По місцях слави білоруського рок-н-ролу на велосипеді

У Мінську стає все більше велосипедистів, яким нецікаво безцільно обкатувати велодоріжку. Люди хочуть чогось нового і незвичайного, це бажання вловила організація «Менскі велашпацир» і стала організовувати екскурсії на велолюбителів. Наприклад, тригодинна прогулянка «Мінскія хшппани» розрахована на всіх небайдужих до рок-н-ролу. За музичному маршруту проїхав Holiday.by.

Точкою старту екскурсії став велопрокат "Відпочинок" навпроти Троїцького передмістя. Місце обрали не з проста. Раніше на місці Палацу спорту розташовувалася одна з найбільших майданчиків Мінська, де виступали різні групи, наприклад "Червоні гітари". Вечорами біля будівлі влаштовували танці. За словами очевидців, там часто грали Володимир Кондрусевич, Володимир Мулявін, Юрій Антонов.

Наступна зупинка - парк імені Янки Купали. У 60-70-ті роки в парку, який раніше носив ім'я Грицевця, збиралися мінські хіппани і репетирували. Часто на молодь влаштовували облави. Коли музикантам набридло тікати від міліції, вони вирішили проводити репетиції на деревах.

Важливим для історії білоруського рок-н-рола опинилася будівля Галереї "Ў". Тут, на першому в Мінську пункті прийому склотари, підробляли білоруські "хіпі". Справа в тому, що в 60-80-і роки радянський громадянин, який ніде не працював, притягувався до кримінальної або адміністративної відповідальності.

І хіпі, які вважали за краще жити вільно, готові були піти на будь-яку роботу, щоб уникнути проблем з законом. "Більшість працювало двірниками, вахтерами на заводах, сторожами, кочегарами. Деякі ставали бібліотекарями, щоб мати доступ до закритих фондів і читати про західну рок-музику", - пояснив гід.

У Мінську стає все більше велосипедистів, яким нецікаво безцільно обкатувати велодоріжку

На фото відомий рекламіст Сергій Філіппов. У 1989 році заснував перше дизайнерське бюро в Мінську.

Філармонія зіграла не останню роль в білоруському русі хіпі. Музичне установа довгий час служила базою для Мулявіна і Юрія Антонова, який створив ансамбль "Тоніка". Зараз на другому поверсі філармонії знаходиться музей Володимира Мулявіна.

Але ключовим місцем для білоруського рок-н-ролу вважають Радіотехнічний університет. У стінах цієї alma mater народилися багато білоруських групи. Найвідомішим вихідцем університету в 60-ті був ансамбль "Алгоритм".

Ще в радіотехнічному створювали підсилювачі звуку і влаштовували концерти. Саме тут в 1969 році пройшов перший рок-н-рольний "Біг біт фестиваль ансамблів".

Гітарист "Алгоритмів" Євген Коновалов

Цікава історія пов'язує телевежу на Комуністичної 6 і "Мінських хіпі". Вишка глушила всі радіосигнали зарубіжних радіостанцій. У 1962 році студент Політехнічного університету Сергій Ханженков вирішив дати білорусам можливість слухати закордонне радіо, і захотів підірвати вежу. Хлопець навчався на сапера, швидко зібрав команду підтримки, розписав план. У день "операції" Ханженкова і його друзів заарештували, тому що з самого початку з ними в групі був гебіст. В результаті Сергій Ханженков провів десять років у таборах.

На велоекскурсії туристам покажуть перших рок-кафе в Мінську, яке з'явилося в 80-і роки, а також сквер Грицевця.

На велоекскурсії туристам покажуть перших рок-кафе в Мінську, яке з'явилося в 80-і роки, а також сквер Грицевця

- На цьому місці знаходився валютний кіоск, - показує Роман в сторону магазину спортивних товарів, - тому хіпі чекали тут іноземців, щоб купити у них джинси або пластинки. А на місці McDonald's була в їдальня № 1, яку в народі називали "смітник". Ділянка від Нацбанку до головної пошти - мінський Бродвей, де гуляли виряджені довговолосі молоді люди.

Останнім пунктом велоекскурсії стала стіна Віктора Цоя в сквері навпроти стадіону "Динамо". Раніше стіна Цоя була на Жовтневій площі, проте в 2000-і роки її перенесли на це місце. Під час зупинки гід показав відео з концерту Віктора Цоя, який в 1990 році пройшов на стадіоні "Динамо".

Звичайно, це не вся велоекскурсія, інші місця краще побачити самим. Екскурсію вів гід Роман Абрамчук, який в туризмі працює більше семи років. Проводити велоекскурсії хлопець вирішив не випадково. За його словами, у багатьох європейських містах такий вид дозвілля вже давно є, а для Білорусі це новинка.

За його словами, у багатьох європейських містах такий вид дозвілля вже давно є, а для Білорусі це новинка

Роман Абрамчук

- Як народився маршрут "Мінські хіпі"?

- Ідея маршруту належить Сергію Сахарову, а я був в ролі екскурсовода. Спочатку екскурсія була на 1-1,5 години, але в процесі створення «хіппанов» стало зрозуміло, що цього недостатньо і маршрут потрібно переробити. В результаті з'явилася тригодинна екскурсія.

- А за рахунок чого з'явилися нові місця в маршруті? Якими джерелами користувалися?

- Я використовував дев'ять радіопередач Віктора Семашко "Білоруський Андеграунд" 1960-70 рр. (Записи з радіо Юнистар). Матеріали і розповіді Дмитра Маслія - ​​художника, який раніше був хіпі, а зараз збирає старі знімки і перtдачі з його участю.

Поради від Holiday.by

1. Екскурсія розрахована на 3 години, тому якщо ви новачок, то на неї краще їхати відпочив. Довжина екскурсійного маршруту 11 кілометрів, часом доводиться їхати в гору.

2. Запасіться питною водою. Зупинки біля магазину на веломаршрутів не передбачені.

3. велогрупі рухається колоною, якщо хочете почути твори Beatles, "Мроі", "Піснярів", то намагайтеся їхати поруч з гідом.

4. Не бійтеся задавати гіду питання. Роман може розповісти багато додаткової інформації про білоруському рок-н-ролі

5. Якщо будете брати велосипед на прокат у точки старту, то безкоштовно вам видадуть ще й шолом.

Вибірате іекскурсію по Білорусі на Holiday.by

Також по темі

Новий веломаршрут в Воложинської районі: 150 кілометрів по сільській місцевості

А за рахунок чого з'явилися нові місця в маршруті?
Якими джерелами користувалися?