Паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року, що це: документ або нічого не значуща «папірець»?

(Інформація про те, як маючи паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року, пройти процедуру встановлення особи в суді)

Це тільки здається, що в умовах сучасної інформатизації та наявності численних баз даних встановити особу людини простіше простого Це тільки здається, що в умовах сучасної інформатизації та наявності численних баз даних встановити особу людини простіше простого. Насправді, часто виникають проблеми з встановленням особи бездомного громадянина.

До нас в Правову приймальню звертається велика кількість громадян, які мають проблеми з отриманням, заміною або відновленням паспорта громадянина Російської Федерації. Часто для таких бідолах доводиться готувати заяви до суду, щоб домогтися отримання заповітного документа - паспорта громадянина Російської Федерації.

На шляху до отримання основного документа існує безліч перешкод, та й ситуації у людей часто унікальні і не схожі один на одного. І з кожною такій ситуації юристи НП «Бюро ...» намагаються знайти вихід. Завдяки цьому, у нас є безліч напрацювань, алгоритмів дії в тій чи іншій ситуації, які апробовані і успішно пройшли випробування, що називається, «на землі», тобто в реальному житті.

В дану новину ми опишемо одну таку нашу знахідку, отриману не без допомоги наших колег з Санкт-Петербурзької благодійної громадської організації «нічліжка» і їх юриста Ігоря Карлінський.

Приклад з життя:

Людина перебував в місцях позбавлення волі, відбував тривалий термін. На руках тільки паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року. Звільнився. Паспорт громадянина Росії не видають, потрібно звертатися в суд.

Заяву до суду було складено. У канцелярії суду у секретаря виникла проблема: не приймає заяву, тому що їй потрібен паспорт громадянина Росії (на жаль, не всі посадові особи знають про те, що є такі люди, у яких немає взагалі документів. Досі їх дивує: як таке може бути? У всіх є паспорт, а у нього немає ?! ). Це перешкода обійшли: відправили заяву та всі необхідні документи в суд, скориставшись послугами Пошти Росії.

Призначене судове засідання. Суддя просить документи, що засвідчують особу, і з подивом крутить в руках паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року. Офіційний документ, не підробка, навіть фото в 45 років було вклеєно, як належить за діючим на той час закону. А чи можна встановити особу людини за паспортом країни, якій ось уже багато років не існує?

У підсумку, документ був прийнятий, як засвідчує особу. Допомогла посилання на те, що є Лист Федеральної нотаріальної палати від 15 квітня 2011 N 753 / 07-17 (повний текст наведено в кінці даної новини), відповідно до якого встановити особу людини можна. Ну, і посвідчення клієнта НП «Бюро ...» зіграло свою позитивну роль.

На закінчення необхідно сказати про те, що паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року є документом, що посвідчує особу, але не підтверджує Вашу приналежність до громадянства Російської Федерації. Тому обов'язково подбайте отриманням паспорта громадянина Російської Федерації, якщо у Вас його немає.

Нагадуємо, що отримати абсолютно БЕЗКОШТОВНО юридичну консультацію Ви можете в Правовий приймальні НП «Бюро ...» в офісі, а також використовуючи форму розділу «Консультація юриста on-line» http://www.buro-potapenko.ru/contact/ , Або знайти відповідь на своє питання в одному з розділів нашого сайту http://www.buro-potapenko.ru/consult/ .

А ось і офіційний документ:

ФЕДЕРАЛЬНА НОТАРІАЛЬНА ПАЛАТА

ЛИСТ

від 15 квітня 2011 N 753 / 07-17

До теперішнього часу продовжує залишатися актуальним питання про можливість встановлення особистості який звернувся за вчиненням нотаріальної дії особи на підставі паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року. У зв'язку з чим Федеральна нотаріальна палата вважає за необхідне довести наступну інформацію.

З метою створення необхідних умов для забезпечення конституційних прав і свобод громадян Російської Федерації Президентом Російської Федерації 13 березня 1997 був виданий Указ N 232 "Про основному документі, що посвідчує особу громадянина Російської Федерації на території Російської Федерації" (далі - Указ Президента 1997 року), яким введено в дію паспорт громадянина Російської Федерації.

Указом Президента 1997 роки (пункт 3) паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року визнаний дійсним до заміни його у встановлені терміни на паспорт громадянина Російської Федерації. Конкретні терміни заміни паспорта громадянина СРСР даним указом визначені не були.

1 липня 2002 року введено в дію Федеральний закон "Про громадянство Російської Федерації" (далі - Федеральний закон), яким встановлено, що паспорт громадянина Російської Федерації є основним документом, що засвідчує громадянство особи (стаття 10 Федерального закону). При цьому підтверджена юридична сила документів, виданих відповідно до раніше діючим законодавством про громадянство Російської Федерації, якщо вони були оформлені належним чином (стаття 42 Федерального закону). Тим самим питання про терміни дії паспорта громадянина СРСР і його заміни на паспорт громадянина Російської Федерації Федеральним законом не врегульовано.

Положенням про порядок розгляду питань громадянства Російської Федерації (затверджено Указом Президента Російської Федерації від 14.11.2002 N 1325, далі - Указ Президента 2002 роки) паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року названий серед документів, що засвідчують наявність громадянства Російської Федерації, якщо паспорт містить або вказівка на громадянство Російської Федерації, або вкладиш, який свідчить про наявність громадянства, або штамп прописки за місцем проживання, що підтверджує постійне проживання на території Росії на 6 лютого 19 92 роки (підпункт "д" пункту 45 Положення).

Однак Указом Президента Російської Федерації від 3 листопада 2006 року N 1226 в пункт 45 названого Положення внесені зміни, які виключають паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року з числа документів, що засвідчують громадянство Росії.

Обгрунтованість виключення паспорта громадянина СРСР з переліку документів, що засвідчують громадянство Росії, була підтверджена федеральними судами Російської Федерації (рішення Верховного Суду Російської Федерації від 16.05.2007 N ГКПІ07-466; визначення касаційної колегії Верховного Суду Російської Федерації від 20.09.2007 N КАС07-415; визначення Конституційного Суду Російської Федерації від 24.01.2008 N 81-О-О і від 22.04.2010 N 599-О-О).

Так, Касаційна колегія Верховного Суду Російської Федерації (визначення касаційної колегії Верховного Суду Російської Федерації від 20.09.2007 N КАС07-415) зазначила, що Президент Російської Федерації має право встановити перелік документів, що засвідчують громадянство, для цілей застосування Положення про порядок розгляду питань громадянства Російської Федерації , при цьому Федеральний закон не містить безпосередньої вказівки на віднесення паспорта СРСР зразка 1974 року до основних документів, що засвідчує громадянство Російської Ф едераціі. Касаційна колегія Верховного Суду також зазначила, що наведений в пункті 45 Положення про порядок розгляду питань громадянства Російської Федерації перелік документів, що засвідчують наявність громадянства Росії, не є вичерпним і не поширюється на інші правовідносини, крім тих, які регулюються цим Положенням.

Разом з тим при розгляді питання про дійсність паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року слід брати до уваги позицію Верховного Суду Російської Федерації, який розглянув питання про правомірність відмови компетентного органу вклеїти в паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року фотографію по досягненні власником паспорта 25-річного або 45 річного віку (визначення Верховного Суду Російської Федерації від 24.12.2008 N 31-В08-10 і від 10.06.2009 N 31-В09-2).

Верховним Судом Російської Федерації (ухвала від 10.06.2009 N 31-В09-2) було зазначено наступне. "Паспорт громадянина СРСР видавався відповідно до Положення про паспортну систему в СРСР, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 28.08.1974 N 677, коли термін дії паспорта не обмежувався. Після досягнення громадянами 25-річного і 45-річного віку органами внутрішніх справ вклеювалися в паспорта нові фотографії, які відповідають цим віковим групам. паспорти, які не мали таких фотографій, були недійсними. <1> Згідно з пунктом 3 Указу Президента Російської Федерації N 232 від 13.03.1997 паспорт громадянина СРСР, що засвідчує лічнос ь громадянина Російської Федерації, визнається дійсним до його заміни в встановлені терміни на паспорт громадянина Російської Федерації. Пунктом 7 Положення про паспорт громадянина Російської Федерації, затвердженого постановою Уряду Російської Федерації N 828 від 08.07.1997, передбачено термін дії паспорта громадянина Російської Федерації: від 14 років до досягнення 20-річного віку; від 20 років до досягнення 45-річного віку; від 45 років - безстроково. При цьому в Положенні зазначено, що після досягнення 20-річного віку і 45-річного віку паспорт підлягає заміні. Отже, паспорт громадянина Союзу РСР, виданий громадянину, якому на момент відмови органу міграційної служби вклеїти фотографію виповнилося 25 років, був недійсним і підлягав заміні на паспорт громадянина Російської Федерації відповідно до названим вище Указом Президента Російської Федерації від 13.03.1997 ". Така ж позиція міститься в ухвалі Верховного Суду Російської Федерації від 24.12.2008 N 31-В08-10.

--------------------------------

<1> Пункт 5 Положення про паспортну систему в СРСР, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 28.08.1974 N 677.

Таким чином, Верховним Судом Російської Федерації питання про дійсність паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року вирішується в залежності від конкретних обставин з урахуванням віку громадянина, якому даний паспорт виданий.

Президент палати

М.І.САЗОНОВА

Досі їх дивує: як таке може бути?
У всіх є паспорт, а у нього немає ?
А чи можна встановити особу людини за паспортом країни, якій ось уже багато років не існує?