Помер Робін Гуд


БАТЬКО І ДОЧКА: одна з останніх спільних фотографій

16 лютого в віці 67 років помер прекрасний актор і улюбленець мільйонів росіян Борис ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ. Артист дуже любив життя, завжди дарував оточуючим прекрасний настрій, і ніхто не міг подумати, що він сам смертельно хворий. В останні хвилини життя з ним невідлучно перебували його колишня дружина Маріанна ВЕРТИНСЬКА і сестра Луїза.

На згадку про чудовому акторові ми вирішили розповісти читачам про найбільш яскраві події з життя Бориса Олексійовича. Володимир ПОЖАРСЬКИЙ, Дмитро ЛІФАНЦЕВ, фото Анатолія МЕЛІХОВА

* Про театр Борис Хмельницький мріяв з дитинства. Високому красеню заважало вроджене заїкання. Однак, незважаючи на це, його прийняли, правда, тільки з другої спроби, в Щукінське театральне училище. Незабаром заїкання зовсім пропало. Хмельницький вважав, що йому допоміг знаменитий гіпнотизер-містик Вольф Мессінг, який був близьким другом його сім'ї. Одного разу Мессінг посадив Бориса поруч з собою, поклав його руку на свою шию і тихо сказав: «Нічого не бійся, Вольф Мессінг завжди з тобою».

* До надходження в Щуку Хмельницький закінчив музичне училище у Львові по класу баяна і диригування оркестром народних інструментів.

АНАСТАСІЯ ВЕРТИНСЬКА: важко переживала смерть близької людини

Коли Борис уже навчався в театральному, разом з другом, майбутнім актором Анатолієм Васильєвим, в перерві між парами любив наспівувати популярні пісеньки. Одного разу Юрій Любимов почув їх і запросив грати в студентському спектаклі за п'єсою Бертольда Брехта «Добра людина з Сезуана» музикантів бродячого оркестру. Хлопці й гадки не мали, хто такий Брехт, і прийшли на репетицію - Борис з акордеоном, а Анатолій - з гітарою. На замовлення Любимова вони склали пісню водоносом. Відразу після прем'єри по Москві поповзли чутки про приголомшливе виставі. І на одне з наступних уявлень прийшов знаменитий композитор Шостакович. Після вистави він зайшов за лаштунки, привітав хлопців і сказав, що мелодія в пісні водоносом геніальна.

* Для ролі князя Ігоря в однойменному фільмі Хмельницькому довелося відпустити бороду. Вона виявилася йому так до лиця, що Юрій Любимов, головний режисер Театру на Таганці, де тоді працював актор, побачивши Бориса після зйомок, заявив: «Сбреешь бороду - звільню!» З тих пір Борис Хмельницький не міняв свій імідж, і, можливо, тому він отримав знакову роль Робін Гуда, енергійного, життєрадісного і благородного розбійника. Цей образ вийшов дуже органічним, адже Борис Олексійович і в житті був схожий на свого екранного героя. Він ніколи нікому не заздрив і не відгукувався погано ні про колишніх дружин, ні про колег. Пішовши з Театру на Таганці ще до того, як стався розкол трупи, він зміг зберегти добрі відносини і з ЛЮБИМІВСЬКИЙ, і з губенковской трупами. За це вроджене миролюбство в театрі його називали Бембі.

ІВАН БОРТНІК І МАРИАННА ВЕРТИНСЬКА: актор, як міг, заспокоював колишню дружину Хмельницького

* У 1968 році Хмельницький поїхав на гастролі до Італії. Він любив з друзями прогулюватися по нічному Риму. У цих походах по Вічному місту акторів незмінно супроводжував співробітник КДБ. Одного разу на бульварі до них прив'язався кілька вуличних жінок. Яскраво виряджені дамочки щось лопотіли, але ні Борис, ні його супутники не розуміли ні слова. І намагалися відв'язатися від них вигуками: «святкує! Святкує! »Однак це ще більше привернуло увагу повій. Вони мало не повисли на руках красеня актора. Тоді спритний Борис, помітивши незадоволений погляд гебіста, голосно вигукнув: «Педерастіко!» В одну мить «нічні метелики» розчинилися в темряві.

* Коли в 1943 році в Шанхаї в сім'ї Вертинських народилася перша дочка, то її назвали на честь коханої Робін Гуда Маріанною. Тоді в Китаї йшов популярний голлівудський фільм про шляхетного розбійника, який дуже подобався молодий дружині Вертинського. За іронією долі, Маріанна стала дружиною Хмельницького, зоряною роллю якого як раз і став Робін Гуд у фільмах «Стріли Робін Гуда» і «Балада про доблесного лицаря Айвенго». До речі, їх роман задовго до весілля передбачив у своєму вірші близький друг Хмельницького Володимир Високий.

* У 1993 році американці знімали в Росії фільм «Той, що біжить по льоду». Хмельницького запросили туди на невелику роль. Покликали на переговори з режисером, якого заздалегідь попередили, що російським акторам можна платити по $ 100 - 200 за знімальний день. Проте режисер запитав Бориса Олексійовича: на який гонорар той розраховує за сім змін. Хмельницький спокійно відповів: «Сім тисяч доларів. Якщо для вас це дорого, то я знімуся у вас безкоштовно в якості шефської допомоги за те, що ваша країна надсилала нам під час війни тушонку і галети ». Вражені американці з радістю погодилися. Але через пару днів роботи Хмельницький запропонував режисерові інший варіант: «Коли знімемо останній дубль, ви мені скажете, стою я цих грошей чи ні. Якщо ви помилилися з вибором актора, платите мені по 200 доларів за день. А якщо немає - даєте мені 10 тисяч доларів ». Янки знову погодився. «І ось ми відзняли останній дубль, - згадував Хмельницький, - а сцена яскрава, акторська - лунають оплески, режисер підходить, обіймає мене і мовчки виписує мені чек на 10 тисяч доларів! Всі очманіли!

ПЕРЕГЛЯНУТИ ПОВНИЙ ФОТОРЕПОРТАЖ