилитися. Все повинно бути не з бухти-барахти, а грамотно і серйозно. І ми знаємо, що ми робимо, для чого ми робимо, і як ».

І ми знаємо, що ми робимо, для чого ми робимо, і як »

Волонтери Вероніка Хмизова з собаками Ромою і Місяцем, Тетяна Любимова зі своїми Джой та Нікою і Єва Кабакова

Час підходить в другу годину дня. Але в двері знову заглядають. Заходьте-заходьте, махає рукою Тетяна. Собаки, тільки що грали один з одним на килимі, піднімаються і м'яко підходять до господині. Заняття починається ...

Діма займається вже третій рік. Його тато просив обов'язково передати слова подяки «Тетяні і всім волонтерам про те, що вони витрачають свій час, свою енергію і займаються нашими дітками. Велике спасибі їм за це »

Велике спасибі їм за це »

Даша, діагноз туберозний склероз

Даша, діагноз туберозний склероз

Папа Даші розповідає, що Даша розвивається завдяки каніс-терапії: «Повільно, але розвивається. До собакам не підходила, а зараз вже гладить їх із задоволенням, годує, грається з ними. Навіть на вулиці теж бачить вже лабрадорів і намагається до них підійти ». А ще у Даші в цьому році народилося два братика!

А ще у Даші в цьому році народилося два братика

Миколай

Миколай

і його сестра Таня

і його сестра Таня

Таня і Коля - двійнята. Папа розповідає, що в родині багато займаються з дітьми, тому він не може сказати, що більше допомагає в розвитку: «Досить складно зробити висновок, тому що ми з дітьми дуже багато займаємося. Чи не зрозумієш, від чого більше йде прогрес. Хоча Колі, звичайно, ці заняття потрібніше. Тані ж просто подобається »

Тані ж просто подобається »

Поки Таня і Коля займаються, їх тато - Сергій - теж спілкується з собакою

Поки Таня і Коля займаються, їх тато - Сергій - теж спілкується з собакою

Коротка перепочинок потрібна і тваринам

Коротка перепочинок потрібна і тваринам

Під час заняття Тетяна підказує волонтерам, як краще зробити той чи інший прийом

Під час заняття Тетяна підказує волонтерам, як краще зробити той чи інший прийом

Саві три роки. У нього діагноз ДЦП. Важкі пологи, недбалість лікарів

Важкі пологи, недбалість лікарів

Але хлопчик дивно світлий і радісний

Але хлопчик дивно світлий і радісний

Саші складно почати спілкування, але Ніка і Джой дуже терпляче намагаються йому допомогти

Саші складно почати спілкування, але Ніка і Джой дуже терпляче намагаються йому допомогти

«Зайчики» Джой та Ніка

«Зайчики» Джой та Ніка

Голден-ретривер Рома акуратно виводить Артем на гру

Голден-ретривер Рома акуратно виводить Артем на гру

Дуже важливо, щоб волонтер міг контролювати своє тіло і вчасно знімати м'язові затиски. Насправді, навчитися тому набагато складніше, ніж здається з боку. Тетяна допомагає Єві розслабитися, поки та зайнята роботою з дитиною

Тетяна допомагає Єві розслабитися, поки та зайнята роботою з дитиною

В роботі каніс-терапевтів немає дрібниць, і навіть килимки тут не випадкові: різнофактурна поверхню в поєднанні з контрастним теплом і м'якістю собачої шерсті сприяє розвитку сенсорної чутливості дитини

В роботі каніс-терапевтів немає дрібниць, і навіть килимки тут не випадкові: різнофактурна поверхню в поєднанні з контрастним теплом і м'якістю собачої шерсті сприяє розвитку сенсорної чутливості дитини

Внучка першої собаки Любимовим Оллі - Джой. Як каже Тетяна, Джой виправдовує свою кліку: по-англійськи Джой це «радість»

Як каже Тетяна, Джой виправдовує свою кліку: по-англійськи Джой це «радість»

Волонтери Вероніка Хмизова з собаками Ромою і Місяцем, Тетяна Любимова зі своїми Джой та Нікою і Єва Кабакова

А, це де з собаками займаються?
«Що нам робити?
«Вам?
А скільки це коштує?