Освіта в Німеччині: вступаємо в університет

  1. Як проходить навчання в Німеччині
  2. Студентське життя в німецькому університеті
  3. Документи для вступу

Останнім часом Німеччина перетворилася в магніт для іноземних студентів з усього світу. Чи не вибиваються із загальних тенденцій і російські учні, які активно їдуть за безкоштовними програмами бакалаврату та магістратури. Охочих повчитися на німецькій землі так багато, що в одній провінції на 2017/2018 академічний рік вже вирішили повернути плату за навчання для кандидатів не з Євросоюзу. Освітнє агентство STAR Academy з'ясувало, як вступити до вузу Німеччини і що від цього можна очікувати.

З одного боку, Дойчланд виправдовує очікування практично будь-якого абітурієнта: тут багата і бадьорить історія, ліберальна обстановка, демократичні люди і кожен 10-й студент - іноземець. З іншого - німецька педантичність і уважність до деталей побудували освіту, яке вважається одним з найбільш якісних у світі.

Інноваційні та міжнародні кваліфікації, виховання трудової дисципліни, сфокусованість на практиці - все це пояснює, чому сюди стікається інтелектуальний капітал з усього світу. деякі професії особливо затребувані на ринку праці Німеччини, тому багато випускників вигідно працевлаштовуються і залишаються на ПМЖ.

деякі   професії особливо затребувані   на ринку праці Німеччини, тому багато випускників вигідно працевлаштовуються і залишаються на ПМЖ

Місцеві школярі вчаться 13 років. Старші класи еквівалентні початковим років бакалаврату в Росії, тому можливості вступити до вузу Німеччини відразу після 11-го класу у російського абітурієнта немає. Буде потрібно спочатку набрати відсутню різницю. Це можна зробити декількома способами:

Для тих, хто отримав атестат середньої школи в 2014 році і раніше

  • відучитися 2 роки в акредитованому вузі рідної країни (на очному відділенні), потім відправитися на перший курс німецького університету;
  • закінчити перший курс у вітчизняному навчальному закладі (очно) і вступити на однорічну підготовку до коледжу при вузі. Такі установи називаються Штудіенколлег (Studienkolleg). Після них можна вже претендувати на роль студента.

Абітурієнтам, хто навчався в професійних училищах і технікумах, все одно потрібно закінчити хоча б два семестри в університеті. Вирушати за знаннями в Штудіенколлег відразу після школи можуть тільки золоті і срібні медалісти.

Зверніть увагу

Для тих, хто отримав атестат середньої школи в 2015 році і пізніше

  • можна без зволікання вступити в Німеччину після 11-го класу на підготовчий курс коледжу;
  • після одного року в російській альма-матер (тільки очна форма) вступити до університету Німеччини з Росії.

Отже, якщо попередня освіта збігається з вимогами німецького вузу, то переходимо до інших актуальних пунктам.

Академічні семестри, їх два, трохи зміщені від звичних нам термінів, тому називаються - річний (з 1 квітня) і зимовий (з 1 жовтня). Почати заняття можна з будь-якого півріччя. Але деякі факультети стартують тільки в зимовий період, майте це на увазі, плануючи свій вступ.

Але деякі факультети стартують тільки в зимовий період, майте це на увазі, плануючи свій вступ

Вища освіта в Німеччині безкоштовно для корінних жителів і іноземців (інформація на 2017 рік). Це стосується, перш за все, державних об'єктів. Але є семестрові внески, які йдуть безпосередньо в студентські союзи. Розмір внеску коливається в межах 100-300 євро. Іноді ця сума також покриває використання міського громадського транспорту.

Федеральне держава Баден-Вюртемберг оголосило про те, що воно почне стягувати плату в розмірі 1500 євро за семестр з новоприбулих учнів, які не є громадянами ЄС, починаючи з зими 2017/18. Це відноситься до найстаріших Гейдельберзького і Тюбінгенського університетів, вузам Штутгарта, Фрайбурга, Констанца та інших міст. Освіта в Німеччині для росіян в приватних установах і на програмах MBA теж платне.

Зверніть увагу

Як проходить навчання в Німеччині

Ступінь бакалавра можна заробити за 3-4 роки успішного навчання . В основному практикується вивчення одного предмета, але можливо знайти і програми подвійного ступеня. Вони поєднують в собі освоєння двох спеціальностей на однаковому рівні або ж одного головного і одного другорядного предмета.

Така система дозволяє комбінувати саме ті дисципліни, які цікаві найбільше і стануть в нагоді в майбутній трудового життя, що практично неможливо зробити в вітчизняних закладах. Складні професії з великим об'ємом інформації з'єднувати не можна, наприклад, вивчати медицину і юриспруденцію одночасно не вийде.

Зверніть увагу

Якщо навчання в Росії було розпочато з певного предмету, продовжити гризти граніт науки на німецькій землі можна тільки за такою ж або релевантної теми . І тут багато кандидатів стикаються з низкою труднощів.

Не завжди в Німеччині знайдуться еквівалентні спеціальності, а іноді, навпаки, в рамках однієї йде розщеплення на багато-багато додаткових дисциплін. У таких випадках консультація з фахівцем з вищої освіти допоможе розставити всі крапки і підібрати саме ті факультети, які підійдуть кандидату найкраще.

За ступенем магістра можна вирушати відразу після бакалаврату або через кілька років трудової зайнятості . Навчання в магістратурі в Німеччині розраховане на 1-2 роки. Студенти використовують його для розширення своїх компетенцій за попереднім профілем або для спеціалізації в певній галузі.

Багато також закінчують магістратуру в Німеччині, яка не вимагає яких-небудь конкретних навичок, включаючи Магістра ділового адміністрування (MBA). Отримавши звання магістра, можна сміливо виходити на ринок праці або залишитися в університеті і піти в докторантуру.

Якщо ви хочете вивчати бізнес і управління, але не володієте німецькою мовою і не готові проходити всі складні етапи доуніверситетської підготовки, зверніть увагу на приватні акредитовані заклади, де навчальний процес повністю проходить англійською, а конкурсні вимоги помітно м'якше.

Зверніть увагу

Наприклад, IUBH School of Business and Management - провідний приватний вуз Німеччини з англомовними програмами. Завдяки сильному відділу по кар'єрі і партнерства з більш ніж 300 компаніями Німеччини та інших європейських держав має один з найвищих показників по працевлаштуванню випускників.

75% випускників працюють в міжнародних компаніях, а 80% стають керівниками після 2 років роботи. Володіє акредитацією світових організацій, в тому числі ООН, Wissenschaftsrat, FIBAA і ін. Німецьке рейтингове агентство CHE Ranking (2014 року) назвало університет найкращим у сфері бізнес-адміністрування та управління.

Студентське життя в німецькому університеті

Вища освіта в Німеччині відмінно підійде для самостійних, думаючих і вміють управляти своїм часом людей. Студенти самі вибудовують графік занять і можуть контролювати навантаження, зрушувати або розтягувати терміни. Це дає більше свободи, але і додає тягар відповідальності теж.

Іноземні учні в більшості випадків для проживання групуються і намагаються розділити витрати на цю статтю бюджету. Найоптимальніший варіант - місце в гуртожитку, на яке можна претендувати, тільки маючи наказом про зарахування до університету.

Інша поширена рішення - Wohngemeinschaft (WG), або оренда житла в складчину. Можна і зняти окрему кімнату / квартиру, якщо дозволяють фінанси. У будь-якому випадку починати шукати житло варто заздалегідь. У студентських містах на будинку такого типу існує велика конкуренція і черги.

Можливо, на заморської території доведеться проявити ініціативу і пошукати підробіток. Тоді хороші новини: за студентською візою можна працювати 120 повних днів або 240 полудня (до 4 годин на добу), які можна комбінувати в будь-яких пропорціях.

На мовні та підготовчі курси при коледжі даний закон не поширюється. Працевлаштуватися нескладно: такі фахівці, як продавці, бармени, працівники готелів, офіціанти потрібні завжди і дозволяють заробляти від 5 євро на годину.

Старшокурсники можуть пошукати зайнятість по кваліфікації або оплачувану практику. Це особливо актуально для тих учнів, хто хоче після отримання диплома влаштуватися на службу в Німеччині. Тут дуже цінується досвід працевлаштування за професією, тому розумно розпочати його купувати ще за часів студентства.

Зверніть увагу

Документи для вступу

  • Підтвердження навичок іноземної мови

На більшості факультетів викладання ведеться на німецькому, тому шанси збільшуються, якщо вступник уже знає прекрасну мову Гете і Шиллера. Прохідні вимоги залежать від вузу, але для прямого надходження, як правило, потрібно рівень С1.

Продемонструвати свої мовні навички слід зданим іспитом DaF, Goethe Zertifikat (їх можна здати заздалегідь в рідній країні) або DSH. Тест DSH проводиться в Дойчланд практично повсюдно, тому його можна пройти по приїзді. Для англомовних спеціальностей знадобляться сертифікати міжнародних тестів IELTS або TOEFL .

Для зарахування в Штудіенколлег можна обійтися більш скромними лінгвістичним багажем, рівня B1 зазвичай достатньо.

  • Шкільний атестат і додаток до нього плюс академічна довідка з університету про завершені 1-2 роках навчання (з оцінками);
  • мотиваційний лист, біографія і заповнена для кожного вузу анкета;
  • сертифікати та дипломи про досягнення в області спорту або релевантних ремеслу областях, інформація про проходження практики;
  • копія закордонного паспорта;
  • портфоліо (для творчих факультетів) .

Для вступу до магістратури Німеччини потрібно все те ж саме, але замість диплома середньої школи прикладається диплом бакалавра з оцінками. І додається парочка рекомендаційних листів від наукових керівників або з місця роботи.

Для багатьох університетів термін подачі заявок на зимовий семестр починається в травні і зазвичай закінчується 15 липня. Для літнього півріччя період прийому заяв - з початку грудня по 15 січня. Повідомлення про зарахування надсилаються претенденту в серпні / вересні або лютому / березні. Листи з відмовою приходять трохи пізніше.

Пакет документів і заповнені заяви можна надіслати безпосередньо до вищого навчального закладу, якщо він приймає паперу таким чином, або через загальну службу уні-ассист, або за допомогою компанії-посередника. Кількість заявок не обмежена.

Грамотний збір всіх необхідних документів, написання мотиваційного листа та заповнення анкети краще здійснювати за допомогою професіоналів. Тоді шанси бути зарахованими в освітні установи ФРН значно зростають.

Матеріал підготовлений Надією Озонюк спільно зі STAR Academy спеціально для begin.ru.