Пристрій звукоряду гітари

Якщо ви запитаєте, що є ключем до розуміння гри на гітарі, то відповідь буде таким: важливо зрозуміти особливості пристрою звукоряду гітари і навчитися користуватися ними на практиці. Для більшої наочності ми порівняємо пристрій звукоряду гітари і синтезатора, що також буде цікаво і клавішник.

Особливістю пристрою звукоряду гітари (класичної, бас-гітари, електрогітари і ін.) Є те, що він, в загальному випадку, є візуально однорідну двовимірну систему, організація якої дозволяє легко виконувати різні побудови (інтервалів, акордів, гам і ін.) від різних ладів шляхом зміщення позиції по горизонталі або вертикалі. Простіше кажучи, для гри акорду одного виду від різних клавіш піаністу потрібно пам'ятати те, які клавіші потрібно натиснути, а гітаристу досить вивчити позицію пальців при грі даного виду акорду, а потім пересувати її до потрібного ладу без змін або з мінімальними змінами ..

Візуально однорідна двовимірна система

Подивіться на накладку грифа гітари зверху. Струни і лади утворюють сітку з прямокутників різної ширини, які утворені струнами і ладовими порожками. Лади дають нам горизонтальну координату ноти на грифі, струни - вертикальну. Виходить двовимірна система. Клавіатура синтезатора являє собою одновимірну систему.

Під візуальної однорідністю розуміється то, що кожну клітину на грифі оточують такі ж клітини (різна ширина ладів непринципова). Клавіатура синтезатора є візуально неоднорідною системою: чорні клавіші розташовані певним чином щодо білих і згруповані по дві і три. Наприклад, зліва від клавіші до ми бачимо білу клавішу, справа - чорну і білу, зліва від клавіші ре біла і чорна клавіші, а праворуч - чорна і біла, зліва від клавіші ми біла і чорна клавіші, а праворуч - біла і т.д . (Рис. 1).

1)

Мал. 1. Схематичне пристрій звукорядов гітари і синтезатора.

Дана візуальна неоднорідність і одномірність клавіатури призводить до того, що при виконанні одного і того ж побудови від різних клавіш клавішник буде бачити різну картину, а гітарист в більшості випадків - одну й ту ж саму - зоровий шаблон, який дозволяє йому швидко грати його від різних нот.

Візуальний шаблон

Під візуальним шаблоном розуміється схема, на якій показано відносне положення тонів на грифі гітари того чи іншого побудови. "Так це ж табулатура!", - вигукне гітарист. Не зовсім. Наприклад, на табулатурі акорду, як правило, показано відносне положення тонів конкретного акорду від конкретного лада, наприклад, Am від 5-го ладу 6-й струни, а зоровий (візуальний) шаблон - це табулатура, на якій показано відносне положення тонів акордів даного виду (рис. 2).

Мал. 2. Табулатура і шаблон.

Тут вказівний палець притискає всі струни, а безіменним і мізинцем притискаються струни на VII ладу.

Якщо потрібні мінорні акорди, то шаблон записується як Xm, де m означає мінорний, а X - змінна, замість якої потрібно вказати буквене позначення необхідного акорду. Якщо потрібен акорд Am, то шукаємо лад на шостій струні, відповідний ноті A (5-й лад), і від нього затискаємо струни за шаблоном Xm. Потрібен акорд G # m? Шукаємо ноту G # (4-й лад) і від неї затискаємо пальцями той же шаблон Xm.

З цього випливає важливе правило для гітаристів:

Запам'ятовуйте шаблонні схеми побудов на гіфі інтервалів, акордів, гам і ін., А не їх конкретні побудови від того чи іншого ладу

Де взяти схеми шаблонів для різних видів акордів? Ви їх легко створюєте самі з табулатури: приберіть з табулатури букву акорду і номер лада - виходить схема шаблону. Аналогічно шаблони отримують з табулатури інтервалів, гам, пентатоніка, гітарних рифів, фраз і ін.

На табулатурах часто показуються акорди в відкритих позиціях (з використанням відкритих струн), що може викликати складності визначення шаблону в цьому випадку. Уявіть, що за верхнім порожком гітари є ще один уявний лад. Коли грається відкрита струна, то це аналогічно тому, як ніби уявний палець притискає цю струну до цього уявного ладу. Подивіться становище всіх що у побудові пальців, включаючи і ці уявні пальці, а потім сдвінте всю позицію на один лад вправо. Те, що затискали уявні пальці, тепер потрібно затиснути пальцями руки - шаблон готовий!

Клавішник теж користується візуальними шаблонами, але через неоднорідного пристрої звукоряду клавіатури, він, в міру необхідності, змушений запам'ятати не тільки шаблон, але і його побудова від різних клавіш (рис. 3). Відчуваєте різницю?

Відчуваєте різницю

Мал. 3. Візуальні шаблони на грифі і клавіатурі.

На малюнку показаний інтервал квінти. Неважко помітити, що гітарист бачить незмінний шаблон, де верхній тон (блакитне коло) знаходиться через лад вправо на сусідній зверху струні. А клавішник бачить різну ситуацію: на клавіатурі зліва верхній (синій тон) знаходиться перед другою чорної клавішею з трьох, на клавіатурі в середині його потрібно взяти на чорній клавіші, а на клавіатурі праворуч - після третьої чорної клавіші з трьох. Клавішник може придумати такий алгоритм: верхній тон квінти береться через три білі клавіші. Але цей алгоритм приведе до помилки, тому що на клавіатурі в середині між тонами інтервалу чотири білі клавіші! Вихід? Клавішнику потрібно згадати теорію - інтервальний будова квінти в півтонах, і правильно відрахувати півтонни від заданої клавіші. А гітарист без будь-якої теорії буде швидко і точно брати квінти від будь-якого ладу, завдяки зоровому шаблоном і пристрою звукоряду гітари!

Через неоднорідного пристрої звукоряду фортепіанної клавіатури клавішнику найпростіше запам'ятати візуальні шаблони в тональностях до-мажор і ля-мінор. Якщо клавішник візуально або на механічному рівні пальців рук не пам'ятає те, як береться, наприклад, акорд від заданої ноти (клавіші), то ситуація може виглядати так:

Варіант 1. Будує цей акорд візуально в думках або на клавіатурі в тональності натурального до-мажору, бачить і вважає інтервали в цьому акорді, а потім використовує ці розрахунки для побудови акорду від заданої клавіші.

Варіант 2. Згадує з теорії интервальное будова акорду і розраховує його від заданої клавіші.

Варіант 3. Не пам'ятає интервальное будова акорду і не може взагалі зіграти акорд.

Варіант 4. Потрібно Було на свій слух і методом "пальцями в небо" намагається його зіграти, що нерідко призводить до помилок.

Порівняння грифа і клавіатури наводиться не для того, щоб налякати складністю гри на синтезаторі, а для того, щоб гітарист зрозумів один вкрай важливий момент - при грі на гітарі потрібно вчитися мислити шаблонами і будь-яка побудова інтервалів, акордів, гам і ін. На табулатурі, схемою або розташуванні пальців на грифі (яке показав інший гітарист або до якого додумався сам) брати участь у ролі зорового шаблону, який можна зіграти від будь-якого ладу. Наприклад, хтось показав вам гру акорду Сm7. Не потрібно запам'ятовувати те, що він грається від 3-го ладу на 5 струні. Потрібно лише точно запам'ятати відносне положення всіх пальців при його грі і вид цього акорду - мінорний cептаккорд.

Уміння мислити шаблонами і використовувати їх накладає певний відбиток на мислення гітариста, але це зовсім не означає те, що і грати він буде шаблонно, нецікаво і нудно.

Чому ще важливо гітаристу розуміти гру по зорових шаблонами? На практиці нерідко виникають ситуації, коли потрібно зіграти спочатку відоме побудова (риф, фразу і ін.) Від різних нот (ладів). Для цього часто досить просто перенести руку до потрібного ладу і зіграти розученого побудова, але замість цього він намагається заново виконати побудова, замислюється, помиляється і припиняє гру! Розвинути навички гри по зорових шаблонами допомагає імпровізація.

Перевага зорових шаблонів для гітариста полягає і в тому, що завдяки їм можна наочно демонструвати побудови в музиці без необхідності здійснення математичних розрахунків. Наприклад, інтервальний склад мажорного тризвуку - це велика терція + мала терція (б.3 + м.3). Що це таке? Клавішнику можна показати візуальний шаблон на клавіатурі, але для його точного побудови від будь-якої клавіші потрібно буде пояснити, що таке терції, скільки напівтонів в них входить і як ці півтонни вважати на клавіатурі. А гітаристу досить показати шаблон (рис. 4), розучивши який він теоретично (для гри на верхніх широких ладах необхідна хороша розтяжка пальців лівої руки) зможе брати його від будь-якого ладу 6-й струни.

4), розучивши який він теоретично (для гри на верхніх широких ладах необхідна хороша розтяжка пальців лівої руки) зможе брати його від будь-якого ладу 6-й струни

Мал. 4. Шаблон мажорного тризвуку від шостої струни.

Комусь може здатися, що завдяки зоровим шаблонами гітаристу можна взагалі не вчити теорію. Таке можливо, як показує практика, але теорія допомагає впорядкувати і систематизувати знання, що дозволить рухатися до успіху по зимовій дорозі на автомобілі, а не пробиратися пішки по заметах.

А тепер трохи дьогтю в бочку барабанщика! А причому тут барабанщик? Та при тому що винен він у всьому і завжди, навіть коли гітарист звучить повз нот!

Залишимо барабанщика в спокої і подивимося, що ж трохи ускладнює використання шаблонів для інтервальних побудов на грифі. Звукоряди сусідніх струн на 6-ти струнної гітарі при класичній (звичайної, типової) налаштування зрушені відносно один одного на однаковий інтервал - чисту кварту (ч.4 - 5 ладів), а звукоряд 2-й струни щодо 3-й зрушать на інтервал великий терції (б.3 - 4 лада), як це показано на рис. 5.

Мал. 5. Зміщення звукорядов струн на 6-ти струнної гітарі.

Виходить дві групи струн: верхня, в яку входять струни 1 і 2 і нижня - з 3 по 6. Ці групи зміщені відносно один одного на один лад (один півтон). Усередині цих груп будь-інтервальні побудови здійснюються по одному зоровому шаблоном. Якщо ж в інтервальних побудовах беруть участь струни з різних груп, то необхідно розтягнути шаблон на один лад, як показано на рис. 6.

6

Мал. 6. Інтервали.

Зеленими стрілками показані інтервальні побудови всередині груп, а червоними - між групами. Зверніть увагу на те, що інтервал 3> 4 в обох випадках будується за шаблоном - на струну вгору через лад вправо, а інтервал, наприклад, 1-> 3 на варіанті справа розтягнутий на лад вправо, тому що струни 2 і 4, на яких він побудований, знаходяться в різних групах.

Виходить просте правило:

  • в межах групи інтервали будуються за одним шаблоном
  • для побудови інтервалу, побудованого всередині групи, розтягуємо його на лад при побудові його між групами
  • для побудови інтервалу, побудованого між групами, стискаємо його на лад при побудові його всередині групи

На 4-х струнної бас-гітарі з класичної налаштуванням використовується лад чотирьох нижніх струн 6-ти струнної гітари: 1 - G, 2 - D, 3 - A, 4 - E (рис. 5). Звукоряди сусідніх струн зміщені відносно один одного на однаковий інтервал, тому і побудови від будь-якого ладу на будь-який струні (в межах звукоряду струн) в цьому випадку здійснюються за одним і тим же шаблоном без будь-яких винятків. Як пощастило бас-гітаристам!

При швидкій грі на гітарі ніколи думати про шаблони, зсувах та інше, але при повільній грі і разучивании нового матеріалу все сказане вище допоможе вам помилятися значно рідше, в порівнянні з тими гітаристами, які вважають за краще затискати струни навмання.

Тепер ми можемо правильно побудувати шаблон мажорного тризвуку, показаного на рис. 4, від різних струн (рис. 7).

Мал. 7. Шаблони мажорного тризвуку від різних струн.

Виходить, на гітарі шаблон одного і того ж побудови може все-таки змінюватися в залежності від того, які струни використовуються? Так! Особливість пристрою звукоряду гітари полягає ще й в тому, що один і той же побудова можна виконати декількома способами і з використанням різних струн, про що ми детально поговоримо на наступному занятті. На щастя, механічна пам'ять пальців дозволяє не заучувати гігабайти інформації, а при не дуже швидкій грі голова встигає прорахувати варіанти "на льоту" і відправити пальцях потрібну інформацію про те, де і що затиснути на грифі.

При грі на гітарі більше використовується геометрія і, відповідно, зорові шаблони, а при грі на синтезаторі математика і, відповідно, математичні розрахунки. Пристрій звукоряду гітари, як сказав би програміст, візуально-орієнтоване і дружнє до користувача, що дозволяє використовувати асоціації у вигляді геометричних фігур, які допомагають швидше і простіше запам'ятовувати рифи і партії - трикутник, ромб, буква Г, лінія і ін.

Підіб'ємо підсумок всьому розглянутому на цьому занятті. Гітарист значно полегшить собі життя і просунеться вперед, якщо буде звертати увагу не тільки на те, як голосно і круто він "пече" з комбіка, а й на відносне розташування тонів, що виникають при будь-яких побудовах на грифі, сприймаючи і запам'ятовуючи їх як зорових шаблонів. При цьому не обов'язково користуватися тільки намальованими схемами. Дивіться на свої імпровізації і гру інших гітаристів, що дозволить в положенні пальців на грифі знайти багато корисного і цікавого на майбутнє.

Особливість пристрою звукоряду гітари ми розглянули, і тепер ви готові здивуватися тому, як просто будуються на грифі інтервали, і як цікаво можуть звучати не тільки квінти! Але про це на наступному занятті. Успіхів!

Олександр Страшко
[email protected]
27.12.14

Потрібен акорд G # m?
Відчуваєте різницю?
Вихід?
Чому ще важливо гітаристу розуміти гру по зорових шаблонами?
Що це таке?
А причому тут барабанщик?
Виходить, на гітарі шаблон одного і того ж побудови може все-таки змінюватися в залежності від того, які струни використовуються?