Освідчення в коханні. До балету

Пам'ятайте монолог героїні Тетяни Дороніної у фільмі «Старша сестра»: «Театр! ... Ви любите театр? Я хочу запитати: ви любите театр, як люблю його я, тобто всіма силами душі вашої, з усім ентузіазмом, з усією несамовитістю, до якого тільки здатна палка молодість, жадібна і пристрасна до вражень витонченого? »

Ніколи не думала, що ці перші рядки зможуть так вразити мене, тоді ще восьмирічну дитину, а пристрасний погляд актриси зможе так заворожити і наситити дитячу душу, що через багато років я відчую гостру тягу зізнатися в любові. Кому? Чому? .. Балету.

Отже, чи любите ви балет так, як його люблю я? Мабуть, слід визнати, що балет є дуже витонченим видом мистецтва. Хіба що огранювання рідкісних і прекрасних дорогоцінних каменів і створення найтоншої роботи ювелірних виробів може зрівнятися з аристократичністю і гармонією рухів в балеті. Досить подивитися балет Джорджа Баланчина «Коштовності» (George Balanchine, Jewels), щоб це порівняння не здалося випадковим або надмірним. Рекомендую дивитися цю постановку в театрі з ярусів, тому що саме зверху відкривається найкращий вид на ювелірно вивірені візерунки побудов граціозних танцівниць. Музичне розповідь при цьому ведеться про смарагдах, рубінах і діамантах. Розкіш!

Само по собі рух не має ніякого сенсу. Я маю на увазі окремо взятий танцювальний елемент, вирваний з контексту, епохи і стилю, без музики, костюма і відповідного художнього обрамлення. Але варто поєднати все вище перераховане, як ми стаємо очевидцями зародження танцю. Це прекрасно! І чарівно!

Але повернемося до балету. Крім того, що це один з найпрекрасніших видів мистецтва, одночасно це виснажливе, важке, що перевіряє танцюристів на витривалість і працездатність ремесло. Анна Павлова говорила: «Краса не терпить дилетантства ... Служити їй - значить присвятити себе їй повністю, без залишку». Судіть самі: діти надходять в хореографічне училище десяти років від народження. Це при тому, що вони з малолітства займалися в різних гуртках.

Порівняємо з іншими професіями з області культури і мистецтва - там вступ до училища починається не раніше ніж в 14 років, а здобуття вищої освіти закінчується в районі 22-23 років. У балеті ж ми отримуємо сформованого професіонала вже в 18 років, після чого він сам готовий до викладання і або до виконавської, або якийсь ще діяльності, пов'язаної безпосередньо з балетом.

І юні професіонали йдуть працювати. І працюють багато. Ніколи не зустрічала ледачих балерин. Тому що це абсолютно несумісні поняття - лінь і балет. Ось хороша школа життя. Балерини дуже по-дорослому мислять в свої 18 років. Звичайно, у них повно амбіцій, юнацького максималізму (ну, куди ж без нього, майже всі проходили це в свій час). Але при цьому вони точно знають, чого хочуть, яким чином досягти своєї мети, до чого треба прагнути і до чого призведуть всі їх зусилля.

Не варто забувати і про жорстокої конкуренції: втратив вправність, падає майстерність - твоє місце в кордебалет. Заміна завжди знайдеться. А періодичні травми, хронічні болі в суглобах, ранній вихід на пенсію і наступне за ним відчуття непотрібності ... Не всі можуть це пережити, зібратися і направити свої знання, вміння, навички в околобалетную сферу діяльності.

Не всі можуть це пережити, зібратися і направити свої знання, вміння, навички в околобалетную сферу діяльності

Але коли балерини виходять на сцену, вони не думають про всі ці труднощі. Вони творять. Творять божественний танець. І коли знаєш про всі тяготи балетної життя, коли цінуєш творчі досягнення виконавців, тоді зовсім інакше сприймаєш балетні вистави - з любов'ю і повагою, буквально з схилянням перед талантом балерин, із захопленням і заворожений.

А адже балет - це не тільки балерина. Одна вона ніщо без музики великих композиторів минулого і сьогодення, без грамотної і красивою хореографії, без тонкощів постановки, без продуманого і зручного костюма, без декорацій, які налаштовують на певну атмосферу вистави.

Іноді дивишся балет (це найчастіше відноситься до сучасних постановок) - ніби і танцюють добре, і все на місці, і музика прекрасна, а не заворожує, не чіпає душу. Можливо, вся справа в невдалої хореографії. Або так багато накрутять там, де простота рухів виглядала б куди гармонійніше, ніж всі ці потуги вичавити з артиста все його блискучі вміння за три хвилини соло.

Або так багато накрутять там, де простота рухів виглядала б куди гармонійніше, ніж всі ці потуги вичавити з артиста все його блискучі вміння за три хвилини соло

Не знаю, що так сильно впливає особисто на мене, але бувають моменти, коли я просто починаю плакати. Це не сентиментальність. Ці сльози народжуються спонтанно від споглядання прекрасного і піднесеного. Сльози від краси. Таке буває? У мене буває. Я люблю балет.

Може тому, що мені подобається все витончене, граціозна, логічне і гармонійне, точно вивірене і продумане, створене з глибоким змістом і певною метою - торкнутися тонких струн душі людини, пробудити емоції, звільнити від повсякденності, підняти дух до небес, надихнути на приголомшливі зміни в своєму житті, напоїти еліксиром музичної магії, так, в кінці кінців, зробити людину кращою. Можливо - чистішим.

Я б навіть сказала, що через споглядання балету можна досягти катарсису - очищення, піднесення і оздоровлення душі людської.

Уляна Лопаткіна якось сказала в одному з інтерв'ю: «Мистецтво має підносити людину над буденністю і якось трішечки тягнути людину до прекрасного, до того, що він бачить, але не може усвідомити. Я сподіваюся, що балет сприяє цьому ».

А я в це вірю.

Я люблю тебе, балет!

Ви любите театр?
Кому?
Чому?
Отже, чи любите ви балет так, як його люблю я?
Таке буває?