Петро Востоков

Біографічна довідка: Петро Востоков народився і виріс в Москві. У 2009 році закінчив Російську академію музики ім. Гнесіних. Випускник російсько-американського освітнього проекту «Open World-2006», учасник «Lionel Hampton International Jazz Festival» в Сполучених Штатах. Лауреат До # Дж 2007 і «Нове Покоління» 2010. Востоков був учасником багатьох столичних джазових колективів, в тому числі Біг-бенду Ігоря Бутмана і камерного оркестру ім. Олега Лундстрема. Він грав з «Академік-Бенд» Анатолія Кролла , В «Арсеналі» Олексія Козлова , З ансамблями Вагіфа Садихова, Івана Фармаковского і Віктора Епонешнікова. На сьогоднішній день Петро Востоков викладає клас труби в академії ім. Гнєсіних на естрадно-джазової кафедрі.

Читайте нашу бесіду з Петром Востоковим, приурочену до 5-річчя Великого Джазового Оркестру!

Великий Джазовий Оркестр під керівництвом Петра Востокова

Концерти Великого Джазового Оркестру Петра Востокова воскрешають золоту епоху джазової лихоманки, повертає за часів свінгу і переповнених танцювальних клубів. Це стало можливим завдяки використанню оригінальних партитур того часу, ретро-інструментів, які відтворюють справжнє звучання. Програми оркестру присвячені «гігантам» джазу: Джиммі Лансфорд, Діззі Гіллеспі, Дюку Еллінгтону і іншим. Музика, що звучала 40, 50 і навіть 70 років тому в руках молодих джазменів оживає, це вже не «нафталін», а ретро, ​​що вимагає правильного підходу для повноти розкриття.

Сам Петро Востоков каже, що його оркестр був створений для підтримки улюбленої музики 20-40гг минулого століття, її традицій. Численні партитури і записи допомагають повністю розкрити настрої тієї епохи. Він називає оркестр Лансфорд одним з найяскравіших і значних колективів періоду свінгу, чиє ім'я згодом стало забуватися. Саме тому одна з концертних програм присвячена саме йому, його нововведень: сольною електрогітарі, гра на трубі в гранично високому регістрі, виконання різних трюків на сцені. Музику Лансфорд відрізняє неймовірна енергійність, танцювальність і загальнодоступність, а завдяки Великому Джаз-Оркестру вона продовжує жити і звучати на концертних майданчиках.

Склад Великого Джазового Оркестру унікальний, в нього входять молоді таланти, учні та випускники найвідоміших російських музичних вузів, солісти джаз-бендів, лауреати фестивалів і конкурсів.

  • Творці і керівники: Петро Востоков (музичний директор, труба), Дар'я Антонова (директор, вокал).
  • Саксофон, кларнет: Роман Сікач, Андрій Красильников, Іван Баришніков, Олександр Язиков, Сергій Баулін .
  • Ритм-секція: клавішні Андрія Зимовець, контрабас Миколи ЗАТОЛОЧНИЙ, ударні та вокал Єгора Крюковських, гітара Максима Шибин.
  • Труба: Сергій Пономарьов, Павло Суязов, Павло Іванов.
  • Тромбон: Сергій Сєров, Сергій і Антон Гімазетдінови.

Дебют оркестру відбувся в 2010 році на сцені столичного Будинку Журналістів. Уже в кінці того ж року колектив грав на святкуванні 13-річчя Джаз.Ру, а через півроку завоював Гран-прі «Садиби Джаз» і став лауреатом «Гнесин-Джаз». 2012 став вельми насиченим, молодий колектив взяв участь відразу в трьох найбільших фестивалях Росії: «Джаз в саду Ермітаж » (Серпень), «Російські зірки світового джазу» (листопад) і квітневому «Всі кольори московського джазу». Сьогодні Великий Джазовий Оркестр можна почути далеко за межами Москви, колектив активно гастролює і веде активну фестивальну діяльність.

Керівники оркестру постійно знаходяться в пошуках оригінальних партитур, співпрацюють з музеями, видавцями та інститутами, розшифровують грамофонні записи. Колектив прагне донести до слухачів музику в тому варіанті, в якому вона була задумана, з тими ж вібраціями, балансом звуку, штрихами, що можна зробити тільки на оригінальних старовинних інструментах.

Інтерв'ю з Петром Востоковим, приурочене до 5-річчя Великого Джазового Оркестру:

- П'ять років Великому Джаз-Оркестру. З чого все це почалося? Чому Ви, будучи цілком затребуваним юним музикантом, грав в найвідоміших джазових колективах, вирішили створити власний оркестр? Це ж наймасштабніше підприємство, вигода від якого сумнівна, а от труднощі - близькі й очевидні.

- До моменту організації оркестру я закінчив Гнесинського спецшколу, працював у Ігоря Бутмана і в оркестрі імені Лундстрема. Але хотілося створити щось своє, і грати саме ту музику, яка мені подобається. Була ідея зібрати в одному колективі своїх друзів, музикантів-ровесників, розкиданих по самим різних місцях і колективам. Так що Великий джазовий оркестр з'явився в тому числі і для того, щоб грати "своєї тусовкою".

- Скільки було вам років, коли ви організувалися?

- 25 років.

- Невже не було страшно пуститися в самостійне плавання, або ви не уявляли, чим це обернеться врешті-решт?

- Чи не представляли. Спочатку просто була ідея. Навіть не моя була ідея, а нашої співачки, Дар'ї Антонової. Спробували зібрати друзів, однодумців, провели добре час, продуктивно, зробили програму. Після першого ж концерту стало очевидно, що треба продовжувати далі! Тому ми почали щомісяця грати в Центральному будинку журналіста. Перший рік все концерти проходили тільки там.

- А як ви потрапили в Домжур? Хтось вас покликав або ви просто прийшли, сказали: ось ми такі круті, хочемо у вас концертувати ...

- До появи в Будинку журналіста, ми виступали в фотоцентрі на Гоголівській бульварі. Не тільки як музиканти, а й як організатори. Після виникли деякі складності з приміщенням, і директор цього центру особисто відвів нас до директора Домжур, познайомив, і ми перебралися туди. Ми отримали досить велику сцену і зал, і вирішили скористатися звалилася на нас удачею, щоб організувати справжній джазовий оркестр. Фактично, всі починали ми удвох з нашої солісткою Дашею Антонової - готували концерти, запрошували групи і самі виступали, у нас був квартет з баритон-саксофоніст Романом Секачева. Без цього майданчика, яка на довгий час стала нашою репетиційної базою, ми б, напевно, ще зовсім не скоро б розкрутилися. Або взагалі ніколи. Але нам пощастило!

- Зрозуміло. Ну а тепер про найголовніше, тобто про музику. Найулюбленіша ваша музика відноситься до епохи 20-40-х років минулого століття, "Золотий ері джазу". Це в основному свінг?

- Далеко не тільки свінг. Мені подобається сама різна музика цього часу. Ми намагаємося грати не тільки свінгову, гарячу музику, але і "солодку" музику, робимо програми афро-кубинської музики, що відноситься вже до 40-50 років. За великим рахунком, репертуар оркестру складається з моїм смакам.

- Тобто, змінюються ваші смаки, змінюється і репертуар?

- Так. Можна і так сказати ... Зараз склалася певна політика нашого оркестру. Спочатку ми пробували тільки те, що мені подобалося і я хотів, щоб це прозвучало. Зараз все трохи по-іншому ... Ми планомірно займаємося відновленням музики. В її правильному розумінні і звучанні.

- Звідки ви знаєте, якою вона має бути? Які джерела використовуєте? Ноти, відео, ще щось?

- Беремо з абсолютно різних джерел ... Музика це досить улюблена публікою, тому її багато хто грає, але частіше за все відносяться до виконання не зовсім серйозно. І в результаті вона звучить не так, як повинна. Є дуже багато тонкощів, яким ми присвятили купу часу і продовжуємо їх вивчати ...

- Вивчати автентичне виконання?

- Так. Сенс не в тому, щоб ми, як багато хто вважає, копіювали якісь записи. Ні. Сенс в тому, щоб зрозуміти вихідний матеріал, досягти початкового звучання свінг-оркестру. А він не збігається з сучасним розумінням! Є правила камерної музики, які ми намагаємося дотримуватися, правила живого музикування. Ми сідаємо, граємо з такою гучністю, щоб всім все було чутно - і музикантам, і публіці. Важливо створити звук живого колективу. Це багато що визначає. Тобто не просто все грають forte, piano і так далі .... Є правила акустичної музики. Є штрихові моменти. Інші артикуляції.

- І ви хочете, щоб ваші музиканти дотримувалися того стилю виконання, який був за часів створення цієї музики?

- Просто те, що ми граємо, по-іншому добре не почуєте. Багато хто вважає що немає чого копіювати стару версію, якщо все є на записах. Я не згоден. Я вважаю, що це справжня класична музика нашого часу.

- Маєте на увазі той джаз, що грали в 20-40-х роках?

- Звичайно. Це така ж класика і потрібно, щоб її правильно виконували. Тому що джазова музика цього більш ніж гідна.

- Яких? Наведіть приклад, будь ласка ... Найулюбленіше, саме надихаюче.

- Наш оркестр намагається в першу чергу грати музику оркестру Джиммі Лансфорд (Jimmie Lunceford Orchestra). Це мій улюблений "чорний" оркестр. Ще одне джерело натхнення - "білий" оркестр Boyd Raeburn Orchestra. На жаль, він мало відомий, але ж це абсолютно приголомшлива музика! І ми дуже раді, що граємо її за оригінальними нотах. Ми зробили окрему програму з композиціями Бойда реберної і тепер використовуємо окремі номери в нашій основній програмі.

- А звідки ви берете оригінальні ноти?

- У випадку з Бойдом реберної розписані ноти, їх партії, з ручними правками існують в одній американській університетській бібліотеці і, в принципі, доступні. А музику, наприклад, Джиммі Лансфорд ми починали грати з того, що шукали ноти, які видавалися в той час або зняті зі старою записи. Але через якийсь час ми зрозуміли, що ноти некоректно зняті. І стали знімати їх самі. В основному цим зараз займається Антон Гімазетдінов. Дуже багато старої музики, яку ми граємо, знято і зроблено повністю нами, і ніхто не зможе зіграти те ж саме. Ми цим пишаємося і такі композиції становлять основу нашого репертуару. Не хотілося б грати те, що грають все. І щоб нашу музику грав хтось ще.

- Тобто оригінальність, унікальність - це головний сенс?

- Просто я вважаю, що в кожному колективі є свій репертуар, це нормально. Навіть якщо він складається з чужої музики. Так як ця музика гідна того, щоб звучати сьогодні. Ми цим займаємося, отримуємо величезне задоволення і починаємо непогано на цьому заробляти. Більше ніж Бойд реберної, по крайней мере.

- За п'ять років ви вийшли на самоокупність?

- Так. Перші 2-3 роки була вкладена купа грошей і сил, хлопці грали на повному ентузіазмі і, природно, через це виникало багато проблем. Зараз, останні пару років, все відбувається так, як і повинно відбуватися. В принципі, у нас все добре і найголовніше - все йде в гору. Мені хочеться, щоб це був колектив, який приносить дохід музикантам, щоб виконавці були більше прив'язані до Оркестру і з музичної, і просто з людської сторони ... Щоб це було їхньою основною роботою.

- Тобто для вас керівництво Оркестром - єдине, що поглинає Ваш час і сили?

- Ні, я ще багато чим займаюся ... Але всі мої емоції, все душевні сили

присвячені саме оркестру. Я встаю з ранку і думаю про те, що буде завтра, післязавтра, і кожен день. По-моєму, з дня першого концерту не було в житті жодного дня, коли я не витратив би кілька годин на ці роздуми. Серйозно. Для мене Великий Джазовий Оркестр - давно вже головна робота в житті .. Тому я щасливий.

Залиште свій відгук

З чого все це почалося?
Чому Ви, будучи цілком затребуваним юним музикантом, грав в найвідоміших джазових колективах, вирішили створити власний оркестр?
Скільки було вам років, коли ви організувалися?
Невже не було страшно пуститися в самостійне плавання, або ви не уявляли, чим це обернеться врешті-решт?
А як ви потрапили в Домжур?
Це в основному свінг?
Тобто, змінюються ваші смаки, змінюється і репертуар?
Звідки ви знаєте, якою вона має бути?
Які джерела використовуєте?
Ноти, відео, ще щось?