"Хто встиг, той і вчинив": Міносвіти скасував основне "перевага" ЄДІ і поставив заслін під час вступу "з глибинки до престижних вузів": Новини Накануне.RU

"Хто встиг, той і вчинив": Міносвіти скасував основне "перевага" ЄДІ і поставив заслін під час вступу "з глибинки до престижних вузів"

З цього навчального року офіційно вступає в силу змінений порядок прийому до вищих навчальних закладів. Тепер для зарахування абітурієнту необхідно буде практично наосліп надати оригінал атестата до навчального закладу. В іншому випадку його місце займе інший, більш сміливий кандидат, який, можливо, буде поступатися йому в кількості балів за Єдиний державний іспит (ЄДІ). Незважаючи на те, що в минулому році через застосування такої системи в деяких вузах утворився недобір, Міносвіти впевнено ухвалив: новий наказ буде носити характер постійного, передає кореспондент Накануне.RU.

Читайте також:

Відтепер зарахування буде проводитися в два етапи: перша хвиля - 1-3 серпня, друга - 6-8 серпня. Спочатку будуть зараховані 80% абітурієнтів, які подали оригінал атестата і потрапили в початок списку за кількістю балів, потім інші 20%.

"Порядок буде діяти, починаючи з прийому на 2016/17 навчальний рік. Раніше порядок прийому затверджувався терміном на один рік, існуючий же документ буде носити характер постійного. Це означає, що норми, за якими проводиться прийом, у своїй основі не будуть змінюватися щорічно і абітурієнти будуть заздалегідь поінформовані про всі деталі при прийомі до вузу ", - прокоментували в Міністерстві освіти видання наказу про порядок прийому на навчання.

Це означає, що норми, за якими проводиться прийом, у своїй основі не будуть змінюватися щорічно і абітурієнти будуть заздалегідь поінформовані про всі деталі при прийомі до вузу , - прокоментували в Міністерстві освіти видання наказу про порядок прийому на навчання

Тепер, щоб вступити до вузу, школяр повинен не тільки подати заяву, наприклад, в п'ять вузів на три спеціальності в кожному і на 15 позиціях може "засвітитися" як потенційний претендент, але ще і зобов'язаний надати оригінал атестата до вузу, а також написати згоду на зарахування.

Нову систему не оцінили в Петрозаводськом державному університеті, де в минулому році на інженерних спеціальностях очікували 50 бюджетників, а отримали лише п'ять.

"Система прийому, яку затвердив Ліванов, ще більше ускладнює школярам можливість надходження на інженерні спеціальності. Поки атестат не пред'явлено до вузу, поки не написано заяву про згоду на зарахування, він в конкурсі не бере. У списку претендентів маса мертвих душ, вони створюють ілюзію того, що "Вася" не проходить, але реально він проходить, а сам визначити це не може. Тому що за цим списком він не знає, хто пройде, хто не пройде. цього ніхто не знає. він зі свого провінційного міста хоче вступити в Москву, але види т, що він в списку 150-й, і він вирішує не везти туди свій атестат, і в підсумку нікуди не надходить. У підсумку цей московський вуз залишиться з недобором. Претендентів багато, але атестат ніхто не приніс. Тому що всі бояться. Ми це в минулому році зазнали: заяв була маса, а коли почали зараховувати, виявилося п'ять чоловік на 50 місць. Решта просто побоялися привезти атестати ", - розповів Накануне.RU професор, завідувач кафедри геометрії і топології матфака Петрозаводского державного університету Олександр Іванов.

Відзначимо, що, за наказом, приймальні комісії вищих навчальних закладів повинні щодня оновлювати дані про подані заяви абітурієнтів. У списках необхідно вказувати: кількість балів ЄДІ, кількість балів за особисті досягнення (абітурієнтів заохочують за перемоги в олімпіадах, атестати з відзнакою, участь в ГТО і так далі), наявність переважного права на зарахування і наявність заяви на згоду на зарахування. До останнього при подачі документів додається оригінал атестата.

Однак, як показує практика, виші не завжди мають можливість оперативно оновлювати списки, і, як наслідок, абітурієнти до останнього моменту залишаються в невіданні.

Однак, як показує практика, виші не завжди мають можливість оперативно оновлювати списки, і, як наслідок, абітурієнти до останнього моменту залишаються в невіданні

Не дивно, що це створює майбутнім студентам додаткові приводи для занепокоєння. За словами голови Всеросійського студентського союзу Олега Цапко, вони небезпідставні.

"Студенти в минулому році турбувалися з цього приводу, про те, як буде проходити процедура, мовляв раптом вони не принесуть оригінали, а хтось займе їхнє місце. Дійсно, такі побоювання були. Така система зручна швидше для вузів, ніж для студентів. А ще для студентів з низькими балами: вони йшли до вузу, подавали оригінали, їм треба було обов'язково пройти в першій хвилі зарахування. А абітурієнти, у яких балів було побільше, могли повибірать між вузами. Сама ця процедура не зовсім зручна студентам, вона швидше за на руку приймальним комісіям. Част бувало, що у них недобори, а зараз у них кілька хвиль зарахування. В першу хвилю потрапляє основна частина - 80%, а решта - в другу хвилю. Є вузи, в яких не змогли зрозуміти цю систему, і, звичайно, у них був недобір ", - повідомив Накануне.RU Олег Цапко.

За його словами, вузи щодня вивішували на своїх сайтах списки "рекомендованих до зарахування", в яких вказувалося, хто з абітурієнтів приніс оригінали, а хто ні. Але в результаті брали людей, яких раніше "не рекомендували" до зарахування.

"Був такий випадок: дівчина в одному з престижних вузів не потрапила в список рекомендованих до зарахування та вирішила піти в інший престижний вуз, де її рекомендували. Хоча вона хотіла більше в перший вуз. Коли вона подала оригінали в другій вуз, їй передзвонили і сказали , що незважаючи на те, що вона спочатку не була рекомендована, утворився недобір і тому її запросили на зарахування. Але було вже пізно. Такі прецеденти були, за прикладами далеко ходити не треба ", - додав Цапко.

З тим, що така система вигідна вузам, а не абітурієнтам, згоден і співголова міжрегіонального профспілки "Учитель" Андрій Демидов.

"Школярам це невигідно. Школярам вигідніше мати більш широкий вибір. Зрозуміло, що в даному випадку це рішення Міністерства продиктовано швидше бажанням догодити вузам, щоб вони були впевнені в тому, що якщо людина подала оригінал, то він до них прийде в результаті. Створюється якась стабільність, яка вигідна вузам, але, звичайно, випускники в даному випадку втрачають якісь додаткові можливості і мобільність вибору ", - поділився своєю думкою з Накануне.RU Демидов.

Тим часом, можливість вибору у абітурієнтів зберігається. Як і раніше вони можуть подати документи максимум до п'яти вузів, максимум на три спеціальності. Але при цьому їм доведеться постійно тримати руку на пульсі: відстежувати кількість конкурентів, які подали оригінали, і сподіватися на удачу.

Прийняттям нового порядку Міністерство освіти і науки обмежує мобільність випускників, вважає співголова центральної ради міжрегіонального профспілки працівників вищої школи "Університетська солідарність" Дмитро трин.

"Будь-які зміни, які скорочують свободу переміщення і можливості абітурієнтів, це, звичайно, погано. В даному випадку Міністерство прислухалося до думки керівництва університетів. Зрозуміло, що для керівництва вузів невигідно чекати кілька хвиль зарахування та думати, хто ж до них прийде в кінцевому підсумку . На сьогоднішній день документи можна подавати в кілька вузів, відправляти результати ЄДІ. з одного боку, керівництво університетів можна зрозуміти. Але, по-моєму, головна сторона, інтереси якої варто враховувати в першу чергу, це аб туріенти. Мені здається, що це все-таки обмежує їх права і свободи ", - повідомив трин кореспонденту Накануне.RU.

Виходить, своїми діями Міносвіти мимоволі анулює одну з головних ідей Єдиного державного іспиту (ЄДІ), яка полягала в тому, щоб дозволити школяреві з будь-якого куточка Росії вступити до престижних вузів країни?

Це так, вважає Дмитро трин, він зазначає, що тенденція відмови від постулатів ЄДІ вже почалася.

"Це продовження минулого тенденції, яка вже почалася. У минулому році у нас був наплив українських студентів, перш за все в південні університети. У них теж ніякого ЄДІ не було. Іноземні студенти, які до нас надходять з СНД і країн далекого зарубіжжя, теж ніякого ЄДІ не здають. Сьогодні ряд провідних вузів, в тому числі Московський державний університет і Вища школа економіки, практично відстояли своє право на прийом абітурієнтів не за результатами ЄДІ, а за результатами власних іспитів. у цьому наказі Ліванова ще одне новий Хода - випускники середніх спеціальних навчальних закладів тепер теж можуть не здавати ЄДІ! Цей процес йде і він надалі набиратиме хід. Мій прогноз такий - вузи зможуть відстояти своє право на власний набір. Але це поступовий відхід від цього блага, адже з точки зору абітурієнтів це благо, що вони мають можливість подати документи в будь-який вуз і бути зараховані ", - зазначив трин.

Згадка в цьому ключі ВШЕ тим більше дивно, що ректор саме цього вузу Ярослав Кузьмінов вважається ідеологом впровадження ЄДІ в російську освіту.

На думку експертів, ініціатори "тестової" системи складання іспитів в Росії змушені вже докладати зусиль, щоб усувати збиток, їй наноситься.