Пам'ятник Цою встановлять до його ювілею

Пам'ятник легендарному музиканту Віктору Цою з'явиться до його 50-річчя в місті на Неві. Спочатку його хотіли встановити в парку Александрино, але потім вибір припав на сквер в Кіровському районі. При цьому, як буде виглядати скульптура, поки не ясно - судді всього кілька днів тому вибрали три найбільш підходящі варіанти з 34 робіт, представлених на конкурс. Тепер слово за містобудівною радою.

Фото: AP

Конкурс на кращий проект пам'ятника Цою був оголошений через рік після того, як в травні 2008 року батьки загиблого рок-музиканта - Роберт Максимович і Валентина Василівна - написали лист губернатору Санкт-Петербурга Валентині Матвієнко з пропозицією увічнити пам'ять сина, творчість якого донині цінується численними шанувальниками. Ідея була схвалена, особливо тими, хто вірить, що "Цой живий". І хоча правила забороняють встановлювати в місті пам'ятники, людям померлим менше тридцяти років тому (музикант загинув 15 серпня 1990 року), чиновники вирішили зробити виняток.

На етапі прийому ескізів фонд "Пам'яті Віктора Цоя", заснований кілька років тому з метою створення та встановлення пам'ятника, прийняв до розгляду 34 роботи, надіслані з різних куточків країни, а також з України та Нью-Йорка. За умовами конкурсу, авторам необхідно було створити таку скульптуру, щоб вона зображала музиканта в повний зріст, вписувалася в навколишній простір і підкреслювала простоту музиканта, демонструючи, що він такий же, як ми. У підсумку в наступний етап комісія відібрала одинадцять проектів, у трьох з яких є всі шанси на перемогу.

Читайте також: Героям серіалів зводять пам'ятники

Фінальні роботи, на думку комісії, виділялися серед інших щирістю, реалістичністю, художнім смаком і відчуттям міри. Перший з них - макет Світлани Серебрякової - вразив журі портретною схожістю. Вона показала Цоя зсутулившись, що йде в задумі вперед. Недбало перекинута через плече куртка розвивається на вітрі і чимось нагадує крило. Один недолік у цієї роботи все ж є: "надмірне архітектурне рішення", як сформулювали судді. Це навколишні скульптуру лавки і система паркових доріжок, що займають занадто багато місця.

А ось композиція пам'ятника директора клубу "Камчатка" (там колись починав свою творчу кар'єру Віктор Цой) Юрія Фірсова захопила архітекторів, що входять до складу журі, своєю складністю і незвичністю. Решта поставилися до запропонованого рішення з сумнівом. Цой Фірсова стоїть на п'єдесталі, викладеному з букв "К", "І", "Н", "О".

Фото: AP

Третій фіналіст - Олексій Нечипорук - зобразив Цоя стоїть на невеликому гранітному валуні. Всім, хто був знайомий з легендарним музикантом, ця робота сподобалася більшеВсі, оскільки автору вдалося домогтися найбільшого зовнішньої схожості. Всі три роботи будуть представлені на суд членів містобудівної ради. Протягом місяця архітектори будуть обговорювати роботи, а потім назвуть кращу. Однак коштів на створення пам'ятника поки немає. За словами засновника фонду "Пам'яті Цоя" Світлани Власової, вся надія тільки на меценатів, але вони дадуть гроші лише після затвердження підсумкового проекту.

На початку року повідомлялося, що пам'ятник постане в лісопарку Александрино, поруч з яким проживав Цой разом з дружиною і сином. Але Смольний в результаті дозволив встановити скульптуру в сквері біля станції метро "Проспект ветеранів", на перетині бульвару Новаторів, проспекту Ветеранів і вулиці Танкіста Хрустіцкого. Меморіал, як очікується, з'явиться до 21 червня 2012 року, коли легендарному музиканту виповнилося б 50 років. На жаль, мати Віктора його вже не побачить - Валентина Василівна пішла з життя 28 листопада 2009 року.

Читайте також: Рейтинг вокалістів всіх часів і народів

Поки ж пам'ять Цоя увічнена в Петербурзі тільки двома барельєфами: на колишньої котельні, де працював музикант, і на Богословському кладовищі, де він похований. У минулому році до 20-річчя від дня загибелі Цоя монумент відреставрували. Крім того 21 липня 2009 року навпроти кінотеатру "Автора" на Невському проспекті відбулася презентація пам'ятника, виготовленого сімома роками раніше скульптором Олексієм Благовестновим. Меморіал зображує Віктора Цоя в чорних окулярах, з засуканими рукавами і босим. Він сидить на мотоциклі "Ява" з розбитою фарою. Спочатку його хотіли встановити в Москві, але місця для нього не знайшлося, незабаром від нього відмовилися і батьки Віктора Цоя. Тепер пам'ятник коротає свої дні в будівлі кінотеатру в очікуванні "гастролей": скульптуру будуть показувати в різних містах Росії.

У листопаді минулого року пам'ятник Цою з гітарою і закинутою вгору головою прикрасив центр Барнаула. Кошти на виготовлення металевої скульптури були зібрані силами місцевих рок-музикантів: кілька місяців в Барнаулі проходили концерти, на яких виконувалися кавер-версії пісень групи "Кіно". Всі збори від виступів прямували на реалізацію проекту.

Варто додати, що перший пам'ятник Цою з'явився ще дев'ять років тому в Латвії на 35-му кілометрі траси Слока - Талсі, де в 1990 році автокатастрофа обірвала життя поета і музиканта. Монумент, створений за фотографією Русланом Верещагіним і скульптором Аміраном, являє собою бетонну стелу, на якій стоїть бронзова фігура музиканта. На п'єдесталі написана фраза з пісні Віктора: "Смерть коштує того, щоб жити, а любов коштує того, щоб чекати".

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"