"Скромний єврейський художник" Марк Шагал

Любов - це стан, коли можеш злетіти і літати нескінченно. Марк Шагал, день народження якого ми відзначаємо сьогодні, показав це в своїх картинах, прославивши свою маленьку батьківщину. Будинки і вулички рідного Вітебська на його пронизаних світлим сумом полотнах зайняли місце в кращих музеях світу, спростувавши прижиттєві звинувачення художника в провінційності і примітивізм. Любов - це стан, коли можеш злетіти і літати нескінченно

Марк Шагал

"Порушник гравітації", світовий геній живопису XX століття Марк Шагал сьогодні найпопулярніший і продається художник, після Пікассо і Матісса. І, як стверджують фахівці, перший за кількістю крадіжок його робіт.

Марк Шагал народився 7 липня 1887 року у єврейській родині на околиці Вітебська (нинішня Республіка Білорусь). Був він найстаршим з дев'яти дітей, його батько Захар - вантажник у торговця оселедця, мати Фейга-Іта містила маленьку лавку, а дідусь - учитель і співочий в синагозі. У віці дев'ятнадцяти років, завдяки впливу матері, юний Марк вступив до приватної школи художника Пена. Хоча він провчився всього 2 місяці, але це навчання стало точкою відліку творчої діяльності Шагала. У 1907 році Шагал, з 27 рублями в кишені, їде в Петербург вступати в Художню школу Товариства заохочення мистецтв, очолювану тоді Миколою Реріхом. Його роботи настільки вразили приймальної комісії, що Марка взяли відразу на третій курс без іспитів. Занурившись в атмосферу революційних гасел, Шагал починає знайомитися з новими художніми течіями, такими, як футуризм, експресіонізм, що природно впливає на становлення його як художника.

Читайте також: Сальвадор Далі: Знаю, що я не в своєму розумі

День народження

Але, незважаючи на це життя молодого Шагала в столиці була часто пов'язана з труднощами і стражданнями. Дискримінаційна політика до євреїв в Петербурзі була більш агресивною, ніж в рідному Вітебську, тому щоб не бути виселеним з міста, Шагал працював в майстерні вивісок для отримання посвідчення ремісника, що дає право проживати в столиці. Але буйство зовнішнього світу рідко хвилювало закоханого в живопис, художника-початківця. Однак влітку 1909 року відбулася подія, що перевернула життя художника з ніг на голову, він познайомився з Белою Розенфельд, дочкою вітебського ювеліра. Пізніше Шагал в книзі "Моє життя" писав про Беллу так: "Як ніби ми давним-давно знайомі і вона знає про мене все: моє дитинство, мою теперішню життя і що зі мною буде; як ніби завжди спостерігала за мною, була десь то поруч, хоча я бачив її в перший раз. І я зрозумів: це моя дружина ". Вони одружилися 25 липня 1915 року, Белла була для Шагала не тільки вірною і люблячою дружиною, а й музою, дає сили на нові подвиги.

У 1910 році подає великі надії художника бере під своє заступництво депутат Державної думи Максим Вінавер, забезпечуючи Шагала стипендією та можливістю виїхати в Париж, щоб продовжити навчання.

Париж зачаровує Шагала і закохує в себе назавжди. Вночі художник працює над полотнами, а вдень пропадає на виставках і експозиціях визнаних майстрів пензля: Ван Гога, Сезанна, Гогена, Курбе, жадібно вбираючи художню техніку. На другий рік життя в Парижі він знімає майстерню в знаменитому притулок бідних іноземних художників, під назвою "Ла рюш" (Вулик), де ще більше занурюється в атмосферу паризької богеми, знайомлячись з поетами, художниками; і освоюючи нові течії - кубізм, орфизм, футуризм.

Читайте також: Замовник творінь архітектора Гауді - бог

Весною 1914 р Шагал і ще кілька художників беруть участь у виставці своїх робіт у Берліні, роботи Марка Шагала починають користуватися популярністю і поступовим визнанням критиків. Через деякий час він їде до Вітебська, побачити рідних і Беллу, але раптово починається Перша світова війна і повернення за кордон відкладається на невизначений термін.

прогулянка

Незабаром червоним крилом промайнула революція в Росії, і Шагал, як багато діячів мистецтва, з радістю сприйняв становлення нового світу і з головою поринув у просування мистецтва в маси. Він стає уповноваженим у справах мистецтв в Вітебської губернії, де з великим ентузіазмом приймається за організацію річниці Жовтневої революції. Однак незабаром Шагал став відчувати тиск з боку нової влади.

У 1920 році він разом з дружиною і дочкою переїжджає в Москву, де активно працює над створенням декорацій до театральних постановок. Потім був Берлін, Париж, Нью-Йорк, який надав притулок єврейській родині від терору нацистів. У США Шагал приїхав вже відомим художником, Америка захоплено зустріла майстра, виявилися не дужий інтерес до його робіт. Але в кінці їх перебування в Америці сталася одна з найстрашніших потрясінь в житті Марка Шагала, буквально за два дні до відправлення в Париж, померла Белла. Тільки через дев'ять місяців після смерті дружини Шагал зумів взяти в руки пензель, щоб створити дві картини в пам'ять про навіки втраченої коханої жінки.

Тільки через дев'ять місяців після смерті дружини Шагал зумів взяти в руки пензель, щоб створити дві картини в пам'ять про навіки втраченої коханої жінки

червоний єврей

Але навіть після смерті Бели Шагал не опускав своєї руки, продовжував творити і працювати не тільки на полотнах, але брав активну участь у громадському житті СРСР, Франції та Ізраїлю. Його роботи можна зустріти і в декораціях "Єврейського театру" знаходиться в Санкт-Петербурзі, в ілюстраціях до Біблії і поемі Н. В. Гоголя "Мертві душі" для паризького колекціонера Амбруаза Воллара, в розпису плафона Паризької опери.

Однією з яскравих особливостей творчості Шагала, можна виявити те, що ні до однієї з певних художніх шкіл він не приєднався. Тобто його картини, це синтез згрупованих знань про норми мистецького спрямування з його особистим світовідчуттям.

Тобто його картини, це синтез згрупованих знань про норми мистецького спрямування з його особистим світовідчуттям

синій будиночок

Протягом усієї творчості Шагала в його картинах існують дві головні моделі: улюблена дружина Белла і рідне містечко Вітебськ. Образ Белли пізнаваний у всіх жіночих образах, які дивляться на нас з полотен майстра. Що ж стосується Вітебська, то його тихі вулички, низькі будинки відображаються навіть на полотнах, де зображений Париж, в своєму радісному пишноті.

Читайте також: Поль Гоген - брокер з мольбертом

Під особистим світовідчуттям маються на увазі історичне коріння художника, будучи євреєм, він не втратив зв'язку з національною історією і побутом. І хоча Шагал ні релігійною людиною, але елемент релігійності в більшій чи меншій мірі присутній в його роботах. Свої національні особливості і темперамент він відбив у зміні образного ладу і змісту своїх робіт. Багато робіт засновані на візуалізації єврейських приказок і фольклору, вкраплення єврейського початку в роботах Шагала помічається навіть у картинах на християнські мотиви.

Тематика його творчості вкрай різноманітна, починаючи від тихих пейзажів Вітебська, аж до картин-роздумів. А ось визначити художній напрям, в якому він творив досить проблематично, бо робіт, написаних з дотриманням тієї чи іншої течії не так вже й багато. Поетом мистецтвознавці, які займаються творчістю Шагала, називають його авангардистом, так як за своє довге життя художник відобразив в своїх роботах максимальну кількість течій.

Марк Шагал помер на 97 році життя в улюбленій Франції. Він не залишив після себе школи, він був єдиний в своєму роді, який зумів органічно поєднати новаторські ідеї сучасності та легкі єврейські мотиви воєдино. Шагал був громадянином не тільки єврейського народу, а й усього світу, бо через свої роботи він закликав людей не втрачати віри в диво і торжество життя.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"