Петербург потойбічний / Моя Планета

Тут виють собаки, а по нічних дахах крадуться тіні грифонів. Привид Павла I кашляє в темних анфіладах Михайлівського замку, а Гришка Распутін пестить дам невидимою рукою. Тут - в Санкт-Петербурзі, місті містиків і божевільних.

вежа грифонів

- Уже 20 років живемо - ні щастя, ні золота, ні привидів. Квартиру третій рік продати не можемо! - жінка в тренувальних штанях мне в руках целофановий пакет і, бачачи на моїй шиї фотоапарат, заговорює першої. Звикла. Біля дверей на подвір'я її будинку №16, що на 7-й лінії Васильєвського острова, лякливо тулиться до стіни чергова зграйка туристів, охочих подивитися на так звану Вежу грифонів, або Цифрову вежу. Змучені постійним шумом мешканці сусідніх будинків поставили між вежею і надокучливими гостями в буквальному сенсі залізний аргумент - ковані ворота.

- А двері у двір відкриєте? - питаю.

- Так заходите, вона зламана ...

Ні погрози мешканців, ні замки, ні сувора напис «Вхід і вихід тільки по ключу. Стороннім вхід заборонений (Цивільний кодекс ст. 262, п. 2.) »на голодних до візіонерства впливу не роблять.

11-метрова вежа грифонів без вікон і дверей - є не що інше, як труба котельні найстарішої в місті аптеки Вільгельма Пеля (яка працює до цих пір). Пан Пель став власником аптеки в 1850 році. Розширивши приміщення, він відкрив тут одну з небагатьох тоді в Росії хімічних лабораторій. Кажуть, що Пель був алхіміком. У стінах своєї лабораторії він нібито намагався перетворити ртуть в золото і шукав формулу щастя - таємничий код здійснення мрій. І знайшов. А потім, згідно з легендою, поселив у вежі грифонів, що поєднують в собі розум і силу, пильність і відвагу, щоб охороняли його секрети. Грифони бояться денного світла і тому тихо кружляють над містом ночами, повертаючись до свого гнізда на даху вежі перед самим світанком.

Насправді трубу прославив пітерський художник, хтось Олексій Кострома, який кілька разів встановлював на її даху гігантське бутафорська яйце в картонному гнізді. Жителі яйце кілька разів викидали. Він же розмалював кожну цеглинку вежі цифрами, нібито зашифрувавши в них код щастя, знайдений Пелем. Але все ті ж розгнівані мешканці замазали мистецтва Костроми фарбою (за що трубу прозвали Вежею самотнього оптиміста).

Кажуть, вежа змінює долі людей, збагачуючи їх і роблячи щасливими, тому у двір приходять ті, хто сподівається на диво. Деякі місцеві жителі ставали раптом успішними і багатими. Нібито. Самі ж грифони - істоти з тілом лева і головою орла - незримі, можна побачити лише їх тіні. Втім, люди нікого не бачать - ні грифонів, ні тіней, а ось собаки, кажуть, виють.

Привид Інженерного замку

Привид Інженерного замку

Імператор Павло I був ексцентричним і впертим людиною. Історики кажуть, що свій Михайлівський замок (названий пізніше Інженерним) на Садовій вулиці він побудував тільки, щоб переселитися з наскучило йому Зимового палацу. Сам же імператор списав все на волю богів. А вірніше, на волю чи то ангела, то чи ченця, який нібито з'явився чи то часовому в Літньому саду, то чи самому Павлу I і повелів звести палац чи то на честь архістратига Михаїла, то чи в честь майбутнього спадкоємця, якого привид теж рекомендував назвати Михайлом. Загалом, історія заплутана.

Фантоми всіх мастей і рангів взагалі переслідували Його Величність все життя. Спочатку йому була тінь Петра I, яка проводила з ним розлогі бесіди. А в 1800 році государя відвідала юродивая (за деякими версіями - Ксенія Петербурзька), передбачила, що імператор проживе стільки років, скільки букв в написи над Воскресенскими воротами нового замка: «Дому твоєму подобает Святиня Господня Вь довготу днів». 47 букв. 47-й рік йшов Павлу I, коли він був убитий.

З тих пір і блукає по замку неприкаяна душа вбитого імператора. Його світиться привид у вікнах палацу «бачили» солдати столичного гарнізону і звичайні перехожі. Подейкують, що в наші дні люди теж чують якісь стогони і бачать тьмяне світло у вікнах. А працівники музею - Михайлівського замку, прийшовши на роботу, нібито не раз виявляли речі імператора не на своїх місцях. Те кватирка раптом розчиняться при повній відсутності вітру, то мостина рипнуть, то кашляне раптом хтось в порожній кімнаті. Тому щоранку, заходячи в покої царя, вони начебто жартома, але мимоволі озираючись, звертаються до хиткою порожнечі: «Здрастуйте, Ваша Величносте».

Біленький скромний хусточку

Біленький скромний хусточку

1 березня (за новим стилем - 13-го) 1881 року на набережній Катерининського каналу близько 2 годин 25 хвилин пополудні одна з керівниць революційного руху «Народна воля» Софія Перовська змахнула білою хусткою. Це був сигнал. Терорист Рисаков кинув бомбу в сани проїжджаючого повз Олександра II, спільник Гриневицький підсобив, і вже через годину закінчувався кров'ю імператор був мертвий.

Ходять чутки, що привид тендітної дівчини Софії Перовської і до цього дня можна зустріти на мостах Катерининського каналу (нині каналу Грибоєдова), недалеко від того місця, де колись був смертельно поранений імператор. В руках у Софії незмінний хустку. З'являється привид нібито тільки в березні - місяці кончини монарха, коли на вулицях Петербурга панують вітер, темрява і сніжно-дощова мряка.

Але і сам государ «відвідує» місце трагедії, де в його честь споруджено храм Спаса-на-Крові. Чутка твердить, що, підійшовши до храму, можна вловити незриму присутність невинно убієнного царя-визволителя і навіть почути його стогін.

Але, втім, були. Чи не вловили. Чи не почули.

«Святий чорт» продовжує пустувати

«Святий чорт» продовжує пустувати

Смутний привид однією з найодіозніших фігур у вітчизняній історії - Григорія Распутіна - до сих пір турбує мешканців комунальної квартири будинку №64 на Гороховій вулиці. На початку минулого століття він жив тут сам, сьогодні - нібито тільки його дух.

Колись йому було дозволено впливати на долі цілої країни, зараз же Распутін не є небезпечним. Навпаки, він, як хороший домовик, нібито стежить за порядком в квартирі. І тільки зрідка дозволяє собі вільності «у вигляді погладжування живих по інтимних місць, причому чоловіків він гладить ззаду, а жінок - спереду».

Кажуть, привид ввижався і мешканцям Виборзького району, що зведений в районі Поклонній гори (тієї самої, біля підніжжя якої, як вважалося, був спалений витягнутий з могили для перепоховання труп старця). Сьогодні відомо, що тіло було спалено в топці парового котла Політехнічного інституту за кілька кілометрів від Поклонній. Але що цей факт для любителів містики! Вони хочуть вірити в Петербург, де скорботний дух Миколи II, поскрипуючи мостинами, бродить по нічному палацу, на Ливарному містку прогулюється чорна дама Шишига, а Мідний вершник, зіскакуючи ночами зі п'єдесталу, об'їжджає свої володіння.

А двері у двір відкриєте?