Освіта в Великобританії: огляд системи навчання

  1. плюси
  2. мінуси
  3. Шкільна освіта
  4. Вища освіта Великобританії

Освіта в Великобританії має багатовікові традиції. Як і навчання в будь-якій країні воно має свої плюси і мінуси. Огляд усіх рівнів системи освіти від вищого до аспірантури і докторантури дозволить максимально детально вивчити особливості навчання.

Великобританія славиться своїми традиціями, в тому числі і освітніми. Приватні школи-пансіони і університети з багатовіковою історією входять до списку найбільш престижних в світі, тому такий диплом відкриє багато дверей не тільки на берегах Туманного Альбіону, а й в будь-якій точці світу.

плюси

  • Престижність. До британському утворення відносяться з повагою у всьому світі: це свого роду знак якості.
  • Великобританія знаходиться не так далеко від Росії, як США і Австралія , Тому простіше і дешевше злітати додому провідати родичів або запросити їх до себе в гості.
  • У британських університетах поєднуються вікові традиції, сучасні технології і сама передова ресурсна база.
  • Навчання в британських університетах інтенсивніше, ніж у багатьох інших країнах, що дозволяє отримати заповітний диплом швидше, а також заощадити.

мінуси

  • Вважається, що одним з головних мінусів навчання в Великобританії є його вартість. Дійсно, дозволити собі відправити дитину в приватну англійську школу або самому оплатити навчання в університеті можуть не всі, проте вартість навчання в Великобританії нижче, ніж, наприклад, в США, а за престижністю анітрохи не поступається і навіть перевершує його.
  • Англійські школи-пансіони відомі своєю суворою дисципліною, що одночасно є і плюсом, і мінусом. З одного боку, дитина не залишиться без нагляду і не буде наданий сам собі. З іншого, така система передбачає менше гнучкості і більше проходження навчальної програми і розпорядку школи. Побутовий аскетизм англійці також вважають не відсутністю комфорту, а необхідною умовою формування характеру.

Система освіти Великої Британії в англомовних країнах вважається еталонною, багато хто з них будували свої освітні заклади, програми з англійської зразком. Обов'язкова освіта в Англії будується на часові рамки (з 5 до 16 років). Освіта в Шотландії відрізняється від системи навчання в Англії, Північної Ірландії, Уельсі.

Шкільна освіта

Державне середню освіту безкоштовно, але вважається найгіршим за якістю в порівнянні з приватними школами. Мережа приватних шкіл ґрунтується на школах-пансіонах, де діти вчаться і живуть у відриві від сім'ї. Досить багато католицьких шкіл, шкіл повного циклу (з трьох до вісімнадцяти років).

Існують окремі школи для хлопчиків, дівчаток, змішаного типу. Кожна школа навчає за власними методиками, програмами, хоча набір базових предметів однаковий. В цикл початкової освіти (до 11 років) входять англійська мова, математика, географія, історія, музика. Такі предмети як технологія промисловості, мистецтво викладають за вибором батьків. Початковий курс навчання в державних школах закінчується стандартизованим тестом.

Власне середню освіту в різних школах розділене на Secondary school (до 13 років), Senior Schools (до 18 років). Старша школа ділиться на дві дворічні програми, які закінчуються іспитами GCSE, A-Level. Після досягнення шістнадцятирічного віку, результатами складання іспитів - школярі отримують свідоцтво GCSE (середню освіту) або GNVQ (середню професійну освіту). Окремою можливістю підготуватися до вищої освіти стають школи Sixth Form. До вищої освіти прагне (надходить до вищих шкіл) тільки чверть випускників британських шкіл.

Для іноземних студентів (з 16 років) найкращою можливістю підготовки до подальшої освіти стає навчання в приватних школах-пансіонах. Перший рік навчання передбачає вивчення п'яти обов'язкових предметів, складання іспитів AS. Другий рік підготовки завершується здачею іспитів A2-levels, з предметів подальшого навчання в університеті. У приватних школах, мовних школах підготовки вартість навчання різна, складаючи від десяти до тридцяти тисяч фунтів на рік.

Вища освіта Великобританії

Англійське вищу освіту приведено у відповідність до міжнародних стандартів - розділене на бакалаврський курс, магістратуру, докторантуру. Навчання платне для всіх студентів, але громадяни Великобританії мають можливість отримати кредит на оплату навчання, віддавати який буде необхідно після успішного працевлаштування.

Для більшості росіян британські університети асоціюються з Кембриджем і Оксфордом . Ці університети входять в десятку кращих вузів світу. Унікальність цих вищих шкіл обумовлена ​​рівнем викладацького складу, системою індивідуального навчання, що практикується тільки тут. Знання студентами заробляються індивідуальних консультаціях, постійному контролі тьюторів (Оксфорд), супервайзерів (Кембридж).

Інші вузи Британії практикують власні програми історичного, міжнародного типу, подібні з іншими університетами світу. Англійські абітурієнти орієнтуються при виборі на географічне розташування, престижність вузу, рівень викладання обраних дисциплін.

Так, одним з кращих за рівнем викладання почав готельного бізнесу, туризму, спортивного менеджменту визнаний університет Джона Мура в Ліверпулі. У найбільшому університеті близько 30 000 слухачів з Англії, 100 країн світу. Іншим провідним напрямком навчання стала морська, портова логістика.

Популярний університет графства Суррей в Гілфорді. За постійно проводяться в Великобританії рейтинговим дослідженням він отримує найвищі оцінки якості освіти в сферах бізнесу, міжнародного менеджменту, електронної інженерії, цивільного будівництва. Такі успіхи призводять до постійної уваги з боку промислових, наукових фірм. Університет співпрацює декількома сотнями виробничих, наукових компаній, які обирають своїх співробітників серед випускників.

Типовим прикладом британського університету можна назвати Лестерський університет. У ньому освітні програми поєднуються з науковими дослідженнями. Авторитетним визнано освіту на архітектурному, географічному факультетах. Міжнародне визнання отримали академічні роботи з математичних наук. Високий попит на випускників дипломатичного факультету, фахівців телебачення, радіо.

В оглядах вищої освіти Великої Британії незаслужено мало місця відводиться вищій школі Шотландії. Тим часом, інтерес до вищої освіти в країні - вищий в Великобританії. Шотландія лідирує в Євросоюзі за кількістю людей з вищою освітою (в середньому, на душу населення). Світова першість Шотландії в питаннях тваринництва, молекулярної біології, генетики, астрофізики ніким не заперечується.

Про престиж шотландських вузів свідчить навчання в університетах Шотландії членів англійської королівської сім'ї. Головними вузами країни визнані університет Сент-Ендрюса , Единбурзький університет, які часто вибирають для навчання англійці (більше половини студентів).

До найстарішим вищим школам відносяться університет Глазго (1451 р підстави, перша в світі кафедра машинобудування), університет Абердіна (1495 г.). На університеті Абердіна можна простежити і тенденції оплати за навчання - річна навчання на гуманітарних факультетах коштує 7000 фунтів, факультетах точних наук - 9000 фунтів.

Читайте далі:

Корисні посилання