Освіта в Чехії: особистий досвід

Наше четверте інтерв'ю з серії «Досвід український студентів за кордоном»
Наше четверте інтерв'ю з серії «Досвід український студентів за кордоном»    Однією з причин високої популярності чеського освіти серед українських студентів є перспектива отримати диплом європейського зразка

Однією з причин високої популярності чеського освіти серед українських студентів є перспектива отримати диплом європейського зразка. Навчання тут йде в ногу з часом: багато навчальні матеріали доступні в електронному вигляді, а лекції та семінари супроводжуються мультимедійними презентаціями.

Головна особливість навчання в Чехії полягає в тому, що освіта в державних вузах - безкоштовне для всіх студентів. А вступити в них можливо відразу після шкільних випускних іспитів.

Детальніше про всі особливості навчання в Чехії нам розповіла студентка першого курсу університету Менделя в Брно - Анастасія Смоліна.
Детальніше про всі особливості навчання в Чехії нам розповіла студентка першого курсу університету Менделя в Брно -   Анастасія Смоліна

- Настя, розкажи, як ти прийшла до ідеї вчитися за кордоном. Тобою рухало недовіру до якості української освіти або інші причини?

- Знаєте, ще з дитинства я хотіла вчитися за кордоном. Центром моїх мрій була Канада, але, на жаль, це задоволення не дешеве. А взагалі, мій тато ─ професор в одному з київських ВНЗ, тому про те, як побудовано освіту в нашій країні, ─ мені дуже добре відомо. Був потрібен не тільки диплом, а все-таки знання, і стати дійсно фахівцем.

- Чому Чехія і розглядала ти інші варіанти? Твої батьки брали участь у виборі країни / ВНЗ / спеціальності або довірилися тобі?

- Рішення навчатися в Чехії було дуже спонтанним. Просто на той момент так вийшло, так збіглися обставини, хоч це і було досить несподівано. Розглядала також Німеччину і Австрію, але коли отямилася, вже не було достатньо часу на вивчення мови.

Вчуся я на економічній спеціальності і це повністю мій вибір. Ще зі школи я була в цьому середовищі, вчилася в класі з економічним ухилом, писала роботи з цього предмету.
ВНЗ вибирала разом з батьками, але остаточне рішення було за мною. Спасибі їм, що дали мені зробити цей вибір, а не слухали поради сторонніх, я дуже задоволена результатом.

- Напевно абітурієнтів, які мріють навчатися за кордоном (а ще більше - їх батьків), цікавить весь цей процес підготовки, збору документів, морального настрою. Розкажи коротко на прикладі Чехії, як це було у тебе.

- Скажу відразу, що робили ми це все не самі, а через компанію і їх чеського партнера. Але якщо коротко, то для початку на сайті вузу потрібно заповнити «Пріглашку» ─ це електронна анкета, заява на навчання. Потім ми збирали різні документи, на кшталт виписки оцінок за останні кілька років, годинник викладання предметів в школі, різні грамоти або сертифікати, а також резюме. Це все переводилося і відправлялося в Чехію.

В деякі вузи потрібно здавати вступні іспити. Для цього я їздила навесні в свій майбутній університет і здавала математику та англійську. Коли тобі кажуть, що ти вчинив, починаєш готуватися до найстрашнішого ─ нострифікації. Справа в тому, що Чехія не визнає наш шкільний атестат, тому Міністерство призначає від 2 до 4 іспитів за допомогою одного з предметів, який ти вивчав у школі, і вони у разі не залежать від твоєї спеціальності. Я, наприклад, здавала англійська і біологію (іспити проходять в усній формі), і для цього знову потрібно було їхати до Чехії. Моя нострифікація проходила 31 серпня і це був дійсно найскладніший момент у вступі. Якщо ти все проходиш успішно, то справа за малим ─ оформити візу.
В деякі вузи потрібно здавати вступні іспити

- Коли потрапляєш сам в чужу країну - це страшно або цікаво? До речі, в Чехії у тебе був «свій» координатор? Взагалі наших студентів там хтось контролює?

- Відчуття описати складно, але все ж інтерес перевищує страх. Ніяких координаторів немає. Ти повноправний, вільний, чеський студент. Але якщо потрібна допомога, то завжди можна звернутися в тематичні групи в соціальних мережах. Також в Чехії багато російськомовних студентів, які в біді не залишать.

- Розкажи, що ти вивчала в Чехії? Які особливості навчального процесу, і якою мовою відбувається навчання?

- Як я вже сказала раніше, вчуся я на економічній спеціальності, а точніше ─ на менеджера підприємницької діяльності. Навчання проходить на чеською мовою. Є ще варіант навчання англійською, але він платний.

Особливостей, що відрізняють навчання від нашої системи, ─ сила-силенна. Але якщо брати ті, які грають для мене важливу роль, так це те, що з першого ж семестру ти починаєш вчити конкретно свою спеціальність, без всяких предметів аби тільки чимось зайняти студентів. Дуже багато моментів, які можна застосувати практично у підприємницькій діяльності. Як приклад, на курсі «Оподаткування», крім теорії, нас вчили заповнювати справжні податкові декларації різних видів, які дійсно використовуються.

Другий дуже важливий для мене момент - це інтерактивність навчання. Крім того, що абсолютно всі лекції супроводжуються презентаціями, їх також можна спокійно скачати з особистого кабінету університетської системи. Це дуже зручно, адже ти можеш спокійно слухати викладача, що не переживаючи за те, що не встигнеш щось записати. Ну і останній момент: в тому ж особистому кабінеті ти сам можеш скласти собі розклад, в залежності від того, як тобі комфортно. Також і з іспитами ─ ти вибираєш, коли і на який час призначити здачу.
Другий дуже важливий для мене момент - це інтерактивність навчання

- Складно вчитися в чеському ВУЗі? Чи реально поєднувати роботу і навчання?

- Брехати не буду, вчитися складно. Буквально недавно закрила сесію, і я очікувала, що буде важко, але не настільки ... Інтенсивність підготовки просто божевільна, здати потрібно мінімум 7 предметів, а ще перед цим отримати заліки, що теж ще те завдання. Адже таке поняття як «автомат» тут відсутня. Але все реально: хто вчить, той здасть.

Як на мене, навчання з роботою поєднувати майже нереально, принаймні, перші семестри. Ті хлопці, які вирішували працювати, найчастіше потім мали великі проблеми з навчанням.

- Чи існує у студентів-іноземців можливість вчитися безкоштовно і отримувати стипендію?

- Навчання на чеською мовою повністю безкоштовне. Також виплачується стипендія «на проживання». Але для цього потрібна картка чеського банку. Попереджаю, якщо вам немає 18 років, йдіть в чеський банк з батьками, бо без їх підписи вам рахунок не відкриють.

- Які головні переваги і недоліки навчання за кордоном можеш назвати, виходячи зі свого досвіду?

- З переваг - диплом європейського зразка. І те, що в процесі навчання дійсно з'являється впевненість в тому, що ти стаєш фахівцем, проявляється самоорганізація, почуття можливостей і відкритих кордонів, культурне розмаїття.

Поки для мене є два недоліки - це те, що починаєш дико сумувати за рідним, і в якійсь мірі самотність, хоча це більше від людини залежить.

- Як ти прокоментуєш один з найпоширеніших міфів про навчання за кордоном: «потрібно мати багато грошей, щоб вчитися за кордоном»?

- Скоріше немає. Але знову ж таки, все залежить від ваших потреб: хочете ви жити в квартирі в центрі або згодні на гуртожиток. Як я вже говорила, вчуся безкоштовно, але курси чеської мови були безкоштовні. Так що витратитися все одно доведеться, але це точно не захмарні суми.
- Скоріше немає

- Що дав тобі досвід студентського життя в іншій країні, крім знань і нових друзів? А що, навпаки, було для тебе в цей період найскладнішим?

- Безумовно, впевненість в собі і своїх силах. Після першої складеної сесії ─ море стає по коліно. Було складно спочатку адаптуватися до нового оточення і до того, що тут потрібно дійсно вчитися, а завдання, зроблене «тяп-ляп», не пройде.

- А що з мовним бар'єром? Ти зіткнулася з цим або їхала до чехам вже «у всеозброєнні»? :) З якими труднощами взагалі стикалася за кордоном?

- Перший час мовний бар'єр, звичайно, був. Спочатку боялася відповідати, навіть якщо точно знала, як і що сказати. Але все-таки я їхала вже з непоганим рівнем чеської мови, тому досить швидко проблема зникла. Більше труднощів начебто не було.

- Якби зараз ти повернулася в минуле і змогла все переграти. Переграла б?

- Ні, ні, ні і ще раз ні! Я дуже задоволена тим, як все вийшло.

- Що б ти порадила майбутнім студентам, які бажають здобувати вищу освіту за кордоном, якщо батьки зупиняють їх через якихось забобонів?

- Поясніть батькам, які можливості відкриваються перед вами з вибором навчання за кордоном. А взагалі зараз можна знайти дуже багато блогів і статей від студентів європейських вузів. Завдяки їм ви зможете зібрати достатню кількість інформації про місце, куди ви хочете надходити. Адже ніхто не розповість краще студентів, які самі через все це пройшли.
Якщо ви дійсно хочете вчитися за кордоном - можливостей дуже багато, потрібно тільки пошукати.

- Настя, спасибі за дуже цікаву бесіду! Успіхів тобі!

- Дякую, всього найкращого!

Нагадаємо, раніше ми спілкувалися з українськими студентами, які здобувають освіту в Польщі , Литві і Естонії .

Інтерв'юер: Ірина Алфьорова

Тобою рухало недовіру до якості української освіти або інші причини?
Чому Чехія і розглядала ти інші варіанти?
Твої батьки брали участь у виборі країни / ВНЗ / спеціальності або довірилися тобі?
Коли потрапляєш сам в чужу країну - це страшно або цікаво?
До речі, в Чехії у тебе був «свій» координатор?
Взагалі наших студентів там хтось контролює?
Розкажи, що ти вивчала в Чехії?
Які особливості навчального процесу, і якою мовою відбувається навчання?
Складно вчитися в чеському ВУЗі?
Чи реально поєднувати роботу і навчання?