Професії майбутнього і професії-пенсіонери

Якщо раніше ми пересувалися з актуальною швидкістю черепахи, то тепер ми зобов'язані дотримуватися нормативів швидкості сучасності. Якщо не виходить - сходиш з дистанції. І потім вже наздогнати набагато складніше. Хочемо внести нововведення, нагадати і показати нові правила дорожнього руху. Десь самі винайдемо, десь аналізуємо, як у інших буває. «Там» ця система вже давно працює. Чому «ТУТ», у нас, немає?

Чому «ТУТ», у нас, немає

Світлана Маркова - викладач Вільнюського університету , Вчитель неформальної освіти, директор Центру швидкого навчання, журналіст, письменник, творець авторської методики по швидкому вивченню іноземних мов, фахівець з швидкого навчання, автор книг і навчальних посібників, автор наукових публікацій з швидкого навчання та інтенсивного вивчення іноземних мов, методиці вивчення і викладання іноземних мов, автор блогу www.svetlanamarkova.ru .

Олена Омелян - викладач Вісагінської будинку творчості школи мистецтв класу загального дизайну і студії «Творча лабораторія анімації», арт-директор Центру швидкого навчання, художниця, дизайнер інтер'єру, діяч мистецтва (індивідуальна діяльність «Kūryba ir dizainas»). Магістр управління і адміністрування.

Наші партнери та друзі:

  • Вісагінської будинок творчості .
  • Центр Нового Освіти (Centre Of New Education CONE) м Еспоо, Фінляндія.
  • Sociālo liftu palaišanas centrs, м Рига, Латвія.
  • Спільнота «КРЕАДАС», м Рига, Латвія.
  • Туристична фірма "Angelo kelionės", Висагинас, Литва.

Поширення нових ідей:

  • 2018-04-04 Ярмарок ідей педагогів "Tautiškumo ir pilietiškumo ugdymas". Центр допомоги учневі, вчителю і школі.
  • 2018-04-07. IV Міжнародна педагогічна конференція «Освіта. Діалог в ім'я майбутнього ». Альманах Nr.4. Рига - Стокгольм, 2018. Sociālo liftu palaišanas centrs, м Рига, Латвія.
  • На початку червня 2018 р нас запросили представити нові ідеї на освітньому саміті «Інновації в освіті». Організатор: Центр Нового Освіти (Centre Of New Education CONE) м Еспоо, Фінляндія.
  • Др.

Ми різні, але нас об'єднує бажання бути щасливими і внести вклад в суспільство. Жити в рамках стандартів, які давно застаріли - це не стандарт якості. Час змінюється, змінюються потреби, мода, змінюються і стандарти. Якщо йдеш в ногу з часом - досягнеш «сверхсчастья», відстанеш - вже буде складніше.

За збігом обставин ми зараз співпрацюємо з надзвичайно цікавими і перспективними організаціями. З'являються авторитетні особи, відкриваються нові горизонти. Ще не зрозуміло до кінця, чи реалізуються наші ідеї. Є багато завдань, багато глобальних планів. Зараз період натхнення і потужної рефлексії з боку навколишнього середовища.

Ми хочемо прискорити отримання інформації людини на 70% без втрати якості і надати більше часу для своїх близьких. Ось така скромна візія нашого «сверхсчастья в перспективі».

За словами творців «Атласу нових професій», 57 професій до 2030 року вийдуть на пенсію. Але до 2030 року з'явиться 186 нових професій (atlas100.ru).

Світлана Маркова: Я чула, що в цьому «Атласі» є нове поняття - професії-пенсіонери. Що це таке? І які професії сьогодні вже виходять на пенсію?

Олена Омелян: пенсіонери називають ті професії, яким загрожує зникнення з ринку праці. Найчастіше це професії - посередники, без яких можна обійтися, якщо впровадити до основної сфері бізнесу штучний інтелект (комп'ютеризацію). Необхідно враховувати, що більшість «посередників» в професіях просто зникнуть, стануть неактуальними в майбутньому. Бухгалтер - в сфері фінансів, турагент, екскурсовод - в туризмі, ріелтор - в сфері нерухомості, страховий агент, нотаріус, штурман, перекладач, лектор, викладач, журналіст, юрисконсульт, логіст, диспетчер. І таких професій-пенсіонерів 57.

Світлана Маркова: Тобто мене, лектора і викладача, скоро виженуть «на пенсію» без мого на те згоди? Якось сумно ... Адже я так люблю свою роботу! Я люблю учнів і студентів, я люблю весь навчальний процес в цілому ... Але чому викладача, бухгалтера, журналіста, перекладача та інших скоро спишуть в резерв? Є взагалі хоч якийсь вихід для тих, хто визначився з вибором професії і хотів би залишитися, наприклад, в сфері викладання, журналістики або переказів ?!

Олена Омелян: У зв'язку з цим представляємо «шпаргалку» абітурієнтам і людям, які планують змінити сферу діяльності.

До кар'єрі треба підходити стратегічно. Це і є SMART-кар'єризм:

  1. Покликання, здібності, таланти - саме вони пропишуть позитивний сценарій трудової діяльності.

Необхідно прислухатися до себе, спостерігати за собою і своїми уподобаннями. Вибрати професію до душі, ту, яка приносить задоволення. Не варто забувати про те, що дуже часто на роботі ми проводимо більшу частину свого часу. Займатися улюбленою справою і робити з хобі бізнес.

  1. Вибирати професії майбутнього. Чи не винаходити, а «тюнінгувати»!

Професії-пенсіонери, сучасні професії, професії майбутнього - ці поняття ми повинні знати, говорити про них, планувати своє майбутнє, враховуючи світові практики, тенденції. Грунтуючись на дослідженнях авторитетних осіб, вчених, аналізуючи статистичні дані, радимо звертати увагу на їх висновки. Творці «Атласу нових професій» виявили 57 професій, які претендують вийти на пенсію. Атлас професій майбутнього - всього лише один з інструментів, завдяки якому можемо ознайомитися з дослідженнями і почати стратегію планування кар'єри.

  1. Комп'ютеризація (штучний інтелект) в пріоритеті.

Штучний інтелект (ШІ, англ. Artificial intelligence) - наука і технологія створення інтелектуальних машин, особливо інтелектуальних комп'ютерних програм. ІІ пов'язаний саме з таким завданням використання комп'ютерів для розуміння людського інтелекту. Іншими словами - комп'ютеризація.

  1. Плануйте опанувати актуальними надроффесіональнимі навичками вже зараз.

Наявність актуальних надпрофесійних навичок - основна характеристика компетенцій працівника. За словами творців «Атласу професій майбутнього», люди не зможуть управляти одним тільки університетським дипломом. Плануйте опанувати актуальними надроффесіональнимі навичками вже зараз. Кілька надпрофесійних навичок: екологічне мислення, управління проектами, системне мислення, робота з людьми, робота в умовах невизначеності, навички художньої творчості, багатомовність і мультикультурність ...

  1. Слідкуйте за тенденціями ринку в географічно актуальною зоні кар'єри.

Геоактуальность. Актуальність спеціальності залежить від тенденцій ринку, демографічних змін, економічної ситуації, які мають великий вплив на перспективи діяльності бізнесу, а також на виникнення нових робочих місць. У різних країнах списки перспективних професій розрізняються в зв'язку з різницею потреб, регіональної специфіки, розвитку і рівня культури.

  1. Використовуйте в своєму житті технології швидкого навчання.

Технології швидкого навчання вам дозволять заощадити ваш дорогоцінний час. Швидке навчання - це робота з інформацією, швидкочитання, розвиток пам'яті, раціональне конспектування, написання статей і книг, розвиток навичок, іноземні мови і т.д.

Світлана Маркова: До речі, тут же ми маємо справу з освітніми завданнями майбутнього. Це створення освітніх траєкторій, супровід учня з освітньої траєкторії, розробка і супровід освітніх онлайн-платформ і онлайн-курсів, організація проектної роботи, розробка ігропрактіческіх інструментів, методик і проведення ігрових освітніх заходів, а також розробка віртуальних світів для навчання, розвиток метакомпетенцій (командна робота, системне мислення, бережливе виробництво і ін.), розвиток когнітивних здібностей (пам'ять, швидкість читання, концентрація і ін.), навчання п родуктівним станів свідомості.

Тобто, якщо коротко, треба розуміти те, що в наш час ми більшою мірою переходимо на онлайн-освіту, розвиваємо свої здібності і навіть надздібності, але при всьому при цьому ще й граємо!

Олена Омелян: А що ж сьогодні змінюється в сфері освіти?

Світлана Маркова: Зараз починають використовуватися інструменти навчання із застосуванням ІТ (онлайн-курси, симулятори, тренажери, ігрові онлайн-світи), стає важливим уміння працювати з інформацією, все частіше буде застосовуватися індивідуалізований підхід до навчання, коли можна вибрати формат навчання і його темп , сконцентруватися на дуже вузькій темі або навпаки розширити її, записатися на онлайн-курси або вибрати ігрові форми навчання. Крім того, освіта стає безперервним процесом, який супроводжує людину протягом усього життя, а відстань вже не грає принципової ролі, саме тому в тренді будуть дистанційні курси і «електронні наставники». Але найголовніше, це те, що освіта стає все більш предметним і орієнтованим на практику. Це просто чудово! Сьогодні акцент зміщується з теорії на реальні проекти учнів, в тому числі на їх стартапи. Та й саме поняття «професії» застаріває - на зміну йому приходить набір навичок і компетенцій, необхідний для вирішення певних завдань.

Олена Омелян: Якщо продовжувати тему, то слід про «Атласі нових професій» розповісти докладніше. Це альманах перспективних галузей і професій на найближчі 15-20 років. Він допоможе зрозуміти, які галузі будуть активно розвиватися, які в них будуть народжуватися нові технології, продукти, практики управління і які нові фахівці будуть потрібні роботодавцям. Список є - це 187 нових професій (atlas100.ru).

Світлана Маркова: Нові професії в сфері освіти, за даними «Атласу нових професій», такі:

  • КООРДИНАТОР ОСВІТНЬОЇ ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМИ (супроводжує підготовку онлайн-курсів, організовує і просуває навчання, модерує спілкування викладачів і студентів)
  • Ментор стартапів (професіонал з досвідом реалізації власних стартап-проектів, що курирує команди нових стартапів, який навчає їх на практиці власних проектів ведення підприємницької діяльності)
  • Тьютор (педагог, який супроводжує індивідуальний розвиток учнів)
  • МОДЕРАТОР (фахівець з організації групового обговорення проблеми або колективної творчої роботи)
  • ОРГАНІЗАТОР ПРОЕКТНОГО НАВЧАННЯ (фахівець з формування та організації освітніх програм, в центрі яких стоїть підготовка та реалізація проектів)
  • ІГРОМАСТЕР (фахівець з розробки та організації навчальних ігор)
  • РОЗРОБНИК освітньої траєкторії (професіонал, який створює «маршрут» навчання нових фахівців за наявними курсам, тренажерів, симуляторам, стажувань)
  • ЕКОПРОПОВЕДНІК (фахівець, який розробляє і проводить освітні та просвітницькі програми для дітей і дорослих)
  • ТРЕНЕР ПО Майнд-ФИТНЕСУ (фахівець, який розробляє програми розвитку індивідуальних когнітивних навичок)
  • ІГРОПЕДАГОГ (фахівець, який створює освітні програми
    на основі ігрових методик, виступає ігровим персонажем)
  • РОЗРОБНИК ІНСТРУМЕНТІВ НАВЧАННЯ стан свідомості (створює програми і обладнання для навчання користувачів продуктивним станів свідомості).

Олена Омелян: При виборі професії будь-яка людина має відповісти собі на кілька питань: Чого я хочу? Що можу? Що необхідно суспільству? Не треба винаходити велосипед, сьогодні краще його «тюнінгувати» (або модернізувати). Атлас нових професій - всього лише одна з шпаргалок для нашої кар'єри. Та й вибір професії - це визначення занадто індивідуальне. Тому шукайте, дивіться, читайте, думайте, підглядайте, ризикуйте і нічого не бійтеся!

Світлана Маркова: Вибір професії пов'язаний з нашими здібностями, самореалізацією, якістю нашого майбутнього життя і щастям в цілому. Якщо ви вже отримали свою першу освіту, то ви можете подумати про те, чим ви будете займатися через 5 або 10 років і взяти напрямок на відкриття нових горизонтів! Причому швидко, якісно, ​​без втрати зайвого часу і грошей. Адже наш час - непоправний ресурс, його треба цінувати і берегти!

Фото - Діана Ракитова

Чому «ТУТ», у нас, немає?
Що це таке?
І які професії сьогодні вже виходять на пенсію?
Але чому викладача, бухгалтера, журналіста, перекладача та інших скоро спишуть в резерв?
Є взагалі хоч якийсь вихід для тих, хто визначився з вибором професії і хотів би залишитися, наприклад, в сфері викладання, журналістики або переказів ?
Що можу?
Що необхідно суспільству?