Помер Олексій Герман-старший

У Санкт-Петербурзі на 75-му році життя помер режисер Олексій Герман-старший, головний перфекціоніст серед класиків вітчизняного кінематографа. За більш ніж 40-річну біографію в кіно він став автором всього п'яти повнометражних фільмів, зате зроблених в максимально точній відповідності з авторським задумом і з мінімумом тих компромісів, на які звичайні кінорежисери часто змушені погоджуватися в силу самої специфіки кіновиробництва.

Олексій Герман народився 20 липня 1938 року в Ленінграді в родині письменника Юрія Германа. У 1960-му закінчив майстерню Григорія Козинцева в Ленінградському державному інституті театру, музики і кінематографії, куди вступив за порадою батька, відрадити його вступати до медичного. Як театральний режисер Олексій Герман попрацював в Смоленськом драматичному театрі, а потім Георгій Товстоногов запросив його, ще студента, в Ленінградський Великий драматичний театр. Прослуживши там три роки, Олексій Герман відчув, що ризикує стати «клоном» Товстоногова, і в пошуках режисерської самостійності пішов з театру в кіно: в 1964 році на «Ленфільмі» він був другим режисером у Володимира Венгерова на картині «Робоче селище», потім співрежисером Григорія Аронова на «Сьомому супутнику». Його самостійним дебютом в 1971-му стала військова драма «Операція" З Новим роком! "» По батьківській повісті - фільм негайно ліг на полицю за недостатньо героїчне зображення партизанського опору німецько-фашистським загарбникам і етично неоднозначний, що не вписується в традиційний канон радянського кіно образ героя-перебіжчика. Ледь не лягла на полицю за нестандартне зображення військового часу і вийшла в 1976-му друга ГЕРМАНІВСЬКА картина - «Двадцять днів без війни»: випустити її на екран допомогло втручання Костянтина Симонова, за чиєю повістю «Записки Лопатіна» вона була знята. Полична доля чекала і зняту в 1984-му, теж по Юрію Герману, кіноповість про життя начальника провінційного карного розшуку в 1930-і роки «Мій друг Іван Лапшин». Її, як і «Операцію" З Новим роком! "», Перейменовану в «Перевірку на дорогах», глядач зміг побачити тільки в роки перебудови, коли насторожене ставлення до норовистому режисерові змінилося визнанням на найвищому офіційному рівні: ледь зняті з полиці, обидві заборонені картини були тут же удостоєні Державної премії. Робота над наступною картиною, «Хрустальов, машину!», Зайняла у Олексія Германа сім років через труднощі з фінансуванням і небажання режисера йти на художні поступки. У 1998 році фільм, дія якого відбувається в 1953 році напередодні смерті Сталіна, брав участь в конкурсі Каннського кінофестивалю, де був не зрозумілий через «ускладненого кіномови», однак на батьківщині він отримав шість нагород кіноакадемії «Ніка» і згодом був включений в список 100 кращих кінокартин XX століття. І тим не менше «Хрустальов», який не ліг на полицю в прямому сенсі слова і був показаний по телебаченню, майже не отримав того кінотеатрального прокату на великому екрані, для якого він був зроблений.

Найбільш грандіозною, як за витратами часу, сил і засобів, так і за художнім задумом, картиною Олексія Германа-старшого стала «Історія арканарской різанини» за романом братів Стругацьких «Важко бути Богом», робота над якою почалася в 2000 році. Першу спробу цієї екранізації Олексій Герман зробив ще в 1968-му, але сценарій був закритий через вторгнення радянських танків до Чехословаччини. Так вийшло, що картина, якої не судилося стати дебютом Олексія Германа, стала його останнім фільмом. На даний момент цей титанічна праця майже закінчений, залишилася тільки перезапис звуку, який в ГЕРМАНІВСЬКА картинах завжди був таким же складним і багатошаровим, як зображення, незмінно чорно-біле, а насправді віртуозно використовує безліч відтінків сірого. Однак в житті Олексію Герману було притаманне чітке відчуття різниці між чорним і білим, нехай навіть це було його особисте, суб'єктивне відчуття людини, своєю творчістю довів, що режисер - це професія насамперед для впертих людей з сильним, хоча часто важким характером.

Олексій Герман-молодший: «Для мене батько завжди був взірцем гідності, що не користолюбства і чесності Олексій Герман-молодший: «Для мене батько завжди був взірцем гідності, що не користолюбства і чесності. Він ніколи не хотів дорогих машин або розкішних костюмів. Він вважав, що в нашій країні інтелігент не повинен перетворюватися в злодія і багатія. Вірив у щось інше, ніж в те, що зараз стало основним. Батько прожив своє життя гідно. Чи не зрадив своїх ідеалів. Чи не продався. Чи не поміняв себе на суєту. Вірю, що він пішов у кращий світ. Нам буде його дуже не вистачати ».

Олексій Герман: чорнуху придумало начальство


Ексклюзивне інтерв'ю "Комерсант" (18 липня 1998 рік)

"Ми дійсно зробили розбійницький кінематограф, більшу частину якого я абсолютно зневажаю, і кінематографістів величезну частину зневажаю і не вважаю їх кінематографістами. Але" чорнуха "тут ні при чому. Чорнухи ніякої не було, чорнуху придумало начальство. У нас були офіціанти-режисери, які "чего изволите?". Ось вони робили белуху, так би мовити. Потім почалися реформи, треба було розповісти, як в нашій країні погано. І чорнуху стали створювати ті ж офіціанти. тому що талановиті люди ніяку чорнуху не робити, талановиті люди все р Давно робили талановите кіно. А так в чорнуху може потрапити і Достоєвський. Там, де мистецтво закінчується, вже можна ділити: чорнуха або нечернуха, мистецтву абсолютно все одно ". Читайте докладніше

Лідія Маслова, Анна Касаткіна


У нас були офіціанти-режисери, які "чего изволите?