Престижні спеціальності у вузах Білорусі. Чому не варто йти на юриста

  1. Шість юристів на місце і можливість кар'єрного росту
  2. На яку оплату праці може розраховувати юрист без зв'язків
  3. Чому знати іноземну - недостатньо?
  4. «Немає місць» або вільний диплом економіста-міжнародника
  5. Маркетинг, піар і власний бізнес
  6. Що ж вибрати в підсумку?

KYKY аналізує показники за спеціальностями, на які в 2010-2015 роках був найвищий прохідний бал. І порівнює їх з реальними зарплатами випускників. У рейтингу не потрапили факультети, попит на які найчастіше народжується штучно, як у випадку з жіночими спеціальностями в Академії МВС.

Тисячі випускників по всій країні стали подавати документи до ВНЗ. Судячи зі статистики, частина з них піде на юрфак. На ділі, ВНЗ варто вибирати, виходячи не з престижності, а затребуваності спеціальності, диплом якої ви плануєте отримати. Плювати на показники ринку праці Білорусі можна тільки в тому випадку, якщо у вас дідусь-мільйонер в Малібу. В іншому випадку варто зважити всі «за» і «проти», перш ніж віднести атестат і сертифікати ЦТ до приймальної комісії.

Шість юристів на місце і можливість кар'єрного росту

Отже, яка ж професія була найпрестижнішою за останню п'ятирічку? Хотілося б сказати, що гейм дизайнер, але немає. У 2010-му, 2012-му і 2015-му на вершині топа знаходилося «Міжнародне право» ФМО БГУ: конкурс в 2010-му - 369 балів для міських, 348 для сільських; в 2012-му - 374 і 287 відповідно; в 2015-му - 383 бали для всіх. Претендентів не налякала навіть чимала плата за навчання: першокурсники 2010-го повинні були викласти 10 655 200 рублів, 2012-го - 14 950 000, 2015 го - 24 680 000.

Ким же будуть працювати студенти? Якщо вірити довіднику абітурієнта, то випускники «Міжнародного права» отримують кваліфікацію юриста-міжнародника - профі, який відчуває себе в міжнародному законодавстві як риба в воді. В ідеальному світі такі фахівці можуть влаштуватися в держструктури, комерційні організації, білоруські та іноземні юридичні фірми та адвокатські бюро; в представництва міжнародних органів та організацій або міжнародних судових установ, громадські об'єднання.

Користь від юриста-міжнародника найочевидніше в сфері, яка передбачає зовнішньоекономічну діяльність. Наприклад, в білоруській фірмі, що співпрацює з іноземними партнерами, або філії зарубіжної компанії. Підрахувати вигоду від найму фахівця в грошовому еквіваленті досить складно, тому що юрист не приваблює гроші - він робить так, щоб організація їх не втратила. Невірно складений договір з іноземною фірмою може увергнути компанію в пучину банкрутства. Особливо небезпечно мати двієчника на посаді юриста в МЗС - загрожує міжнародним скандалом. Кількість юристів з дипломом з міжнародного права в організації залежить від її розмірів. Якщо це маленька консалтингова фірма, то і один впорається. У корпораціях ж існують цілі відділи.

За рівнем розподілу в Мінську і регіонах ситуація на ФМО непогана. Якщо вірити декану факультету, професору Віктору Шадурського, бюджетники складають приблизно 15% від курсу, і їх розподіляють згідно із заявками і особистими заявами. Так що якщо студент зможе зачепитися в столиці, його в ній же і залишать. Але тут криється інша проблема: юристи-міжнародники занадто екзотичні для білоруського ринку праці. Якщо прямо зараз вбити «юрист-міжнародник» в рядку пошуку на Rabota.tut.by, випаде всього одна вакансія. Тому будемо реалістами і розглянемо попит на звичайних юристів.

Якщо вірити показниками Міністерства праці та соціального захисту РБ, дослідженням консалтингової компанії «Тут і зараз», а також відомостями тієї ж Rabota.tut.by, в 2010 році на одну вакансію юриста доводилося три здобувача. У 2011-му - вже 5,2 пропозиції на одне робоче місце, в 2012-му - 7,46 на вакансію. Влітку 2013-го сталася дивна річ: в червні попит вперше перевищив пропозицію - на 66 претендентів було 113 вакансій. Але потім все повернулося на круги своя, і в 2014-му, за запевненнями Rabota.tut.by, 6 юристів боролися за один стілець в офісі. У 2015-му в місті на 59 вакансій доводилося 234 резюме, при цьому в селі ситуація була протилежною - 22 здобувача на 38 місць (що зрозуміло, дивлячись на сільські зарплати).

На яку оплату праці може розраховувати юрист без зв'язків

Тут складно сказати точно. Якщо випускник юрфаку без досвіду роботи відправиться в державну структуру, він стане отримувати близько 250 доларів. При цьому юрист-міжнародник з досвідом в приватній фірмі заробляє 1000-3000 євро. Ще варіант - відкрити приватну практику. Послуги юриста коштують недешево - від $ 10 за консультацію до $ 500 за складання цілої системи договорів. Чим довше юрист на ринку, тим дорожче його робота.

Щоб оцінити дохід сфери, я звернулася до даних Міністерства юстиції 2010-2015-го про кількість осіб, що надають юридичні послуги в Білорусі, а також прибутку від податків. У 2010-му в РБ юридичні послуги надавало 760 ліцензіатів. До бюджету від наданих юридичних послуг надійшло 4 100 млрд рублів. На той момент в країні було створене і діяло 13 спеціалізованих юридичних консультацій, в тому числі «з обслуговування суб'єктів підприємницької діяльності РБ при здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності» (ось тут вміння юриста-міжнародника були б до місця). На ранок 1 січня 2016- го юридичні послуги надавало 823 ліцензіата (зростання у наявності). Податків до бюджету за 2015-й надійшло в цілому на 25 196 223 тис. Рублів (хороша ілюстрація інфляції за п'ятирічку). Неважко помітити, що кількість юристів зростає. Кадровики вже не перший рік твердять про профіцит юристів в Білорусі. Пропозицій було так багато, що в 2012 році прийом на юридичні спеціальності був скорочений на 15% з одночасним збільшенням вартості навчання на платному відділенні.

Пропозицій було так багато, що в 2012 році прийом на юридичні спеціальності був скорочений на 15% з одночасним збільшенням вартості навчання на платному відділенні

Чому знати іноземну - недостатньо?

У 2011-му найвищий конкурс - 370 для міських абітурієнтів і 347 для сільських - був на спеціальність «Лінгвістичний забезпечення міжкультурних комунікацій: німецьку мову і друга іноземна мова» Мінського державного лінгвістичного університету (факультет міжкультурних комунікацій). Вартість навчання для першокурсників в тому ж 2011-му дорівнювала 4 516 000 рублей за семестр. Щороку факультет випускає близько 200 фахівців, у яких в дипломах значиться «фахівець з міжкультурним комунікацій», «перекладач-референт». Ким працюють ці хлопці, сказати складно - МЛУ не веде статистики з працевлаштування. Швидше за все, хтось із них йде в перекладацькі бюро, представництва зарубіжних фірм, комерцію. Інші - в рекламу, PR, турбізнес і журналістику. Треті стають вчителями іноземної мови.

Проректор з навчальної частини МЛУ Олена Бетен стверджувала , Що міжкультурна комунікація - це престижно: «Ми готуємо« мобільних людей », які легко навчаються, легко підлаштовуються під обставини, багато хто отримує додаткову вищу освіту». В принципі, це недалеко від істини: всі мої знайомі випускники МЛУ зараз працюють менеджерами з продажу.

Якщо випускник лінгвістичного вирішить піти за профілем - перекладачем - його чекає неприємний сюрприз. Консалтингові агентства майже ніколи не відкривають папочку з позначкою «перекладачі». Адже поважають себе, прагнуть наймати людей, вже володіють іноземною, а не витрачатися на окремого спеціаліста, чия функція - лише в знанні мови. Сьогодні на сайті trudbox.by - 25 вакансій для перекладачів німецької мови, середня зарплата дорівнює понад 16 200 тис рублів. Але при цьому вакансій для володіють німецькою: на Praca.by - 1807, на Rabota.tut.by - 253.

Звичайно, можна не шукати роботу, а створити її самостійно, наприклад, зайнятися фрілансом. Спеціаліст отримує за сторінку письмового перекладу від $ 2,5 до $ 10-15 (в залежності від складності тексту); за годину послідовного перекладу - близько 15 євро, за годину «синхрону» - 30 євро. Але ринок переказів в Білорусі вже укомплектований: зареєстровано 80 організацій, з них 33 - в Мінську. Плюс для нормального функціонування перекладацької фірми річний оборот повинен складати мінімум 200 000 доларів. Ще один варіант - стати гідом-перекладачем. Їх число також росте: в 2012-му був зареєстрований 201 атестований гід-перекладач, а на 1 січня 2016- го їх стало вже 265. Але сфера туризму в Білорусі повільно згасає: якщо в 2010-му експорт туристичних послуг в країну склав 146, 7 млн ​​доларів, то в 2015-му показник дорівнював 143 млн. Чи не кращий вихід.

Чи не кращий вихід

Але не турбуйтеся - випускники МЛУ все одно входять в топ найбільш затребуваних серед роботодавців: з 2013-го року 5% вакансій лінгвістів чекають на посадах офіс-менеджерів, перекладачів і викладачів.

«Немає місць» або вільний диплом економіста-міжнародника

Два роки поспіль - 2013-й і 2014-й - на вершині знаходилася спеціальність «Світова економіка» ФМО БГУ: в 2013-му прохідний бал був 372 (міський конкурс) і 297 (сільський конкурс); в 2014-му - 371. На бюджет потрапило близько 15% вступників, іншим довелося викласти за перший рік навчання 17,4 мільйона (2013 рік) і 21,52 мільйона рублів (2014 рік). Що вони отримають за свої гроші? Якщо пощастить - роботу економістом, фахівцем з дилерської або брокерської діяльності в експортних і маркетингових службах комерційних фірм; валютно-фінансових відділах банків; представництвах іноземних фірм, спільних підприємствах; дипломатичних місіях. Але на ділі в минулому році бюджетникам довелося погодитися на вільний диплом, тому що компанії, висланий на них заявки, пізніше відмовилися від своїх обіцянок.

Отже, уявімо, що випускник «Світовий економіки» вирішив влаштовуватися самостійно, без пап-мам-кредитів, і розмістив свою вакансію на HeadHunter. Що його чекає? Якщо коротко, то нічого хорошого. Все той же Міністерство праці та соціального захисту, а також аналітики Rabota.tut.by підрахували: в 2010-му році на 131 вакансію припадало 487 резюме економістів; в 2011-му - 374 здобувача на 110 посад; в 2012-му - 303 резюме на 103 вакансії. У 2014-му в місті було 115 претендентів на 130 робочих місць. І в 2015-му значилося 402 здобувача на 72 резюме в місті. Середня зарплата випускника без досвіду в 2010-му році дорівнювала близько 1 300 тисяч рублів. У 2015-му - починалася від 6 мільйонів (згідно сайту trudbox.by). На ділі розкид між оплатою економіста в держструктурі і економіста в міжнародній комерційній фірмі може становити 3-15 мільйонів. В ідеалі середня зарплата економіста повинна починатися від $ 600.

Маркетинг, піар і власний бізнес

У 2014-му найскладніше було потрапити на спеціальність «Бізнес-адміністрування» в Інститут бізнесу і менеджменту технологій БДУ - 371 бал. Але не складніше, ніж оплатити повну вартість навчання в 2014-2015 навчальному році: 20, 160 тисяч рублів за курс російською мовою або 36 000 тисяч за заняття англійською. Після закінчення факультету бізнесу фахівців чекає посаду економіста-менеджера і бізнес-адміністратора. Статистикою працевлаштування займається Центр розвитку кар'єри, який клянеться, що не випускники ІБМТ БГУ шукають собі роботу, а робота - випускників. На підтвердження цього на сайті установи приведена цитата першого заступника директора Інституту Анатолія Ковалинського: «Багато хто з випускників не бояться відкривати свій бізнес - вже в вересні-жовтні приходять похвалитися першими по-справжньому дорослими кроками у професійній діяльності».

Багато - це приблизно 20% випускників. Трохи менше хлопців (17%) стають економістами.

Окей, гугл, вірніше, Белстат, як в Білорусі йдуть справи з власним бізнесом? В принципі, не дуже добре: за п'ять років обсяги малого підприємництва залишилися практично на тому ж рівні. Для прикладу: в 2010-му кількість суб'єктів малого підприємництва дорівнювало 84 164 організаціям, питома вага малого бізнесу в ВВП країни - 12,4%. А на 1 січня 2016 року господарську діяльність вели 105 тисяч організацій малого підприємництва, внесок мікро- і малих організацій в ВВП республіки склав 14,2%.

Інший напрямок життя економістів-менеджерів - це маркетинг: приблизно 12% випускників спеціальності «бізнес-адміністрування» йдуть в цю сферу. За останні п'ять років професія маркетолога увійшла в топ-5 найбільш затребуваних у роботодавців. Так, на початок цього року аналітики Rabota.tut.by стверджували, що в 2015-му позиція «Маркетинг, реклама, PR» стала третьою за затребуваності. Середня зарплата маркетолога в Мінську зараз дорівнює 7,5 млн рублів (згідно сайту trudbox.by).

Що ж вибрати в підсумку?

Знаєте, стоматологи в приватних клініках Мінська непогано заробляють - до 30 мільйонів рублів на місяць.

Помітили помилку в тексті - виділіть її та натисніть Ctrl + Enter

Чому знати іноземну - недостатньо?
Що вони отримають за свої гроші?
Що його чекає?
Окей, гугл, вірніше, Белстат, як в Білорусі йдуть справи з власним бізнесом?
Що ж вибрати в підсумку?