Прогнози погоди (версія від 2011 року.) (MyMySer)

  1. Прогноз погоди. - Погода! Як багато в цьому звуці для слуху парапланерного злилося, як багато в ньому...
  2. Я користуюся сайтом HMN.ru - там зручний інтерфейс і наочні карти.
  3. У цьому нам допоможуть горезвісні аерологічні діаграми. Про їх читанні і інтерпритації написано вже...
  4. Останній і найточніший штрих - сайт NOAA .

Прогноз погоди. - Погода! Як багато в цьому звуці для слуху парапланерного злилося, як багато в ньому відгукнулося!

Від погоди залежить все в нашому спорті. Чи варто їхати за 100 км на польоти, якщо весь день буде дощ чи вітер перевищить допустимий, або інверсія обмежить висоту польоту на 500м і задавить термічно? Якщо раніше перші парапланеристи покладалися на свій досвід або (одиничні екземпляри) на глобальну теорію дідуся пега, то тепер з розвитком інтернету і глобальним метео моделям заснованим на супутникових даних ми можемо з високим ступенем ймовірності подивитися прогнози погоди на горизонт до 3-х діб! А глобальні зміни до 2-х тижнів!

До речі, метеорологія і метеорологи не передвіщало погоду, а вивчають зміни в атмосфері, передбаченнями займаються синоптики. Так ось для кращого розуміння, що нас чекає на польотах, потрібно розуміти основні ази метеорології, а синоптиками бути не обов'язково. Погоду вже передбачили (спрогнозували або якщо бути ще точніше - екстраполювали) до нас більш досвідчені і компетентні люди, наше завдання - використовуючи їх прогнози за 3 хвилини оцінити з достовірність, і специфічні умови необхідні нам для польотів (вітер, дощ, вологість, опади, ступінь прогріву, градієнт температури, база хмарності, наявність інверсійних шарів і т.д).

Не буду вдаватися в теорію, - її в надлишку вистачає в літературі (КТ, Політ на планері, зрозуміти небо, і тд) і в FAQ зосередимося на ефективності. Наше завдання за 3 хвилини оцінити їхати чи не їхати, коли і до чого готуватися. Відразу додам, що виходячи з практики погода частіше краще, ніж за прогнозом! Як говорив Діма Масленников - "При сумнівному прогнозі завжди треба їхати на польоти, бо погода набагато частіше буває краще прогнозної і шанси політати завжди вище чекаючи на старті, а не вдома".
Друзі часто дзвонять мені дізнатися куди краще поїхати, я хочу поділиться тим, як я користуюся погодними сайтами для оцінки прогнозу і вибору коли і куди їхати на польоти.

Отже, відзначимо основні дані, які нам потрібно отримати:
1) Напрямок та швидкість вітру у землі (льотний чи вітер, куди їхати (гірка), куди летіти, висота затягування і т.д)
2) Хмарність, опади, небезпека перерозвиненості
3) База хмарності, інверсійні шари
4) Коли почнуться і скільки триватимуть "ширяють" умови
5) "жорсткості" погоди, ймовірність смерчів
6) Напрями і сила вітру по висоті

Я особисто користуюся для цих цілей 4-ма сайтами
1) windguru.cz
2) hmn.ru
3) meteo.paraplan.net
4) NOAA .

Іноді можна розбавити ще й Гісметео.
Причому дивлюся саме в цій послідовності.

Отже, починаю з windguru.cz

На windguru є кілька типів прогнозів, в безкоштовній версії для особистих місць доступний тільки GFS (його в принципі вистачає і різні WRF особливо не потрібні). Можна забити своє місце для прогнозу (вказавши GPS координати або вибравши місце на карті), причому якщо написати лист в windguru вказавши що це популярне місце - то його внесуть до списку національних сайтів і будуть для всіх доступні розширені прогнози (я так вносив Кончінку, рибалок , Істру).

Так само працює зручний пошук по "особистим місцях" інших акаунтів, т. Е наприклад вам потрібен прогноз на Желохово - вводимо в пошуку "Желохово" і знаходимо потрібний сайт у різних користувачів:). Набагато зручніше ніж шукати координати і створювати своє місце.

Або можна скористатися платною PRO версією (приблизно 20 євро за рік) і більш точні прогнози будуть доступні Вам для "особистих" точок, і базуватися прогнози будуть на даних без затримки (що підвищує точність прогнозу на наступну добу). В принципі будь-хто може заходити в PRO версію, потрібно тільки купити на групу доступ (може хто викладе пароль і логін у кого вона проплачена ?:)).
Отже, вибираємо місце, і бачимо прогноз GFS.

Для "внесених" місць або в PRO версії видно так само прогнози по моделі WRF 9 і 27 км

Внизу прогнозу видно координати місця, висота над рівнем моря, час сходу і заходу сонця.
Справа дані про тип моделі прогнозу (GFS) про те які дані використовувалися для прогнозу (у прикладі 04.05.11 06 годин UTC).
Швидкість вітру (одиниці вибираються клацанням миші, я дивлюся в вузлах бо так зручніше і швидше, м / с = вузли / 2), пориви вітру у землі, напрямок вітру біля землі, температура повітря біля поверхні, висота на якій температура повітря буде дорівнює 0 , покриття неба хмарністю (висотної / середньої / низької), очікувані опади мм3 / ч, рейтинг - створювався для серферів.

В принципі всі дані зрозумілі, наочні і особливих пояснень не вимагають. Єдино що треба враховувати що швидкість вітру частіше сильніше прогнозної, особливо на великих відкритих просторах і на гірках. Наскільки сильніше - перевіряється кореляцією з реальними значеннями для кожного конкретного місця. В середньому для полів треба збільшувати швидкість в 1.5-1.7 рази, для гірок приблизно в 1.6-2 рази. Взимку коефіцієнти трохи вище. Для себе, для кожного місця, можна налаштувати навіть спеціальний коефіцієнт (опції -> модифікатор вітру), і прогноз буде даватися з урахуванням цієї поправки. Тут нас цікавить діапазон до 5-6 м / с (10-12 вузлів) вище - вже точно передоз буде за вітром.

Звертайте увагу на температуру і відмінність її вранці і вдень, чим більша різниця - тим "сильніше" ширяють умови. Так само слід звернути увагу на висоту ізотерми 0. Причому не на її безпосереднє значення - воно нам нічого не дає, а на її зміна від попередніх днів! Якщо висота нульової точки опускається - значить умови улічшаються, особливо якщо приземному температура при цьому не змінюється. Однак на цих значеннях не варто зациклюватися, найголовнішу інформацію яку дає нам віндгуру - це вітер, його сила і напрям, зміна його протягом дня. Другорядна інформація - хмарне покриття (дивимося модель GFS! WRF часто дає не зовсім вірні значення по покриттю) і опади.

Невеликі опади 0.2-0.4 мм при покритті менше 50% означають можливе переразвитие погоди, їх бояться не слід. Просто в моделі по іншому місцеві перерозвиненості ніяк не відіб'ється:).
Наприклад в наведених картинках (чт - непогана погода, середньо-слабкий східний вітер, у другій половині дня хмари почнуть закривати небо і буде переразвитие з дощем тобто день льотний, пт гірше, хмарності більше, вітер і дощ сильніше, субота проходить фронт - вітер посилюється, дощі і небо закрито, потім погода поступово поліпшується однак це тривалий прогноз і його достовірність дуже низька, важливо тільки що температура сильно знизиться).

Отже, визначившись що вітер льотний і покриття не 100% з великими опадами, йдемо на наступний сайт. Наша мета - визначити більш точно хмарність та ймовірність дощів викликаних глобальними (фронтовими) явищами (немісцевих), а так само перевірити дані за вітром.
Для цих цілей нам потрібні вітчизняні прогнози і бажано карти хмарності та опадів (їх до речі і на windguru подивитися можна, але там не дуже зручний формат і масштаб).

Я користуюся сайтом HMN.ru - там зручний інтерфейс і наочні карти.

ru   - там зручний інтерфейс і наочні карти

На прикладі Кончінкі вибираємо найближчий населений пункт - Кашира. Дивимося короткий прогноз (чт. - сильні дощі з грозою, сб. -Знову дощі, сб. - короткочасні дощі з сонцем). Субота погоді краще, але вітер 6 м / с. Погодні - непоказовий, тиснемо "5 днів детально", бачимо розбиття прогнозу зранку, дня і вечора.

Погодні - непоказовий, тиснемо 5 днів детально, бачимо розбиття прогнозу зранку, дня і вечора

Тут краще видно і вітер і хмарність та опади. Оцінюємо кореляцію вітру з прогнозом від віндгуру (напрямок і сила), при прогнозі більше 5 м / с - погода майже завжди нельотна. 2-3 м / с для поля і 4-5 м / с для гірки - найбільш хороші результати.
У HMN ми оцінюємо ймовірність дощів (особливо якщо вони цілий день і без сонця), перевіряємо силу і напрям вітру, дивимося динаміку температури і її різницю (денна-нічна) і що важливо - дивимося вологість у землі! Вологість дає нам зрозуміти умови, чим вона нижча тим вище база, менше ймовірність розвитку грози, але при дуже низької вологості умови можуть бути слабший (пам'ятаємо що вологе повітря легше) і можуть бути блакитні терміки.

При вологості більше 70% і дощах - вони швидше за все будуть облажние, якщо стоїть значок дощів, однак при вологості 55-60% дощі швидше за все місцеві і погода в загальному може бути хорошою (четвер) якщо вологість висока, то при тих же картинках швидше всього дощі вже дуже реальні і хмарність буде суцільний (пт)!
Ідеальні картинки - мінлива хмарність, хмарно з проясненнями з короткочасними дощами, і ясно. До речі тут же можна подивитися дані про фактичну погоду (значок праворуч зверху).
Тепер нам треба перевірити отриману інформацію по картах хмарності. Шелкаем "карти погоди", вибираємо "опади і хмарність", вибираємо день і час, дивимося покриття хмарами по різних часів - оцінюємо динаміку розвитку погоди.

На карті наочно видно проходження фронтів та інших бек з усіма наслідками, що випливають опадами і облажной хмарністю. Для бажаючих можна подивитися карту вітрів (на висоті 10м).

І навіть карту ймовірності виникнення грози
І навіть карту ймовірності виникнення грози. :)

:)

Після проведених 2-х етапів ми розуміємо - чи буде погода гарною, вітер льотним та відсутні чи заважають нам опади. Залишиться тільки визначити наскільки хорошими будуть ширяють умови, як вони будуть розвиватися в перебігу дня і будь значень можуть досягти певні параметри (сила терміки і їх висота, база хмарності, зміна вітру по висоті, температура на рівні бази, наявність інверсійних шарів повітря і т. д).

У цьому нам допоможуть горезвісні аерологічні діаграми. Про їх читанні і інтерпритації написано вже дуже багато, як в літературі, так і в FAQ.

Зручно користуватися 2-ма сайтами - meteo.paraplan.net і NOAA .

У першому ми ще раз одним оком перевіряємо прогноз за вітром, опадам (дрібним 0.1-0.3 - не вірити!), Вологості, хмарності та одразу переходимо на вкладку "аерологічна діаграма".
У першому ми ще раз одним оком перевіряємо прогноз за вітром, опадам (дрібним 0

Тут переглядаємо спочатку всю діаграму до висот 12000м.

Звертаємо увагу на можливу верхову хмарність, яка може зіпсувати прогрів.
УВАГА не забуваємо про прибавку часу! Час діаграми варто в UTC! (Для Москви влітку +3 години (пояс) +1 година (літній час) = +4 години!) - профіксіно, тепер показує місцевий час!

Потім клацаємо по посиланню "6000м" і більш докладно розглядаємо діаграму.

Бачимо що погода дуже навіть непогана, так як фронт тільки на підході:)

Ну або вже погань, коли він таки підійшов.

Головне що нам важливо нахил графіка температури (червона), наявність інверсій або зміни нахилу графіка на висоті (що обмежить розвиток хмар вгору). Так само видно коли до вечора прогрів ослабне або коли вранці повітря прогріється і зруйнує приземную інверсію виникла через радіаційне вихолоджування. Якщо хочете - визначте висоту бази, в літературі все детально описується, я на око визначаю, точність не важлива:).
Так само дуже важлива інформація про вітер по висотах! (Стрілочки зліва від діаграми)!

Останній і найточніший штрих - сайт NOAA .

Вводимо координати місця.

Вибираємо вид прогнозу (Sounding - діаграма, stability time-series - короткий прогноз нестабільності атмосфери (висоти перемішування - тобто висоти і сили терміки).

Для початку переглянемо stability time-series - вибираємо в меню, вибираємо глибину прогнозу (0-192ч, 3-х годинні інтервали).
Далі вибираємо початкову точку прогнозу, і глибину (тривалість) -т.е. на скільки діб вперед включати прогноз.

Вводимо код і отримуємо графік.

Справа висота перемішування (по червоному графіком), внизу час (UTC !!!), зверху - клас термічно (рівень нестабільності-стабільності), А- бомба (часто буває в грозу), можливі смерчі, В - відмінно, С- нормально, D- слабо, вище D - зовсім паршиво:).
Синій графік - графік показує коефіцієнт вертикального перемішування і характеризує турбулентність атмосфери, для нормальних умов він найчастіше нижче червоного. Червоний графік не показує точну базу, він визначає висоту перемішування, база - частіше нижче, бо повітря і в хмарі перемішується (грозові хмари тут на висоту не впливають!). І взагалі цей графік наочний але не дуже показовий, при проходженні фронтів під час дощу теж перемішування і нестабільність є, але погода - нельотна. Тому повертаємося назад і дивимося діаграму (Sounding).

Знову вибираємо початкову точку прогнозу, глибину (тривалість), тип анімації (наприклад Java), висота прогнозу - only to 400mb (до тиску 400 мбар), дозвіл графіка і вводимо код.

Бачимо ті ж діаграми що і на meteo.paraplan.net але трохи в більш зручному вигляді.

net   але трохи в більш зручному вигляді

Як їх читати детально описано ТУТ . Повторювати не буду. Нагадаю лише ще раз що висоту бази легко визначити по проекції точки роси у поверхні землі (зелена) на температурну криву (червона) по лінії ізотерми. А висота хмари може бути визначена по лінії інверсії (або різкого зменшення градієнта температури) або падіння температури точки роси, що означає падіння вологості. І ще не забувайте про час UTC (для NOAA) (для Москви додавати 4 години!). Так само цікава інформація про вітер по висотах! (Стрілочки зліва).

І пам'ятайте! Діаграма наводиться для конкретного часу, переглянувши пару-трійку діаграм ви отримаєте практично повну картину як буде змінюватися погода протягом льотного дня і чого від неї чекати.
Загалом усе. І не забуваємо що це всього-лише прогнози, для остаточного рішення їхати чи не їхати на польоти - застосовуємо правило Діми Масленникова! - "При сумнівному прогнозі завжди треба їхати на польоти, бо погода набагато частіше буває краще прогнозної і шанси політати завжди вище чекаючи на старті, а не вдома".

Літайте безпечно Літайте безпечно .

PS Про локальну погоду.
Ніяка модель не зможе точно передбачити нюанси локальної погоди. Наприклад в гарну погоду при відсутності інверсії на висоті можливо сильне розвиток хмар до дощових або навіть грозових, але гроза може розвинутися і пролитися в 3-х кілометрах від поля де Ви літаєте, а над вами весь день буде хороша погода. Москвичі знають наприклад про "Рибловскую погодну аномалію" - коли навколо хмари, або навіть грози а над полем - блакитна діра, обумовлена ​​впливом протікає поруч Москва-ріки і зеленої заплавою навколо поля. (Річка відсікає терміки живлять хмари знизу при слабкому і середньому вітрі, над полем хмари рідкі так як його оточують вологі і зелені луки, прогрів яких дуже слабкий, температура перегріву повітря у землі - незначна і терміки рідко можуть досягти такої сили, щоб винести вологе повітря на висоту конденсації. Виходить в вітер річка відтинає терміки живлять повзуть хмари, а в штиль хмари є кругом, але над полем виникають рідко.)

Однак синоптикам ці ймовірності і опади від локальних хмар і гроз треба врахувати в прогнозі - ось і з'являються "мінлива хмарність, можливі короткочасні дощі", і опади 0.1-0.4 мм при низькій середній вологості у землі і невеликому покритті хмар. - Бояться цих опадів не варто, навпаки вони часто ознаки гарної льотної погоди, просто коротшою і приїжджати треба раніше. Однак в повітрі - краще перебдеть і згвинтив вниз, ніж чекати перерозвиненості (що я і зробив в останні вихі, побоявшись прогнозу про перерозвиненості і темної підошви хмари яке стало швидко рости вгору і смоктати), хоча іноді потім доводиться кусати лікті, бачачи як то хмара з під якого ти звалив починає здихати і розвалюватися і погода знову хороша.

Чи варто їхати за 100 км на польоти, якщо весь день буде дощ чи вітер перевищить допустимий, або інверсія обмежить висоту польоту на 500м і задавить термічно?
Може хто викладе пароль і логін у кого вона проплачена ?