Пагорб Слави не помітив ренесансу

Реставрація меморіалу "Безіменна висота" за мільйони рублів виглядає як недоладний ремонт. Та й концепція охороняється ЮНЕСКО пам'ятника зламана. 47news побачив мігранта Раміля, який сьогодні наводить мавританський газон у незрозумілого хреста.

Комітет з культури уряду Ленобласті напередодні святкування Дня Перемоги направив компанії "Ренесанс-Реставрація" повідомлення, в якому вимагає провести гарантійні роботи на пам'ятнику федерального значення "Безіменна висота" у Всеволожську районі Ленобласті. Трохи більше року тому, перед 70-річчям Перемоги, компанія виграла конкурс на проведення реставрації пам'яток "Зеленого поясу Слави Ленінграда" вартістю 38 мільйонів рублів. Цей ансамбль федерального значення значиться в списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Вартість робіт на "Безіменною висоті" склала 9,5 мільйона, а повідомлення чиновників було направлено після позапланової виїзної перевірки комітету культури в кінці квітня цього року.

В архівній довідці пам'ятник описаний скрупульозно: "Розташований у Іванівських порогів на правому березі Неви в півтора кілометрах на південний схід від селища імені Свердлова. Являє собою штучний пагорб висотою 20 метрів з бетонної сходами в 45 ступенів і на різному рівні оглядовими майданчиками. Холм має конусоподібну форму і увінчаний бронзовою скульптурою жінки поруч зі стіною, на якій можна побачити барельєфи п'яти воїнів Радянської армії. Споруджений в 1968 році методом "народної будови".

Від себе додамо, що меморіал розташований поруч з селом Великі Пороги і ще називається "Холмом Слави". У 41-му тут був передній край оборони Ленінграда, а в січні 43-го року з цієї ділянки фронту почався артобстріл позицій противника з більш ніж 4,5 тисячі знарядь, що дало можливість радянським військам форсувати Неву. Ну, а нас він вразив нетиповою для північних ландшафтів формою.

Претензії комітету не дивують, коли на місці бачиш якість проведеної реставрації. 47news виїхав до меморіалу і побачив, що грубо замурзані, заляпані тріщини різко контрастують з вихідним матеріалом, а зарослі бур'яном схили зовсім не схожі на "мавританський і партерний газони", зазначені в кошторисі на реставрацію.

Архітектор і автор меморіалу "Безіменна висота" 80-річний Леонід Копиловській в розмові з 47news пояснив, що "Ренесанс-Реставрація" порушила смислове концепцію меморіалу: "Пам'ятник був новацією для архітектури Радянського Союзу і викликав тоді бурю емоцій. Монументальна, рукотворна форма була природною за фактурою. Схили, покриті влітку травою, а взимку снігом, плавно переходили в ландшафт. Це не стереотипна річ, вона виглядала не брехливо, але емоційно. а за підсумками нинішніх робіт ми бачимо, що піраміду огородили по периметру здоровенним ордюрним каменем, а прямо біля підніжжя розбили парковку і, тим самим, грубо порушили планувальну структуру твору, її сприйняття ".

За словами Копиловського, виконання робіт за вказаною в кошторисі "домастіковке" гнітюче. "Тріщини, які як павутину часу треба лікувати, просто замазали зверху незрозумілим, не підібрали розчином. Не кажучи вже про колір".

У розмові архітектор кілька разів наголошував, що ремонтні роботи і процес реставрації, якщо говорити коректно, сильно відрізняються. Він же повідомив, що до авторського нагляду його тоді не допустили. "Я б таке неподобство просто не дав підписати", - поділився враженням Копиловській. Відзначимо, що його піклування за пам'ятник обумовлено не тільки фактом авторства. "Безіменна висота" в 1969-му отримала першу премію на Всесоюзному конкурсі архітекторів. Робота була висунута на здобуття Державної премії СРСР.

До речі, 47news ні на що не натякає, але контракт на реставрацію був підписаний 22 квітня 2015 року. Тобто, за 17 днів до 70-річчя Перемоги.

А в комітеті з культури також відзначили цікаву для обивателя деталь, яка, можливо, стала причиною зміни форми і змісту меморіалу. "При підготовці технічної документації на конкурс з реконструкції ми керувалися початковим проектом, а методичними рекомендаціями для таких об'єктів. Це норма", - повідомили чиновники.

Заступник генерального директора АТ "Ренесанс-Реконструкція" Юрій Давидов не згоден з тим, що реставрація проведена неякісно. "Зроблено досить якісно і досить акуратно. І потрібно враховувати, що багато речей ми зробили за рамками контракту, за своєю ініціативою. А взагалі треба дивитися по кожному пункту окремо", - прокоментував Давидов.
Керівник проектів компанії Володимир Новосельцев, який безпосередньо займався реставрацією об'єкту, розповів про проблемні моменти: "Пам'ятник спочатку був зведений з різних бетонів. Привести його в рівномірний, однорідний вид нереально. Що стосується газонів, то це не наша зона відповідальності. Адже ми не користувачі об'єкта ". За словами Новосельцева, в руйнуванні "Безіменною висоти" активно беруть участь місцеві жителі, які катаються по схилах на квадроциклах і витягують камені для спорудження мангалів. З приводу зміни концепції, Новосельцев повідомив, що роботи проводилися згідно з кошторисом. "Ми самі нічого не вигадували", - повідомив він 47news.

Те, що біля підніжжя пам'ятника влаштовують шашлики, ми побачили самі.


Згідно з даними системи "СПАРК-Інтерфакс" компанія належить двом фізичним особам. Її оборот в 2014 році склав 784 мільйона рублів, а прибуток - 22 мільйони. Серед цікавих замовлень є, наприклад, виконання проектних робіт для музею "Державний музей героїчної оборони і звільнення Севастополя" і розробка проектної документації для реставрації "Церкви в ім'я святого Олександра Невського" в селі Олександрівка Гатчинського району.

Відзначимо, що авторський нагляд в нашій історії здійснювала якась компанія "Рест-Арт", зв'язатися з представниками якої не вдалося.

Для точності скажімо, що роботи приймалися при колишньому голові комітету з культури Наталії Кононенко, ім'я якої з негативом згадувалося в декількох гучних історіях .

В історії "Пагорба Слави" є ще одна дивина, що не має відношення до минулорічної історії. На вершині "Пагорба Слави", за задумом автора, були висаджені три липи. Вони ростуть "з бетону" і були одним з елементів синергії природи і рукотворного. Сьогодні ніхто не може відповісти на питання, коли одна з них була вирвана, а на її місце був встановлений хрест. Судячи з табличці, це сталося при минулому митрополита Петербурзькому і Ладозькому Володимирі. В єпархії не змогли оперативно відповісти на питання, благословляв чи Володимир самовільну зміну пам'ятника федерального значення. Не знають про це і в комітеті з культури.

Там пояснили, що поки мають претензії до "Ренесанс-Реставрації" тільки в частині газонів. В акті перевірки зазначено: "... потрібно повторне проведення робіт з посіву газонів і підготовці ґрунту". Основну проблему чиновники бачать у місцевих жителів, які, нібито, катаються по схилах пам'ятника. "В результаті огляду виявлено, що невстановлені особи використовують схил Пам'ятника як об'єкт катання на скутерах, в результаті чого пошкоджується земляний і трав'яний шар", - написано у зверненні на адресу Всеволожский поліції.

Екстремалів ми помітили, але не на самому пам'ятнику, а на шляху від нього.

Що стосується якості робіт, начальник відділу збереження та використання об'єктів культурної спадщини комітету з культури Галина Орлова встала на захист компанії, яка виграла конкурс. "Ви зрозумійте, це ж бетон. Він мокне нерівномірно. А при роботах були використані сучасні матеріали, повірте. Більш того, за допомогою колнкового буріння був укріплений фундамент пам'ятника, що дуже важливо. Але, тим не менше, при виявленні недоробок ми будемо користуватися своїм правом вимагати гарантійного ремонту ".

Відзначимо, що згідно з контрактом гарантія на роботи поширюється на два роки. Тобто вже до наступної річниці пред'являти претензії "Ренесанс-Реконструкції" не вийде. Орлова також повідомила, що автор пам'ятника в комітет не звертався. "Якщо архітектор виявить бажання, ми, звичайно ж, залучимо його до авторського нагляду", - пообіцяла чиновниця.

До речі, оперативне управління пам'ятником федерального значення здійснює структура уряду Ленобласті ГБУК "Музейна агентство". Тобто, саме воно повинно стежити за станом "Безіменною висоти". Цьому відомству комітет з культури також направив лист про неналежне утримання меморіалу. З його директором Лесею Колесникової нам зв'язатися не вдалося. Такого ж листа пішло і голові адміністрації Свердловскго міського поселення Олександру Павловичу. На момент підготовки публікації його телефон був вимкнений.

В кінці історії - деталь. Судячи по свіжому вирішенню, "Ренесанс-Реставрація" повинна закінчити гарантійні роботи до 15 травня. А 47news на власні очі побачив, як вони йдуть зараз. Одинокий робочий на ім'я Раміль відрекомендувався співробітником "Ренесанс-Реставрації" і повідомив, що наводить порядок. "Завтра все зробимо", - пообіцяв нам хлопець шостого травня і почав далі забирати граблями.

Віктор Смирнов,

47news

Щоб першими дізнаватися про головні події в Ленінградській області - підписуйтесь на канал 47news в Telegram