Почуття страху і тривоги, їх види і як з ними боротися

  1. види тривоги
  2. види страху
  3. Як боротися з почуттям тривоги?
  4. Як боротися з почуттям страху?

Будь-яку людину хоча б раз в житті відвідувало почуття страху або тривоги.

Тривогою називають емоційний стан, який виникає в ситуаціях уявної або невизначеної небезпеки.

Страх - це базова негативна емоція людини, яка відображає його внутрішній стан перед насувається небезпекою. Почуття страху виникає у людей в ситуаціях, що загрожують життю, здоров'ю або благополуччю. Основою виникнення страху є інстинкт самозбереження.

Основною відмінністю тривоги від страху є безпідставність тривоги, в той час як страх тягне за собою цілком реальну небезпеку. тривога - це свого роду очікування страху, який може наступити або не наступити.

Почуття тривоги більш безпечно для людини, воно не викликає таких виражених стресових реакцій, як почуття страху, тривога активізує захисні сили організму для подолання реально небезпечних життєвих ситуацій.

Стан тривожності і страху супроводжується зміною загальних фізіологічних показників, що проявляється: підвищенням тиску, частоти пульсу, почастішанням дихання, зниженням порога чутливості. Страх викликає більш суттєві відхилення фізіологічних показників від норми.

види тривоги

Тривога підрозділяється на кілька видів:

  1. Адаптивна. Є фізіологічною нормою для більшості людей. З'являється періодично у вигляді почуття
  2. Будь-яку людину хоча б раз в житті відвідувало почуття страху або тривоги напруги, сумніви, відчуття поганого передчуття. Адаптивна тривога виникає як відповідна реакція на загрозливу ситуацію, вона не порушує життєвий ритм людини.
  3. Тривога соціальна. Це боязнь, обумовлена ​​постійними думками про те, що про людину думають оточуючі. Це тривога публічних виступів, контакту з керівництвом та інших взаємодій з соціумом. Виникнення даного виду тривоги обумовлено заниженою самооцінкою.
  4. Ситуаційна. Це свого роду страх очікування перед невідомим. Як правило, це короткочасна тривога, яка зникає при вирішенні ситуації.
  5. Невротична тривога ця неусвідомлено перебільшена реакція на загрозу, обумовлена ​​індивідуальною особливістю психіки конкретної людини.
  6. Тривога екзистенційна. Даний вид тривоги, обумовлений боязню того, що обов'язково рано чи пізно настане (страх смерті, безглуздість існування і т.д.).

види страху

Страх може бути реальним і уявним, а також природним (фізіологічним) і патологічним. Природний страх носить короткочасний характер, він звернемо і не впливає на характер людини і його взаємини з соціумом.

Патологічний страх виникає в екстраординарних ситуаціях, він не контролюється свідомістю і носить мимовільний характер. Такий стан називають потрясінням або емоційним шоком, патологічний страх глибоко зачіпає особистість людини, змінює його характер і спотворює соціальну дійсність. Існують також нав'язливі страхи (фобії), вони відносяться до категорії психічних розладів.

Як боротися з почуттям тривоги?

Що робити, якщо охоплює тривога? Що виникає напруга не тільки приносить дискомфорт, а й дезорієнтує, заважає сконцентруватися на роботі і важливі справи. Тривога має тенденцію накопичуватися і перетворюватися в хронічне напруження. Що робити, якщо охоплює тривога

Якщо тривожні думки і хвилювання реалізується в страх, це є найкращим способом скинути напругу. Тривожним станом можна управляти якщо навчитися усвідомлювати, що саме лякає. Аналіз ситуації допомагає усвідомити власні страхи і навчитися подумки приймати їх, це також допомагає скинути хронічне напруження.

Основними способами боротьби з тривожним станом є:

  1. Усвідомлення причини тривожності. детальний аналіз того, реальної чи уявної є тривога, допомагає впоратися з цим завданням в більшості випадків.
  2. Позитивний настрій на життя. Позитивні емоції і абстрагування від негативу допомагають налаштуватися на хороше.
  3. Відпочинок. Релакс і сон є найкращими помічниками в боротьбі з неприємностями.
  4. Аутотренінги, допомога психолога допомагає виявити причини тривожності у випадках, коли це складно зробити це самому.

Як боротися з почуттям страху?

Більшість людей думає, що страх живе в кожному з нас і його неможливо перемогти, але це не так. Якщо почуття страху є патологічним і викликає дискомфорт, з ним необхідно боротися, використовуючи такі способи:

  1. Усвідомити і прийняти в себе почуття страху, а потім перестати його боятися, обмеживши з ним контакт. Необхідно робити все, щоб страх відвідував вас якомога рідше. На перший погляд це здається складним і навіть неможливим, але постійна робота над собою з часом дасть результати. Наприклад, якщо ви боїтеся укусів бродячих собак, необхідно триматися подалі від місць їх скупчення, якщо публічні виступи викликають у вас панічний страх, необхідно обмежити їх або повністю усунути.
  2. Якщо виникнення почуття страху неминуче - будьте до нього готові. Пам'ятайте, як то кажуть в прислів'ї «Попереджений, значить озброєний»?
  3. Спробуйте поставитися до страху як до звичайного гострого відчуття (катання на веселих гірках, політ на планері, стрибок з парашутом), в результаті якого в кров викидається порція адреналіну.
  4. Найчастіше думайте про майбутнє, про плани, які ви ще не здійснили, перспектива подальшого розвитку відволікає від негативних думок.
  5. Якщо ви раптово відчули страх, починайте глибоко дихати, концентруючись на своєму диханні. Глибоке діафрагмальне дихання відмінно розслаблює нервову систему.

Навчіться жити, не зациклюючись на почутті страху. Світ прекрасний, хоча живе за своїми законами. У ньому крім народження і життя існують хвороби і смерть, в природі живе багато тварин, які можуть завдати нам шкоди (хижаки, змії, павуки), але в той же час вони можуть і не представляти для вас небезпеку.

Навчіться приймати себе з усіма тривогами і страхами, відчуйте і полюбите свою натуру такою, яка вона є. Медитуйте, працюйте над собою, беріть участь в аутотренінг і почуття тривоги і страху відступлять на задній план. І пам'ятайте: в цьому світі немає жодної людини, яка б нічого не боявся і не відчував почуття тривоги!

Дивіться також:

Як боротися з почуттям страху?
Як боротися з почуттям тривоги?
Що робити, якщо охоплює тривога?
Як боротися з почуттям страху?
Пам'ятайте, як то кажуть в прислів'ї «Попереджений, значить озброєний»?