ПИЛИГРИМ - "Я починав у форматі Стаса Михайлова" - Звукі.Ру

Для моїх колег група Пілігрим - універсальний жупел: хочете подивитися на "співаючого депутата, який все купив"? При такій початкової агресії з боку більшості музичних ЗМІ, "Пілігрим" повинен був закінчитися, так толком і не народившись. Але, тим не менш, у Андрія Ковальова все виходить вельми і вельми непогано: з ним працюють одні з кращих аранжувальників і музикантів, він організовує фестивалі і активно допомагає молодим гуртам, а заодно став співвласником великого інформаційного агентства. Це зробило сприятливий вплив на думку мас: Ковальову стали навіть прощати те, що вірші його пісень часто мало відрізняються від поезії Вогонь . Аудиторія "Пілігрима" неухильно зростає, а в пресі стали з'являтися позитивні відгуки про останні записах групи.

Проте, відповіді на головне питання поки немає. Так і не зрозуміло, навіщо успішний бізнесмен, син оперної співачки, з пристрастю і завзяттям прагне намертво збільшити до себе личину рок-маргінала. Вирішивши, що ніхто, крім самого Ковальова на це питання відповісти не зможе, я вирушаю в його лігво.
Андрій зустрічає мене на милицях: недавно він "забрався" з одного з мотоциклів, до яких, як і до музики, живить неабияку пристрасть. Вдома у рокера стоять три красеня, серед яких я відзначаю розкішний тюнінгований Goldwing. Під ногами весело стрибає чихуа-хуа, червоний кут кабінету обвішаний окладами, стіни - дипломами, зброєю і прімітівістськой живописом, подарованої друзями. Еклектика і кітч, православ'я і духовність.
Однак якщо придивитися до Ковальова уважніше, розумієш: перед тобою - людина, дуже майстерно і з гумором сконструював собі public image і копітко працює на нього. Під шкірою "сорочки-хлопця" знаходиться куди більш цікавий персонаж, і, здається, він не проти поговорити відверто. Втім, початок розмови абсолютно цього не віщує:

Андрій Ковальов: ... Музика - це життя. Без музики я не можу. Музика - це головне в моєму житті. Музика - це щастя ... без неї - як без повітря ...

Звукі.Ru: Я думаю, Ви б по-іншому оцінювали свою роль в мистецтві, якби перед Вами стояла необхідність заробляти на життя тільки музикою.
Ковальов: Я нічого не маю проти того, щоб цим заробляти. Можна сказати, мрію про це.

Звукі.Ru: ... Але не виходить? ..
Ковальов: Чому? Потихеньку починає виходити. Я думаю, вийде.

Звукі.Ru: Я спостерігаю те, що Ви робите, досить давно. У мене є відчуття, що в цьому є якесь лукавство.
Ковальов: Яке?

Звукі.Ru: Те, що найчастіше називають "бізнес-патріотична музика": вона несе в собі багато додаткових підтекстів і додаткових меседжів. Це не музика заради музики, насправді. Це музика, яка створюється заради чогось іншого. Розвійте моє відчуття.
Ковальов: Бізнес-патріотична - це що за слово таке?

Звукі.Ru: Коли я почула ваш альбом "Слава Росії", який потрапив до нас на Звуки вже досить давно, я вперше звернула увагу на те, що практично всі, що там звучить, з тією ж упевненістю звучало б на з'їзді "Наших" або будь-який інший безглуздої партії. Ті ж прокламації, тільки упаковані в музичний формат.
Ковальов: Напевно, ми з Вами різні речі чуємо. Коли мені кажуть "Андрій, у тебе патріотичну творчість", я удівляюь. Я написав майже 600 пісень. Скільки з них патріотичних? Одна. Одна патріотична пісня - "Слава Росії". Щира, від душі написана. Ось таке у мене було, це вірно. Добре, перерахуйте. Послухали диск "Слава Росії - скільки там патріотичних пісень?

Звукі.Ru: Я б сказала, половина. Та ж "Слава Росії", "Русь свята" ...
Ковальов: Але яка ж це патріотична пісня ?!

Звукі.Ru: А то, що крутиться на "Шансоне" ... Вона ж теж ...
Ковальов: "Забув запах твого волосся" - це патріотична пісня? то ж пісня про любов! Навколо Ковальова склалося безліч міфів! Я - дійсно патріот. І в пісні "Слава Росії» не відображено жодних закликів. Це, скоріше, мої мрії про те, що Росія повинна жити щасливо і заможно, чого, на жаль, зараз у нас поки немає. Це мрія, що всі народи будуть жити в гармонії і щастя, і ми будемо пишатися тим, що живемо у великій Росії. Це мрія.
Існує міф, що, припустимо, Ковальов вкрав бюджетні гроші, будучи депутатом. Що на ці гроші він і займається творчістю. Що Ковальову дав гроші Путін, щоб Ковальов своєю творчістю закликав всіх металістів голосувати за "Єдину Росію".

Звукі.Ru: Я насилу собі можу уявити голосуючого металіста.
Ковальов: Якщо Ви подивіться на металеві сайти, таких тверджень там дуже багато звучить.

Звукі.Ru: Давайте з самого початку. Наскільки я зараз чую, зараз Ви граєте вже не метал.
Ковальов: Творчість Андрія Ковальова відрізняється шараханням з одного боку в інший. Це треба визнати.

Звукі.Ru: Це Ви так свій голос шукаєте, чи що?
Ковальов: Я сьогодні прокинувся, подумав: класно б з'єднати метал з хіп-хопом. Ніхто ж у нас цього не робив!

Звукі.Ru: Робили. Є дуже хороша група NERD, яка грає суміш хіп-хопу і року. Є ZZ ...
Ковальов: Я сказав - у нас. Хеві-метал з хіп-хопом. Будете згадувати - не згадаєте. У Росії таких груп немає, на Заході була пара випадків, коли Aerosmith зіграв з Puff Daddy. І ми зробили такий проект. Пілігрим-тріп-хоп.

Звукі.Ru: В який момент відбувається вибір формату?
Ковальов: Я не вибираю формат. Я співаю і пишу пісні, які мені зараз близькі. Чи не для того, щоб потрапити в формат радіостанції "Русское Радио". Є композитори і поети, які спеціально пишуть пісні в форматі "Русского Радио", або в форматі "Авторадіо", або в форматі "Радіо Шансон". Вони вже знають, що подобається програмним директорам, і так працюють. А я пишу ... Я прокинувся, мені звідкись з неба прийшла пісня ...

Звукі.Ru: Велика частина аудиторії, яка в інтернеті слухає музику, Вас сприймає радше як курйоз - щось таке, що співати за визначенням не може, і раптом заспівало.
Ковальов: У вас якісь застарілі уявлення. Мені пишуть десятки тисяч людей: "Андрій, спасибі!". У мене була програма на "Першому Популярному радіо" - "Чоловік і жінка". Там, коли йшов прямий ефір, мені дзвонили і говорили: "Андрій, спасибі. Ваша пісня допомогла мені знайти любов. Вона врятувала мені життя. Коли від мене пішла жінка і я хотів повіситися, я послухав Ваші пісні" ... І коли тобі пишуть і дзвонять сотні тисяч людей ...

Звукі.Ru: Ви завжди такий велелюбний?
Ковальов: Так, завжди такий. Коли я починав, - а почалося це практично випадково, - я закохався, почав писати якісь пісні, щоб сподобатися дівчині. Я відразу був впевнений, що комусь мої пісні сподобаються. Я не думав, чи буде це багато чи мало.

Звукі.Ru: А тій дівчині сподобалося?
Ковальов: Ні, дівчині не сподобалося. Іноді якісь пісні їй подобаються, але дуже рідко. Але поступово це захопило мене - цілком і повністю. Запитайте мене зараз - що головне в твоєму житті? Це музика.

Звукі.Ru: Що Ви відчуваєте, коли співаєте?
Ковальов: Щастя. Концерт - це мегасчастье. Запис в студії - теж щастя. Репетиції, коли один шматочок проходиться двадцять разів, поки не доб'ємося ідеального звучання, - це теж щастя.

Звукі.Ru: На цьому шляху Ви вже пройшли і ще пройдете досить багато стадій, коли у вас міняються музиканти в складі, над Вами сміється аудиторія, відбуваються проблеми зі звуком, тривають якісь пошуки сенсу, організаційні проблеми ... Ви вважаєте це цілком адекватною ціною?
Ковальов: Ми робимо нову програму і б'ємося над нею місяць. Буквально вчора ми, нарешті, прийшли до звучання. Я говорю про нову програму. Ми місяць билися над звуком, і тільки вчора змогли домогтися звуку, який нас всіх влаштував.

Звукі.Ru: У чому його основна відмінність від попереднього?
Ковальов: До цього ми грали хеві-метал. Р-р-р-Ддддд! А зараз це - скоріше, естрада.

Звукі.Ru: Самий ваш успішний альбом - "7.62".
Ковальов: Найважчий - і найуспішніший з продажу. Більше 60 тисяч, я реально офігів.

Звукі.Ru: У нього сама зрозуміла і виразно читається концепція. Там вже є пісні, які хочеться розібрати. Це хороший, міцний продукт. Все інше - це метання: тут щось спробували - пішли далі, не сподобалося - щось поміняли, тут не доробили, там пришили ...
Ковальов: Я б не сказав. Кожен наш альбом - це величезна робота над піснями, текстами, саундом, місячні відомості. На ходу, на льоту жоден альбом не робився. За кожним альбомом стоїть величезна робота. Причому, великого колективу, не тільки моя.

Звукі.Ru: Крім людей, які з Вами працюють постійно, - такі собі міцні професіонали, - в ротації знаходиться молодий склад. Складається враження, що Ви періодично намагаєтеся втягнути молодих музикантів в коло своїх інтересів, а їх весь час "вимиває". Крім цього у Вас є репетиційні бази для молодих, числом 5 штук, якщо я не помиляюся. Є клуб, є фестиваль. Чому потрібно, щоб навколо Вас були ці молоді люди?
Ковальов: База - дуже проста річ, яка не має відношення до політики. Просто шкода хлопців, адже не всі ж походять з багатих сімей, мають можливості. А взагалі займатися живою музикою - недешеве задоволення: потрібно мати інструменти, потрібно постійно і регулярно репетирувати в студіях. Треба платити гроші, і не у всіх хлопців ці гроші є. Тому я дав їм можливість приходити на повністю обладнані студії і репетирувати. За цей час - за ці два роки - понад 10 тисяч груп там відрепетирувати. А постійно репетирують приблизно півтори тисячі. На п'яти студіях.

Звукі.Ru: Це така форма меценатства, або Вам чогось потрібно, щоб молоді рокери потрапляли в коло Вашого впливу?
Ковальов: Там є і старі групи, не тільки молоді. У нас зараз ансамбль африканських барабанщиків репетирує. Кого там тільки немає! Джазові музиканти ... У тому числі, досить відомі групи потрапляють. Затопило репетиційну базу, наприклад. "Андрюх, можна у тебе порепетировать? Діватися нікуди". Звичайно, це меценатство.

Звукі.Ru: Адже всі ці бази як і раніше - безкоштовні?
Ковальов: Звичайно, безкоштовні! І будуть завжди безкоштовними. Там порядок, чистота, і, чесно кажучи, краще навіть, ніж на нашій репетиційній базі, тому що вони пізніше робилися, там свіжіше ремонт. Слово "жалість" тут, напевно, не застосовується. Мені іноді прикро, що у талановитих хлопців немає можливостей. Немає в нашій країні, на жаль, "ліфта". Немає механізмів, які підштовхували б людини, виносили б вгору.

Звукі.Ru: Але Ви ж - не продюсер.
Ковальов: Я - антіпродюсер. Я взагалі нічого не вмію, не знаю, як це відбувається, нічого в цьому не розумію. Але при цьому найбільш часте звертання до мене в Інтернеті - Андрій, ми така-то група, послухайте, будь ласка, і станьте нашим продюсером.

Звукі.Ru: Немає такого відчуття, що люди плутають Ваш бізнес-успіх і Ваші музичні амбіції?
Ковальов: Не знаю, складно сказати.

Звукі.Ru: А Вам самому потрібен музичний продюсер?
Ковальов: Звичайно, потрібен. Я його шукаю, але не можу знайти. Потрібен і музичний продюсер ... У нас адже "продюсер" - поняття не таке, як на Заході, - там це людина, яка займається звуком. Потрібен грамотний бізнес-адміністратор, який чітко б проводив певну політику. У мене все виходить випадково - недавно подзвонили з радіостанції, сказали: ми послухали твою пісню, нам так сподобалося, що ми хочемо поставити її в ротацію. Випадково.

Звукі.Ru: Це "Забув"?
Ковальов: Так, це "Забув". Нещодавно ВКонтакте написали: Андрій, це Ру ТВ з Молдавії. Можна, ми поставимо Ваш кліп "Марта"? Все відбувається випадково. Немає організованою сили, яка взяла б мої пісні, зустрілася з програмними директорами, показала б кліпи всім ...

Звукі.Ru: Ви лукавите, Андрію! У Вас же є ціле агентство Intermedia, яке спеціалізується на роботі з артистами!
Ковальов: Так воно не займається мною взагалі. Там було двоє людей, які займалися піаром. І то це було рік тому.

Звукі.Ru: Мене дивує ось що: Ви з достатньою легкістю і готовністю вчитися приходите до професіоналів, коли Вам потрібна професійна допомога - наприклад, Михайло Серишев з Майстра ...
Ковальов: Я займався з багатьма викладачами з вокалу, в тому числі дуже відомими.

Звукі.Ru: Та ж історія з музикантами - коли Вам потрібні люди, які виконують конкретні функції в групі, Ви можете собі дозволити запросити профі.
Ковальов: У мене грають кращі музиканти. Я можу сказати, що зараз у нас - один з найсильніших складів. Один з найкращих музикантів, безумовно кращий барабанщик Олександр Карпухін, кращі гітаристи, один з кращих клавишников грають в групі "Пілігрим".

Звукі.Ru: Я дивуюся тому, що Ви декларуєте, що продовжуєте залишатися дикоростучої групою. Але ж це не так по всіх пунктах.
Ковальов: Ми мріємо про це. Я думаю, що в цьому році ми перестанемо бути дикоростучої групою. Сподіваюся на це. В цьому році вже стало зрозуміло, що потрібно зробити.

Звукі.Ru: А що в підсумку очікується? Ядерне бомбардування?
Ковальов: Я не знаю. Я знаю, що пора вже пісням Андрія Ковальова ставати популярними. Пора творчість Андрія Ковальова показати народу, щоб люди про нього дізналися. Більш широке коло, ніж зараз.

Звукі.Ru: Вже є фестиваль навколо Вас, є стадіони, клуби і так далі.
Ковальов: Це чередная легенда. Так, я дійсно був організатором фестивалів, але ні стадіонів, ні клбов у мене не було. А фестиваль "Слава Росії" вже давно не проводиться. Раніше його обсірать, а зараз пишуть "коли буде новий фестиваль?".

Звукі.Ru: А чому ця концепція не спрацювала?
Ковальов: Так там не було ніякої концепції. Було бажання мера ... Було моє бажання провести фестиваль з безкоштовним входом і у відповідь бажання мера зробити такий фестиваль. Коли у мене була можливість заходити до мера, коли я був депутатом і заходив, ми його чотири рази провели. Коли я пішов з депутатів, я такої можливості позбувся, а фестиваль відразу припинив існування.

Звукі.Ru: Чи зустрічаєтеся Ви, наприклад, з королями контркультури, з людьми, чию музику розуміють одиниці. Уявімо, що у Вас є вибір: допомогти групі свого формату або групі, якій ніколи не дочекатися ні розуміння, ні грантів. Ви виберете когось із "своїх", або якесь цікаве, але не особливо близьке явище?
Ковальов: Дуже скоро в залі імені Чайковського буде концерт однієї відомої органістки і групи "Пілігрим". Вона прийшла, сказала, що послухала групу "Пілігрим" і мріє зробити щось спільне.

Звукі.Ru: У чому сенс? Ця еклектика що дає?
Ковальов: Я вважаю, що зараз найцікавіше - на стику. Є групи, які 25 років поспіль грають старий добрий хард-н-хеві. Я б так не зміг.

Звукі.Ru: Останні 15 років представники всіх груп надсилають нам один і той же прес-реліз: "музику цієї групи складно запхнути в стилістичні рамки, група працює на стику жанрів". Далі йде перерахування жанрів. Це еклектика заради еклектики, або в це щось вкладається?
Ковальов: Абсолютно нічого. Просто хочеться чогось новенького. Ковток повітря. Зараз захотілося - і зробив. А завтра вже не подобається - і перестав.

Звукі.Ru: Тобто музика - це все-таки розвага?
Ковальов: Ні.

Звукі.Ru: Це якась гра?
Ковальов: Музика - це життя. Якщо музика - як добування вугілля, це ж туга. Звичайно, це гра. Будь-яка творчість - гра. Адже я ще майже художник. П'ятірки з живопису в Строгановці отримував. До речі, мрію повернутися в живопис. Куплю фарби, полотна - і вперед.

Звукі.Ru: А на вході - це все Ваше?
Ковальов: Чи не моє. Це все подарунки.

Звукі.Ru: І собачка - подарунок? Я завжди дуже сміюся, коли зустрічаю величезних дорослих мужиків з маленькими собачками.
Ковальов: (С непідробною ніжністю в голосі) Я обожнюю, Чарлик - це взагалі. Любов, кохання.

Звукі.Ru: Давайте поговоримо про любов. Якщо послухати два Ваших останніх альбому, це в основному вже не метал, а різноманітна лірика. І вона носить явний особистісний, інтимний характер. Два питання, які логічно з цього випливають: це - Ви або, ліричний герой? Ви говорите, що почали грати через дівчину. Але не заради цього взагалі все було затіяно? Адже в принципі Ви добре упаковані. У Вас все рухається рівно - що в бізнесі, що в інших областях. Чого бракує? Чому стали з'являтися саме романтичні тексти? Що Ви в них вкладаєте?
Ковальов: Кожен текст - безумовно, мій особистий. Іноді я пишу по слідах подій, які тільки що відбулися. Природно, що це не "в лоб" опис. Я розумію підтекст питання: раніше хлопець з гітарою в компанії завжди мав перевагу, і найкраща дівчина діставалася завжди йому. Може бути, десь так і є. Тільки це дуже глибоко заховане. До мене пісні, як правило, "приходять" цілком: мелодія зі словами - бум, одним шматком впала.

Звукі.Ru: Тобто Ви не працюєте над текстами?
Ковальов: Рідко. Я повертаюся до старих текстів, бачу помилки і їх там свідомо залишаю.

Звукі.Ru: Що стосується музики, Ви все, навпаки, до елемента "вілізуваті".
Ковальов: Прийшла пісня - мелодія и слова. І Вкрай Рідко я Щось міняю. Іноді змінюється одна строчка. У старих піснях я вже бачу якісь. Іноді буває, что якусь Сходинки або две я в живому концерті співаю по-ІНШОМУ. Мені Вже НЕ подобається ті старе, но це рядок - две - НЕ более. Я сів за роботу: у мене є чистий аркуш паперу, ручка и я сиджу, пишу пісні. Я закреслюю, пишу Нові, перекреслюю - и набірається. Буває інакше - у мене Ціла пачка лежить, кілометрі чернеток, кілька ящіків вже. Це пісні, Які НЕ Прийшли Цілком. А просто якісь окремі рядки. Іноді прикольно з цих рядків компонувати потім. Тут дві, там - і вже непогана пісня вийшла. А ось коли аранжування, розкладка, зведення, мастеринг - тут ми намагаємося. Точно так же, як зйомка концертів, монтаж кліпів.

Звукі.Ru: Це ж кумедна історія: з одного боку, є всі підстави ставитися до Вас як до графоману, у якого просто є якісь можливості. З іншого боку, якби Ви нерозвивалися як музикант, з Вами не мало б сенсу разговрівать. Я бачу, що є чітке бажання і чомусь вчитися і щось давати. А з третього боку, Ви досить закриті, у Вас є цікавий набір шаблонів, які раз від разу транслюються. Кожен раз тобі показують одного і того ж людини, який, з одного боку дуже самотній у своїх переживаннях, у якого гігантський запас чогось нерозтраченої. І, загалом-то, воно виходу так і не знаходить в цій музиці. А десь над усім цим - людина, якій по кайфу, він просто розважається і все. Яка пісня про Вас? Хто Ви насправді?
Ковальов: Не знаю ... "Неба синь", припустимо. З іншого боку, "Сіль, текіла і скибочку лайма" теж. Є у мене і стьобні пісні, які ще ніхто не чув і не бачив. Ми хотіли з Андрієм Олексин зробити дует - два Андрія. У нього є стьобні пісні, у мене.

Звукі.Ru: Вам не заважає різниця в виконавському рівні?
Ковальов: Я прекрасно бачу всі недоліки. Я критику обожнюю. Коли після концерту з професіоналом поговориш, він по поличках тобі розкладає, що ти зробив не так.

Звукі.Ru: Андрій, а як Ви взагалі музикантів знаходите?
Ковальов: Це все випадково відбувається. У нас навіть контракти не підписувалися. Точно так же, як перший склад. Він утворився теж випадково. Просто була студія, де я писав пісні, і там були два гітариста - Льоша і Саша, потім знайшовся барабанщик, клавішник. У мене в якийсь момент був склад 17 чоловік: духова група, струнна група, все це відігравало наживо. Потім виявилося, що у нас дуже мало сцен, де можна розмістити такий оркестр. А потім захотілося більше важкої музики. Ще важче. Просто треш. І у хлопців був свій проект - так співпало, - який називався Звіробій. А у нас був величезний концертний тур, і треба було писати альбом. І на запис альбому, теж так співпало, з Майстра пішли Страйк і Карпухін. Я подзвонив Льоші: давай, приїжджай, побалакаємо. Він каже: "Андрюха, дай місяць, відійде біль, потім поговоримо". Поговорили. Виявилося, що ми любимо однакову музику. І вони прийшли удвох.
Ось так ми почали грати зі Страйком, з Карпухін ... А потім з'явилися інші музиканти. Зараз з'явився новий гітарист - Олег Ізотов. Один з кращих. З молодих, мегаталантлівий людина, яка багато нових фарб привніс. З'явився DJ Shved з групи Центр. Ще нова фарба.

Звукі.Ru: ... І тепер Ви з милицями під пахвою готуєте нову програму, яка прибере всі попередні?
Ковальов: Ще раз кажу, що ми місяць над цим працювали. Все, більше травм не буде, я Вас запевняю. Наступний концерт у нас буде 21 травня - це підведення підсумків конкурсу "Займи місце Памели" в одному з клубів Москви.

Звукі.Ru: Дуже дивний момент - "займи місце Памели", "зіграй кавер на нашу пісню" ...
Ковальов: Ми намагаємося, щоб людям було цікаво: проводимо конкурси, ще щось - щоб була якась життя навколо нас.

Звукі.Ru: А Вам чому обов'язково потрібно, щоб все це відбувалося навколо Вас?
Ковальов: Повинна бути життя, а не якась сумовита група, яка сидить з ранку до ночі і грає сама для себе. Це не наш формат.

Звукі.Ru: З досвіду спілкування з іншими групами мені ближче і зрозуміліше інший сценарій - коли люди об'єднуються, щоб зробити щось третє, а у Вас все закручується навколо Вас.
Ковальов: А що третє можна зробити?

Звукі.Ru: Кому-то допомогти або зробити триб'ют улюблену групу Nirvana, наприклад. Люди збираються, щоб віддати данину чуваку, який помер недавно. Є групи, які їздять з пересувними фестивалями і збирають групи на місцях. Є групи, які цілі міста підтримують.
Ковальов: Із задоволенням.

Звукі.Ru: Або зробити великий фестиваль російської музики за кордоном, щоб показати там російську музику - не офіціоз кошмарний, який по всіх телеканалах, а щось вартісне. Адже ви можете це зробити, ресурси є. У Вас навіть є досвід проведення фестивалів.
Ковальов: Не дав Бог можливості. Ну кому потрібні ці групи, що співають по-російськи ... Мало кому буде цікаво, а я іншої мови ну ніяк.

Звукі.Ru: Ви знову все переводите на себе.
Ковальов: Я тільки по-російськи можу. Ми виступали за кордоном: в Греції, в Празі, під Прагою фестиваль ... Я здивувався: чотири молодих хлопця з довгим волоссям трясуть хаєр біля сцени. Я думав, вони росіяни. Підспівують. Виявилося, чехи - чотири фаната групи "Пілігрим". У мене щелепа відвисла. Коли вони прийшли - сказали: ми по-російськи не говоримо, але слова вивчили і все. Але треба англійською.

Звукі.Ru: Яка різниця хто на що співає? Фінський метал, наприклад, всі слухають.
Ковальов: Фіни молодці. Я перед ними схиляюся.

Звукі.Ru: На норвезькому ринку багато класної музики, норвежців теж все поважають. Шведи хорошу електроніку роблять. Ісландія взагалі рулить.
Ковальов: Фіни зробили бренд. Головний бренд Фінляндії тепер - рок. Раніше була папір, суду, деревина, меблі фінська, а тепер фінський метал.

Звукі.Ru: Є величезний пул людей, який, по суті, вже з Вами контактує - якщо вже Ви почали з ними працювати по студіям. Чому не піти далі? Чому фінський метал помітний? - Тому що там просто груп багато, середа сприятлива.
Ковальов: Знаєте, що найголовніше? Фіни люблять метал - це перше. Друге - фінське держава і муніципалітети підтримують: надають безкоштовні репетиційні бази, дотації на випуск альбому і так далі. І, очевидно, це музичний талант самих фінів. У нас талановиті групи є? Є. А ось метал російський народ не любить.

Звукі.Ru: А навіщо метал обов'язково? Ви ж самі говорите про те, що у Вас на базах різний народ збирається.
Ковальов: Від африканських барабанщиків до ...

Звукі.Ru: Чому б не зібрати їх все?
Ковальов: А ми робимо зараз фестивалі. Другий раз будемо проводити фестиваль груп, які у нас репетирують. Найрізноманітніших. Влітку, на відкритому майданчику. Але, на жаль, в нашій країні популярно три жанру: шансон, попса і у молоді - реп. Плюс ще четвертий - це формат "Нашого Радіо". Можна назвати це російським роком або Говнорок. Приблизно чотири формату. Більше нічого нема. Далі - випалене поле.

Звукі.Ru: А Ви чому весь час навколо цих чотирьох крутитесь? Кон'юнктура така гарна?
Ковальов: Скажімо так, якщо б я хотів домогтися успіху ... Щоб було зрозуміло, я починав приблизно в форматі Стаса Михайлова. Це не шансон, це все-таки естрада, це не "сиджу на нарах". І на той момент у мене виходило навіть вдаліше, ніж у нього. Теж приходили жінки, дарували величезну кількість квітів. Я ще був провідним на трьох радіостанціях. Натовпи шанувальників чекали мене біля входу!
А потім я почав писати пісні важче. І хлопці кажуть: давай спробуємо наживо! Тоді я створив перший колектив групи "Пілігрим". Я подзвонив Хірурга. Вони ж байкери. Кажу: Сань, можна ми зіграність на зльоті "Нічних вовків"? - "Так, які проблеми!" І тут я отримав таку потужну віддачу, таку енергетику ... Зносить вежу!
Одна справа, коли сидять симпатичні милі жінки тобі аплодують, дарують квіти. Це все добре. А там - найпотужніша енергетика! І мене пробило. Після цього я собі зробив татуювання.
Я завжди приводив два приклади, коли люди пройшли мимо своєї долі, мимо своїх піків - і не помітили. Обидва пов'язані з композитором Мікаела Таривердієва. До речі, я жив на Усієвича в будинку 5, а він - в будинку 7. Я пару раз з ним гуляв. Тоді я не знав, що це такий великий чоловік, я ще був маленький. Кобзон, пам'ятаєте? "Хмарою, сизим хмарою ..." - І Таривердиев його просив: "Йосип, тихіше". І Таривердиев змусив його заспівати цю пісню практично без голосу, душею. А після цього Кобзон співав: "І Ленін такий молодий ...". Другий випадок - Пугачова, "Іронія долі". Як вона ніжно співає там, пам'ятайте: "Злегка стикнувшись рукавами" ... Це знову ж Таривердиев. А після цього: "Гей, ви там, нагорі!" .
І раптом мене пробило, як раз після альбому "7.62", який я отричал. Слухай, Андрюха, а твоє все? .. А не пройшов ти? "Неба синь", "Дев'ять місяців" - Може, це був твій пік? А ти його і не помітив. І тоді ми зробили подвійний альбом "Марта", в якому перший диск - практично мій авторський. Це - альбом Андрія Ковальова. А другий альбом ... Я як би зачистив галявину, всі старі пісні і частина нових групою зроблені. Це наш найкращий за звучанням диск, як важкий. А перший - авторський.
І чим більше я над цим думав, тим більше я дійшов висновку, що, напевно, треба зараз зайнятися мені лірикою. Це моє, це моє рідне. І якщо я зараз не заспіваю все нові пісні, які не заспіваю старі, яких величезна кількість Незаспівана лежить, то я потім, напевно, буду неправий. На старості років буду шкодувати. Ось дурень я! Такі пісні були, а я їх навіть і не заспівав! Стільки жінок чекали мої пісні, а вони їх не почули. Якби я хотів домогтися популярності, я б продовжував цим займатися. Без відхилень. І збирав би зараз, можливо, більше, ніж Стас Михайлов. Але це нудно.
Стас Михайлов - я розумію. Він повинен, це його заробіток. Він повинен заробляти гроші. Заробляти бізнесом я завжди буду більше, ніж піснями. Це я прекрасно розумію. Чи не вийде так. Хоча зараз наші артисти, які співають вживу ... Пам'ятаєте, мені, коли я боровся з фанерою, говорили: яку нісенітницю кажеш, на Блестящих завжди прийде народ! Прийшов криза - і все "Блестящие", Білани і інші поїхали по концертам, тому що корпоративи скінчилися. А люди-то не ходять. А трійка, яка завжди співала наживо, - Лепс, Михайлов, Ваєнга, - як збирали повні зали, так і продовжують збирати. Тобто з фанерою я не дарма боровся свого часу.

Звукі.Ru: Я знову чую протиріччя: Ви не близька ця музика, але Вам подобається ідея зібрати натовп побільше.
Ковальов: Я - людина суперечливий.

Звукі.Ru: З одного боку скажена віддача від металу, з іншого - явне тяжіння до рожевим соплях.
Ковальов: У мене улюблена група - Metallica. Якщо я зараз став займатися лірикою, це не означає, що я стану слухати Стаса Михайлова.

Звукі.Ru: А ось у новій генерації улюблені групи НЕ Metallica і Iron Maiden, а Пілігрим і Арія. І в результаті вони ще просідають в якості, як тільки починають грати.
Ковальов: Ой, Ви помиляєтеся. Як з депутатських справ почав, я регулярно збираюся зі школярами, старшокласниками. 60 осіб в залі. Про все - як з дівчиною познайомитися, як домогтися успіху по життю, ким краще працювати: чиновником або ... Про все. І в тому числі це, звичайно, якесь промо групи Пілігрим. Я кажу, що я в групі, роздаю диски і питаю: хлопці, хто любить рок? Скільки рук з 60 піднімається?

Звукі.Ru: Третина?
Ковальов: Одна рука. Стабільно - одна рука. Більшість кажуть - Гуф, група Центр, Нагано, Noize MC ... Якась дівчинка обов'язково скаже "Стас Михайлов". Це є. Ще, зверніть увагу, приблизно 30% з них говорять, що слухають тільки західну музику. Тільки вони слухають вже не Metallica, а Linkin Park або щось ще новіше. Тобто для них Арія і вже тим більше Пілігрим - вже не зразок.

Звукі.Ru: Ваш перехід до нового жанру - це скоріше вимоги кон'юнктури?
Ковальов: Я просто відчув, в душі захотілося про любов поспівати. Гарний голос, з душею. Тихо, не гарчати, ррррр, - а захотілося просто з душею щось. Я не знаю, може пройде рік-два, і я знову захочу порикувати.

Але не виходить?
Скільки з них патріотичних?
Запитайте мене зараз - що головне в твоєму житті?
Ви вважаєте це цілком адекватною ціною?
Чому потрібно, щоб навколо Вас були ці молоді люди?
Quot;Андрюх, можна у тебе порепетировать?
Ядерне бомбардування?
Раніше його обсірать, а зараз пишуть "коли буде новий фестиваль?
Ви виберете когось із "своїх", або якесь цікаве, але не особливо близьке явище?
Ця еклектика що дає?