Прийоми підготовки учнів до ЄДІ з російської мови (з досвіду роботи). 11-й клас

  1. I. Види взаємодій
  2. II. Психолого-педагогічна діяльність:

розділи: Позакласна робота , Робота з батьками , Конкурс «Презентація до уроку»

Клас: 11

Завантажити презентацію (563,4 кБ)

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

«Іспит - (лат.) Випробувань; Пропозиції питань для узнаванья чиїхось відомостей. Чи не для знання, для іспиту вчимося. Екзаменувати кого, катувати, відчувати, розпитуючи, дізнаватися ступінь відомостей його ».
(В. І. Даль)

«Іспит - перевірочне випробування по якомусь навчального предмета»
(С.І. Ожегов)

У шкільній реальності іспит - це оцінка кінцевого результату, аналіз відповідності рівня розвитку випускників освітнього стандарту. Він показує, наскільки випускник має ті компетенціями (і не тільки освітніми), які забезпечать його успішність на наступному віковому етапі. І в сучасному російському освітньому просторі для цієї мети почали застосовувати ЄДІ.

З початку експерименту із запровадження Єдиного державного іспиту педагогів, випускників шкіл та їх батьків цікавлять питання підготовки до здачі ЄДІ.

Метою даннойработи є обмін досвідом в організації та методиці підготовки учнів і їх батьків до іспиту. Безсумнівно, що успіх його здачі залежить від безлічі причин, але грунтується він саме на взаємодії трьох сил: дитина-учитель-батько

На офіційному сайті Міністерства освіти, присвяченому ЄДІ (http://www.ege.edu.ru), представлена ​​величезна кількість різних матеріалів по Єдиного державного іспиту для різних категорій читачів: самих випускників, вчителів випускних класів, організаторів іспиту. Були розроблені загальні рекомендації для випускників та їх батьків, але вони теж, при всій їх потрібності і важливості, багато в чому мають узагальнений характер.

Разом з тим залишається практично неосвітленій психологічна складова Єдиного державного іспиту. Методика психологічної підготовки учнів і їх батьків в поєднанні з навчально-освітньою програмою видається на сьогоднішній день найактуальнішою, несучої новизну як в методологічному плані, так і в педагогічному.

I. Види взаємодій

1. педагог - батьки.

Контакт з батьками вкрай важливий.

Так як вони беруть безпосередню участь у цих заходах на етапі випускних іспитів, їм теж необхідна особлива підготовка. Недолік інформації підвищує тривогу батьків, які, самі того не бажаючи, передають її дітям.

А) ЄДІ для батьків: від розуміння до взаємодії. (З досвіду роботи)

А) На початку 2011-2012 навчального року на батьківських зборах була створена ситуація ЄДІ. Батькам запропонували вирішити тести з різних шкільних предметів з правом вибору відповіді (ч.А). В даному випадку був абсолютно неважливий результат тестування. Питання полягало в іншому: наскільки вони відчули себе психологічно впевненими під час тестування і спробували уявити, що відчувають діти, перебуваючи в подібній ситуації.

Б) Ми попросили закінчити дані тези, аргументувавши висновки:

  • Якщо результат іспиту буде не зовсім таким, яким хотілося б, то ...
  • Якщо дитина сильно хвилюється, то ...
  • Якщо дитина не хвилюється зовсім, то ...

В) Обговорення тим закінчилося висновком, що немає сенсу показувати страх і пити валер'янку або, навпаки, підкреслювати свою байдужість до іспиту.

Єдиний державний іспит - ситуація серйозна, але не позамежна.

Б) Батьківський всеобуч: від взаємодії до співпраці (З досвіду роботи)

Раз на місяць батьки присутні на контрольному тестуванні в якості членів комісії. Використовуючи бланки з відповідями, вони «беруть» іспити у своїх дітей. Не секрет, що серед мам і тат можуть бути і такі, хто жодного разу не бачив екзаменаційних матеріалів. Як показав досвід, після подібних заходів, батьки пропонують свою допомогу і далі. Педагог досягає, таким чином, кілька цілей:

  • по-перше, поліпшується взаємозв'язок дитина-батько;
  • по-друге, батьки розуміють, що рішення тестів - це далеко не найлегший працю;
  • по-третє, під час контрольного заліку батько ясно уявляє собі, «на якому рівні знань» знаходиться його дитина;
  • по-четверте, вони бачать свою дитину, успішно (неуспішно) здає тест;
  • по-п'яте, ще тісніше стає контакт з учителем, тому що перевірка тестів триває тепер і вдома, тим більше, що відповіді в книгах, які використовуються вдома, «зникають»;
  • Назрівають суперечності, і ... батьки беруть консультацію у вчителя.

У моїй практиці виявилися і такі дорослі, які зацікавилися засобами художньої виразності. Вони із задоволенням шукали разом з хлопцями парцеляції, градацію і синтаксичний паралелізм ...

2.Взаімодействіе педагог - учні

Взаімодействіе педагог - учні

Єдиний державний іспит з російської мови дуже специфічний: він не зовсім відповідає шкільній програмі. Практика показала, що без спеціальної підготовки навіть відмінники не можуть здати на високий бал цей іспит.

Словесники знають, що починати підготовчу роботу потрібно якомога раніше. В ідеалі - за рік або за два до кінця 11 класу, ну а фактично - як тільки твердо визначилися з вибором вузу і потрібного прохідного балу.

А) Індивідуальні заняття як спосіб надання допомоги при підготовці до ЄДІ (З досвіду роботи).

В цьому році, як і раніше, я розбила клас на групи відповідно до рівня підготовленості і почала проводити консультації, продовживши роботу 2010-2011уч.г. Від «азів" до рівня В8 «нарешівалісь» тести, складалися зведені таблиці по виявленню прогалин. На уроках повторювали, узагальнювали, писали і вирішували ... Але вчительського задоволення така, нехай і копітка, робота все одно не приносила.

У січні склала графік ... не консультацій, а короткочасних індивідуальних курсів: «Один учень - один тиждень» (12 додаткових годин кожного!) Хтось скаже: «Де взяти стільки часу?» Так, часом доведеться пожертвувати. Що роблять інші хлопці? Вирішують тести, працюють на уроках, раз в тиждень отримують консультацію по прогалин. Найголовніше - потрібно все фіксувати в «Зошити контролю».

Протягом тижневого «занурення» учень зобов'язаний показати і розповісти про всі навчальних посібниках, якими він користується при вирішенні тестів, коли готується до ЄДІ самостійно.

Б) (З досвіду роботи)

Багато учні користуються моїм електронним посібником «Рішення тестів з російської мови частини А, В. ЄДІ-2012» з прикладами, таблицями ... (100 слайдів)

Складалося воно по «больових точках» саме мого класу з таким розрахунком, що комп'ютер буває «ближче, ніж книга». Електронну презентацію можна використовувати на уроках, факультативних, курсових (індивідуальних) заняттях, групових консультаціях. Досвід показує, що яскраве оформлення таблиць і правил з прикладами, малюнками і фотографіями викликають інтерес, сприяють швидкому запам'ятовуванню. Давайте згадаємо наші підручники:

«Фарбу», папір, шрифт ...

З посібником а

II. Психолого-педагогічна діяльність:

1. Загальношкільна лінійка як стимул підготовки до ЄДІ (З досвіду роботи)

Випускний клас-це не тільки ЄДІ, але ще і прощання з тим, що стало особливо дорогим за 11 років! Ми вирішили, що необхідно з'єднати психологічну та навчально-педагогічну складову в єдине ціле, вирішивши, таким чином, кілька завдань.

Деякі випускники ( «механічно», «так треба») готувалися до іспитів, не замислюючись, що часу на підготовку до ЄДІ залишилося не так вже й багато.

Щотижня в школі проходять загальношкільні лінійки. Народилася ідея: кілька хвилин дарувати одному випускнику ( «Хвилина слави»), розповідаючи про нього, показуючи його грамоти, медалі. Всі розуміли, що скоро доведеться прощатися. Протягом тижня ми беремо інтерв'ю, збираємо відомості, вивчаємо портфоліо, обов'язково називаємо обраного навчального закладу, місто ...

Звучить музика. Улюблений вчитель дарує подарунок від школи. Після таких лінійок мети і завдання випускника визначаються чіткіше, підхід до навчання стає більш відповідальним, а іспити - «ближче»

2. Психологічна складова при написанні твору (ч С.)

Від того, наскільки успішно зданий ЄДІ, залежить майбутнє випускника. Як відомо, без виконання завдання частини С не можна розраховувати на відмінний, а часом і просто досить високий бал. У даній таблиці представлено один із прийомів організації написання твору.

1. Вивчення вимог Твір бажано писати на окремих заздалегідь заготовлених аркушах., Оскільки воно може «розростися» ... Підготовка до виконання частини С починається з вивчення вимог, що пред'являються до цієї частини. Кожен учень повинен знати зміст «Критеріїв перевірки і оцінки виконання завдань із розгорнутою відповіддю» (К1-К12). 2. Самостійна робота При написанні твору сторінку потрібно ділити для твори (ліва сторона) і покрокової перевірки (права сторона) Учні пишуть твір з прочитаного тексту і, перш ніж здати роботу вчителю на перевірку, самі оцінюють свою роботу у відповідності до змісту критеріїв оцінювання, що дозволяє їм логічно вибудувати своє міркування, побачити переваги і недоліки роботи. ) 3. Повторна перевірка. (Якщо дозволить час, всі роботи учнів бажано передрукувати, вказавши тільки шіфр.Естественно, всі помилки, абзацний членування потрібно зберегти. Обмін роботами дає можливість випробувати себе в ролі члена комісії з перевірки ч.З Учні осмислюють зміст «чужий» роботи, аналізуючи її згідно 12 критеріям. «Шукаю помилки в інших-вчуся сам». Така навчальна діяльність учнів піднімає їх вміння з виконання частини С на новий якісний рівень. 4. Контрольна перевірка І тільки після цих етапів учень, переосмисливши власне відношення до написання твору, приступає до останнього контрольного варіанту свого твору. 5. Перевірка роботи вчителем, робота над помилками. Індивідуальний підхід, індивідуальний графік занять, індивідуальна програма навчання - це може дати не тільки особистий репетитор ЄДІ з російської мови, а й учитель предметник.

додатки

20.02.2013

Не консультацій, а короткочасних індивідуальних курсів: «Один учень - один тиждень» (12 додаткових годин кожного!) Хтось скаже: «Де взяти стільки часу?
Що роблять інші хлопці?