паперове мереживо

27 січня, середа - 22 лютого, четвер, 2015

Виставка вирезанок, традиційних прикрас будинку з паперу.

Мистецтво вирізання з паперу

Вирізання з паперу як вид народного декоративно-прикладного мистецтва має багаті традиції і давню історію.

Швидше за все, прототипом створення вирізок з паперу є аплікація зі шкіри. Багато народів використовували аплікацію для прикраси одягу, попон, житла. Відомі археологічні знахідки, де використовувалася техніка ажурного вирізування з берести, шкіри, сукна, повсті.

З появою паперу і її широким розповсюдженням в Китаї в IX-X століттях з'являються перші вирізки. У XIII столітті паперові вирізки потрапляють в Персію, в XVвека паперову вирізку купці привозять до Туреччини, потім до Європи. В XVI- XVIII століття мистецтво вирізання поширюється в Німеччині, Франції, Швейцарії, Голландії, Польщі, Білорусії, Литві, Україні та Росії.

Паперовими мереживами селяни прикрашали вікна, стіни, сволоки, дзеркальця печей. Ажурними вирізками обрамляли божниці, їх поміщали на посудні полки.

За класифікацією Михайла Станкевича, доктора мистецтвознавства, в даному виді ДПІ зустрічається 5 груп мотивів: рослинні форми, тварини і птахи, фігури людей, геометричні елементи, хрести і церкви.

Селянки традиційно вирізали витинанки і оновлювали їх відповідно до релігійними святами. Прикрашалася хата до Різдва, Великодня, Зелені свята, весілля і т.д. Нові вирізки приклеювалися знежиреним молоком або вареної картоплиною, а старі безжально знищувалися.

Вирізки з паперу мають обереговимі значення. Хоча цей вид декоративно-прикладного мистецтва досить молодий, майстри свідомо чи підсвідомо використовують древній символічний мова в своїх роботах.

Традиційні вирезанкі, як правило, симетричні, що позначає впорядкованість, гармонію всесвіту. Найчастіше, вирізки розміщувалися на стіні навпроти входу, на дзеркальце печі, тобто в потужному, сакральному полюсі хати.

Найчастіше, вирізки розміщувалися на стіні навпроти входу, на дзеркальце печі, тобто  в потужному, сакральному полюсі хати

Одним з поширених символів є дерево, як Світове Древо, як Древо Життя. Древо Життя - це модель всесвіту, опис трьох світів: Нижній світ - коріння, його мешканці, Середній світ, тобто світ людей і тварин і Верхній світ - божественний.

Всім відомі вирізані з паперу сніжинки до Різдва. Сніжинка - це не що інше, як зображення різдвяної зірки, тобто восьмиконечного хреста. Багаторазове повторення хреста в хаті, за повір'ям, сприяло примноженню багатства. Чотиристоронні хрести - це побажання щастя і благополуччя на чотири сторони світу.

Часто ікони прикрашали квітами. Найбільш поширеним мотивом був барвінок - символ життєвої енергії. Українці барвінок називають «Хрещатий», тому що він за формою нагадує хрест і росте в усі сторони світу.

Сучасні майстри використовують художні досягнення народних майстрів, збагачуючи мистецтво вирізання, зберігаючи при цьому народні традиції. З'являються нові імена, нові майстри.

Браженене Одягнена - майстер вирезанкі з Литви. Закінчила Вільнюський педагогічний університет і стала вчителем литовської мови і літератури. У 1983 році почала займатися вирізанням з паперу та брати участь у виставках. У 1984 році була прийнята в Союз діячів народної творчості Литви. За майже 30-річний творчий шлях підготувала понад 50 персональних виставок. Кількість колективних, регіональних, республіканських та міжнародних виставок, в яких брала участь, перевищує 100. Міжнародних виставок на сьогоднішній день - 15. Вирезанкамі і графічними роботами проілюструвала 10 книжок.

Одягнена Браженене займається не тільки художнім вирізанням з паперу, але і створює ліногравюри, керамічні вироби, працює в техніці народної литовської писанки. Автор статей і книг про мистецтво художнього вирізання з паперу. Роботи зберігаються в музеях Литви, Росії, України, Австрії, в приватних колекціях.

Шабуніна Інна - майстер художнього вирізання з Новосибірська і організатор проекту.

Закінчила Новосибірський державний педагогічний університет (факультет початкових класів та факультет психології), працює вчителем.

Любов до такого виду творчості, як художнє вирізання з паперу, у Інни виникло давно, особливо її залучали композиції, в яких використовувалися національний орнамент і символіка. Інна брала участь в 1 Міжнародному симпозіумі «Українська витинанка» (м Могилів-Подільський Вінницької обл., 2011), в 4 і 5 Міжнародних симпозіумах «Художнє вирізання: від минулого в майбутнє» (м Домодєдово Московської області).

Є автором статей про мистецтво художнього вирізання з паперу. Її роботи зберігаються в Будинку народної творчості (м Могилів-Подільський, Україна), у Вінницькому центрі народної творчості (Україна), в Історико-художньому музеї м Домодєдово (Росія), у Всеросійському музеї декоративно-прикладного та народного мистецтва (м Москва), в приватних колекціях України, Литви, Білорусі.

Інна займається не тільки художнім вирізанням з паперу. Багато років вивчає традиції російських розписів по дереву, традиції писанкарства.

Велику допомогу і участь у виставці бере Товариство російської народної культури "Сибірська Ведмедиця", керівник Чолач Світлана Іванівна.

Будемо раді, якщо ви прийдете на цю чудову виставку. Відкриття виставки відбудеться 27 січня о 17 годині.

А для колективних відвідувачів, організованих груп дітей і школярів є можливість запросити екскурсовода. Запис по т. 330-70-56, [email protected]

Розповісти друзям:

Повернутися до архіву