Поліфонічний роман: лірика, гротеск і Макабр в музиці і життя Шостаковича

  1. Найвдаліші твори
  2. Опера "Ніс" (1928)
  3. Симфонія №4 (1936)
  4. Симфонія №8 (1943)
  5. Особлива тема в творчості Шостаковича
  6. Найкраще радянських твір Шостаковича
  7. "Поганий Шостакович"
  8. Померлі і воскреслі твори Шостаковича
  9. Учні та послідовники
  10. Критики і недоброзичливці
  11. Як Шостакович ставився до радянської влади
  12. Як радянська влада ставилася до Шостаковича
  13. Шостакович очима біографів: листи і апокрифи

Фото: en.wikipedia.org

Програма концертних залів світу в минулу неділю вишикувалася навколо однієї з головних дат року - 110-річчя від дня народження Дмитра Шостаковича. У п'ятницю на нашому сайті з'явилася перша частина есе, приуроченого до ювілею - "Музичний барометр XX століття" . Композитор Антон Сафронов продовжує розповідати про долю і творчість людини, визнаного сучасниками самостійним явищем в мистецтві минулого століття.

Найвдаліші твори

Дуже важко назвати у Шостаковича якесь одне-єдине найвидатніший твір. Композитор творив понад півстоліття. Це - творче довголіття, порівнянне з Гайдном або Стравінським. Можна спробувати назвати його найвидатніші твори, створені в різні творчі періоди.

Опера "Ніс" (1928)

"Ніс", створений Шостаковичем в кінці 1920-х років, - одна з найважливіших опер ХХ століття і одне з кращих творів світового музичного театру. Гоголівський текст тут збережений дуже точно і дбайливо, а його музично-сценічне переломлення гранично зближується з абсурдистських світом Хармса. Вся музика опери і все її сценічні рішення - квінтесенція музичного "оберіутства", з численними "Відсторонення", "відчуження" і підкресленою сценічною умовністю. Сам композитор говорив: "У" Носі "елементи дії і музики зрівняні. Я намагався створити синтез музики та театральної вистави". Для своєї опери автор вибрав інструментальний склад, що не перевищує типовий оркестр тодішніх драматичних театрів. Оркестрові знахідки "Носа" блискучі у своїй дотепній винахідливості. У музичному рішенні опери чудово все: і їдкі пародійні звукоімітаціі, і антракт між двома картинами, написаний для одних ударних (перше в світовій історії твір для такого інструментального складу!), І "подвійний дует" чотирьох персонажів, які перебувають на одній сцені попарно в двох різних місцях дії (прийом, який пародіює початок "Євгенія Онєгіна" Чайковського, і одночасно що передбачає післявоєнний "тотальний музичний театр" Бернда Алоїза Циммермана). Одним словом - шедевр від першої до останньої ноти!


Відео: youTube / Користувач: Classical Vault 1

Симфонія №4 (1936)

Одна з кращих і як і раніше найбільш недооцінена з симфоній Шостаковича. Сама "малерівська" не тільки за драматизмом і іронічності, але і за розмірами, і за складом оркестру, і тієї неймовірної винахідливості, з якою автор користується цим гігантським інструментальним апаратом. Настільки великого оркестру Шостакович не вживав ні в жодному іншому своєму творі. Вона також безсумнівно сама "оберіутского" серед симфоній композитора. Її потужна трагедійність йде рука об руку з прийомами навмисної гри, оголення формального каркаса. Багато епізоди симфонії звучать як "крик з підпілля" героїв Хармса. Одночасно це - симфонія-провидець. У ній вперше з'являються не тільки прикмети пізнього стилю Шостаковича, а й деякі прийоми майбутнього музичного постмодернізму. Наприклад, третя, заключна частина симфонії здійснює незвичайний драматургічний зрушення. Починаючись як траурний марш, вона переходить в безрозмірно довгий дивертисмент змінюють один одного тим з області музичного "трешу" - вальсів, маршів, польок, галопів, поки не приходить до справжньої розв'язки, причому, розв'язки "подвійний". Спочатку "гучного і мажорній" - страхітливий шаманський ритуал безперервних переможних зойків на тлі незмінного ритмічного остинато ударних (сприймається як жива звукова алюзія кривавих масових радянських дійств того часу). Потім - "тихою і мінорній": на тлі заціпенілих акордів соліруюча челеста повторює прості короткі меланхолійні мотиви, дуже нагадують майбутню музику Пярта.

У рік створення своєї симфонії, в обстановці почалася цькування ( "Сумбур замість музики"), щоб уберегти себе від нових нападок, автор вважав за краще скасувати вже оголошену прем'єру в Ленінградській філармонії, якій повинен був диригувати Фріц Штідрі - австро-німецький диригент і учень Густава Малера, який емігрував до СРСР з нацистської Німеччини. Так не побачила світ одна з найкращих симфоній Шостаковича. Вона прозвучала лише через чверть століття. Скасування композитором прем'єри свого твору разом з наступною "зміною парадигм" в його подальших творах стала творчим обривом всього того, до чого він йшов протягом першого десятиліття своєї творчості. І того, до чого він повернеться лише в самі останні роки.


Відео: youTube / Користувач: MrWippler

Симфонія №8 (1943)

Найбільш часто виконувана, сама драматургічно досконала симфонія Шостаковича і одне з кращих творів світового мистецтва, пов'язаних з темою війни. У ній піднімається і філософська тема катастрофи загального насильства, знищення людини людиною. Восьму симфонію можна порівняти з многотемной, многоóбразним поліфонічним романом, що складається з декількох "кіл розвитку", найпотужніший з яких - останні три частини, що йдуть без перерви. Він починається зловісно-механічної токатою, що створює зримий образ машини знищення і "банальності зла". Після сильної кульмінації настає спад - трагічно-філософське осмислення катастрофи всеспалення. Ця частина-епізод побудована на постійній темі (остинато), що проходить в басу дванадцять разів (відсилання до старовинної формі пасакалія, до якої Шостакович часто вдається в кульмінаційних місцях своїх творів). На найнижчій точці спаду починається фінал симфонії: в ньому народжується єдиний у всьому творі образ надії.

Де послухати:

Дата: 9 жовтень

Місце: концертний зал імені Чайковського

Держоркестром України імені Светланова,

диригент - Володимир Юровський

Ціна: від 3000 рублів


Відео: youTube / Користувач: Classical Vault 2

У 1950-ті роки Шостакович хоча і написав кілька видатних творів (як, наприклад, 24 Прелюдії і фуги для фортепіано, Десята симфонія, Перший віолончельний концерт), але кращі твори тих років не привнесли в його музичну мову і образність нічого принципово нового. Значні зміни в творчому світі Шостаковича стали відбуватися в наступне десятиліття - в 1960-і роки.

Найвидатніша його пізня робота і одне з кращих його творів взагалі - вокальна Чотирнадцята симфонія, свого роду симфонія-кантата, багато в чому спадкоємний малерівської ідеї прощальній симфонії про смерть, на зразок "Пісні про Землю". Сам автор також вказував на зв'язок свого твору з вокальним циклом Мусоргського "Пісні і танці смерті". Для Шостаковича Мусоргський і Малер були все життя найважливішими композиторами. Крім смислових перегуків з ними, Чотирнадцята симфонія багато в чому зближується з пізніми вокальними циклами Шостаковича. Як і малерівська "Пісня про Землю", вона написана для двох співаків-солістів: чоловічого і жіночого голосу. Але, на відміну від Малера, це сама камерна симфонія Шостаковича - і за своїм настроєм, і за незвичним для композитора складу оркестру, навмисно скороченим до ансамблю струнних і ударних (включаючи челесту): двох протилежних звукових світів, що вступають в діалог як між собою, так і з людськими голосами. Тут проглядається спадкоємність з Бартоком. А також - з Бріттеном, якому присвячена симфонія.

Всього в Чотирнадцятої симфонії 11 частин - найдовша у Шостаковича і сама "несімфоніческая" їх послідовність. Як і "Пісня про Землю", симфонія Шостаковича написана на вірші різних авторів і теж в перекладах на рідну мову композитора. Всього в ній представлені чотири поета, що змінюють один одного: Лорка (перші дві частини), Аполлінер (наступні шість), Кюхельбекер (всього одна лише частина і єдине в симфонії вірш російського поета!) І Рільке (дві заключні частини). Музика симфонії наповнена проникливою лірикою і настільки ж похмурими образами макабра. Її музична мова відкриває для російської музики багато нового: не випадково саме цей твір так надихнуло молодших сучасників Шостаковича - Шнітке, Денисова, Губайдуліна, Щедріна.

У партитурі Чотирнадцятої можна знайти чимало сміливих для Шостаковича звукових рішень, включаючи темброве-звукові потоки з важко помітними на слух окремими нотами (сонористика). Композитор ніби повертається в звуковий світ "Носа" і Другої симфонії, написаних чотирма десятиліттями раніше. Особливо вражає остання частина симфонії ( "Висновок"), в якій йдеться про очікування і наближенні смерті: музика завершується потужним діссонантних крещендо, яке обривається різко і несподівано, немов саме життя.


Відео: / Користувач: Symphony DSCH

Особлива тема в творчості Шостаковича

В цілому ряді творів Шостаковича присутня тема трагедії єврейського народу. Під час війни вона вперше з'являється в фіналі Фортепіанного тріо пам'яті Соллертинского (1944), де з особливою відчайдушною силою звучить мотив, що нагадує традиційний єврейський танець фрейлахс. Пізніше ця ж сама тема відтворюється в Восьмому квартеті Шостаковича, побудованому в значній мірі на музичних автоцитата з попередніх творів. У тому ж 1944 року Шостакович завершує одноактну оперу свого учня Веніаміна Флейшман "Скрипка Ротшильда" (за Чеховим), що залишилася незакінченою після того, як її автор пішов добровольцем на фронт і загинув восени 1941 року в боях під Ленінградом. Уже після війни, в 1948 році Шостакович створює Перший скрипковий концерт і вокальний цикл "З єврейської народної поезії". У другій частині скрипкового концерту знову звучить тема, що нагадує фрейлахс. А в вокальному циклі єврейська тема вперше знаходить у Шостаковича словесне вираження.

Найповнішого свого розкриття тема досягає у вокальній Тринадцятої симфонії на вірші Євтушенко, написаної в 1962 році. Її перша частина "Бабин Яр" оповідає про розстріл київських євреїв на початку Великої Вітчизняної війни і в ній повноваго розкривається тема антисемітизму. Підготовка до прем'єри симфонії не обійшлася без ексцесів: радянське начальство було не в захваті від нового твору. Мравинский, який виступав до цього першим виконавцем багатьох симфоній Шостаковича (починаючи з П'ятої), вважав за краще триматися осторонь від "політики" і відмовився диригувати Тринадцятої. Це призвело до похолодання відносин між диригентом і композитором. Прем'єру диригував Кирило Кондрашин. Влада побажали, щоб Євтушенко "відредагував" вірш "Бабин Яр", посиливши в ньому "интернационалистическое початок". Поет, треба сказати, завжди уникав серйозних сутичок з владою, пішов на цей компроміс. Виконання симфонії в СРСР відбувалися з новим, відцензурованих варіантом тексту.


Відео: / Користувач: Alex cello

Найкраще радянських твір Шостаковича

Шостакович створив чимало офіційної радянської музики. Вважається, що таким чином він кидав необхідну "кістка" владі, щоб вони залишили його в спокої і давали можливість творити те, що йому було дійсно близько і важливо. Його знаменита "Пісня про зустрічний" (з кінофільму «Зустрічний», 1932) стала музичним символом оптимізму, що культивується в епоху індустріалізації. Його останній твір у цьому жанрі - коротка музична заставка до радянського інтербаченню (1971), що звучала перед телетрансляціями парадів і партійних з'їздів - це вже гранітний пам'ятник брежнєвського "застою". Найбільше "радянської музики" Шостакович написав наприкінці 1940-х і в 1950-і роки.

Але саме його музично видатне радянських твір - пісня "Батьківщина чує" на слова Долматовського (1950). Справжній гімн епохи, вражаючий рідкісної мелодійною красою. Пісня ця (слова якої - напуття льотчику, що пролітає над рідною країною) далека від гучного пафосу типового сталінського музичного "ампіру". Її музика захоплює стриманою виразністю, відчуттям застиглого неба і розрідженого повітря, що передаються майже нерухомим акомпанементом. З тих пір як Гагарін злітав у космос і (за власними словами) співав цю пісню під час приземлення, її початкові мотиви стали позивними Всесоюзного радіо, де звучали разом з сигналами першого супутника - щось на зразок офіційної "мелодії для мобільників", звуковий символ радянського благоденства епохи науково-технічної революції.

Слова ж пісні - найчистіший Орвелл: «Батьківщина чує, / Родина знає, / де в хмарах її син пролітає. / С дружній ласкою, / с ніжною любов'ю / червоними зірками вежі московської, / вежі кремлівської / дивиться вона за тобою".


Відео: / Користувач: Alexander Bogdanov

"Поганий Шостакович"

За півстоліття творчості композитор створив близько ста п'ятдесяти різних творів. Поряд з шедеврами серед них зустрічаються і "прохідні" роботи, написані явно на напівавтоматі. Найчастіше це твори прикладного жанру або за офіційними приводів. Композитор писав їх, не вкладаючи багато душі і натхнення. Вони тиражують найбільш ходові "шостаковічевскіе" прийоми - всі ці нескінченні дроблення ритму, "похмурі" звукоряди зі зниженими ступенями, "потужні кульмінації" і т.д. і т.п. З тих пір з'явився вираз "поганий Шостакович", що означає поверхневу скоропис такого роду.

Серед його симфоній не найвдаліша, наприклад, Третя ( "Першотравнева") з хором на слова Семена Кірсанова (1929). Написана з явним наміром поекспериментувати з формою, вона в результаті вийшла пухкою і розсипається на недостатньо міцно пов'язані між собою епізоди. Явно не найкраща у Шостаковича і його Дванадцята симфонія "1917 рік", присвячена пам'яті Леніна (1961), що нагадує, скоріше, добротну кіномузику. Втім, на думку автора цих рядків, і "відлиги" евтушенковская Тринадцята симфонія (1962) теж цікава більше своєї програмної тематикою, ніж музикою. Далеко не кожен струнний квартет Шостаковича знаходиться на одному рівні з його кращими зразками в цьому роді (такими як Третій, Восьмий або П'ятнадцятий), як, втім, і деякі інші камерні твори композитора.

Померлі і воскреслі твори Шостаковича

Як вже говорилося, деякі твори Шостаковича побачили світ набагато пізніше, ніж вони були написані. Перший приклад такого роду - Четверта симфонія, створена в 1936 році і виконана через чверть століття. Ряд творів післявоєнних років Шостаковичу довелося покласти "в стіл" до кращих часів, які настали разом з хрущовської "відлигою". Це відноситься і до творів, прямо або побічно пов'язаних з єврейською тематикою: вокальному циклу "З єврейської народної поезії" і Першому скрипковий концерт. Обидва були написані в 1948 році, коли в Радянському Союзі поряд з "боротьбою з формалізмом" розгорнулася антисемітська кампанія по "боротьбі з космополітизмом". Вони прозвучали вперше лише в 1955 році.

У роки лібералізації поряд з прем'єрами творів Шостаковича, що не побачили світло в роки сталінської диктатури, відбулася і "реабілітація" його опер. У 1962 році "Леді Макбет Мценського повіту" відродилася в новій, більш "цнотливою" авторської редакції під назвою "Катерина Ізмайлова". За рік до смерті композитора в СРСР повернулася і опера "Ніс". У 1974 році відбулася її постановка в Московському Камерному музичному театрі під керуванням Геннадія Рождественського в режисурі Бориса Покровського. З тих пір ця вистава стала головною візитною карткою театру, на зразок "Чайки" у МХАТі.

Є у Шостаковича твір, яке побачило світ і прославилося вже після смерті автора. Це "Антіформалістіческій раек" - зла і дотепна глузування над ідеологічним погромом 1948 року народження, написана по гарячих слідах на власний текст композитора. Вона являє собою кантату (або одноактну міні-оперу) за зразком сатиричного "Райка" Мусоргського і зображує збори чиновників від культури, які засуджують музичний "формалізм". Цю річ композитор зберігав все життя в таємниці і показував лише кільком близьким друзям, в тому числі Григорію Козинцева і Ісааку Глікманом. "Антіформалістіческій раек" потрапив на Захід лише в роки горбачовської "перебудови" і був виконаний вперше в 1989 році в США. Відразу після цього він пролунав в СРСР. У сатиричних персонажів кантати Едініцине, Двойкіним і Тройкіним легко вгадуються їх прототипи: Сталін, Жданов і Шепілов (партійний діяч, висловлювався про музику вже в 1950-х роках). Музика цього твору рясніє цитатами і пародіями. Партитура передує дотепним і жовчним стилізованим авторським передмовою-містифікацією (про нібито "рукописи, знайденої в ящику з нечистотами"), де названі ще кілька зашифрованих прізвищ, за якими неважко впізнати ідеологічних інквізиторів сталінської епохи.

Є у Шостаковича и незавершені твори. Незакінченою залиша его опера, розпочата во время Війни - "Гравці" за однойменною п'єсою Гоголя (на текст орігіналу). Після смерті композитора оперу завершив Кшиштоф Мейер і в 1983 році відбулася її прем'єра в західнонімецькому Вупперталі. Збереглися й інші незавершені (або навіть ледь розпочаті) оперні проекти Шостаковича. Ймовірно, ще залишилися якісь твори композитора (частково виконані, але незавершені композиторські задуми), які нам ще належить відкрити.


Відео: / Користувач: Alex P

Учні та послідовники

Шостакович поклав початок цілій композиторської школи. Викладав він кілька десятиліть - з перервою в роки "боротьби з формалізмом". З "школи ДДШ" вийшло кілька відомих композиторів. Одним з улюблених учнів композитора був Борис Тищенко (1939-2010) - яскравий представник ленінградської школи, сформованої Шостаковичем. Два інших найбільш відомих і настільки ж улюблених учня ДДШ пізніше пішли далеко від нього в "праве" і "ліве" крило післявоєнної вітчизняної музики. Перший з них - Георгій Свиридов (1915-1998) - вже в 1950-і роки став найвпливовішим представником "національно-грунтового" напряму в російській музиці, багато в чому близького письменникам і "поетам-деревенщикам". Інша - Галина Уствольская (1919-2006) - в найпохмуріші роки (вже з кінця 1940-х років) стала безкомпромісної представницею вітчизняної "нової музики". Згодом вона говорила про своє повне творчому розриві з учителем. Але незважаючи на те, як далеко пішов від нього її власний музичний мову, знайшовши крайню аскетичність і, разом тим, настільки ж крайній захід експресії, її можна вважати виразником "не букви, а духа" Шостаковича, зведеного в граничну ступінь екзистенціальної мощі.

Будь-яка композиторська школа чревата епігонством і інерцією стилю. Крім кількох творчих індивідуальностей школа Шостаковича сформувала чимало "блідих тіней", тиражують найбільш типові елементи його музики. Досить швидко ці штампи музичного мислення стали стандартом на кафедрах композиції радянських консерваторій. Про такого роду епігонство покійний Едісон Денисов любив говорити, що подібні автори пишуть "не як Шостакович, а як Левітін" (маючи на увазі одного з типових творче послідовників "Дмит-Дмітча").

Крім безпосередніх учнів, вплив Шостаковича випробували багато інших композиторів. Кращі з них наслідують не стільки рис стилю, скільки основним засадам його музики - наративного (подієвості), колізійності (схильності до прямих драматичним зіткненням) і загостреною інтонаційно. До творчим спадкоємцям Шостаковича відносяться і наш співвітчизник Альфред Шнітке, і німець Вольфганг Рим, і поляк Кшиштоф Мейер, і англієць Джерард Макберні. Останні два учасника внесли також великий внесок в реконструкції незавершених творів Шостаковича.


Відео: youTube / Користувач: elusive gnarwhallaby

Критики і недоброзичливці

Невдоволення музикою Шостаковича висловлювали не лише радянські апаратники. Ще до всякого "Сумбур замість музики" підкреслений натуралізм опери "Леді Макбет Мценського повіту" припав не до вподоби критику американської газети "Нью-Йорк Сан", який назвав цей твір "порнофоніей". Прокоф'єв, що жив тоді на Заході, говорив про "вільних похоті" в музиці опери. Стравінський же вважав, що в "Леді Макбет ..." "огидне лібрето, музичний дух цього твору спрямований в минуле, а музика йде від Мусоргського". Втім, відносини трьох найбільших російських композиторів ХХ століття ніколи не були простими ...

Фото: bbc.co.uk

Якщо радянські вожді, кон`юнктурники і ретрогради критикували Шостаковича за зайвий "модернізм", то критики "зліва", навпаки, за недостатню "актуальність". До останніх належав недавно помер французький композитор і диригент П'єр Булез, один з родоначальників післявоєнного музичного авангарду на Заході. Для нього просто не існувала музика, заснована на вільній програмно-драматургічної подієвості, а не на новизні музичної мови і бездоганності звуковий структури. З репертуару оркестрів, якими доводилося керувати Булез, завжди "зникала" музика Шостаковича і Чайковського. З тієї ж причини лаяв Шостаковича і Філіп Гершкович - віденський учень Берга і Веберна, який емігрував під час війни в СРСР. З властивим йому максималізмом він їдко називав Шостаковича "халтурником в трансі", маючи на увазі тиражовані прийоми його музики.

Не бракувало у Шостаковича і критиків "справа". На початку XXI століття були опубліковані щоденники покійного Свиридова - учня Шостаковича, багато в чому зобов'язана йому своєї успішної композиторської кар'єрою. У них він надзвичайно різко критикує свого вчителя за "помилковий шлях" його творчості, за симфонізм, "чужий природі російської музики". Опери Шостаковича Свиридов оголошує знущанням над старою Росією: "Ніс" - над Росією столично-міський, а "Леді Макбет" - над Росією провінційно-сільській. Дісталося вчителю і за пісні і ораторії на слова Долматовского ... Зрозуміло, така позиція теж має право на існування. Залишається лише запитати: що заважало Свиридову, до того моменту вже крупному функціонера Спілки композиторів, сказати своє чесне принципову думку Шостаковичу в обличчя, замість того, щоб виливати жовч в щоденникових записах? І чи варто було так вже засуджувати автора ораторії про Сталіна на слова Долматовского автору ораторії про Леніна на слова Маяковського, музиці до фільму про сталінську індустріалізації (що стала згодом заставкою головною радянської пропагандистської телепрограми) і учаснику конкурсу на новий державний гімн СРСР, що проводився Хрущовим на початку 1960 -х років?

Фото: britannica.com

Зрозуміло, у Шостаковича вистачало політичних критиків як на батьківщині, так і за кордоном. Одні вважали його занадто "антирадянським". Інші, навпаки, занадто "радянським". Так, наприклад, Солженіцин, до якого композитор виявляв великий інтерес, коли в СРСР вийшла його табірна проза, зробив Шостаковичу безапеляційний догану за Чотирнадцяту симфонію, упрекнув автора у відсутності в ній релігійності, виступивши тим самим як "ідеолог навпаки".

Як Шостакович ставився до радянської влади

Ставлення Шостаковича до радянської влади можна назвати "гамлетівським". Це дало підстави для безлічі суперечок, домислів і легенд. Образ "радянського композитора Шостаковича" поширювався, в основному, офіційною пропагандою. Інший же, протилежний міф, про "антирадянському композитора Шостаковича", створювався в колах опозиційно налаштованих інтелектуалів.

Насправді ж відношення Шостаковича до влади змінювалося протягом усього його життя. Для вихідця з петербурзької разночинской інтелігенції, де за традицією ненавиділи і зневажали "царський режим", більшовицька революція означала і нове справедливе устрій суспільства, і підтримку всього нового в мистецтві. До самої середини 1930-х років у висловлюваннях Шостаковича (і в пресі, і в особистих листах) можна знайти чимало слів схвалення тодішньої радянської культурної політики. У 1936 році Шостакович отримав від влади перший удар, який змусив його серйозно злякатися і задуматися. Після нього завершився роман композитора з лівою ідеологією і естетикою. Потім був новий удар в 1948 році. Так наростав внутрішній розлад композитора в його відношенні до колишніх ідеалам і до існуючої навколо нього реальності.

Ще з довоєнних часів Шостакович належав до еліти вітчизняних "майстрів мистецтв". Починаючи з 1950-х років він поступово ставав частиною номенклатури, займаючи все більше і більше "відповідальних навантажень і посад" (як він сам саркастично висловився в "Передмові до повного зібрання моїх творів ..."). Дивує, що всі ці "навантаження" Шостакович брав на себе вже в ті щодо ліберальні часи, коли його ніхто не змушував це робити насильно і при бажанні він міг би від них відмовитися. У його висловлюваннях і вчинках з'являлося все більше і більше гамлетівське двоедушія. При цьому в спілкуванні з людьми Шостакович залишався на рідкість порядною людиною. Користуючись своїми привілеями, чимало допомагав тим, хто цього потребував, особливо молодим композиторам "лівого" спрямування. Мабуть, в своїх відносинах з владою Шостакович раз і назавжди обрав шлях найменшого опору. Промовляючи публічно "правильні" мови, належні його "відповідальним навантажень", в побуті він дозволяв собі бути відвертим лише з найближчими людьми.

Зрозуміло, Шостаковича жодним чином не можна назвати "дисидентом". Якщо вірити деяким свідченнями, він був скептично налаштований до відомих представників дисидентського середовища, зумівши розгледіти в них непривабливі людські риси. А у Шостаковича було велике чуття на володарів вождистських замашок, до якого б політичного табору вони не належали.


Відео: youTube / Користувач: Arkady Nozik

Як радянська влада ставилася до Шостаковича

Нерідко доводиться читати про Шостаковича як про "жертви" або навіть "мученика" радянської системи. На мій погляд, такі епітети сильно перебільшені. Підставами для них служать епізоди офіційних нападок на композитора, що мали місце в 1936 і 1948 роках. Але не варто забувати, що в роки сталінської диктатури практично не залишалося "непоротих" представників інтелігенції. З майстрами культури сталінські влади зверталися своїм улюбленим методом батога і пряника. Удари, які довелося випробувати Шостаковичу, вірніше було б назвати короткочасної опалою, ніж репресіями. "Жертвою" і "мучеником системи" він був не більше, ніж багато інших його побратими по мистецтву, які зберігали своє становище культурної еліти, які одержували державні замовлення, почесні звання та урядові нагороди. Негаразди Шостаковича не можна й близько порівняти з долями таких людей як Мейєрхольд, Мандельштам, Заболоцький, Хармс або Платонов, які взяли на свою частку кари, в'язниці, табори або злидні. Те ж саме з композиторами, які "скуштували" сталінський ГУЛАГ (як Всеволод Задерацький Всеволод Всеволодович або Олександр Веприк) або назавжди були викреслені з музичного життя і морально знищені (як Микола Рославец або Олександр Мосолов).

Відсутність чітких стандартів в оцінках стає особливо очевидним, коли з одного боку мова заходить про Шостаковича в СРСР, а з іншого - про композиторів у нацистській Німеччині. Сьогодні і в Росії, і на Заході Шостаковича часто називають "жертвою" тоталітаризму, а таких німецьких композиторів як Ріхард Штраус або Карл Орф - його "попутниками" (періоди співпраці Штрауса або Орфа з нацистським урядом були досить короткочасними, обидва композитора не входили до правлячої партію, і їх твори, написані за офіційними приводів, були поодинокими в їхній творчості). Більш того, як і Шостаковичу, Ріхарда Штрауса довелося випробувати немилість нацистської влади. Незрозуміло, чому одних тоді треба вважати "жертвами", а інших "конформістами" ...

Шостакович очима біографів: листи і апокрифи

Свої потаємні думки Шостакович рідко довіряв папері. Незважаючи на безліч виступів у пресі і документальних кадрів, де ми можемо його побачити і почути його голос, нам є вкрай мало висловлювань композитора, зроблених поза офіційною обстановки. Шостакович не вів щоденника. Серед його знайомих було дуже мало людей, з якими він був відвертий у бесідах і особистому листуванні. Велика заслуга Ісаака Глікмана в тому, що в 1993 році він опублікував близько 300 збережених листів Шостаковича до нього в книзі "Листи до друга. Дмитро Шостакович - Ісааку Глікманом". У цих листах ми читаємо справжні думки Шостаковича на найрізноманітніші теми.

Відсутність документально достовірної непідцензурній "прямої мови" Шостаковича перетворило цитування його слів в предмет усного фольклору. Звідси виникло чимало анекдотів і міських легенд про нього. За багато десятиліть про композитора встигли вийти сотні книг, статей, мемуарів і досліджень. На сьогоднішній день самої сумлінної, докладної і достовірної монографією про Шостаковича можна вважати книгу Кшиштофа Мейєра "Дмитро Шостакович: життя, творчість, час", видану в середині 1990-х років в Німеччині (і незабаром після цього в Росії). Вона написана доступною мовою, містить докладне дослідження життя композитора, численні цитати і нотні приклади.

На жаль, але в іншому більшість існуючої літератури про Шостаковича заслуговує відомого визначення Маяковського: "просто нісенітниця, чи шкідлива нісенітниця". Багато з таких публікацій зроблені не стільки заради об'єктивного дослідження, скільки для самореклами їх авторів або з іншими корисливими цілями. Кому було вигідно творити міф про "радянському" Шостаковича. Кому-то, навпаки, створювати легенду про "жертві і дисидента". Після смерті Шостаковича в культивуванні "антирадянського" іміджу композитора виявилися вельми зацікавлені зарубіжні видавці, звукозаписні фірми, концертні агенти і емігрували на Захід наші вітчизняні виконавці з метою підвищення "продаваемости" Шостаковича і вилучення з його імені як можна більше переваг для себе самих.

Класичним прикладом недостовірної літератури про Шостаковича стала книга Соломона Волкова "Свідоцтво", випущена в 1979 році в США англійською мовою. Її текст видається за усні автобіографічні спогади, надиктовані самим Шостаковичем автору перед від'їздом останнього на постійне місце проживання за кордон. У цій книзі Шостакович такий, яким його уявляє Волков: висловлює своє негативне ставлення до радянської влади, різко висловлюється про своїх колег і сучасників. Частина цих висловлювань звучить і справді правдоподібно, так як в них досить натурально відтворюється манера Шостаковича говорити і вони підтверджуються іншими відомими нам репліками композитора на схожі теми. Інші ж висловлювання викликають великі сумніви в їх справжності, особливо авторські трактування власних творів і їх сенсаційні політичні інтерпретації. Волков запевняв читачів і критиків, що записував на диктофон, а потім розшифровував на папері пряму мову Шостаковича, а той все ці листки потім особисто читав і візував. На підтвердження своїх слів Волков опублікував факсиміле деяких сторінок, на яких стоять підписи Шостаковича.

Вдова Шостаковича не заперечує, що кілька недовгих зустрічей її чоловіка з Волковим в дійсності мали місце, але абсолютно неймовірним було б очікувати від Шостаковича такої відвертості в розмові з малознайомою йому молодою людиною. Факт, що за майже 40 років з моменту першої публікації Волков так і не спромігся надати оригінали текстів, які видаються їм за слова Шостаковича (цілком всі сторінки, завізовані особисто композитором, або диктофонні плівки, на яких звучала б його голос), дає всі підстави вважати цю книгу фальсифікацією. Або, в кращому випадку, апокрифами, заснованим на компіляції справжніх і уявних висловлювань Шостаковича.

Шостакович помер, не доживши трохи більше року до свого 70-річчя. Російським композиторам взагалі дуже рідко вдавалося подолати цей віковий бар'єр. Виняток - Ігор Стравінський. Нині живим побажаємо довгих років життя. Напевно, тільки зараз настає час, коли життя і музика Шостаковича, зберігаючи свою велику силу впливу і інтерес для нового покоління, отримує шанс дочекатися свого чесного і неупередженого дослідження.


Антон Сафронов

ПОСИЛАННЯ по темі