Перші джаз-виконавці: Леонід Утьосов, Олег Лундстрем, Леопольд Теплицький, Олександр Цфасман.

  1. Перші джаз-виконавці: Леонід Утьосов, Олег Лундстрем, Леопольд Теплицький, Олександр Цфасман. Д жаз...
  2. Олександр Цфасман: джаз як професія
  3. Леопольд Теплицький. Класика в джазовій обробці
  4. Леонід Утьосов. «Пісенний джаз»
  5. Олег Лундстрем. «Джазовий король Далекого Сходу»
  6. Перші джаз-виконавці: Леонід Утьосов, Олег Лундстрем, Леопольд Теплицький, Олександр Цфасман.
  7. Валентин Парна - піонер радянського джазу
  8. Олександр Цфасман: джаз як професія
  9. Леопольд Теплицький. Класика в джазовій обробці
  10. Леонід Утьосов. «Пісенний джаз»
  11. Олег Лундстрем. «Джазовий король Далекого Сходу»
  12. Перші джаз-виконавці: Леонід Утьосов, Олег Лундстрем, Леопольд Теплицький, Олександр Цфасман.
  13. Валентин Парна - піонер радянського джазу
  14. Олександр Цфасман: джаз як професія
  15. Леопольд Теплицький. Класика в джазовій обробці
  16. Леонід Утьосов. «Пісенний джаз»
  17. Олег Лундстрем. «Джазовий король Далекого Сходу»

Перші джаз-виконавці: Леонід Утьосов, Олег Лундстрем, Леопольд Теплицький, Олександр Цфасман.

Д жаз музичному світові подарувала зустріч двох культур - європейської та африканської. На міжнародній хвилі на початку 20-х років ХХ століття музичний напрям увірвалося в Країну Рад. Згадуємо виконавців, які першими грали джаз в СРСР.

Валентин Парна - піонер радянського джазу

Валентин Парна з сином Олександром. Фотографія: jazz.ru

ru

Валентин Парна. Фотографія: mkrf.ru

«Перший в РРФСР ексцентричний оркестр джаз-банд Валентина Парнаха» дебютував на сцені в жовтні 1922 року. Це була не просто прем'єра, а прем'єра нового музичного напряму. Революційний для музики того часу колектив зібрав поет, музикант і хореограф, шість років прожив в Європі. Парна почув джаз у паризькому кафе в 1921 році і був вражений цим новаторським музичним напрямком. Він повернувся в Радянський Союз з комплектом інструментів для джаз-банда. Репетирували всього місяць.

У день прем'єри на сцені Центрального технікуму театрального мистецтва - нинішнього ГІТІСу - зібралися майбутній письменник і сценарист Євген Габрилович, актор і художник Олександр Костомолоцкий, Мечислав Капровіч і Сергій Тізенгайзен. Габрилович сидів за роялем: він добре підбирав на слух. Костомолоцкий грав на ударних, Капровіч - на саксофоні, Тізенгайзен - на контрабасі і ножному барабані. Все одно контрабасисти відбивають ритм ногою - вирішили музиканти.

На перших концертах Валентин Парна розповідав глядачам про музичному напрямку і тому, що джаз - це з'єднання традицій різних континентів і культур в один «інтернаціональний сплав». Практичну частину лекції брали із захопленням. В тому числі Всеволод Мейєрхольд , Який не забарився запропонувати Парнаху зібрати джаз-банд для свого спектаклю. Популярні фокстроти і шіммі звучали в спектаклях «Великодушний рогоносець» і «Д.Е». Енергійна музика припала до речі навіть на першотравневій демонстрації 1923 року. «Джаз-банд вперше брав участь в державних урочистостях, чого досі не було на Заході!» - трубила радянська преса.

Олександр Цфасман: джаз як професія

Олександр Цфасман. Фотографія: orangesong.ru

ru

Олександр Цфасман. Фотографія: muzperekrestok.ru

Твори Ференца Ліста, Генріха Нейгауза та Дмитра Шостаковича гармонійно уживалися з джазовими мелодіями у творчості Олександра Цфасмана. Ще будучи студентом Московській консерваторії , Яку музикант пізніше закінчив із золотою медаллю, він створив перший в Москві професійний джазовий колектив - «АМА-джаз». Перший виступ оркестру пройшло в 1927 році в Артистичному клубі. Колектив тут же отримав запрошення від однієї з наймодніших на той момент майданчиків - саду «Ермітаж». В цьому ж році джаз вперше з'явився в радянському радіоефірі. І саме у виконанні музикантів Цфасмана.

«Утомленное сонце ніжно з морем прощалося» зазвучало в 1937 році з пластинки, записаної ансамблем Олександра Цфасмана вже під назвою «Московські хлопці».

Вперше в Союзі в джазовій обробці почули відоме танго польського композитора Єжи Петерсбурскій «Остання неділя» на слова поета Йосипа Альвека. Першим про ніжне прощання сонця і моря заспівав соліст цфасмановському джазового ансамблю Павло Михайлов. З легкої руки музикантів хітом на всі часи стала ще одна запис з того ж диска - про невдалий побачення. «Так значить завтра, на тому ж місці, в той же час», - співала слідом за джазовим ансамблем вся країна.

Хоч Олександр Цфасман і займався джазовим ансамблем, він не залишав сольну програму, виступав як піаніст і композитора. Разом з Дмитром Шостаковичем Цфасман працював над музикою до фільму-епопеї «Зустріч на Ельбі» , А потім на прохання композитора виконував його музику до фільму «Незабутній 1919 й». Він став і автором джазової музики, яка звучала в знаменитому спектаклі «Під шелест твоїх вій» театру ляльок Сергія Образцова .

Леопольд Теплицький. Класика в джазовій обробці

Леопольд Теплицький. Фотографія: history.kantele.ru

ru

Леопольд Теплицький. Фотографія: history.kantele.ru

Леопольд Теплицький диригував симфонічними оркестрами на сеансах німого кіно в петербурзьких кінотеатрах «Ермітаж» і «Люкс» ще під час навчання в консерваторії. У 1926 році Народний комісаріат відправив молодого музиканта до Філадельфії для виступів на Міжнародній виставці. В Америці Теплицький почув симфоджаз - музику цього напрямку виконував оркестр Пола Уайтмен.

Коли Леопольд Теплицький повернувся в СРСР, він організував «Перший концертний джаз-банд» із професійних музикантів. У джазовій обробці зазвучала класика - музика Джузеппе Верді, Шарля Гуно. Грав джаз-банд і твори сучасних американських авторів - Джорджа Гершвіна, Ірвінга Берліна. Так Леопольд Теплицький виявився в авангарді професійного ленінградського джазу 1930-х років. Леонід Утьосов називав його «першим з вітчизняних музикантів, хто показав джазову гру».

Перший виступ джазменів пройшло в 1927 році. Передувала концерт лекція «Джаз-банд і музика майбутнього» музикознавця і композитора Йосипа Шіллінгера. Особливий інтерес публіки викликала і незвична для тих років музика, і солістка - з музикантами виступала естрадна і джазова співачка з Мексики Коретті Арле-Тиц. Успіх колективу тривав недовго: в 1930 році Леопольд Теплицький був заарештований і засуджений за статтею «шпигунство». Його звільнили через два роки, проте жити в Ленінграді Теплицький не залишився - переїхав до Петрозаводська.

З 1933 року музикант працював головним диригентом Карельського симфонічного оркестру, але джаз не залишив - грав з академічним оркестром і джазову програму. Виступав зі своїм новим колективом Теплицький і в Ленінграді - в рамках Декади карельського мистецтва. У 1936 році за участю музиканта з'явився новий колектив «Кантеле», для якого Теплицький написав «Карельську прелюдію». Ансамбль став переможцем Першого всесоюзного радіофестивалю народної творчості в 1936 році. Леопольд Теплицький так і залишився жити в Петрозаводську. Пам'яті знаменитого джазмена присвячений фестиваль джазової музики «Зірки і ми».

Леонід Утьосов. «Пісенний джаз»

Леонід Утьосов. Фотографія: music-fantasy.ru

ru

Леонід Утьосов. Фотографія: mp3stunes.com

Гучна прем'єра на рубежі 1930-х років - «Теа-джаз» Леоніда Утьосова. Модне музичний напрям з легкої руки знаменитого естрадного артиста, який кинув комерційне училище заради музики, набуло масштабів театралізованого дійства. Джазом Утьосов захопився під час турпоїздки в Париж, де оркестр Теда Льюїса вразив радянського музиканта своєї «театралізацією» в кращих традиціях мюзик-холу.

Ці враження і втілилися в створенні «Теа-джазу». Утьосов звернувся до трубачу-віртуоза, академічному музикантові Якову Скоморовському, якому ідея джаз-оркестру теж здалася цікавою. Зібравши музикантів з ленінградських театрів, «Теа-джаз» в 1929 році виступав на сцені ленінградського Малого оперного театру. Це був перший склад колективу, який пропрацював недовго і незабаром перейшов на Ленінградське радіо в «Концертний джаз-оркестр».

Утьосов набрав новий склад «Теа-джазу» - музиканти ставили цілі вистави. Один з них - «Музичний магазин» - пізніше ліг в основу відомого фільму, першої радянської музичної комедії. Картина Григорія Александрова «Веселі хлопці» з любов'ю Орловою в головній ролі вийшла на екрани в 1934 році. Вона стала популярна не тільки на батьківщині, але і за кордоном.

В репертуарі «Теа-джазу» були джазові рапсодії Ісаака Дунаєвського на теми народних пісень і пісні на вірші радянських композиторів. Так з легкої руки Утьосова - блискучого виконавця, який «співав серцем», - по країні прокотилася хвиля «пісенного джазу». Пісні Дунаєвського підхопили багато джаз-оркестри: їх включали в імпровізації, фантазії і обробки.

Олег Лундстрем. «Джазовий король Далекого Сходу»

Олег Лундстрем. Фотографія: classicalmusicnews.ru

ru

Олег Лундстрем. Фотографія: kp.ru

Олег Лундстрем надихнувся джазовою музикою в 1933 році, коли почув мелодію Дюка Еллінгтона «Дорогий старий Південь». Під враженням Лундстрем розписав аранжування, зібрав колектив, сам сів за фортепіано. Через два роки музикант підкорив Шанхай, де жив в той момент. Так визначилася подальша доля: за кордоном Лундстрем навчався одночасно в політехнічному інституті і музичному технікумі. Його оркестр грав джазову класику і музику радянських композиторів у джазовій обробці. Преса називала Лундстрема «королем джазу Далекого Сходу».

У 1947 році музиканти вирішили переїхати в Радянський Союз - в повному складі, з сім'ями. Влаштувалися все в Казані, тут же вчилися в консерваторії . Однак через рік вийшла постанова ЦК КПРС, що засуджувало «формалізм в музиці». Колектив повернувся на батьківщину, щоб стати державним джазовим колективом Татарської АРСР, але музикантів розподілили в оперний театр і оркестри кінотеатрів. Разом вони виступали тільки на рідкісних разових концертах.

Лише відлига знову вивела джаз на сцени. У рік 60-річчя оркестр Олега Лундстрема потрапив в Книгу рекордів Гіннесса - як найстаріший у світі безперервно існуючий джазовий оркестр. Довелось музикантові зустрітися і з автором того самого «Дорогого старого Півдня», коли Дюк Еллінгтон в 1970-і роки приїжджав до Москви. Олег Лундстрем все життя зберігав платівку, яка подарувала йому любов до джазу.

Автор: Наталя Летникова

Перші джаз-виконавці: Леонід Утьосов, Олег Лундстрем, Леопольд Теплицький, Олександр Цфасман.

Д жаз музичному світові подарувала зустріч двох культур - європейської та африканської. На міжнародній хвилі на початку 20-х років ХХ століття музичний напрям увірвалося в Країну Рад. Згадуємо виконавців, які першими грали джаз в СРСР.

Валентин Парна - піонер радянського джазу

Валентин Парна з сином Олександром. Фотографія: jazz.ru

ru

Валентин Парна. Фотографія: mkrf.ru

«Перший в РРФСР ексцентричний оркестр джаз-банд Валентина Парнаха» дебютував на сцені в жовтні 1922 року. Це була не просто прем'єра, а прем'єра нового музичного напряму. Революційний для музики того часу колектив зібрав поет, музикант і хореограф, шість років прожив в Європі. Парна почув джаз у паризькому кафе в 1921 році і був вражений цим новаторським музичним напрямком. Він повернувся в Радянський Союз з комплектом інструментів для джаз-банда. Репетирували всього місяць.

У день прем'єри на сцені Центрального технікуму театрального мистецтва - нинішнього ГІТІСу - зібралися майбутній письменник і сценарист Євген Габрилович, актор і художник Олександр Костомолоцкий, Мечислав Капровіч і Сергій Тізенгайзен. Габрилович сидів за роялем: він добре підбирав на слух. Костомолоцкий грав на ударних, Капровіч - на саксофоні, Тізенгайзен - на контрабасі і ножному барабані. Все одно контрабасисти відбивають ритм ногою - вирішили музиканти.

На перших концертах Валентин Парна розповідав глядачам про музичному напрямку і тому, що джаз - це з'єднання традицій різних континентів і культур в один «інтернаціональний сплав». Практичну частину лекції брали із захопленням. В тому числі Всеволод Мейєрхольд , Який не забарився запропонувати Парнаху зібрати джаз-банд для свого спектаклю. Популярні фокстроти і шіммі звучали в спектаклях «Великодушний рогоносець» і «Д.Е». Енергійна музика припала до речі навіть на першотравневій демонстрації 1923 року. «Джаз-банд вперше брав участь в державних урочистостях, чого досі не було на Заході!» - трубила радянська преса.

Олександр Цфасман: джаз як професія

Олександр Цфасман. Фотографія: orangesong.ru

ru

Олександр Цфасман. Фотографія: muzperekrestok.ru

Твори Ференца Ліста, Генріха Нейгауза та Дмитра Шостаковича гармонійно уживалися з джазовими мелодіями у творчості Олександра Цфасмана. Ще будучи студентом Московській консерваторії , Яку музикант пізніше закінчив із золотою медаллю, він створив перший в Москві професійний джазовий колектив - «АМА-джаз». Перший виступ оркестру пройшло в 1927 році в Артистичному клубі. Колектив тут же отримав запрошення від однієї з наймодніших на той момент майданчиків - саду «Ермітаж». В цьому ж році джаз вперше з'явився в радянському радіоефірі. І саме у виконанні музикантів Цфасмана.

«Утомленное сонце ніжно з морем прощалося» зазвучало в 1937 році з пластинки, записаної ансамблем Олександра Цфасмана вже під назвою «Московські хлопці».

Вперше в Союзі в джазовій обробці почули відоме танго польського композитора Єжи Петерсбурскій «Остання неділя» на слова поета Йосипа Альвека. Першим про ніжне прощання сонця і моря заспівав соліст цфасмановському джазового ансамблю Павло Михайлов. З легкої руки музикантів хітом на всі часи стала ще одна запис з того ж диска - про невдалий побачення. «Так значить завтра, на тому ж місці, в той же час», - співала слідом за джазовим ансамблем вся країна.

Хоч Олександр Цфасман і займався джазовим ансамблем, він не залишав сольну програму, виступав як піаніст і композитора. Разом з Дмитром Шостаковичем Цфасман працював над музикою до фільму-епопеї «Зустріч на Ельбі» , А потім на прохання композитора виконував його музику до фільму «Незабутній 1919 й». Він став і автором джазової музики, яка звучала в знаменитому спектаклі «Під шелест твоїх вій» театру ляльок Сергія Образцова .

Леопольд Теплицький. Класика в джазовій обробці

Леопольд Теплицький. Фотографія: history.kantele.ru

ru

Леопольд Теплицький. Фотографія: history.kantele.ru

Леопольд Теплицький диригував симфонічними оркестрами на сеансах німого кіно в петербурзьких кінотеатрах «Ермітаж» і «Люкс» ще під час навчання в консерваторії. У 1926 році Народний комісаріат відправив молодого музиканта до Філадельфії для виступів на Міжнародній виставці. В Америці Теплицький почув симфоджаз - музику цього напрямку виконував оркестр Пола Уайтмен.

Коли Леопольд Теплицький повернувся в СРСР, він організував «Перший концертний джаз-банд» із професійних музикантів. У джазовій обробці зазвучала класика - музика Джузеппе Верді, Шарля Гуно. Грав джаз-банд і твори сучасних американських авторів - Джорджа Гершвіна, Ірвінга Берліна. Так Леопольд Теплицький виявився в авангарді професійного ленінградського джазу 1930-х років. Леонід Утьосов називав його «першим з вітчизняних музикантів, хто показав джазову гру».

Перший виступ джазменів пройшло в 1927 році. Передувала концерт лекція «Джаз-банд і музика майбутнього» музикознавця і композитора Йосипа Шіллінгера. Особливий інтерес публіки викликала і незвична для тих років музика, і солістка - з музикантами виступала естрадна і джазова співачка з Мексики Коретті Арле-Тиц. Успіх колективу тривав недовго: в 1930 році Леопольд Теплицький був заарештований і засуджений за статтею «шпигунство». Його звільнили через два роки, проте жити в Ленінграді Теплицький не залишився - переїхав до Петрозаводська.

З 1933 року музикант працював головним диригентом Карельського симфонічного оркестру, але джаз не залишив - грав з академічним оркестром і джазову програму. Виступав зі своїм новим колективом Теплицький і в Ленінграді - в рамках Декади карельського мистецтва. У 1936 році за участю музиканта з'явився новий колектив «Кантеле», для якого Теплицький написав «Карельську прелюдію». Ансамбль став переможцем Першого всесоюзного радіофестивалю народної творчості в 1936 році. Леопольд Теплицький так і залишився жити в Петрозаводську. Пам'яті знаменитого джазмена присвячений фестиваль джазової музики «Зірки і ми».

Леонід Утьосов. «Пісенний джаз»

Леонід Утьосов. Фотографія: music-fantasy.ru

ru

Леонід Утьосов. Фотографія: mp3stunes.com

Гучна прем'єра на рубежі 1930-х років - «Теа-джаз» Леоніда Утьосова. Модне музичний напрям з легкої руки знаменитого естрадного артиста, який кинув комерційне училище заради музики, набуло масштабів театралізованого дійства. Джазом Утьосов захопився під час турпоїздки в Париж, де оркестр Теда Льюїса вразив радянського музиканта своєї «театралізацією» в кращих традиціях мюзик-холу.

Ці враження і втілилися в створенні «Теа-джазу». Утьосов звернувся до трубачу-віртуоза, академічному музикантові Якову Скоморовському, якому ідея джаз-оркестру теж здалася цікавою. Зібравши музикантів з ленінградських театрів, «Теа-джаз» в 1929 році виступав на сцені ленінградського Малого оперного театру. Це був перший склад колективу, який пропрацював недовго і незабаром перейшов на Ленінградське радіо в «Концертний джаз-оркестр».

Утьосов набрав новий склад «Теа-джазу» - музиканти ставили цілі вистави. Один з них - «Музичний магазин» - пізніше ліг в основу відомого фільму, першої радянської музичної комедії. Картина Григорія Александрова «Веселі хлопці» з любов'ю Орловою в головній ролі вийшла на екрани в 1934 році. Вона стала популярна не тільки на батьківщині, але і за кордоном.

В репертуарі «Теа-джазу» були джазові рапсодії Ісаака Дунаєвського на теми народних пісень і пісні на вірші радянських композиторів. Так з легкої руки Утьосова - блискучого виконавця, який «співав серцем», - по країні прокотилася хвиля «пісенного джазу». Пісні Дунаєвського підхопили багато джаз-оркестри: їх включали в імпровізації, фантазії і обробки.

Олег Лундстрем. «Джазовий король Далекого Сходу»

Олег Лундстрем. Фотографія: classicalmusicnews.ru

ru

Олег Лундстрем. Фотографія: kp.ru

Олег Лундстрем надихнувся джазовою музикою в 1933 році, коли почув мелодію Дюка Еллінгтона «Дорогий старий Південь». Під враженням Лундстрем розписав аранжування, зібрав колектив, сам сів за фортепіано. Через два роки музикант підкорив Шанхай, де жив в той момент. Так визначилася подальша доля: за кордоном Лундстрем навчався одночасно в політехнічному інституті і музичному технікумі. Його оркестр грав джазову класику і музику радянських композиторів у джазовій обробці. Преса називала Лундстрема «королем джазу Далекого Сходу».

У 1947 році музиканти вирішили переїхати в Радянський Союз - в повному складі, з сім'ями. Влаштувалися все в Казані, тут же вчилися в консерваторії . Однак через рік вийшла постанова ЦК КПРС, що засуджувало «формалізм в музиці». Колектив повернувся на батьківщину, щоб стати державним джазовим колективом Татарської АРСР, але музикантів розподілили в оперний театр і оркестри кінотеатрів. Разом вони виступали тільки на рідкісних разових концертах.

Лише відлига знову вивела джаз на сцени. У рік 60-річчя оркестр Олега Лундстрема потрапив в Книгу рекордів Гіннесса - як найстаріший у світі безперервно існуючий джазовий оркестр. Довелось музикантові зустрітися і з автором того самого «Дорогого старого Півдня», коли Дюк Еллінгтон в 1970-і роки приїжджав до Москви. Олег Лундстрем все життя зберігав платівку, яка подарувала йому любов до джазу.

Автор: Наталя Летникова

Перші джаз-виконавці: Леонід Утьосов, Олег Лундстрем, Леопольд Теплицький, Олександр Цфасман.

Д жаз музичному світові подарувала зустріч двох культур - європейської та африканської. На міжнародній хвилі на початку 20-х років ХХ століття музичний напрям увірвалося в Країну Рад. Згадуємо виконавців, які першими грали джаз в СРСР.

Валентин Парна - піонер радянського джазу

Валентин Парна з сином Олександром. Фотографія: jazz.ru

ru

Валентин Парна. Фотографія: mkrf.ru

«Перший в РРФСР ексцентричний оркестр джаз-банд Валентина Парнаха» дебютував на сцені в жовтні 1922 року. Це була не просто прем'єра, а прем'єра нового музичного напряму. Революційний для музики того часу колектив зібрав поет, музикант і хореограф, шість років прожив в Європі. Парна почув джаз у паризькому кафе в 1921 році і був вражений цим новаторським музичним напрямком. Він повернувся в Радянський Союз з комплектом інструментів для джаз-банда. Репетирували всього місяць.

У день прем'єри на сцені Центрального технікуму театрального мистецтва - нинішнього ГІТІСу - зібралися майбутній письменник і сценарист Євген Габрилович, актор і художник Олександр Костомолоцкий, Мечислав Капровіч і Сергій Тізенгайзен. Габрилович сидів за роялем: він добре підбирав на слух. Костомолоцкий грав на ударних, Капровіч - на саксофоні, Тізенгайзен - на контрабасі і ножному барабані. Все одно контрабасисти відбивають ритм ногою - вирішили музиканти.

На перших концертах Валентин Парна розповідав глядачам про музичному напрямку і тому, що джаз - це з'єднання традицій різних континентів і культур в один «інтернаціональний сплав». Практичну частину лекції брали із захопленням. В тому числі Всеволод Мейєрхольд , Який не забарився запропонувати Парнаху зібрати джаз-банд для свого спектаклю. Популярні фокстроти і шіммі звучали в спектаклях «Великодушний рогоносець» і «Д.Е». Енергійна музика припала до речі навіть на першотравневій демонстрації 1923 року. «Джаз-банд вперше брав участь в державних урочистостях, чого досі не було на Заході!» - трубила радянська преса.

Олександр Цфасман: джаз як професія

Олександр Цфасман. Фотографія: orangesong.ru

ru

Олександр Цфасман. Фотографія: muzperekrestok.ru

Твори Ференца Ліста, Генріха Нейгауза та Дмитра Шостаковича гармонійно уживалися з джазовими мелодіями у творчості Олександра Цфасмана. Ще будучи студентом Московській консерваторії , Яку музикант пізніше закінчив із золотою медаллю, він створив перший в Москві професійний джазовий колектив - «АМА-джаз». Перший виступ оркестру пройшло в 1927 році в Артистичному клубі. Колектив тут же отримав запрошення від однієї з наймодніших на той момент майданчиків - саду «Ермітаж». В цьому ж році джаз вперше з'явився в радянському радіоефірі. І саме у виконанні музикантів Цфасмана.

«Утомленное сонце ніжно з морем прощалося» зазвучало в 1937 році з пластинки, записаної ансамблем Олександра Цфасмана вже під назвою «Московські хлопці».

Вперше в Союзі в джазовій обробці почули відоме танго польського композитора Єжи Петерсбурскій «Остання неділя» на слова поета Йосипа Альвека. Першим про ніжне прощання сонця і моря заспівав соліст цфасмановському джазового ансамблю Павло Михайлов. З легкої руки музикантів хітом на всі часи стала ще одна запис з того ж диска - про невдалий побачення. «Так значить завтра, на тому ж місці, в той же час», - співала слідом за джазовим ансамблем вся країна.

Хоч Олександр Цфасман і займався джазовим ансамблем, він не залишав сольну програму, виступав як піаніст і композитора. Разом з Дмитром Шостаковичем Цфасман працював над музикою до фільму-епопеї «Зустріч на Ельбі» , А потім на прохання композитора виконував його музику до фільму «Незабутній 1919 й». Він став і автором джазової музики, яка звучала в знаменитому спектаклі «Під шелест твоїх вій» театру ляльок Сергія Образцова .

Леопольд Теплицький. Класика в джазовій обробці

Леопольд Теплицький. Фотографія: history.kantele.ru

ru

Леопольд Теплицький. Фотографія: history.kantele.ru

Леопольд Теплицький диригував симфонічними оркестрами на сеансах німого кіно в петербурзьких кінотеатрах «Ермітаж» і «Люкс» ще під час навчання в консерваторії. У 1926 році Народний комісаріат відправив молодого музиканта до Філадельфії для виступів на Міжнародній виставці. В Америці Теплицький почув симфоджаз - музику цього напрямку виконував оркестр Пола Уайтмен.

Коли Леопольд Теплицький повернувся в СРСР, він організував «Перший концертний джаз-банд» із професійних музикантів. У джазовій обробці зазвучала класика - музика Джузеппе Верді, Шарля Гуно. Грав джаз-банд і твори сучасних американських авторів - Джорджа Гершвіна, Ірвінга Берліна. Так Леопольд Теплицький виявився в авангарді професійного ленінградського джазу 1930-х років. Леонід Утьосов називав його «першим з вітчизняних музикантів, хто показав джазову гру».

Перший виступ джазменів пройшло в 1927 році. Передувала концерт лекція «Джаз-банд і музика майбутнього» музикознавця і композитора Йосипа Шіллінгера. Особливий інтерес публіки викликала і незвична для тих років музика, і солістка - з музикантами виступала естрадна і джазова співачка з Мексики Коретті Арле-Тиц. Успіх колективу тривав недовго: в 1930 році Леопольд Теплицький був заарештований і засуджений за статтею «шпигунство». Його звільнили через два роки, проте жити в Ленінграді Теплицький не залишився - переїхав до Петрозаводська.

З 1933 року музикант працював головним диригентом Карельського симфонічного оркестру, але джаз не залишив - грав з академічним оркестром і джазову програму. Виступав зі своїм новим колективом Теплицький і в Ленінграді - в рамках Декади карельського мистецтва. У 1936 році за участю музиканта з'явився новий колектив «Кантеле», для якого Теплицький написав «Карельську прелюдію». Ансамбль став переможцем Першого всесоюзного радіофестивалю народної творчості в 1936 році. Леопольд Теплицький так і залишився жити в Петрозаводську. Пам'яті знаменитого джазмена присвячений фестиваль джазової музики «Зірки і ми».

Леонід Утьосов. «Пісенний джаз»

Леонід Утьосов. Фотографія: music-fantasy.ru

ru

Леонід Утьосов. Фотографія: mp3stunes.com

Гучна прем'єра на рубежі 1930-х років - «Теа-джаз» Леоніда Утьосова. Модне музичний напрям з легкої руки знаменитого естрадного артиста, який кинув комерційне училище заради музики, набуло масштабів театралізованого дійства. Джазом Утьосов захопився під час турпоїздки в Париж, де оркестр Теда Льюїса вразив радянського музиканта своєї «театралізацією» в кращих традиціях мюзик-холу.

Ці враження і втілилися в створенні «Теа-джазу». Утьосов звернувся до трубачу-віртуоза, академічному музикантові Якову Скоморовському, якому ідея джаз-оркестру теж здалася цікавою. Зібравши музикантів з ленінградських театрів, «Теа-джаз» в 1929 році виступав на сцені ленінградського Малого оперного театру. Це був перший склад колективу, який пропрацював недовго і незабаром перейшов на Ленінградське радіо в «Концертний джаз-оркестр».

Утьосов набрав новий склад «Теа-джазу» - музиканти ставили цілі вистави. Один з них - «Музичний магазин» - пізніше ліг в основу відомого фільму, першої радянської музичної комедії. Картина Григорія Александрова «Веселі хлопці» з любов'ю Орловою в головній ролі вийшла на екрани в 1934 році. Вона стала популярна не тільки на батьківщині, але і за кордоном.

В репертуарі «Теа-джазу» були джазові рапсодії Ісаака Дунаєвського на теми народних пісень і пісні на вірші радянських композиторів. Так з легкої руки Утьосова - блискучого виконавця, який «співав серцем», - по країні прокотилася хвиля «пісенного джазу». Пісні Дунаєвського підхопили багато джаз-оркестри: їх включали в імпровізації, фантазії і обробки.

Олег Лундстрем. «Джазовий король Далекого Сходу»

Олег Лундстрем. Фотографія: classicalmusicnews.ru

ru

Олег Лундстрем. Фотографія: kp.ru

Олег Лундстрем надихнувся джазовою музикою в 1933 році, коли почув мелодію Дюка Еллінгтона «Дорогий старий Південь». Під враженням Лундстрем розписав аранжування, зібрав колектив, сам сів за фортепіано. Через два роки музикант підкорив Шанхай, де жив в той момент. Так визначилася подальша доля: за кордоном Лундстрем навчався одночасно в політехнічному інституті і музичному технікумі. Його оркестр грав джазову класику і музику радянських композиторів у джазовій обробці. Преса називала Лундстрема «королем джазу Далекого Сходу».

У 1947 році музиканти вирішили переїхати в Радянський Союз - в повному складі, з сім'ями. Влаштувалися все в Казані, тут же вчилися в консерваторії . Однак через рік вийшла постанова ЦК КПРС, що засуджувало «формалізм в музиці». Колектив повернувся на батьківщину, щоб стати державним джазовим колективом Татарської АРСР, але музикантів розподілили в оперний театр і оркестри кінотеатрів. Разом вони виступали тільки на рідкісних разових концертах.

Лише відлига знову вивела джаз на сцени. У рік 60-річчя оркестр Олега Лундстрема потрапив в Книгу рекордів Гіннесса - як найстаріший у світі безперервно існуючий джазовий оркестр. Довелось музикантові зустрітися і з автором того самого «Дорогого старого Півдня», коли Дюк Еллінгтон в 1970-і роки приїжджав до Москви. Олег Лундстрем все життя зберігав платівку, яка подарувала йому любов до джазу.

Автор: Наталя Летникова