"Стільки років я сперечався з долею": музична галактика Олександра Зацепіна

  1. Трубадур з консерваторії
  2. два Леоніда
  3. Жартувати треба вміти
  4. Студія на дому
  5. трохи чарівництва
  6. стиль епохи
  7. Вирішення питань

Фото: ТАСС / Сергій Микляев

Десятого березня виповнилося 90 років Олександру Зацепіну - автору безлічі пісень, які пам'ятають покоління, ідеального кінокомпозитором, людині, що уміє працювати в будь-якому жанрі і підбирати виконавців, точно потрапляють в матеріал. Чим Зацепін відрізняється, чому він особливий? Розібратися нам допомагає одна з головних виконавиць хітів Олександра Сергійовича - співачка Тетяна Анциферова.

Трубадур з консерваторії

Талант Зацепіна завжди був поза сумнівами. Майбутній композитор, відслуживши в армії, вирушив на навчання в алма-Атинській музичне училище. Там його прослухали і порадили відразу подавати документи до консерваторії. Він працював в Казахстані, і керівник Московського симфоджазу Віктор Кнушевицкого запропонував Олександру перебратися в Москву.

Неправда, що дух епохи 1970-х висловлює тільки волосатий - сонячний або недобрий, але хіпі - такий собі трубадур з гітарою з "Бременських музикантів". Чи не менше духу часу відповідав кваліфікований і інформоване музикант.

Відео: YouTube / Користувач: ComradeSovok56

два Леоніда

Зацепіну пощастило на людей, з якими він працював. У нього були два головних вектора співпраці, два Леоніда - поет Дербеньов і кінорежисер Гайдай. На їх перетині він і створив багато свої кращі роботи. Гайдай знайшов в Зацепін повне розуміння ідей і настроїв. Першою у них була комедія "Операція" И "та інші пригоди Шурика". Потім народ тримався за животи від сміху, дивлячись в кінотеатрах фільми "Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика", "Діамантова рука", "Дванадцять стільців", "Іван Васильович змінює професію". Були у Зацепіна і серйозні кінороботи - "Земля Санникова", "31 червня", "Жінка, яка співає". Всі вони сповнені блискучих пісень. Дербеньов з 1965 року стає автором багатьох текстів пісень Зацепіна, вони близькі мільйонам, їх було не нудно слухати. Напевно і виконувати теж.

Відео: YouTube / Користувач: Andrey Quoc

Жартувати треба вміти

Особлива тема - жартівливі пісні, які ставали безумовними народними хітами, жанр, який здавався у Зацепіна абсолютно природним, але чомусь начисто загублений, розчинився в наш час. Чи не втримаємося і назвемо багато, у більшості тільки при прочитанні назви в душі зазвучить пісня: "Пісня про зайців" ( "Діамантова рука", Юрій Нікулін), "Чарівник-недоучка" ( "Відважний Ширак", Алла Пугачова), "Де серед пампасов "або" Танго "(" 12 стільців ", Валерій Золотухін)," Пісенька про ведмедів "(" Кавказька полонянка ", Аїда Ведіщева)," Допоможи мені "(" Діамантова рука ", Аїда Ведіщева)," Постой, паровоз " ( "Операція" И "та інші пригоди Шурика", Георгій Віцин, Юрій Нікулін і Євген Моргунов), "Розмова із щастям" ( "Іван Васильович змінює професію", Вале рий Золотухін), "Кап-кап-кап" або "Маруся" ( "Іван Васильович змінює професію", Л. Полосин і Б. Кузнецов, хор МВО), "Острів невезіння" ( "Діамантова рука", Андрій Миронов).

Відео: YouTube / Користувач: Олександр Шликов
Хітами ставали і зовсім не жартівливі пісні, але в багатьох з них була посмішка, іноді неявна, іноді невесела, але завжди зрозуміла - "З любов'ю зустрітися" або "Січнева завірюха" ( "Іван Васильович змінює професію", Ніна Бродська), "Цей світ "(" Жінка, яка співає ", Алла Пугачова). Була і чиста лірика - наприклад, "До побачення, літо" ( "Центровий з піднебесся", Алла Пугачова).

Нещодавно став доступний маловідомий жартівливий фільм, який пролежав довгі роки в сховищах - в ньому гайдаївської персонажів радісно пародіювали тоді ще повні сил і енергії найпопулярніші артисти.

Відео: YouTube / Користувач: nedjmamailru
Фільм показує саме іронію того, що робив композитор, вона дозволяла розкритися різним виконавцям - від Алли Пугачової до Юрія Нікуліна. Музика Зацепіна - джерело позитиву.

Студія на дому

У ті роки меломани нерідко обговорювали питання, хто "номер один" - Олександр Зацепін або Давид Тухманов. Суперечка, на щастя, не має закінчення - це було найцікавіше протистояння епохи, але два оригінальних композитора, блискучих мелодиста і аранжувальника, самі навряд чи думали про конкуренцію - вони працювали в різних напрямках. Концептуальні альбоми Тухманова і кіносюіти Зацепіна залишаються окрасою епохи і вітчизняної культури.

Зацепін ще в 1970-х обладнав будинки професійну студію, його записи і зараз звучать еталонно - і за різноманітністю нюансів, і за якістю. Тут створювалися ранні хіти Алли Пугачової, альбом "Дзеркало душі". Бажання і вміння Алли Борисівни працювати в різних жанрах, формувати, змінювати музику під ідею пісні відповідали манері композитора.

Відео: YouTube / Користувач: andreikin
Зацепін знайомиться з приїхала з Ужгорода співачкою Тетяною Анциферової. Вона стає в кінці 1970-х популярною завдяки пісням Олександра Сергійовича.

Тетяна Анциферова: "Я не знала, хто такий Зацепін. А він завжди цікавився новинами, знав, де хто що нового співає. 7 січня 1978 роки ми з чоловіком приїхали на його студію, попили чай, познайомилися. Це була велика домашня студія, в одній кімнаті був мікрофон, в інший апаратура. Повідомлення між кімнатами не було, зв'язок - тільки через мікрофон і навушники. і в цей же день відразу він запропонував мені записатися ".

трохи чарівництва

І вершиною, і проблемою став фентазійной фільм "31 червня". Анциферова записала для нього кілька пісень, в тому числі чуттєвий варіант "Шукаю тебе". Ця річ стала мегахитом і естрадної таємницею. Для альбому-саундтреку був обраний атакуючий дискотечний варіант Ксенії Георгіаді - теж хороший, але ситуація склалася незвичайна: у фільмі-то пісня звучала по-іншому.

Відео: YouTube / Користувач: Ярина Волхова

Відео: YouTube / Користувач: sanadrimar
Тетяна Анциферова: "Пластинки з" Шукаю тебе "у мене не було. Прийшла людина, попросив автограф, а потім звернув увагу на прізвище виконавця однієї з пісень - це була Ксенія Георгіаді. Я була здивована.

Коли я її озвучувала, ще не була відома героїня, всі пісні були пробами. Я записалася і поїхала на гастролі від Закарпатської філармонії. Поки гастролювала, ці пісні пробували співати вісім (!) Виконавиць. Потім, як я дізналася, Зацепін зібрав маститих композиторів: Лундстрема, Саульского, ще кого-то і давав їм слухати різні варіанти, не називаючи виконавця. Як він мені каже, все вибирали саме мене, і Зацепін прийняв рішення залишити мій вокал. Ксенія ж сказала, що худрада фірми захотів замінити трек на альбомі ".

Послідувала потім "виробничої" комедії "Дізнайся мене" було важко конкурувати з чарівною романтикою "31 червня" - успіх був менший, але Зацепін і тут був на висоті.

Відео: YouTube / Користувач: ВІА

стиль епохи

Композитор вільно і легко поєднує звичну поп-мелодику, дивовижні голоси, буф-прийоми і блискучий рок. Пісні з рок-звучанням, до речі, були просто знаком часу. Тут було місце і жарті, як в феєричному номері з мультика "Фільм, фільм, фільм!" (ВІА "Сокіл"). Згадаймо серйозні "Бубен шамана" (к / ф "Центровий з піднебесся", Алла Пугачова), "Ідеш ти" (к / ф "Між небом і землею", ВІА "Аріель"). Музиканти рок-жанру, такі, як група "Аракс", працювали з композитором, відповідаючи, до речі, вимогам до якості.

Відео: YouTube / Користувач: Сергій
На початку 1980-х Зацепін починає новий альбом. Перший досвід - пісня Тетяни Анциферової "Спорожніле будинок" - анонсом з'являється в журналі "Кругозір". Композиція демонструє дивовижне поєднання почуття і енергії.

Тетяна Анциферова: "Це був початок 1981 року. Олександр Сергійович дійсно планував робити альбом, але у нього померла дружина, і вже через рік він поїхав до Франції. Ми хотіли зробити велику платівку, в яку також повинні були увійти пісні" Забувати нелегко ", "Живу надією", "Ми родом з дитинства", "Дні летять" на вірші Роберта Рождественського. Їх видали разом тільки в 2003-му вже на CD ".

Відео: YouTube / Користувач: Сергій
Здавалося б, фінал історії вийшов різким, але це насправді зовсім не фінал. Згадаймо, що приблизно в цей же час і Давид Тухманов теж перестав робити арт-рок, також немов спіткнулися багато зірок попереднього десятиліття. "Відповідальні" працівники намагалися критикувати Зацепіна, але народ цього якось не помітив. Композитор не міняв громадянства, повернувся з Франції і продовжив роботу. Уже в 2000-х роках до маестро приходили брати інтерв'ю представники "іншої реальності" - журналу "контркультура", провідного андеграундного видання країни. Вони були добре поінформовані, однаково далекі і від туги офіційної преси, і від зароджувалася гідри "сенсаційної" лжежурналістікі. Це були не акули пера, а набагато більш серйозні звірі. Досвідчений композитор, хоча і виглядав, за спогадами інтерв'юерів, "дещо розгубленим", не піддався, гру не підтримав, на провокаційні питання не відповів. Не витримавши напруги, зламався диктофон, і потенційно саме сенсаційне інтерв'ю в історії вітчизняних музичних ЗМІ не відбулося.

Вирішення питань

Життя триває. У 2000-і з'являється, наприклад, пісня Magic Eyes, на якій співає Анциферова і грає знаменитий гітарист Ел Ді Меола.

Відео: YouTube / Користувач: AnTatiana
Коли починаєш детально знайомитися з творчістю Зацепіна, кількість усіма улюблених пісень приголомшує. Він відмінно знає, що хоче чути народ і робить свою справу так, що люди стають кращими. Навряд чи є музикант, з великим правом носить звання народного артиста Російської Федерації.

Рок, диско, кабаре - все, що завгодно, виходить у Зацепіна відповідно до запитів і трендами часу. Він з'єднує якість, талант естрадного мелодиста і актуальність аранжувань. Складно уявити, що це мистецтво може втратити свою актуальність.

Олександр В. Волков

сюжет: Персони

Чим Зацепін відрізняється, чому він особливий?